Reklama

Niedziela 18/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Naród, który nie chce ludzi wielkich, kończy się

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wybierzmy 10 maja 2015 r. na głowę naszego państwa człowieka prawego, wiernego Bogu, krzyżowi i Ewangelii, kierującego się dobrze uformowanym sumieniem, szanującego wartości chrześcijańskie, pielęgnującego polski rodzinny dom. Człowieka kochającego Ojczyznę, który ma odwagę powiedzieć za naszymi biskupami: „Polsko, uwierz w swoją wielkość”.

drogowskazy
3

Jedyna taka Monarchini...

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Królową naszego narodu ogłosił Maryję król Jan Kazimierz w 1656 r. Odtąd co roku naród polski oddaje Jej jako naszej Pani i Królowej cześć na Jasnej Górze, tu także szuka Jej szczególnej opieki. I tak jest do dziś. Przynosimy naszej Matce i Królowej także nasze troski i problemy, których ciągle jest tak wiele.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

w habicie na Feniksy
10-11

Pokorna i miłosna wierność

Z o. prof. Bazylim Degórskim – rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Z o. prof. Bazylim Degórskim, paulinem, wybitnym patrologiem, laureatem Nagrody Feniks 2015 – rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Feniks 2015

Gwardia Szwajcarska
12-15

Święto Wojska Watykańskiego

Jerzy Wacławski

Watykan to – jak zażartował kiedyś Jan Paweł II – najbardziej zmilitaryzowane państwo świata, ma swoje wojsko oraz Gwardię Szwajcarską, i to bardzo dobrze wyszkoloną. Jeśli pożonglujemy trochę statystyką, okaże się, że to nie jest jedynie żart. 6 maja papieska „armia” obchodzi swoje doroczne święto.

Papiescy „Aniołowie Stróże”

Z płk. Christophem Grafem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z okazji nominacji na komendanta Gwardii papieskiej przeprowadziłem z płk. Christophem Grafem serdeczną rozmowę

uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
16-19

Zapomniałaś, Polsko, o swojej Królowej?

O. Jan Pach OSPPE

Królowanie Maryi w Polskim Domu wystawiane jest coraz częściej na próby, które przychodzą ze strony już nie tylko zdeklarowanych wrogów Kościoła, ale też tzw. ala-katolików.

Zawierzyliśmy Matce Bożej

Beata Mackiewicz

3 maja 1966 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał aktu oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Milenijny akt oddania prymas Polski kard. Stefan Wyszyński nazwał w liście dziękczynnym do papieża Pawła VI aktem konsekracji. Za rok obchodzić będziemy 50. rocznicę tego wydarzenia

224. rocznica Konstytucji 3 maja
20-21

Naprawić państwo

Sławomir Błaut

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. zyskała miano aktu narodowego odrodzenia, choć nie udało się urzeczywistnić jej zapisów. Dzieło naprawy państwa przekreślił II rozbiór Polski. W czasach zaborów konstytucję tę stawiano za wzór woli podniesienia się kraju z upadku.

21

Stolico Mądrości, módl się za nami!

Beata Stypułkowska

W dniu 3 maja Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie przeżywa swój Dies Academicus – rocznicę powstania Instytutu Teologicznego oraz święto patronalne – Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości.

70. rocznica
22-23

II wojna światowa: jaka pamięć?

Andrzej Nowak

Obchodzimy w tym roku 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jakże inaczej niż 70. rocznicę jej rozpoczęcia!

kapłani ratujący Żydów
24-25

Księża, którzy oddali życie za Żydów

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Przyjaźnie kapłańsko-żydowskie w Polsce były czymś naturalnym. To tłumaczy fakt, że ok. tysiąca księży w naszym kraju było zaangażowanych w ratowanie ludności żydowskiej podczas Holokaustu. Niektórzy oddali życie, ratując braci wyznania mojżeszowego.

25

Pielgrzymka do Miechowa
„Pogłębiaj wiarę przy Pustym Grobie…”

z Wawelu na Skałkę
26

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Ks. Łukasz Jaksik

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

27

Czytelne świadectwo

Agnieszka Konik-Korn rozmawia z ks. prał. Zdzisławem Sochackim

Doroczna procesja z Wawelu na Skałkę jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w Polsce. Św. Stanisław, patron Krakowa i całej naszej Ojczyzny, gromadzi i jednoczy Polaków, i przypomina o tym, że najważniejsze jest prawo Boże.

Kościół • świat • Polska
28-29

Ksiądz o cudnym sercu

Ks. Jacek Molka

Takim człowiekiem pozostał we wspomnieniach znających go ludzi śp. ks. kan. Emil Cudak (1950 – 2014), częstochowski kapłan i niestrudzony misjonarz. Był znany, szanowany i podziwiany na trzech kontynentach: w Europie, Afryce i Ameryce Północnej. Przez całe życie był całkowicie oddany Panu Bogu i ludziom, których do Niego prowadził – zgodnie twierdzą ci, którym dane było go spotkać.

śp. ks. Emil Cudak
29

Ks. Emil Cudak

Urodził się 15 grudnia 1950 r. w Turzynie nieopodal Lelowa. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej w 1964 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W latach 1968-74 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie.

30

Seminarium jest sercem diecezji

Urszula Buglewicz

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie zaliczane jest do najstarszych w Polsce instytucji kształcących przyszłych księży. Seminarium na lubelskim Żmigrodzie zostało erygowane 8 października 1714 r. przez krakowskiego biskupa Kazimierza Łubieńskiego i powierzone pieczy Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

wiara i życie
31

Niewinny Krzew Winny

Ks. Mariusz Rosik

Za każdym razem, gdy słyszę Jezusowe wyznanie: „Ja jestem krzewem winnym”, przypomina mi się zabawna sytuacja z czasów mojej pracy katechetycznej. „Kasiu, dlaczego płaczesz?” – zapytałem drugoklasistkę z zaszklonymi oczami. „Bo ksiądz kłamie” – padła jednoznaczna odpowiedź.

Kultowi misjonarze

Grzegorz Polak

Lista polskich misjonarzy określanych mianem „kultowi misjonarze” jest długa. Wśród nich jaśnieją nazwiska werbisty o. Mariana Żelazka i niedawno zmarłej misjonarki świeckiej dr Wandy Błeńskiej.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

W okresie wielkanocnym niedzielne czytania mszalne pochodzą z Nowego Testamentu. Podkreślają wypełnienie się wielowiekowej historii zbawienia, zapoczątkowanej wraz z Abrahamem i zrealizowanej w Jezusie Chrystusie.

poradnik duszpasterski
34

Przyjdę do was w moim Duchu

Odpowiada ks. Robert Grohs

Dlaczego państwo daje pieniądze tylko matkom, które samotnie wychowują dziecko, a nie daje rodzicom wychowującym dzieci w pełnej rodzinie? Dlaczego Kościół nie pomaga takim rodzinom?

felieton
35

Majowe rocznice

Jan Żaryn

Wśród tegorocznych majowych rocznic, o których nam zapomnieć nie wolno lub nie wypada, znajdziemy i takie, które dotyczą wybitnych postaci np. 80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, rocznica zamachu majowego...

IV Wojewódzki Konkurs Literacki pod hasłem: Rodzina miejscem pojednania

fakty • opinie
36

Ostatnia wola konającej Ojczyzny

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Dla wielu pokoleń Polaków Konstytucja 3 maja była i jest bliskim oraz drogim symbolem patriotycznych dążeń oraz narodowego odrodzenia.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
37

Charytatywny iPad

(pr)

Turcja urażona

(pr)

Globalne badanie religijności

(pr)

Manipulacja

(pr)

Wywiad w okazji urodzin Benedykta XVI

(pr)

wyjątkowa książka Białego Kruka
38-39

Polsko, uwierz w swoją wielkość! – wołają biskupi

Joanna Szczerbińska

„Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie Ojczyzny 2010-15”, wydawnictwo Biały Kruk, praca zbiorowa: bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga, kard. Stanisław Dziwisz, bp Edward Frankowski, abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Henryk Hoser, abp Marek Jędraszewski, abp Józef Kupny, bp Wiesław Mering, abp Józef Michalik, bp Stanisław Napierała, bp Krzysztof Zadarko, bp Józef Zawitkowski. 280 str., 20,5 x 25 cm, papier 140 g, twarda oprawa, laminowana obwoluta.

kampania prezydencka 2015
40-41

Zabawa w demokrację?

Sebastian Musioł

Wyścig do Pałacu Namiestnikowskiego rozbudza emocje większe niż wybory parlamentarne. Dlaczego? Bo wyborcy wiedzą dokładnie, na kogo głosują. Niestety, zamiast święta demokracji, debaty o przyszłości kraju, mamy przeważnie targowisko próżności i czczych obietnic.

Idziemy na wybory prezydenckie

Redakcja

w imię prawdy i sprawiedliwości
42

O fałszowaniu historii

Ks. Ireneusz Skubiś

Jesteśmy oburzeni słowami dyrektora FBI Jamesa Comeya, który w swoim przemówieniu z okazji Dnia Pamięci o Holokauście stwierdził, jakoby za zbrodnie wobec Żydów podczas II wojny światowej byli odpowiedzialni Niemcy, Polacy i Węgrzy.

u korzeni chrztu Polski
43

I bądźmy wierni...

Ks. Mariusz Frukacz

W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach 21 kwietnia br. zgromadziło się blisko 800 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej oraz z Nowego Jorku, którzy powracali z Rzymu od grobu św. Jana Pawła II – to tę grupę w niedzielę 19 kwietnia na Placu św. Piotra pozdrowił papież Franciszek.

44

Kogo dzisiaj obchodzi Polska

Alina Czerniakowska

Społeczeństwo polskie w swojej większości i przeciętności prawie zupełnie nie interesuje się i nie dba o dobro Polski, nie rozumie pojęcia „polska racja stanu”. Sprawdzają się symboliczne słowa klasyka: „Niech sobie źródło wyschnie w górach, byleby mi płynęła woda w miejskich rurach”.

Co jest grane?

Zdzisław Skotnicki

felietony
45

Flagi Europy

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Oficjalnie flagi europejskiej nie ma. Przepadła wraz z unijną eurokonstytucją.

Towarzystwo wzajemnej adoracji

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

TVP robi to, co chce władza, a nie to, co jest potrzebne obywatelom.

u Matki Bożej Gidelskiej
46-47

Gidle – sanktuarium cudów

Ks. Antoni Tatara

Kiedyś do Gidel, miejscowości leżącej nieopodal Radomska, w archidiecezji częstochowskiej, pielgrzymowali przeważnie okoliczni mieszkańcy. Obecnie przyjeżdżają tu pątnicy praktycznie z całego świata. Sprowadza ich cudowna figurka Matki Bożej Gidelskiej, której kustoszami już od 400 lat są Ojcowie Dominikanie.

u aktorów w Skolimowie
48-49

Nie trzeba tu życia zaczynać od nowa

Mateusz Wyrwich

Byli niegdyś na pierwszych stronach gazet. Przed ćwierć, pół wiekiem. Wybitni artyści teatrów dramatycznych, opery, baletu, filmu. Dziś na ogół znani są tylko historykom teatru. Nieomal anonimowi dla publiczności. Czasem zapomniani nawet przez rodziny.

rodzina • poradnik
50

Trutki na ludzi

Joanna Operacz

Statystyczny Polak razem z żywnością zjada rocznie od 2 do 4 kg różnego rodzaju chemii spożywczej.

Ogólnopolskie Dni Formacyjne dla Kleryków

zaproszenie na Lednicę
51

Dlaczego warto pojechać na Lednicę

O. Jan W. Góra OP

6 czerwca 2015 r. odbędzie się już 19. Spotkanie nad jeziorem Lednica. Zapraszamy wszystkich. Młodych i młodych pracujących, starszych i całkiem starszych

Niedziela Młodych
52-55

Projekt „Róża”

Agnieszka Konik-Korn

Nie potrzeba walentynek czy rocznic, by zrobić dla ukochanej osoby coś dobrego. Niekiedy łatwiej jest kupić kwiat czy krawat. Są jednak prezenty, których nie da się wycenić, choć mają niebagatelną wartość. Jednym z takich darów jest modlitwa.

Puzzle z owocem (2)

Owoce Ducha Świętego – konsekwencja naszego oddania Panu Bogu i odbicie wzrostu naszej wiary i dojrzałości duchowej. Jak odkrywać je w swojej codzienności? Podpowiedzią mogą być świadectwa tych, którzy walczą o owocowanie Boga w sobie. Po miłości, pokoju i cierpliwości – czas na: wierność, łaskawość i dobroć. Zapraszamy do odkrywania kolejnych części „owocowych puzzli”!

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Pan Rysio ma głos!

różne
57

Kalendarium 3-9 V 2015

Ewa Aszkiewicz

Rozpoczyna się maj, najpiękniejszy miesiąc roku, w którym szczególnie czcimy Maryję – Królową naszego narodu

Muzyczne DarY

XIII Mistrzostwa Polski Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej

58

Tort orzechowy

Opracowała: Jolanta Marszałek

Maj to tradycyjnie czas I Komunii św. Na stole podczas przyjęcia pierwszokomunijnego nie może zabraknąć tortu. Wiele mam wykonuje je własnoręcznie. Proponujemy przepis autorstwa Marii Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy, która prowadzi warsztaty kulinarne.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Odpowiedź na kryzys

Mariusz Rzymek

Bp Roman Pindel uczestniczył w spotkaniu formacyjnym katechetów 18 kwietnia u dominikanów w Korbielowie. Dla naszego Pasterza była to już druga, po ubiegłorocznej wizycie w Oświęcimiu, okazja do rozmowy z nauczycielami, którzy są odpowiedzialni za głoszenie Dobrej Nowiny w środowisku szkolnym

Kościół w Marklowicach – wotum wdzięczności za wizytę papieską

Monika Jaworska

Wielkimi krokami zbliżają się w naszej diecezji uroczystości poświęcone 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II na Podbeskidziu.

Historia pisana przez parafian

Monika Jaworska

W niedzielę 19 kwietnia odbyło się wielkie świętowanie srebrnego jubileuszu 25-lecia istnienia parafii św. Jozafata Kuncewicza w Marklowicach Górnych

Niedziela częstochowska

Królowo Polski...

Ks. Ireneusz Skubiś

Stajemy dziś przed Tobą, Królowo Polski, w poczuciu niespełnionych nadziei.

„Ekonomik” jest cool

Anna Wyszyńska

„Ekonomik” jest medialny. Informacje o pobiciu rekordu Guinnessa w długości ułożonego z książek domino i wielu innych szkolnych wydarzeniach często trafiają do mediów lokalnych i ogólnopolskich. Ale to jedna strona działalności szkoły

O wychowaniu do życia w rodzinie

Ks. Mariusz Frukacz

Cywilizacja miłości, komunikacja w rodzinie oraz sens seksualności to tematyka VI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie, który odbył się 20 kwietnia br. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie

Niedziela podlaska

Diecezjalny konkurs o nawróceniu rozstrzygnięty

Karolina Skibniewska

„Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego konkursu religijnego, którego finał odbył się 16 kwietnia w Zespole Szkół im. Heleny Mniszek w Sabniach.

Wizyta w Domu Miłosierdzia

Beata Wrzosek

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim 14 kwietnia miała miejsce wizytacja kanoniczna bp. Tadeusza Pikusa.

„Fides” na podium w Siedlcach

Ks. Krzysztof Domaraczeńko

W sobotę 18 kwietnia zostały rozegrane 3. Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum w Siedlcach.

Niedziela kielecka

Muzeum Parafialne w Szańcu

Agnieszka Dziarmaga

Otwarto je i udostępniono zwiedzającym 20 września 2014 r., wraz z wystawą „Szanieckie skarby”. Muzeum mieści się w niedawno uruchomionym Wiejskim Domu Kultury.

Spróbowali życia kleryckiego

A.D.

Zakończyła się wiosenna edycja projektu powołaniowego „Kleryk to... zostań nim na weekend i zobacz sam”. W dwóch turach: marcowej i kwietniowej uczestniczyło 59 uczniów szkół średnich, którzy jako „klerycy weekendowi” zamieszkali w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach

Pięć lat od tragedii smoleńskiej

A.D.

9-10-11 kwietnia w Kielcach i kilkudziesięciu miejscowościach regionu odbyły się obchody 5. rocznicy tragedii smoleńskiej

Niedziela małopolska

Opowieść miłosna

Jan Tomczyk

Wieczorem 22 kwietnia w Seminarium Krakowskim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Ich Areopag Wiary”, podczas którego popularne osoby opowiadają o swojej wierze. Gościem tego wydarzenia był Tomasz „Budzy” Budzyński, wokalista zespołu „Armia” oraz „2Tm2,3”.

Wpisany w historię Nowej Huty

Maria Fortuna-Sudor

Przyznaję, że na temat sługi Bożego ks. Józefa Kurzei do zeszłorocznych wakacji nic nie wiedziałam. Wszystko zmieniło się za sprawą książki „Kamień węgielny” (Agnieszki Magdziak-Miszewskiej), którą podarował mi ks. Filip Badurski

Matka Wolności

Agnieszka Konik-Korn

W Krakowie na rogu ul. św. Jana i św. Tomasza stoi niewielki kościół, pw. św. Jana, nad którym pieczę sprawują siostry prezentki. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Obok ołtarza umieszczone są niezwykłe wota – kajdany

Niedziela lubelska

Wdzięczni za dar świętego

Anna Gliwa

Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II dla społeczności akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dla mieszkańców miasta stała się okazją do dziękczynienia za dar świętego, który przez 24 lata był związany z Lublinem

Kapłański jubileusz

Anna Gliwa

W niedzielę 19 kwietnia bp Ryszard Karpiński świętował 56. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Z tej okazji wraz z kapłanami – kolegami kursowymi celebrował w archikatedrze lubelskiej dziękczynną Mszę św.

W trosce o małżeństwa i rodziny

Ks. Krzysztof Kwiatkowski

Duszpasterskie Wykłady Akademickie, od ponad 70 lat służące stałej formacji kapłanów, tym razem zostały poświęcone tematowi „Duszpasterz w służbie małżeństwa i rodziny”.

Niedziela legnicka

Dwie ojczyzny w jednym sercu

Ks. Waldemar Wesołowski

W niedzielę 19 kwietnia w Bolesławcu zakończyła się wizyta biskupa diecezji Banja Luka w Bośni i Hercegowinie Franjo Komaricy. Bośniacki biskup wraz z delegacją bośniackich samorządowców uczestniczył w uroczystościach poświęconych pamięci polskich osadników w Bośni, którzy po II wojnie światowej wrócili do Polski i osiedlili się w powiecie bolesławieckim.

Czy miłość w małżeństwie umiera? (1)

Dorota Niedźwiecka

Miłość w małżeństwie ma swoje etapy. Jeśli przechodzimy je świadomie, budujemy szczęśliwy i satysfakcjonujący związek. Jeśli miłość zostawimy samą sobie – związek zamiera.

Podsumowanie inicjatyw ksm

Ks. Waldemar Wesołowski

Niedziela łódzka

„ALE Gość” z ks. Janem Kaczkowskim

Dagmara Zalewska

Ksiądz Jan Kaczkowski, założyciel i kapelan Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, był gościem kolegiaty łaskiej. Mimo ciężkiej choroby, znalazł siłę, by głosić kazania podczas wszystkich Mszy świętych, a następnie wziąć udział w spotkaniu z cyklu „Ale Gość”.

Bałuckie dzieci potrzebują wsparcia

Anna Skopińska

Siostry pokazują nie tylko swoim podopiecznym, ich rodzinom, ale też wszystkim, którzy choćby przez moment zetknęli się z ich dziełem, że pomoc drugiemu człowiekowi nie polega tylko na wsparciu materialnym

Ks. Juliusz Aksman

Oprac. s. Lucyna Witczak

Niedziela przemyska

U naszej Królowej

Jan Marczak

Jedną z parafii powstałych w trudnym dla Kościoła okresie PRL-u jest parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nowej Sarzynie, leżąca przy trasie Leżajsk – Stalowa Wola, utworzona przez bp. Ignacego Tokarczuka 16 stycznia 1971 r.

Najpiękniejsza droga świata (2)

Ks. Kazimierz Bełch

Patrząc na nagłówek, ktoś może zapytać: Dlaczego pisze się tu o drodze? Czyżby nie było nic piękniejszego nad nią? Oczywiście, jest wiele piękna na świecie. Ocena piękna jednak zależy od wrażliwości estetycznej, jest sprawą gustu.

Pamięć ofiar ludobójstwa

Aneta Kamieniecka

W Wiązownicy k. Jarosławia oddano hołd ofiarom rzezi, jakiej na miejscowej ludności 17 kwietnia 1945 r. dokonał oddział OUN-UPA.

Niedziela rzeszowska

Maj jak Matka Miłosierdzia

Ks. Tomasz Nowak

W maju, bardziej niż w innych miesiącach, wszechświat chlubi się postacią Maryi – Matki Bożej. W diecezji rzeszowskiej Jej osoba zostanie szczególnie zauważona przez kolejną już koronację cudownego wizerunku Najświętszej Maryi Panny.

Kult Pani Głogowskiej

Bartosz Walicki

Sanktuarium maryjne w Głogowie Małopolskim sięga początku XVIII w. Był to czas, gdy w całym Kościele polskim upowszechnił się kult cudownych obrazów Matki Bożej

Apostołowanie przez radio i słowo

S. Serafia Pajerska, sercanka, opowiedziała Dorocie Zańko o swojej pracy w radiu i wydawnictwie

Niedziela sandomierska

Idźmy z Jezusem i Maryją

Ks. Adam Stachowicz

Symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Salus Populi Romani przemierzają kolejne dekanaty naszej diecezji. „Niedziela Sandomierska”, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, towarzyszy Symbolom podczas całego czasu peregrynacji. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nie tylko młodzież otacza Jezusa i Maryję swoją modlitwą.

Eutrapelia ze św. Urszulą Ledóchowską

Ks. Robert Capała

W dniu 17 kwietnia przypadała 150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej, patronki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie.

Niedziela sosnowiecka

Gdy kwitną żonkile

Agnieszka Raczyńska-Lorek

„Dla Ciebie żonkil – dla chorego nadzieja” – pod takim hasłem odbył się 10 kwietnia przed Ośrodkiem Kultury w Będzinie 8. happening żonkilowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też Życie”.

700 lat Sułoszowej

Piotr Lorenc

Uroczysta sesja Rady Gminy w Zespole Szkół nr 1 zainaugurowała obchody 700-lecia Sułoszowej.

Biblia wśród gimnazjalistów

Ks. Tomasz Zmarzły

Czternasty Wojewódzki Konkurs Biblijny „Bóg wywyższył Go (...) jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić (...) nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 31) dla szkół gimnazjalnych, którego finał odbył się 16 kwietnia w Częstochowie, wyłonił najlepszych znawców Pisma Świętego.

Niedziela świdnicka

Miłosierdzie na dyżurze

Ks. Sławomir Marek

Nie jest szczególnie piękny i daleko mu do gotyckich czy barokowych dzieł, które samym majestatem przypominają o nieskończoności Boga i jego wielkim miłosierdziu. Nie jest zabytkowy ani wyściełany aksamitem, nie można spojrzeć na księdza przez fantazyjnie rzeźbione, rokokowe kratki, które dodałyby powagi wszystkiemu, co powiemy. Pośród całego jezuickiego przepychu świdnickiej fary wygląda na przybysza z innego świata.

Światło wiary

Ks. Sławomir Marek

W połowie marca bp Ignacy Dec konferencją „Wiara i rozum – drogi do poznania Boga” zainaugurował w świdnickim kościele Świętego Krzyża cykl katechez dla dorosłych.

Kto we łzach sieje, żąć będzie w radości

Bp Ignacy Dec

Tylko czas życia ziemskiego jest tym stadium naszego istnienia, kiedy mamy możność podejmowania decyzji: dobrych lub złych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje

Ks. Grzegorz Wejman

W dniach 11-18 kwietnia br. w parafii pw. św. Ottona w Szczecinie odbyła się Misja Fatimska. W dzieło misyjne zaangażowana była cała parafia.

Wielkie święto w niewielkim Sławęcinie

Józef Leśniański

Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej jest kościołem filialnym parafii w Piaseczniku, w dekanacie Suchań.

Poza Polską

Przemysław Fenrych

Przeczytałem w prasie alarmującą wiadomość: tysiące Polaków ubiega się o brytyjskie obywatelstwo. Zatem nie tylko wyjechali do pracy, aby poprawić swój byt, zarobić pieniądze i wrócić do Ojczyzny, ale uznali, że w Wielkiej Brytanii żyje się lepiej i chcą być Brytyjczykami. Czy oznacza to równocześnie, że nie chcą już być Polakami?

Niedziela toruńska

Matka Boża Majowa

Oprac. s. Gaudiosa Dobrska CSDP

Maj to miesiąc światła, miesiąc tak oczekiwanego słońca, rozjaśniającego pozytywnie nasze spojrzenia i myśli, umęczone długo trwającą szarością. W majowym słońcu rozkwita i budzi się do życia cała przyroda.

Koncert papieski

Ks. Marcin Kaczyński

Z okazji 1. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II mieszkańcy Brodnicy mieli okazję przeżyć koncert muzyki klasycznej.

Człowiek musi tworzyć

Mikołaj Wyrzykowski

Wypowiadam tytuł: „Zakazana miłość”. – Czytaj dalej, czytaj – niecierpliwi się Dominik. Zaczynam czytać na głos pierwsze słowa jego powieści. Dominik słucha uważnie. Początek książki zna właściwie na pamięć i gdy przerywam na chwilę, z głowy podaje kolejne zdania. Milknę, słuchając opowieści autora.

Niedziela warszawska

Do biegu • Gotowi • Start

Wojciech Warszawski

Gdy kandydat na prezydenta akurat wpadł, albo może wpaść, w warszawskich sztabach jest ruch, jak na Wolumenie we wtorki. Potem napięcie siada. Jest cisza, spokój, słychać brzęczenie pierwszych much

Dzieci św. Józefa

Artur Stelmasiak

O jedno miejsce w przedszkolu, prowadzonym przez Zgromadzenie Sług Jezusa, ubiega się kilkoro dzieci. Rodzice postanowili więc wybudować nowy budynek.

Wieści zza kulis

wd

Dwa dni przed katastrofą smoleńską Zbigniew Wasserman, poseł, a wcześniej koordynator ds. służb specjalnych, dał żonie do zrozumienia, że wyjazd do Smoleńska nie będzie zwykłą podróżą.

Niedziela wrocławska

Historie ludzkich losów

Oprac. AS

Po II wojnie światowej na Dolny Śląsk przywędrowało wielu Kresowiaków, dzięki którym odsunięta na drugi plan pobożność maryjna znów mogła rozkwitać. O kresowych Madonnach i ich losach opowiada ks. prof. Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu

Księże Ryszardzie, dziękujemy

Krzysztof Kunert

Tytułowe zdjęcie pokazuje jasno, za co warto dziś podziękować proboszczowi z Sulistrowic, ks. Ryszardowi Staszakowi – duszpasterzowi, który w 2012 r. przejął i rozpoczął odbudowę świątyni na szczycie Ślęży.

I Komunia Święta – Szansa dla całej rodziny

Magdalena Lewandowska

Przed nami maj i czerwiec, miesiące kiedy w naszych parafiach dzieci przystąpią do I Komunii Świętej. Uroczystościom pierwszokomunijnym towarzyszą ogromne emocje i nie mniejsze przygotowania.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O Biblii i Kościele

Katarzyna Muszyńska

Znajomość Katechizmu Kościoła Katolickiego, historii Kościoła i ważnych wydarzeń w diecezji to wiedza, którą musieli posiadać uczestnicy 22. Konkursu o Biblii i Kościele.

Polski raban w Watykanie

Małgorzata Soroń

W naszej diecezji od 2 do 16 maja odbędzie się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży, czyli Krzyża i Ikony Salus Populi Romani. Nieco ponad rok temu odebraliśmy je z rąk Brazylijczyków na Placu św. Piotra w Rzymie.

Miłosierni

Małgorzata Godzisz

„Miłosierni” to tytuł hymnu diecezji zamojsko-lubaczowskiej Światowych Dni Młodzieży 2016.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pielgrzymowali na motocyklach

Kamil Krasowski

Spod figury Chrystusa Króla w Świebodzinie do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przejechała 26 kwietnia pielgrzymka motocyklistów, której przewodził specjalnie przygotowany przez nich trzymetrowy krzyż.

Inne diecezje wzięły pomysł od nas

Katarzyna Jaskólska

29 kwietnia 1990 r. uroczyście zainaugurowano działalność Przyjaciół Paradyża. Dziś mija 25 lat od tamtego spotkania. – Trudno oddać słowami wartość ich modlitw, cierpienia i darów – mówi ks. Rafał Tur, moderator Dzieła Duchowej Pomocy Powołaniom.

Już myśleć o pielgrzymce?

Ks. Adrian Put

Rozpoczął się dopiero miesiąc maj. Do pierwszej Pieszej Pielgrzymki Rolników, która wyruszy w lipcu, jest jeszcze kilka tygodni. Pielgrzymka diecezjalna z Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa wyjdzie dopiero na koniec lipca i na początku sierpnia.

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...