Reklama

Artur Stelmasiak
Podczas konferencji prasowej w KEP zaprezentowano działanie kadzidła. Woreczki z kadzidłem zostaną rozdane uczestnikom spotkania na Lednicy

Duch Święty na Lednicy

2015-05-19 13:51

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 21/2015, str. 14

„W imię Ducha Świętego” – to hasło XIX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 6 czerwca 2015 r.

Na Polach Lednickich k. Gniezna ma się zgromadzić 100 tys. młodzieży z całej Polski. – Czekam, aż Pola Lednickie zapełnią się waszymi młodymi sercami, głodnymi wiary i miłości – zaprasza o. Jan Góra OP, pomysłodawca młodzieżowych spotkań.

Przed jubileuszem

Tegoroczna Lednica jest szczególna, bo poprzedza przyszłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie to już trzecie spotkanie, które przygotowuje polską młodzież do tego ważnego jubileuszu. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W imię Ojca” i „W imię Syna”.

– Teraz przyszła pora na Ducha Świętego. Moim pragnieniem jest, aby papież Franciszek nałożył ręce na polskiego biskupa, który odwiedzi Pola Lednickie. Podczas spotkania 6 czerwca biskup przekaże papieskie błogosławieństwo wszystkim kapłanom, a ci pójdą do młodych, aby nałożyć ręce na wszystkich uczestników – mówi o. Góra.

Reklama

To niejedyny symboliczny element tegorocznej Lednicy. Głównymi znakami spotkania będą: kadzidło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Młodzi proszeni są z kolei o przywiezienie opisanych woreczków z ziemią z miejsc swojego zamieszkania. Podczas spotkania ziemia z nich zostanie wysypana na Polach Lednickich, aby każdy mógł poczuć się tam jak w domu. Uczestnicy pozostawią swoje smutki i troski na karteczkach, które siostry Kanoniczki Ducha Świętego wezmą ze sobą do klasztoru. – Mamy obiecane, że przez cały rok siostry będą się modlić właśnie w intencjach zebranych na Lednicy – podkreśla o. Góra.

Przebieg spotkania

Spotkanie podzielone jest na tematyczne bloki: ziemia, woda, ogień i wiatr. Podczas części „Ziemia” nastąpi rozsypanie ziemi. Część „Woda” będzie okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i ofiarowaniem wody symbolizującej Ducha Świętego. Przywieziony z Ostrowa Lednickiego ogień będzie symbolizował z kolei płomień wiary uczestników Lednicy. W tej części przejdzie procesja zakonów z pochodniami, a na telebimach transmitowane będzie przesłanie papieża Franciszka. W części „Wiatr” zaprezentowany zostanie taniec na cześć Ducha Świętego z animowanymi flagami.

Tegoroczna Lednica będzie ostatnią przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z tej okazji zespół „Siewcy Lednicy” przygotował pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim). Tekst pieśni łączy w sobie przesłanie miłosierdzia z Łagiewnik oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do młodych.

Owoce Lednicy

To miejsce i wydarzenie, które ma już swoją markę na religijnej mapie Polski. Przez wszystkie lata przez Bramę Rybę przeszło w sumie ok. 2 mln osób.

Coroczne spotkania, w których bierze udział ok. 100 tys. młodych, jest wielkim logistycznym przedsięwzięciem. Organizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie setek wolontariuszy. Jako przykład wystarczy podać liczbę – 1200 tancerzy, którzy będą animować taniec uwielbienia w poszczególnych sektorach.

– Czasem pojawiają się trudności i pytania, czy to, co robimy, na pewno ma sens. Czy robimy to dobrze. Ale zawsze pojawia się jakiś znak, który utwierdza nas w przekonaniu, że Lednica jest bardzo ważna – mówi Agnieszka Chrostowska z zespołu „Siewcy Lednicy”. Wspomina świadectwo młodej dziewczyny, która była oddalona od Kościoła. Przyjechała na spotkanie zupełnie przypadkiem, bo nie było opieki dla dzieciaków. Podczas spotkania tak lało, że cały czas zastanawiała się: „Po jakiego grzyba tu przyjechałam?”. – Ale podczas adoracji tak mocno „dostała po głowie” od Pana Jezusa, że po powrocie pobiegła do swojego proboszcza z pytaniem, do jakiego zakonu ma wstąpić. Dziś jest siostrą z wieloletnim stażem i przyjeżdża na Lednicę ze sporą grupą młodzieży. Gdy słyszy się takie świadectwa, to wszystkie pytania, trudności i wątpliwości od razu ustępują – podkreśla pani Agnieszka.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Światowy  Dzień  Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

AA to nie grzech

AA to nie grzech

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

Apel Jasnogórski z udziałem Premiera

Apel Jasnogórski z udziałem Premiera

Powraca siła nadziei

Powraca siła nadziei

Rodziny prosiły o odwagę

Rodziny prosiły o odwagę

Dożynki Gminy Wieluń

Dożynki Gminy Wieluń

Spotkanie w Muzeum Monet i Medali

Spotkanie w Muzeum Monet i Medali

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem