Reklama

Wiara

Duch Święty na Lednicy

Artur Stelmasiak

Podczas konferencji prasowej w KEP zaprezentowano działanie kadzidła. Woreczki z kadzidłem zostaną rozdane uczestnikom spotkania na Lednicy

„W imię Ducha Świętego” – to hasło XIX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 6 czerwca 2015 r.

Na Polach Lednickich k. Gniezna ma się zgromadzić 100 tys. młodzieży z całej Polski. – Czekam, aż Pola Lednickie zapełnią się waszymi młodymi sercami, głodnymi wiary i miłości – zaprasza o. Jan Góra OP, pomysłodawca młodzieżowych spotkań.

Przed jubileuszem

Tegoroczna Lednica jest szczególna, bo poprzedza przyszłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie to już trzecie spotkanie, które przygotowuje polską młodzież do tego ważnego jubileuszu. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W imię Ojca” i „W imię Syna”.

– Teraz przyszła pora na Ducha Świętego. Moim pragnieniem jest, aby papież Franciszek nałożył ręce na polskiego biskupa, który odwiedzi Pola Lednickie. Podczas spotkania 6 czerwca biskup przekaże papieskie błogosławieństwo wszystkim kapłanom, a ci pójdą do młodych, aby nałożyć ręce na wszystkich uczestników – mówi o. Góra.

Reklama

To niejedyny symboliczny element tegorocznej Lednicy. Głównymi znakami spotkania będą: kadzidło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Młodzi proszeni są z kolei o przywiezienie opisanych woreczków z ziemią z miejsc swojego zamieszkania. Podczas spotkania ziemia z nich zostanie wysypana na Polach Lednickich, aby każdy mógł poczuć się tam jak w domu. Uczestnicy pozostawią swoje smutki i troski na karteczkach, które siostry Kanoniczki Ducha Świętego wezmą ze sobą do klasztoru. – Mamy obiecane, że przez cały rok siostry będą się modlić właśnie w intencjach zebranych na Lednicy – podkreśla o. Góra.

Przebieg spotkania

Spotkanie podzielone jest na tematyczne bloki: ziemia, woda, ogień i wiatr. Podczas części „Ziemia” nastąpi rozsypanie ziemi. Część „Woda” będzie okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i ofiarowaniem wody symbolizującej Ducha Świętego. Przywieziony z Ostrowa Lednickiego ogień będzie symbolizował z kolei płomień wiary uczestników Lednicy. W tej części przejdzie procesja zakonów z pochodniami, a na telebimach transmitowane będzie przesłanie papieża Franciszka. W części „Wiatr” zaprezentowany zostanie taniec na cześć Ducha Świętego z animowanymi flagami.

Tegoroczna Lednica będzie ostatnią przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z tej okazji zespół „Siewcy Lednicy” przygotował pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim). Tekst pieśni łączy w sobie przesłanie miłosierdzia z Łagiewnik oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do młodych.

Reklama

Owoce Lednicy

To miejsce i wydarzenie, które ma już swoją markę na religijnej mapie Polski. Przez wszystkie lata przez Bramę Rybę przeszło w sumie ok. 2 mln osób.

Coroczne spotkania, w których bierze udział ok. 100 tys. młodych, jest wielkim logistycznym przedsięwzięciem. Organizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie setek wolontariuszy. Jako przykład wystarczy podać liczbę – 1200 tancerzy, którzy będą animować taniec uwielbienia w poszczególnych sektorach.

– Czasem pojawiają się trudności i pytania, czy to, co robimy, na pewno ma sens. Czy robimy to dobrze. Ale zawsze pojawia się jakiś znak, który utwierdza nas w przekonaniu, że Lednica jest bardzo ważna – mówi Agnieszka Chrostowska z zespołu „Siewcy Lednicy”. Wspomina świadectwo młodej dziewczyny, która była oddalona od Kościoła. Przyjechała na spotkanie zupełnie przypadkiem, bo nie było opieki dla dzieciaków. Podczas spotkania tak lało, że cały czas zastanawiała się: „Po jakiego grzyba tu przyjechałam?”. – Ale podczas adoracji tak mocno „dostała po głowie” od Pana Jezusa, że po powrocie pobiegła do swojego proboszcza z pytaniem, do jakiego zakonu ma wstąpić. Dziś jest siostrą z wieloletnim stażem i przyjeżdża na Lednicę ze sporą grupą młodzieży. Gdy słyszy się takie świadectwa, to wszystkie pytania, trudności i wątpliwości od razu ustępują – podkreśla pani Agnieszka.

2015-05-19 13:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 - w tym roku #Lednicawdomu

materiał prasowy

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa gromadzące zwykle kilkadziesiąt tysięcy osób Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 odbędą się w tym roku 6 czerwca jako #Lednicawdomu. "Połączymy się poprzez transmisję online, podczas której będziemy się modlić, śpiewać, wybierać Chrystusa i doświadczać wszystkich elementów Spotkania, które każdego roku gromadzą nas na Polach Lednickich" - zapowiadają współorganizatorzy spotkania, dominikańscy duszpasterze o. Wojciech Surówka OP i o. Wojciech Prus OP.

Więcej ...

Wyremontowana salka oazowa

2020-07-14 23:47

ks. Adrian Put "/Niedziela"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Kościół

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Wiadomości

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Świat

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego