Na religijnej mapie Warszawy są cztery najważniejsze miejsca, które przyciągają pielgrzymów. Pierwszym jest sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, drugim archikatedra św. Jana Chrzciciela, a trzecim sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie. W ostatnich latach duchowa mapa stolicy wzbogaciła się o jeszcze jedno miejsce – Świątynię Opatrzności Bożej.
– Nie zapominajmy jednak o tym, że sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie ma także charakter ogólnonarodowy. A kult świętego Jezuity cały czas jest żywy – mówi Ewa Twarowska, przewodnicząca Stowarzyszania Krzewienia Kultu św. Andrzej Boboli.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rzeczywiście, sanktuarium Ojców Jezuitów przy ul. Rakowieckiej nigdy nie jest puste. Kościół otwierany jest wcześnie rano, a zamykany późnym wieczorem. – Jest bardzo duża grupa osób, która modli się codziennie przed relikwiami Patrona Polski w intencji Ojczyzny – podkreśla Twarowska.
Bardzo dużą zasługę w propagowaniu kultu św. Andrzeja mają wolontariusze, którzy oprowadzają pielgrzymów i turystów. – To bardzo ważna inicjatywa, bo z jednej strony za wstawiennictwem świętego trzeba się modlić, a z drugiej powinno się go poznawać. Jego przesłanie jest bowiem wciąż aktualne – podkreśla o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz mokotowskiego sanktuarium.
Reklama
Kult św. Andrzeja jest więc żywy, ale jezuicki Męczennik największą „karierę” robił przed wojną. Na procesję z jego relikwiami przybywały setki tysięcy wiernych. – To był pierwszy święty, który został wyniesiony na ołtarze po odzyskaniu niepodległości. Polacy traktowali go więc jako patrona II Rzeczpospolitej – mówi Twarowska.
Teraz małymi krokami jego kult jest odnawiany. Wiele osób zainteresowało się nim w zeszłym roku po pielgrzymce z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej. Ruch pielgrzymkowy jest widoczny szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Na ul. Rakowiecką podjeżdżają wówczas autokary z całej Polski.
Odpust w sanktuarium
Główna Msza św. ku czci św. Andrzeja Boboli zostanie oprawiona przez kard. Kazimierza Nycza 16 maja o godz. 18.00, przy ul. Rakowieckiej 61