Reklama

Niedziela 18/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Naród, który nie chce ludzi wielkich, kończy się

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wybierzmy 10 maja 2015 r. na głowę naszego państwa człowieka prawego, wiernego Bogu, krzyżowi i Ewangelii, kierującego się dobrze uformowanym sumieniem, szanującego wartości chrześcijańskie, pielęgnującego polski rodzinny dom. Człowieka kochającego Ojczyznę, który ma odwagę powiedzieć za naszymi biskupami: „Polsko, uwierz w swoją wielkość”.

drogowskazy
3

Jedyna taka Monarchini...

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Królową naszego narodu ogłosił Maryję król Jan Kazimierz w 1656 r. Odtąd co roku naród polski oddaje Jej jako naszej Pani i Królowej cześć na Jasnej Górze, tu także szuka Jej szczególnej opieki. I tak jest do dziś. Przynosimy naszej Matce i Królowej także nasze troski i problemy, których ciągle jest tak wiele.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

w habicie na Feniksy
10-11

Pokorna i miłosna wierność

Z o. prof. Bazylim Degórskim – rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Z o. prof. Bazylim Degórskim, paulinem, wybitnym patrologiem, laureatem Nagrody Feniks 2015 – rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Feniks 2015

Gwardia Szwajcarska
12-15

Święto Wojska Watykańskiego

Jerzy Wacławski

Watykan to – jak zażartował kiedyś Jan Paweł II – najbardziej zmilitaryzowane państwo świata, ma swoje wojsko oraz Gwardię Szwajcarską, i to bardzo dobrze wyszkoloną. Jeśli pożonglujemy trochę statystyką, okaże się, że to nie jest jedynie żart. 6 maja papieska „armia” obchodzi swoje doroczne święto.

Papiescy „Aniołowie Stróże”

Z płk. Christophem Grafem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z okazji nominacji na komendanta Gwardii papieskiej przeprowadziłem z płk. Christophem Grafem serdeczną rozmowę

uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
16-19

Zapomniałaś, Polsko, o swojej Królowej?

O. Jan Pach OSPPE

Królowanie Maryi w Polskim Domu wystawiane jest coraz częściej na próby, które przychodzą ze strony już nie tylko zdeklarowanych wrogów Kościoła, ale też tzw. ala-katolików.

Zawierzyliśmy Matce Bożej

Beata Mackiewicz

3 maja 1966 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał aktu oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Milenijny akt oddania prymas Polski kard. Stefan Wyszyński nazwał w liście dziękczynnym do papieża Pawła VI aktem konsekracji. Za rok obchodzić będziemy 50. rocznicę tego wydarzenia

224. rocznica Konstytucji 3 maja
20-21

Naprawić państwo

Sławomir Błaut

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. zyskała miano aktu narodowego odrodzenia, choć nie udało się urzeczywistnić jej zapisów. Dzieło naprawy państwa przekreślił II rozbiór Polski. W czasach zaborów konstytucję tę stawiano za wzór woli podniesienia się kraju z upadku.

21

Stolico Mądrości, módl się za nami!

Beata Stypułkowska

W dniu 3 maja Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie przeżywa swój Dies Academicus – rocznicę powstania Instytutu Teologicznego oraz święto patronalne – Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości.

70. rocznica
22-23

II wojna światowa: jaka pamięć?

Andrzej Nowak

Obchodzimy w tym roku 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jakże inaczej niż 70. rocznicę jej rozpoczęcia!

kapłani ratujący Żydów
24-25

Księża, którzy oddali życie za Żydów

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Przyjaźnie kapłańsko-żydowskie w Polsce były czymś naturalnym. To tłumaczy fakt, że ok. tysiąca księży w naszym kraju było zaangażowanych w ratowanie ludności żydowskiej podczas Holokaustu. Niektórzy oddali życie, ratując braci wyznania mojżeszowego.

25

Pielgrzymka do Miechowa
„Pogłębiaj wiarę przy Pustym Grobie…”

z Wawelu na Skałkę
26

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Ks. Łukasz Jaksik

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

27

Czytelne świadectwo

Agnieszka Konik-Korn rozmawia z ks. prał. Zdzisławem Sochackim

Doroczna procesja z Wawelu na Skałkę jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w Polsce. Św. Stanisław, patron Krakowa i całej naszej Ojczyzny, gromadzi i jednoczy Polaków, i przypomina o tym, że najważniejsze jest prawo Boże.

Kościół • świat • Polska
28-29

Ksiądz o cudnym sercu

Ks. Jacek Molka

Takim człowiekiem pozostał we wspomnieniach znających go ludzi śp. ks. kan. Emil Cudak (1950 – 2014), częstochowski kapłan i niestrudzony misjonarz. Był znany, szanowany i podziwiany na trzech kontynentach: w Europie, Afryce i Ameryce Północnej. Przez całe życie był całkowicie oddany Panu Bogu i ludziom, których do Niego prowadził – zgodnie twierdzą ci, którym dane było go spotkać.

śp. ks. Emil Cudak
29

Ks. Emil Cudak

Urodził się 15 grudnia 1950 r. w Turzynie nieopodal Lelowa. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej w 1964 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W latach 1968-74 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie.

30

Seminarium jest sercem diecezji

Urszula Buglewicz

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie zaliczane jest do najstarszych w Polsce instytucji kształcących przyszłych księży. Seminarium na lubelskim Żmigrodzie zostało erygowane 8 października 1714 r. przez krakowskiego biskupa Kazimierza Łubieńskiego i powierzone pieczy Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

wiara i życie
31

Niewinny Krzew Winny

Ks. Mariusz Rosik

Za każdym razem, gdy słyszę Jezusowe wyznanie: „Ja jestem krzewem winnym”, przypomina mi się zabawna sytuacja z czasów mojej pracy katechetycznej. „Kasiu, dlaczego płaczesz?” – zapytałem drugoklasistkę z zaszklonymi oczami. „Bo ksiądz kłamie” – padła jednoznaczna odpowiedź.

Kultowi misjonarze

Grzegorz Polak

Lista polskich misjonarzy określanych mianem „kultowi misjonarze” jest długa. Wśród nich jaśnieją nazwiska werbisty o. Mariana Żelazka i niedawno zmarłej misjonarki świeckiej dr Wandy Błeńskiej.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

W okresie wielkanocnym niedzielne czytania mszalne pochodzą z Nowego Testamentu. Podkreślają wypełnienie się wielowiekowej historii zbawienia, zapoczątkowanej wraz z Abrahamem i zrealizowanej w Jezusie Chrystusie.

poradnik duszpasterski
34

Przyjdę do was w moim Duchu

Odpowiada ks. Robert Grohs

Dlaczego państwo daje pieniądze tylko matkom, które samotnie wychowują dziecko, a nie daje rodzicom wychowującym dzieci w pełnej rodzinie? Dlaczego Kościół nie pomaga takim rodzinom?

felieton
35

Majowe rocznice

Jan Żaryn

Wśród tegorocznych majowych rocznic, o których nam zapomnieć nie wolno lub nie wypada, znajdziemy i takie, które dotyczą wybitnych postaci np. 80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, rocznica zamachu majowego...

IV Wojewódzki Konkurs Literacki pod hasłem: Rodzina miejscem pojednania

fakty • opinie
36

Ostatnia wola konającej Ojczyzny

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Dla wielu pokoleń Polaków Konstytucja 3 maja była i jest bliskim oraz drogim symbolem patriotycznych dążeń oraz narodowego odrodzenia.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
37

Charytatywny iPad

(pr)

Turcja urażona

(pr)

Globalne badanie religijności

(pr)

Manipulacja

(pr)

Wywiad w okazji urodzin Benedykta XVI

(pr)

wyjątkowa książka Białego Kruka
38-39

Polsko, uwierz w swoją wielkość! – wołają biskupi

Joanna Szczerbińska

„Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie Ojczyzny 2010-15”, wydawnictwo Biały Kruk, praca zbiorowa: bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga, kard. Stanisław Dziwisz, bp Edward Frankowski, abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Henryk Hoser, abp Marek Jędraszewski, abp Józef Kupny, bp Wiesław Mering, abp Józef Michalik, bp Stanisław Napierała, bp Krzysztof Zadarko, bp Józef Zawitkowski. 280 str., 20,5 x 25 cm, papier 140 g, twarda oprawa, laminowana obwoluta.

kampania prezydencka 2015
40-41

Zabawa w demokrację?

Sebastian Musioł

Wyścig do Pałacu Namiestnikowskiego rozbudza emocje większe niż wybory parlamentarne. Dlaczego? Bo wyborcy wiedzą dokładnie, na kogo głosują. Niestety, zamiast święta demokracji, debaty o przyszłości kraju, mamy przeważnie targowisko próżności i czczych obietnic.

Idziemy na wybory prezydenckie

Redakcja

w imię prawdy i sprawiedliwości
42

O fałszowaniu historii

Ks. Ireneusz Skubiś

Jesteśmy oburzeni słowami dyrektora FBI Jamesa Comeya, który w swoim przemówieniu z okazji Dnia Pamięci o Holokauście stwierdził, jakoby za zbrodnie wobec Żydów podczas II wojny światowej byli odpowiedzialni Niemcy, Polacy i Węgrzy.

u korzeni chrztu Polski
43

I bądźmy wierni...

Ks. Mariusz Frukacz

W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach 21 kwietnia br. zgromadziło się blisko 800 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej oraz z Nowego Jorku, którzy powracali z Rzymu od grobu św. Jana Pawła II – to tę grupę w niedzielę 19 kwietnia na Placu św. Piotra pozdrowił papież Franciszek.

44

Kogo dzisiaj obchodzi Polska

Alina Czerniakowska

Społeczeństwo polskie w swojej większości i przeciętności prawie zupełnie nie interesuje się i nie dba o dobro Polski, nie rozumie pojęcia „polska racja stanu”. Sprawdzają się symboliczne słowa klasyka: „Niech sobie źródło wyschnie w górach, byleby mi płynęła woda w miejskich rurach”.

Co jest grane?

Zdzisław Skotnicki

felietony
45

Flagi Europy

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Oficjalnie flagi europejskiej nie ma. Przepadła wraz z unijną eurokonstytucją.

Towarzystwo wzajemnej adoracji

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

TVP robi to, co chce władza, a nie to, co jest potrzebne obywatelom.

u Matki Bożej Gidelskiej
46-47

Gidle – sanktuarium cudów

Ks. Antoni Tatara

Kiedyś do Gidel, miejscowości leżącej nieopodal Radomska, w archidiecezji częstochowskiej, pielgrzymowali przeważnie okoliczni mieszkańcy. Obecnie przyjeżdżają tu pątnicy praktycznie z całego świata. Sprowadza ich cudowna figurka Matki Bożej Gidelskiej, której kustoszami już od 400 lat są Ojcowie Dominikanie.

u aktorów w Skolimowie
48-49

Nie trzeba tu życia zaczynać od nowa

Mateusz Wyrwich

Byli niegdyś na pierwszych stronach gazet. Przed ćwierć, pół wiekiem. Wybitni artyści teatrów dramatycznych, opery, baletu, filmu. Dziś na ogół znani są tylko historykom teatru. Nieomal anonimowi dla publiczności. Czasem zapomniani nawet przez rodziny.

rodzina • poradnik
50

Trutki na ludzi

Joanna Operacz

Statystyczny Polak razem z żywnością zjada rocznie od 2 do 4 kg różnego rodzaju chemii spożywczej.

Ogólnopolskie Dni Formacyjne dla Kleryków

zaproszenie na Lednicę
51

Dlaczego warto pojechać na Lednicę

O. Jan W. Góra OP

6 czerwca 2015 r. odbędzie się już 19. Spotkanie nad jeziorem Lednica. Zapraszamy wszystkich. Młodych i młodych pracujących, starszych i całkiem starszych

Niedziela Młodych
52-55

Projekt „Róża”

Agnieszka Konik-Korn

Nie potrzeba walentynek czy rocznic, by zrobić dla ukochanej osoby coś dobrego. Niekiedy łatwiej jest kupić kwiat czy krawat. Są jednak prezenty, których nie da się wycenić, choć mają niebagatelną wartość. Jednym z takich darów jest modlitwa.

Puzzle z owocem (2)

Owoce Ducha Świętego – konsekwencja naszego oddania Panu Bogu i odbicie wzrostu naszej wiary i dojrzałości duchowej. Jak odkrywać je w swojej codzienności? Podpowiedzią mogą być świadectwa tych, którzy walczą o owocowanie Boga w sobie. Po miłości, pokoju i cierpliwości – czas na: wierność, łaskawość i dobroć. Zapraszamy do odkrywania kolejnych części „owocowych puzzli”!

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Pan Rysio ma głos!

różne
57

Kalendarium 3-9 V 2015

Ewa Aszkiewicz

Rozpoczyna się maj, najpiękniejszy miesiąc roku, w którym szczególnie czcimy Maryję – Królową naszego narodu

Muzyczne DarY

XIII Mistrzostwa Polski Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej

58

Tort orzechowy

Opracowała: Jolanta Marszałek

Maj to tradycyjnie czas I Komunii św. Na stole podczas przyjęcia pierwszokomunijnego nie może zabraknąć tortu. Wiele mam wykonuje je własnoręcznie. Proponujemy przepis autorstwa Marii Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy, która prowadzi warsztaty kulinarne.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Opowieść miłosna

Jan Tomczyk

Wieczorem 22 kwietnia w Seminarium Krakowskim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Ich Areopag Wiary”, podczas którego popularne osoby opowiadają o swojej wierze. Gościem tego wydarzenia był Tomasz „Budzy” Budzyński, wokalista zespołu „Armia” oraz „2Tm2,3”.

Wpisany w historię Nowej Huty

Maria Fortuna-Sudor

Przyznaję, że na temat sługi Bożego ks. Józefa Kurzei do zeszłorocznych wakacji nic nie wiedziałam. Wszystko zmieniło się za sprawą książki „Kamień węgielny” (Agnieszki Magdziak-Miszewskiej), którą podarował mi ks. Filip Badurski

Matka Wolności

Agnieszka Konik-Korn

W Krakowie na rogu ul. św. Jana i św. Tomasza stoi niewielki kościół, pw. św. Jana, nad którym pieczę sprawują siostry prezentki. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Obok ołtarza umieszczone są niezwykłe wota – kajdany

Niedziela lubelska

Wdzięczni za dar świętego

Anna Gliwa

Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II dla społeczności akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dla mieszkańców miasta stała się okazją do dziękczynienia za dar świętego, który przez 24 lata był związany z Lublinem

Kapłański jubileusz

Anna Gliwa

W niedzielę 19 kwietnia bp Ryszard Karpiński świętował 56. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Z tej okazji wraz z kapłanami – kolegami kursowymi celebrował w archikatedrze lubelskiej dziękczynną Mszę św.

W trosce o małżeństwa i rodziny

Ks. Krzysztof Kwiatkowski

Duszpasterskie Wykłady Akademickie, od ponad 70 lat służące stałej formacji kapłanów, tym razem zostały poświęcone tematowi „Duszpasterz w służbie małżeństwa i rodziny”.

Niedziela świdnicka

Miłosierdzie na dyżurze

Ks. Sławomir Marek

Nie jest szczególnie piękny i daleko mu do gotyckich czy barokowych dzieł, które samym majestatem przypominają o nieskończoności Boga i jego wielkim miłosierdziu. Nie jest zabytkowy ani wyściełany aksamitem, nie można spojrzeć na księdza przez fantazyjnie rzeźbione, rokokowe kratki, które dodałyby powagi wszystkiemu, co powiemy. Pośród całego jezuickiego przepychu świdnickiej fary wygląda na przybysza z innego świata.

Światło wiary

Ks. Sławomir Marek

W połowie marca bp Ignacy Dec konferencją „Wiara i rozum – drogi do poznania Boga” zainaugurował w świdnickim kościele Świętego Krzyża cykl katechez dla dorosłych.

Kto we łzach sieje, żąć będzie w radości

Bp Ignacy Dec

Tylko czas życia ziemskiego jest tym stadium naszego istnienia, kiedy mamy możność podejmowania decyzji: dobrych lub złych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje

Ks. Grzegorz Wejman

W dniach 11-18 kwietnia br. w parafii pw. św. Ottona w Szczecinie odbyła się Misja Fatimska. W dzieło misyjne zaangażowana była cała parafia.

Wielkie święto w niewielkim Sławęcinie

Józef Leśniański

Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej jest kościołem filialnym parafii w Piaseczniku, w dekanacie Suchań.

Poza Polską

Przemysław Fenrych

Przeczytałem w prasie alarmującą wiadomość: tysiące Polaków ubiega się o brytyjskie obywatelstwo. Zatem nie tylko wyjechali do pracy, aby poprawić swój byt, zarobić pieniądze i wrócić do Ojczyzny, ale uznali, że w Wielkiej Brytanii żyje się lepiej i chcą być Brytyjczykami. Czy oznacza to równocześnie, że nie chcą już być Polakami?

Niedziela toruńska

Matka Boża Majowa

Oprac. s. Gaudiosa Dobrska CSDP

Maj to miesiąc światła, miesiąc tak oczekiwanego słońca, rozjaśniającego pozytywnie nasze spojrzenia i myśli, umęczone długo trwającą szarością. W majowym słońcu rozkwita i budzi się do życia cała przyroda.

Koncert papieski

Ks. Marcin Kaczyński

Z okazji 1. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II mieszkańcy Brodnicy mieli okazję przeżyć koncert muzyki klasycznej.

Człowiek musi tworzyć

Mikołaj Wyrzykowski

Wypowiadam tytuł: „Zakazana miłość”. – Czytaj dalej, czytaj – niecierpliwi się Dominik. Zaczynam czytać na głos pierwsze słowa jego powieści. Dominik słucha uważnie. Początek książki zna właściwie na pamięć i gdy przerywam na chwilę, z głowy podaje kolejne zdania. Milknę, słuchając opowieści autora.

Niedziela wrocławska

Historie ludzkich losów

Oprac. AS

Po II wojnie światowej na Dolny Śląsk przywędrowało wielu Kresowiaków, dzięki którym odsunięta na drugi plan pobożność maryjna znów mogła rozkwitać. O kresowych Madonnach i ich losach opowiada ks. prof. Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu

Księże Ryszardzie, dziękujemy

Krzysztof Kunert

Tytułowe zdjęcie pokazuje jasno, za co warto dziś podziękować proboszczowi z Sulistrowic, ks. Ryszardowi Staszakowi – duszpasterzowi, który w 2012 r. przejął i rozpoczął odbudowę świątyni na szczycie Ślęży.

I Komunia Święta – Szansa dla całej rodziny

Magdalena Lewandowska

Przed nami maj i czerwiec, miesiące kiedy w naszych parafiach dzieci przystąpią do I Komunii Świętej. Uroczystościom pierwszokomunijnym towarzyszą ogromne emocje i nie mniejsze przygotowania.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pielgrzymowali na motocyklach

Kamil Krasowski

Spod figury Chrystusa Króla w Świebodzinie do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przejechała 26 kwietnia pielgrzymka motocyklistów, której przewodził specjalnie przygotowany przez nich trzymetrowy krzyż.

Inne diecezje wzięły pomysł od nas

Katarzyna Jaskólska

29 kwietnia 1990 r. uroczyście zainaugurowano działalność Przyjaciół Paradyża. Dziś mija 25 lat od tamtego spotkania. – Trudno oddać słowami wartość ich modlitw, cierpienia i darów – mówi ks. Rafał Tur, moderator Dzieła Duchowej Pomocy Powołaniom.

Już myśleć o pielgrzymce?

Ks. Adrian Put

Rozpoczął się dopiero miesiąc maj. Do pierwszej Pieszej Pielgrzymki Rolników, która wyruszy w lipcu, jest jeszcze kilka tygodni. Pielgrzymka diecezjalna z Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa wyjdzie dopiero na koniec lipca i na początku sierpnia.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...