Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Krzyż przeszkadza

Osiem lat po postawieniu pomnika Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii w północno-zachodniej Francji sąd administracyjny w Rennes nakazał usunięcie krzyża z łuku stojącego nad monumentem. Przychylił się tym samym do wniosku stowarzyszenia wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, oraz ze względu na rozmiary łuku, został uznany za „ostentacyjny symbol religijny”.

Już w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, wspierane przez grupę mieszkańców miasta, doprowadziło do tego, że miasto musiało oddać 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie bezskutecznie domagało się też przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mer Ploërmel – Patrick Le Diffon podkreśla, że Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, lecz jako mąż stanu. Replikuje też, że gdyby zgodnie z wyrokiem sądu usunął krzyż, który stanowi integralną część monumentu, mógłby zostać pozwany przez autora pomnika.

Jeśli krzyż nie zostanie usunięty, to zgodnie z wyrokiem sądu cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Na razie mer czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Na odwołanie się od niego do Rady Stanu (najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji) ma 6 miesięcy.

(KAI)

Ukraina

Nie wpuszczono polskich motocyklistów

Reklama

Ukraina nie wpuściła Rajdu im. Rotmistrza Witolda Pileckiego na terytorium swojego kraju. Uczestnicy rajdu podjechali na przejście graniczne, gdzie ukraińscy pogranicznicy około pięciu godzin przepytywali ich o cel wjazdu i co zamierzają robić na Ukrainie. Mimo wyjaśnień uczestnicy rajdu otrzymali oficjalne pismo strony ukraińskiej zakazujące wjazdu każdemu z nich na terytorium Ukrainy. Uzasadnieniem był brak podania celu wizyty. Jerzy Bukowski – rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie mówi, że może to mieć wymiar polityczny. – Wygląda to tak, jakby to ukraińskimi rękami Rosjanie mścili się za niewpuszczenie na terytorium Polski „Nocnych Wilków” – motocyklistów związanych z Władimirem Putinem.

(RIRM)

Włochy

Petycja rodziców przeciw gender w szkole

Obywatelska petycja zatytułowana „O szkołę, która uczy, a nie indoktrynuje” została przekazana 6 maja br. na ręce prezydenta Włoch Sergia Mattarellego przez przedstawicieli 41 organizacji społecznych, także o charakterze katolickim. Jest to reakcja rodziców na próby wprowadzania do włoskiego systemu wychowawczego elementów inżynierii społecznej z osławioną ideologią gender na czele. Pod petycją zebrano 180 tys. podpisów, które dołączono do dokumentu. „Pragniemy, aby wszyscy uczniowie mogli w szkole znaleźć nie destabilizujące ideologie, ale środowisko, które zapewniłoby zdrowy rozwój osobowości, w zgodzie z etyką i podstawową rolą wychowawczą rodziny” – napisano w petycji. Sygnatariusze dokumentu proponują podporządkowanie programów edukacyjnych „podstawowym zasadom dotyczącym uczuciowości i seksualności w poszanowaniu naturalnej różnicy płci i praw rodziny”.

(KAI)

* * *

Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.

Jan Paweł II

Krótko

Manewry na Morzu Północnym przeprowadziło kilkadziesiąt jednostek marynarki wojennej z 11 państw. Ćwiczono przede wszystkim walkę z okrętami podwodnymi.

W Donbasie na wschodniej Ukrainie nadal niespokojnie. Mimo obowiązującego zawieszenia broni separatyści nadal ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich. Według OBWE, użyto zakazanych wyrzutni rakietowych Grad. Z kolei ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył, że USA dostrzegają oznaki, które mogą świadczyć o przygotowaniach separatystów do ataku na ukraińskie siły rządowe.

Amerykańskie władze wydały pierwsze licencje na obsługę bezpośrednich połączeń promowych między USA a Kubą, zawieszonych ponad pół wieku temu. Jeśli firma, która otrzymała licencję, otrzyma zgodę władz kubańskich, pierwszy prom popłynie już we wrześniu.

Litewskie służby aresztowały Rosjanina, funkcjonariusza FSB. Mężczyzna jest oskarżony o szpiegostwo.

Finowie przeprowadzają bezprecedensową operację. Ponad 900 tys. rezerwistów otrzyma listy z prośbą o podanie aktualnego miejsca zameldowania. Każdy będzie musiał podać, jaką rolę chciałby pełnić w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.

W Nigerii w Ikanepo został uprowadzony katolicki ksiądz Innocent Umoru. Według miejscowych władz, porywacze zażądali zapłacenia za jego uwolnienie okupu w wysokości 20 tys. dolarów.

Rząd Jemenu zaapelował do społeczności międzynarodowej, kierując list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, o lądową interwencję zbrojną, aby ocalić kraj przed szyickimi rebeliantami Huti.

Raport organizacji ochrony dzieci „Meter” podaje, że najwięcej przypadków pedofilii odnotowuje się w Europie – 37,34 proc., następnie w Afryce – 24,67 proc., Ameryce – 23,25 proc., Azji – 12,93 proc. i w Oceanii.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-13 09:39

Wybrane dla Ciebie

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18
Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Więcej ...

Siostra zakonna sekretarzem Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego

2025-05-22 12:57
S. Tiziana Merletti

Vatican Media

S. Tiziana Merletti

Ojciec Święty Leon XIV mianował sekretarzem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego s. Tizianę Merletti, byłą przełożoną generalną Sióstr Franciszkanek Ubogich.

Więcej ...

Mazowsze wspiera remonty zabytków

2025-05-22 16:12

Materiały prasowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował remonty zabytków, również sakralnych na kwotę prawie 14 mln zł. W diecezji radomskiej dotacje otrzyma 15 parafii m.in. we Wrzosie, Bukównie czy Kozienicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.