Reklama

„Moje Pismo Tęcza” dla całej rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Dziecka, dzień miłości do dziecka, bez której nie może ono żyć, powinien trwać przez cały rok. Dziecko powinno być kochane zawsze, nie tylko czasami. Rozwój dziecka i jego wewnętrzny, duchowy kształt wymagają miłości.

Według katolickiej koncepcji człowieka, podbudowanej ogólnoludzkim myśleniem i postrzeganiem, trzeba miłością otaczać także te dzieci, które się poczęły, ale jeszcze nie urodziły. To nie są tylko zespoły komórek, jak chcieliby niektórzy – to pełnoprawne dzieci, którym należy się uszanowanie. Jakże piękne i szczere są twarze dzieci, ich oczy ufnie patrzące na dorosłego człowieka. Jakże szczera i niewinna jest ciekawość dziecka, jego naturalna potrzeba poznawcza. A jakże łatwo dorosłym wszystko to zniszczyć lub zdeformować... I nie jest ważne, czy to będzie maleństwo, młodzieniec czy dojrzały człowiek, w oczach i sercach rodziców będzie bowiem zawsze dzieckiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wiemy, że istnieje wiele trendów wychowawczych – w tym ostatnio wkraczająca w wychowanie młodego pokolenia ideologia gender – które w różne strony ukierunkowują miłość do dzieci, a także różnie widzą ich zdrowy rozwój. Kościołowi zawsze chodziło o wszechstronny rozwój człowieka i wychowanie go według Bożego planu, jako dziecka Bożego. Bo tylko tak osiąga się wieczność. Dlatego duszpasterze z wielką miłością i troską odnoszą się do najmłodszych członków Kościoła, a wiele zgromadzeń zakonnych prowadzi przedszkola i szkoły, gdzie opiekuje się dziećmi i przekazuje im wartości, które znajdą odzwierciedlenie w przyszłym życiu najmłodszych.

W tym celu m.in. – wychowania Bożego człowieka – zaczęliśmy w „Niedzieli” w 1993 r. wydawać, najpierw razem z redakcją francuską, pismo dla dzieci od 4. do 8. roku życia pt. „Moje Pismo Tęcza”. Realizowany jest w nim piękny program wychowawczy, prowadzony razem z opiekunami dzieci – rodzicami, dziadkami, katechetami. Przez czytanie, wspólne oglądanie obrazkowych historyjek, zadania manualne – a wszystko przy zaspokojonej potrzebie bezpieczeństwa, bo wspólnie z dorosłymi – dzieci rozwijają swoją duchowość, pogłębiają wiedzę religijną; pismo wychowuje najmłodszych czytelników do większej pobożności i zrozumienia Bożych propozycji. „Tęcza” może stać się prawdziwym przyjacielem dziecka. Jest kolorowa, wydawana na kredowym papierze, uczy, bawi i aktywizuje. Dziś ukazuje się jako dwumiesięcznik.

Przy okazji Dnia Dziecka informujemy o naszym wydawnictwie dla dzieci czytelników, którzy go jeszcze nie znają albo o nim zapomnieli. „Tęcza” ma swoich redaktorów, ludzi zaangażowanych w pracę katechetyczną, pedagogów i psychologów. Znajdziemy w niej materiały pomocne w przygotowaniu małych czytelników do sakramentu pokuty, Eucharystii. Pismo uczy dzieci modlitwy i otwiera ich oczy na sprawy Boże. Dzieci są wrażliwymi odbiorcami. „Tęcza” stwarza okazję, by z nimi podyskutować na tematy ważne, by wprowadzać je w świat wartości ewangelicznych. Nieraz mówi się, że dzieci są znakomitymi teologami. Jakże to prawdziwe! Dziecko bowiem, mając czyste i otwarte serce, całą swoją istotą przybliża się do Boga i nieraz lepiej wchodzi w świat tematów teologicznych niż niejeden dorosły. Z pewnością warto więc poświęcić dzieciom przy „Tęczy” trochę czasu i zainteresowania, gdyż o wychowanie w Bożej miłości tu chodzi. „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże” – powiedział wszak Chrystus (Mk 10, 14; por. Łk 18, 16).

Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że nasze dzieci powinny być wychowywane w katolickiej atmosferze domu rodzinnego i przygotowywane do korzystania z katolickich mediów, zgodnie z zasadą: „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. W procesie całościowego wychowania człowieka religijność jest sprawą zasadniczą. Niedomagania w tej dziedzinie prowadzą później do ulegania wpływom różnego rodzaju sekt, ideologii, bo potrzeba poszukiwania Boga jest naturalna dla człowieka. Trzeba więc zapraszać Chrystusa na spotkanie z najmłodszymi, by poznali świat wiary i Bożej miłości.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-26 13:34

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Europejskie Kościoły spotkały się z ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką

2025-04-07 19:48

Adobe Stock

Delegacja Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) spotkała się w Warszawie z ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 7 kwietnia 2025 r., w kontekście trwającej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze...

Wiara

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze...

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Wiadomości

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?