Reklama

Watykan

Synod Biskupów: istotą rodziny jest powołanie do służenia życiu ludzkiemu

Grzegorz Gałązka

Na konieczność lepszej znajomości encykliki "Humanae vitae" i ścisłego powiązania jedności małżeńskiej ze zdolnością do przyjęcia życia zwrócono uwagę podczas wczorajszej ósmej, popołudniowej kongregacji generalnej III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiając poruszaną wczoraj tematykę dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi zaznaczył, że w auli synodalnej wskazano, iż elementem istotnym rodziny jest powołanie do służenia życiu ludzkiemu. Zachęcono wiernych, by pogłębili swoją znajomość encykliki papieża Pawła VI "Humanae vitae". Pozwoli to na lepsze zrozumienie stosowania metod naturalnych regulacji poczęć oraz nieakceptowania antykoncepcji. Zjednoczenie i prokreacja są nierozdzielnymi aspektami aktu małżeńskiego - zaznaczono. Zdecydowanie odrzucono manipulację genetyczną i kriokonserwację embrionów.

Wielokrotnie wskazywano na presję wywieraną przez niektóre kraje czy organizacje międzynarodowe, zwłaszcza w kontekście Afryki, by pewne koncepcje (w tym aborcję i związki homoseksualne) uznać za "prawa człowieka" i na wiązanie ich przyjęcia z pomocą materialną. Zwrócono również uwagę, że takie wyrażenia jak "prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego" nie mają precyzyjnej definicji w prawie międzynarodowym. Są tam bowiem zawarte elementy sprzeczne, jak zdecydowane potępienie przymusowej aborcji i propagowanie "bezpiecznej aborcji", czy też ochrona macierzyństwa i promocja antykoncepcji. Chociaż nie są to prawa obowiązujące, to jednak ich promowanie jest groźne, ponieważ może mieć wpływ na interpretację innych norm, zwłaszcza w zakresie zwalczania dyskryminacji kobiet - mówili ojcowie synodalni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poruszano też wczoraj kwestię właściwego przygotowania do małżeństwa, by nie było jedynie wydarzeniem społecznymi i prawnym, ale przede wszystkim religijnym i duchowym, sakramentem. Konieczne jest także lepsze przygotowanie kapłanów do duszpasterstwa rodzin.

Reklama

Innym tematem były kwestie migracyjne. Zaapelowano do poszczególnych państw, by sprzyjały łączeniu rodzin, tym bardziej, że ułatwia to z kolei integrację w nowym społeczeństwie.

Podczas godziny poświęconej na swobodną wymianę opinii między 18.00 a 19.00 pojawiły się zwłaszcza trzy tematy. Mówiono o szacunku dla rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, w tym potrzeby drogi pokutnej, której towarzyszyłaby także refleksja nad rozwiedzionymi, którzy pozostali sami, często cierpiącymi w milczeniu, na marginesie życia społecznego. Po drugie podkreślono potrzebę ochrony dzieci małżonków rozwiedzionych, w tym ułatwienia im uwolnienia się od ciążących na nich skutków psychologicznych rozwodu rodziców. W tym kontekście zauważono, że odpowiednie duszpasterstwo dzieci często może zbliżyć ich rodziców do Kościoła. Ponadto mówiono o znaczeniu relacji między rodziną a edukacją dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem prawa rodziców do wyboru najbardziej odpowiedniej edukacji dla swoich dzieci, tak aby mogły one otrzymać wykształcenie wysokiej jakości.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-10 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki prowadzi bloga z Synodu

Artur Stelmasiak

Abp Gądecki jest być może jedynym ojcem synodalnym, który prowadzi codziennego bloga poświęconego obradom biskupów. Opisuje w nim wszystkie przed- i popołudniowe sesje - poinformował KAI ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Bp Turzyński: 18 księży przygotowuje się do pracy duszpasterskiej wśród emigracji

2024-06-26 07:25

Fot. Karol Porwich

18 duchownych bierze udział w kursie dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Wyjadą m.in. do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii Irlandii czy Stanów Zjednoczonych – poinformował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?