Reklama

Niedziela Wrocławska

Ślady Świętego Jana Pawła II

Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum Fundacji

Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno Wanda Półtawska przyznała, że Polacy nie zrozumieli i niewiele zachowują z myśli Jana Pawła II. Jednak w codzienności Polaków ślady Jana Pawła II są obecne. Niektóre dzieła, wyrosłe z inspiracji jego nauczanie są trwałe i konkretne. W 1. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II prezentujemy kilka takich śladów w archidiecezji wrocławskiej.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ogólnopolska Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której głównym celem jest wyrównywanie szans na polu edukacji młodzieży z terenów wiejskich i małych miast, działa także w naszej archidiecezji. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów, a spośród nich 101 mieszka i studiuje dziś we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszkańcy archidiecezji widzą stypendystów przede wszystkim podczas Dnia Papieskiego, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Młodzi studenci z biało-żółtymi chustami organizują wydarzenia w tym dniu, prowadzą zbiórkę na stypendia.

Reklama

Stypendyści dali się też poznać jako niezawodni wolontariusze wielu akcji społecznych, charytatywnych i wydarzeń religijnych w mieście. Są wolontariuszami Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, biorą udział w przedświątecznych zbiórkach żywności we wrocławskich sklepach, w akcji Zielony Mikołaj i innych. Od pięciu lat współuczestniczą w organizacji wrocławskiego Orszaku Trzech Króli. To oni rozdają uczestnikom tysiące koron i śpiewników na trasie przemarszu, niosą nagłośnienie, a także większość chorągwi orszakowych. – Bez ich pomocy byłoby nam o wiele trudniej, są niezwykle zorganizowaną i zdyscyplinowaną grupą – mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk. – Podczas tegorocznego Orszaku stypendyści stawili się w komplecie, odpowiedzialnie podejmując swoje zadania.

– W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z MOPS-em. Jako wolontariusze udzielamy korepetycji dzieciom i młodzieży z rodzin będących pod opieką tej instytucji. Oferty wolontariatu przekazuje nam także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Biuro Prezydenta Miasta – mówi Michał Gołębiowski, szef wrocławskiej wspólnoty FDNT w latach 2012-2014.

– Wolontariat stał się naszym zwyczajowym zajęciem oprócz nauki, po prostu zawsze, kiedy mamy czas i siłę, pomagamy – uśmiecha się Jagoda Ciereszko.

– Pomagamy także starszym osobom, najczęściej tam, gdzie mieszkamy, na osiedlach. Włączamy się w Szlachetną Paczkę. Działamy w duszpasterstwie akademickim Dach, Most, Maciejówka, czy Dominik – mówi Damian Spychalski, szef wspólnoty FDNT.

– Niedawno włączyliśmy się także jako wolontariusze w inicjatywę organizowaną przez Radio Rodzina – Czwartkowe Katechezy Wrocławskie. Jesteśmy otwarci na wszelkie inne potrzeby, dzięki temu że jako wspólnota stanowimy potencjał osób gotowych zawsze pomagać.

Reklama

Kiedy stypendyści zaczynają studia z daleka od domu, czasem na drugim końcu Polski, wspólnota akademicka Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia jest właśnie po to, by młodzi ludzie nie pogubili się w nowych dla siebie środowiskach – mówi Michał Gołębiowski. – Ważna wtedy jest też formacja, sami o nią dbamy. Do obowiązków szefa wspólnoty należy organizacja rekolekcji, dni skupienia, spotkań – wszystko w duchu nauczania Jana Pawła II, przekazując jego spuściznę.

Wzajemna pomoc wśród stypendystów odbywa się też na poziomie poszczególnych uczelni. – Jesteśmy rozproszeni na największych uczelniach w mieście, z których każda ma swój system. Starsi studenci wspierają młodszych w poruszaniu się w tych codziennych aspektach studiowania.

Gdyby nie stypendia FDNT, część z nas nie odważyłaby się na studia, a wielu byłoby o wiele trudniej, bądź byliby zmuszeni wybierać takie kierunki, które nie są spełnieniem ich marzeń czy planów o dorosłości – mówi Michał. – Staramy się także zaprezentować Fundację w parafiach archidiecezji. Przyjeżdżamy na zaproszenie księży proboszczów bądź pytamy, czy możemy przyjechać. Bierzemy udział w niedzielnej Mszy św., czytamy czytania, śpiewamy psalm, mówimy świadectwa.

Patron kościołów

Trzy parafie archidiecezji wrocławskiej zdecydowały o przyjęciu za patrona swoich kościołów filialnych św. Jana Pawła II. Imię świętego papieża nosi kościół pomocniczy w Korzeńsku, kościół filialny parafii Węgry w Starym Śleszewie oraz kościół filialny parafii Ciepłowody w Kobylej Głowie.

Jan Paweł II jest także patronem ponad 70 szkół i przeszkoli w archidiecezji wrocławskiej.

Wrocław – miasto spotkań

Reklama

Wrocław zawdzięcza Janowi Pawłowi II hasło, którym od 1997 roku miasto promuje się na całym świecie, a które wrocławianie natychmiast przyjęli jak swoje, jakby funkcjonowało od stuleci. „Wrocław – miejsce spotkania” – tak powiedział właśnie tu, we Wrocławiu, Papież Polak w maju 1997 r. podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu”.

Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 4 czerwca 1998 r. jest oficjalnym hasłem promocyjnym Wrocławia, ogłoszone w strategii rozwoju i promocji miasta „Wrocław 2000 plus”.

Spotkanie przeszłości i przyszłości, spotkanie kultur, spotkanie dramatycznych losów i skomplikowanych historii ludzkich.

Spotkanie niosące nadzieję na przyszłość, na odwagę łączenia najlepszych cech i talentów mieszkańców miasta i tych, którzy tu przyjeżdżają choćby na chwilę.

Miasto, w którym jest klimat i przestrzeń do spotkania tego, co różne.

Zapewne myśl Jana Pawła II może być rozwijana jeszcze długo, być może potomni znajdą jeszcze inne aspekty, mieszczące się w tym zwięzłym, lapidarnym, lecz jakże celnym określeniu.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II – doktor Kościoła i patron Europy

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

Na 100 dni przed 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się do konferencji biskupów z całego świata o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Przełom w leczeniu niepłodności? Polscy badacze z nowym odkryciem

2025-04-04 10:34
Czy odkrycie polskich naukowców będzie przełomem w leczeniu niepłodności?

Adobe Stock

Czy odkrycie polskich naukowców będzie przełomem w leczeniu niepłodności?

Grupa białek TENT5 odgrywa kluczową rolę w rozwoju komórek rozrodczych, a co za tym idzie w utrzymaniu płodności – wykazali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB). Swoje wyniki opublikowali na łamach czasopism „Nature Communications” oraz „Scientific Data”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?