Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Równość męża i żony

Do wspierania małżeństwa, opartego na wiernej miłości męża i żony, a zarazem zwalczania wszelkich nierówności między nimi zaapelował papież Franciszek podczas audiencji generalnej 29 kwietnia br. Zachęcił do głębokiej refleksji nad przyczynami spadku liczby małżeństw i podkreślił znaczenie świadectwa poszczególnych rodzin.

Ojciec Święty przypomniał, że Pan Jezus pierwszego cudu dokonał na weselu w Kanie Galilejskiej, wspierając rodzącą się rodzinę. Potwierdził aktualność znaczenia tego znaku w obliczu częstej dziś nieufności do instytucji małżeństwa i obecnych trudności. Zauważył, że są nimi m.in. trudności ekonomiczne, ale także obawa przed popełnieniem błędów, i dodał, że „być może ten strach przed porażką jest największą przeszkodą w przyjęciu słowa Chrystusa, który obiecuje swoją łaskę jedności małżeńskiej i rodzinie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież podkreślił znaczenie świadectwa życia chrześcijańskich małżonków i rodziny. – Małżeństwo uświęcone przez Boga strzeże tej więzi między mężczyzną a kobietą, którą Bóg pobłogosławił od stworzenia świata. Jest też ono źródłem pokoju i dobra dla całego życia rodzinnego i małżeńskiego – stwierdził. Dodał, że chrześcijańskie ziarno radykalnej równości między małżonkami musi obecnie przynosić nowe owoce. W tym kontekście wezwał, by wyznawcy Chrystusa wspierali prawo do równej płacy za równą pracę. – Nierówność pod tym względem jest najoczywistszym skandalem! – zauważył Ojciec Święty.

(KAI)

Nowy dokument

Handel ludźmi to światowy biznes

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Caritas Internationalis ogłosiły wspólny dokument wzywający do zwiększenia zaangażowania chrześcijan na rzecz zwalczania handlu ludźmi. Przedstawiono go oficjalnie 29 kwietnia.

„Handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. Wiąże się z narzucaniem siłą kontroli nad ludźmi, oszustwami lub zmuszaniem do pracy, wykorzystywaniem seksualnym, żądaniem płacenia haraczów bądź innymi formami zniewolenia”. Te mocne słowa wskazują na jednoznaczne stanowisko organizacji kościelnych wobec tych nieludzkich praktyk. Najczęściej uprowadzani są ludzie z krajów, gdzie nie przestrzega się podstawowych praw człowieka i gdzie nie jest zapewnione zaspokajanie minimalnych potrzeb społecznych. Często dzieje się to w państwach, w których panuje skrajne ubóstwo oraz brak stabilności politycznej, społecznej i gospodarczej, a także w tych, które są dotknięte konfliktami zbrojnymi. „Handel ludźmi to gwałtownie rozwijający się międzynarodowy biznes, bardzo opłacalny, który nieuchronnie prowadzi do zniszczenia setek tysięcy ludzi. Zjawisko to ma wymiar międzynarodowy i można mu przeciwdziałać jedynie przez podjęcie wspólnych działań” – czytamy w dokumencie.

Reklama

W związku z tym Kościół proponuje cztery konkretne rozwiązania. Po pierwsze – chodzi o zapobieganie takim aktom przez budzenie powszechnej świadomości. Po drugie – należy udzielać wszelkiej pomocy osobom dotkniętym jakąkolwiek formą handlu ludźmi. Dalej – potrzebne są określone działania polityczne uwzględniające przyczyny powstawania tego zjawiska. I wreszcie – chodzi o stworzenie odpowiednich struktur, które pozwoliłyby na zintegrowaną walkę z tym procederem zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i w poszczególnych krajach.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Wspierajcie młodych!

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Kochani, dziękujemy dziś Bogu za świadectwo tak wielu małżeństw, które na całym świecie, ufając łasce Pana i mocy wzajemnej miłości, trwają w sakramentalnej jedności małżeńskiej. Wspierajmy modlitwą, radą i pomocą narzeczonych, aby mieli odwagę podjąć ryzyko tworzenia nierozerwalnego związku i z Bożym błogosławieństwem budować szczęśliwe rodziny. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 29 kwietnia 2015 r.

(RV)

Turyn

Beatyfikacja więźnia sowieckiego gułagu

W Turynie 2 maja br. został zaliczony w poczet błogosławionych brat Luigi Bordino. Był on świecką osobą konsekrowaną ze Zgromadzenia Braci św. Józefa Benedykta Cottolengo. Zmarł w Turynie przed 38 laty. Beatyfikacji brata Luigiego przewodniczył w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, który przypomniał, że nowy błogosławiony już za młodu, jako więzień sowieckiego gułagu, również na Syberii, prowadził apostolstwo wśród chorych. W 1942 r., w wieku 20 lat, został wcielony do artylerii alpejskiej i wysłany na front rosyjski. W 1946 r. wstąpił do Zgromadzenia Braci św. Józefa Benedykta Cottolengo.

Reklama

(RV)

Papieski telefon

Rozmowa z byłą działaczką aborcyjną

Papież Franciszek zadzwonił do chorej na raka, niegdyś aktywnie działającej na rzecz legalizacji aborcji we Włoszech, byłej minister spraw zagranicznych Emmy Bonino. 66-letnia włoska polityk niedawno poinformowała publicznie o swojej chorobie. Emma Bonino w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera” powiedziała, że Papież pytał o stan jej zdrowia, dodawał otuchy i zachęcał, aby w swoim cierpieniu „była twarda”.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Każda wspólnota chrześcijańska musi być gościnnym domem dla tego, kto szuka Boga, i tego, kto szuka brata, który go wysłucha.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-05-05 14:33

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...