Archidiecezja warszawska ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. prof. Michał Janocha. Słynie on z naukowych wypraw po świecie ze studentami. Jako historyk sztuki zjeździł wiele krajów, w których poznawał zabytki, w tym Rosję, Gruzję, Ukrainę. Wykładał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ojcem duchownym warszawskiego seminarium, gdzie zainicjował stworzenie kaplicy w stylu chrześcijańskiego Wschodu, którym się interesuje. Jest pasjonatem ikony i sztuki bizantyńskiej. Jak stwierdził w rozmowie z ks. Przemysławem Śliwińskim, rzecznikiem archidiecezji, kiedy studiował historię sztuki, koncentrował się głównie na Zachodzie, o Wschodzie natomiast wiedział mało. – Później poprzez różne znajomości, przyjaźnie, wyjazdy z wykładami na Ukrainę, do Rosji zacząłem poznawać ten świat, tych ludzi i odkryłem, że on też jest mój, że się w tej kulturze odnajduję, nie porzucając mojej własnej. Coraz bardziej utwierdzam się w tym, że te dwie kultury nawzajem się potrzebują. Bez siebie są niepełne – podkreśla.
Bp Michał Janocha ma 55 lat. Pochodzi z Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Józefa Glempa. Zanim wstąpił do seminarium, skończył studia świeckie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla wielu jego nominacja była niespodzianką, choć jego nazwisko wymieniano na tzw. księżowskiej giełdzie kandydatów na biskupa.
Przypomnijmy, że w archidiecezji warszawskiej, w której ordynariuszem jest kard. Kazimierz Nycz, jest teraz trzech biskupów pomocniczych: Rafał Markowski, Piotr Jarecki oraz biskup nominat Michał Janocha.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.