Reklama

Niedziela Sosnowiecka

700 lat Sułoszowej

Uroczystosci w Sułoszowej

Piotr Lorenc

Uroczystosci w Sułoszowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta sesja Rady Gminy w Zespole Szkół nr 1 zainaugurowała obchody 700-lecia Sułoszowej. W tym wyjątkowym zebraniu, które otworzył Janusz Pasternak – przewodniczący Rady Gminy Sułoszowa, wzięli udział, oprócz mieszkańców, znakomici goście, m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej, Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Wojciech Szczepanik – wicewojewoda małopolski. Jako że na przestrzeni wieków życie mieszkańców Sułoszowej toczyło się wokół kościoła parafialnego oraz Pieskowej Skały, na sesji nie mogło zabraknąć proboszcza, ks. kan. Leszka Kołczyka oraz Olgierda Mikołajskiego – kustosza zamku w Pieskowej Skale.

Podczas uroczystej sesji zaprezentowana została monografia miejscowości oraz miało miejsce otwarcie wystawy: „Sułoszowa dawnej i dziś”. Napisaną specjalnie z okazji jubileuszu monografię przedstawił dr Wojciech Maciejowski, historię miejscowości omówił dr Piotr Sadowski, zaś ks. Tomasz Zmarzły ukazał dzieje parafii Sułoszowa na przestrzeni wieków. Ostatni z prelegentów – Olgierd Maikołajski w niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawił życie na zamku i wokół niego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas sesji nie mogło zabraknąć wystąpienia Stanisława Gorajczyka – wójta gminy Sułoszowa. – 700 lat to bardzo duży okres czasu, który świadczy o naszej kulturze i tożsamości. Przez wieki wiele się wydarzyło i wiele się zmieniło w naszej miejscowości, w gminie – w sferze materialnej, kulturowej, społecznej. Jesteśmy z tego dumni i wdzięczni minionym pokoleniom – powiedział wójt Sułoszowej. Zapowiedział także, że sesja to dopiero początek świętowania. – 3 maja będziemy obchodzić święto Konstytucji. Uroczystości odbędą się w kaplicy Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sułoszowej III. W dniach od 7 do 14 czerwca w kościele parafialnym odbędą się misje św. na 700-lecie Sułoszowej. 12 lipca na terenie Szkoły Podstawowej w Wiemoży zostaną zorganizowane gminne zawody sportowo-pożarnicze o puchar wójta gminy Sułoszowa. 15 sierpnia zaplanowany jest koncert na zamku w Pieskowej Skale połączony z festynem rodzinnym w okolicach zamku. 30 sierpnia będziemy obchodzić święto plonów. Jubileusz 700-lecia zakończymy 11 listopada. Wówczas bp Grzegorz Kaszak poświęci sztandar gminy oraz pamiątkową tablicę. Odbędzie się też sesja na zakończenie obchodów – zapowiada Stanisław Gorajczyk.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożył Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei Wojciech Kozak zaznaczył, że spośród 182 gmin Małopolski i Podhala nie ma drugiej tak zintegrowanej i utożsamiającej się ze swoją historią, co ma bezpośrednie przełożenie na jej kondycję i szybkość rozwoju.

Reklama

Sułoszowa jest osadą sięgającą swoimi początkami średniowiecza. Świadczy o tym już sama nazwa, pozostająca w związku ze staropolskim imieniem Sułosz lub Sulisław, które było używane w XII i XIII wieku. Po raz pierwszy spotykamy jej nazwę dopiero w przywileju lokacyjnym, wydanym 25 stycznia 1315 r. przez Władysława Łokietka, który nadał niejakiemu Mikołajowi las położony między zamkiem w Pieskowej Skale a Kosmowolem, ze wsią Sułoszowa, dla osadzenia jej na prawie czynszowym. Jak głosi legenda, Mikołaj otrzymał dożywotnie wójtostwo za pomoc Władysławowi Łokietkowi, gdy ten ukrywał się w Ojcowie. Sułoszowa w tym czasie musiała być osadą małą, skoro nadanie na pierwszym miejscu wymienia las. Dalsze wiadomości o Sułoszowej znajdują się w rachunkach ze świętopietrza, zbieranego za Władysława Łokietka. Ograniczają się wprawdzie tylko do podania wysokości dochodów plebana, ale świadczą, że w Sułoszowej był kościół. W drugiej połowie XIV wieku pojawiła się w tych stronach bogata rodzina Szafrańców. Jan Długosz podaje, że zamek w Pieskowej Skale zbudował Kazimierz Wielki, a Ludwik Węgierski nadał go Piotrowi Szafrańcowi. W 1385 r. tenże Piotr należał do grupy posłów sprowadzających Władysława Jagiełłę z Litwy. Następnie brał udział w bitwie pod Grunwaldem i był jednym z ośmiu doradców króla.

W 1608 r. wygasł ród Szafrańców, a ostatnia jego dziedziczka poślubiła wojewodę krakowskiego. W 1661 r. zamek, a wraz z nim i Sułoszowa, drogą sukcesji przeszła w ręce Wielopolskich, którzy panowali aż do 1841 r., gdy Paweł Wielopolski sprzedał swoje dobra Janowi Mieroszowskiemu. Od 1815 r. Sułoszowa weszła w skład Królestwa Polskiego. Niewiele zmieniło się w położeniu chłopów, bo od 1818 r. wójtem został dziedzic z zamku, który posiadał władzę policyjną i administracyjną na wsi. Po powstaniu styczniowym Sułoszowa przeszła z guberni radomskiej do kieleckiej. Pod koniec XIX wieku w Sułoszowej mieszkało ponad 3000 osób.

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił rozwój świadomości u chłopów sułoszowskich, którzy zaczęli się organizować, a wyrazem tego była uchwała z 26 stycznia 1906 r., domagająca się wprowadzenia języka polskiego, uwolnienia więźniów politycznych oraz autonomii. W czasie I wojny światowej przez wieś przetoczyła się pożoga wojenna, przynosząc jej zniszczenie i śmierć wielu osób – 120 gospodarstw zostało całkowicie spalonych. Okres II wojny światowej to kolejne ciężkie doświadczenie dla mieszkańców wsi, z którego również wyszli obronną ręką.

Obecnie Sułoszowa jest samodzielną gminą, składającą się z pięciu sołectw. W obecnych granicach administracyjnych istnieje od 1934 r. Do 1975 r. położona była na terenie powiatu olkuskiego, natomiast po reformie administracyjnej kraju, od 1999 r. należy do powiatu krakowskiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-28 15:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: obchody jubileuszu 10. rocznicy sakry bp. Wiesława Lechowicza

episkopat.pl

„Wierni potrzebują bliskości pasterza, aby biskupi i kapłani nieśli ich przez trudne życie, pomagali im powstać i podnieść się” -powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. W bazylice katedralnej w Tarnowie modlono się za bpa Wiesława Lechowicza z okazji 10. rocznicy jego sakry biskupiej.

Więcej ...

Pamiątka dla pielgrzymów Roku Świętego

2024-12-23 10:41
Testimonium - Jubileusz 2025

iubilaeu2025.va

Testimonium - Jubileusz 2025

Pielgrzymi, którzy w Roku Jubileuszowym przybędą do Rzymu, będą mogli odebrać wyjątkową pamiątkę: testimonium, potwierdzające odbycie pielgrzymki do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz przejście przez Drzwi Święte.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy jesteście gotowi na nowość?

2024-12-23 14:11

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa -

Kościół

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w...

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Wiara

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć