Reklama

Niedziela 22/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Przeszedł dobrą szkołę służby Ojczyźnie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Można powiedzieć, że po niedzieli Zesłania Ducha Świętego 2015 r. obudziliśmy się w nowej Polsce. Mamy świadomość, że ta wielka historia dzieje się pod okiem Opatrzności.

Królowo Polski, dziękujemy!

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Był to rzeczywiście czas wielkiego oczekiwania, zwłaszcza że PKW ogłosiła przedłużenie ciszy wyborczej do 22.30, czyli o półtorej godziny. Wielu Polaków wyrażało obawę, czy w tym czasie nie stanie się coś złego. I oto ogłoszenie wyników...

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

z ostatniej chwili
6-7

Czas na zmiany

Wojciech Dudkiewicz

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich – jeśli potwierdzą się ostateczne wyniki badania late poll – zapowiada istotne zmiany w Polsce.

Otwarty prezydent

Fragment pierwszego przemówienia po wyborach (not. wd)

Prezydent ma służyć narodowi, ma słuchać i być otwarty. Dlatego drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte dla inicjatyw społecznych: takich, z którymi się zgadzam, i co do których mogę mieć wątpliwości.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Łowicka Piesza Pielgrzymka już po raz 360., a więc jubileuszowo, wkroczyła 23 maja br. na Jasną Górę. Nazywana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, ponieważ przybywa na Jasną Górę jako pierwsza duża grupa w roku, i tym samym rozpoczyna coroczne piesze pielgrzymowanie do Częstochowy

z Polski
9

Z Polski

abp Oscar Romero • 23 maja 2015 r. – beatyfikacja
10-11

Ja zostaję z ludźmi

O. Dariusz Pabiś, redemptorysta

Wiele razy brutalność świata sprowadzała Oscara Romero z doskonałych dróg teologiczno-filozoficznych rozważań na twardą ziemię, gdzie Bóg domagał się od niego konkretnych odpowiedzi, których nie można było znaleźć w mądrych książkach.

4 czerwca 2015 – Boże Ciało
12-13

Cuda Eucharystyczne

Ks. Marek Łuczak

Ich historia sięga połowy VIII wieku, trwa więc już przeszło 1265 lat. Od pierwszego udokumentowanego cudu eucharystycznego lista tego typu wydarzeń wydłużyła się do stu kilkudziesięciu.

liturgia • znaki • mówi bp Adam Bałabuch
14-15

Głębia gestu

Z bp. Adamem Bałabuchem rozmawia Agnieszka Bugała

O „liturgicznym gorsecie”, urzeczeniu liturgią i zadaniach dla celebransów z bp. Adamem Bałabuchem – przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – rozmawia Agnieszka Bugała

książka dla proboszcza
16-17

Kościół i młodzi

Mateusz Wyrwich

Parafia to podstawowa struktura organizacyjna Kościoła – tak uznał sobór trydencki w połowie XVI wieku. W tej strukturze wiodącą rolę sobór wyznaczył proboszczowi. To jego zadaniem jest dbałość o życie duchowe parafian, od niego w głównej mierze zależy, jak funkcjonuje parafia.

ks. Jan Twardowski • 100. rocznica urodzin
18-19

Zgoda na świat

Milena Kindziuk

Kiedy się urodził, trwała pierwsza wojna światowa. Rosjanie wyszli z Warszawy, ich miejsce zajęli Niemcy. Jan Twardowski, rocznik 1915, miałby dzisiaj 100 lat.

temat numeru: dziecko
20-23

Dzieci transnarodowe

Katarzyna Woynarowska

Rzecznik Praw Dziecka apeluje, by nie nazywać dzieci eurosierotami, bo określenie to ma pejoratywne zabarwienie i stygmatyzuje. Lepiej używać określenia „dzieci z rodzin transnarodowych”, czyli takich, w których jedno z rodziców mieszka za granicą.

Kowalscy

Agnieszka Konik-Korn

Janek, Michał, Marianna i Ania – cztery „diamenciki” Marysi i Roberta Kowalskich. Wyczekane i bardzo kochane przez swoich rodziców, którzy nie ukrywają, że ich adoptowane dzieci są im dane i „zadane” przez Pana Boga

temat numeru: dziecko • mówi przyjaciółka Astrid Lindgren
24-25

Saro, moja Saro!

Z Sarą Schwardt – przyjaciółką Astrid Lindgren – rozmawia Aleksandra Polewska

– Do dziś nie pojmuję, dlaczego Astrid Lindgren postanowiła wymieniać listy właśnie ze mną. Pisały do niej przecież tysiące dzieci! Nie mam jednak wątpliwości, że nasza korespondencyjna przyjaźń to prawdziwy dar Boga dla mnie – mówi Sara Schwardt. Jej korespondencję z najsłynniejszą szwedzką pisarką opublikowano właśnie w Polsce.

duszpasterstwo przedsiębiorców
26-27

By podejmowali właściwe decyzje

Maria Fortuna-Sudor

Istniejące od ponad 15 lat Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” stanowi przykład dzieła zainspirowanego nauką Jana Pawła II.

Rok św. Jana Pawła II
28

Piętnasta encyklika

Witold Dudziński

Jan Paweł II mawiał, że święci nie są po to, żebyśmy ich kochali, ale byśmy ich naśladowali. Te słowa przypomniał abp Mieczysław Mokrzycki z okazji 95. rocznicy urodzin i niedawnej pierwszej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka.

kandydat na ołtarze
29

100. rocznica urodzin br. Franciszka

Br. Marek M. Urbaniak FSC

Dokładnie 1 czerwca minie 100 lat od przyjścia na świat kandydata na ołtarze br. Franciszka Taranka ze Zgromadzenia Braci Szkolnych. Pochodził z Dworszowic Kościelnych.

50. urodziny Biblii Tysiąclecia
30

Biblia nigdy się nie starzeje

Ks. Jacek Molka

Najbardziej znane tłumaczenie Pisma Świętego na język polski ma już 50 lat. Biblia Tysiąclecia ukazała się bowiem po raz pierwszy w 1965 r., w przeddzień milenium chrztu Polski.

wiara i życie
31

Dzieci misjom

Grzegorz Polak

Imprezy masowe są na ogół wielką niewiadomą, jeśli chodzi o frekwencję, ale już dzisiaj wiadomo, że na czerwcowym Kongresie Misyjnym w Warszawie nie zabraknie dzieci. Na kilka tygodni przed tym wydarzeniem wyczerpał się limit zgłoszeń!

Jasne wieki średnie?

Ks. Mariusz Rosik

Interesujący się filozofią Thomas Merton zauważył pewnego razu na wystawie nowojorskiej księgarni książkę Étienne’a Gilsona „Duch filozofii średniowiecznej”.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 28, 16-20)

Na obraz Trójcy

Ks. Jarosław Krzewicki

Zapytał pewien młodzieniec, jak to jest z tą Trójcą, do kogo mamy się modlić, komu dziękować za miłość, opiekę? Miłość jest darem osób, jest owocem relacji, w której zawarta jest wymiana darów w swej pełni.

poradnik duszpasterski
34

Czas na ludzi z wyobraźnią

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niespodziewanie, z zaskoczenia, tak jak już nas do tego przyzwyczaił, papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Jak z pewnością wiemy, rozpocznie się on 8 grudnia br. To będzie szczególny czas łaskawości Boga, kolejna okazja i szansa, aby odkrywać w sobie to, do czego przed 13 laty zachęcał nas św. Jan Paweł II – wyobraźnię miłosierdzia.

felieton
35

100 lat dla IPN!

Jan Żaryn

Gdy 15 lat temu powstawał Instytut Pamięci Narodowej, nasza wiedza dotycząca okresu Polski Ludowej była szczątkowa. Propagandowa wersja PRL-u, w której dominowała troska władzy o lud pracujący miast i wsi, mieszała się z doświadczeniem Polaków, widzących jedynie codzienność i zewnętrzność systemu.

Krok ku naprawie Rzeczypospolitej

Marian Salwik

fakty • opinie
36

Śpieszmy się kochać ludzi

Jan Maria Jackowski, publicysta i pisarz, eseista, senator RP

1 czerwca przypada 100. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego (1915 – 2006), gorliwego kapłana i wybitnego poety religijnego.

Nowe rozmaitości

(pr)

Mainstream spętany strachem przed drugą turą wyborów posyłał kandydata Bronisława Komorowskiego wszędzie.

z prasy zagranicznej
37

Po pigułkach mózg jest mniejszy

(pr)

Cele watykańskiej dyplomacji

(pr)

Jedna z największych na świecie agencji prasowych – Reuters – przedstawiła analizę celów dyplomacji papieża Franciszka. Reuters wyszedł od niewątpliwych sukcesów Ojca Świętego na tym polu.

Apel o transparentność

(pr)

Komunia św. w 6 minut

(pr)

Ulegli naciskom lobbystów

(pr)

Dominikanin wzbudzający emocje

(pr)

wybory • w Polsce i w USA
38-39

Polityczne déjà vu

Tomasz Winiarski

Wiele wskazuje na to, że w 2016 r. w wyścigu do Białego Domu ponownie wezmą udział członkowie dwóch najbardziej wpływowych politycznie rodzin za oceanem.

felietony
40-41

Przyjazny Polsce maj

Alina Czerniakowska

Piszę ten tekst, gdy właśnie zakończyła się debata prezydencka w TVN w przedostatni dzień przed ciszą wyborczą. Cieszę się, że mój kandydat Andrzej Duda wypadł świetnie pod każdym względem – merytorycznym, stylu zachowania, sposobu mówienia, energii i siły argumentów; widać było jasno, jak bardzo zmobilizował się po pierwszym starciu w TVP.

Ciotki z góry

Zdzisław Skotnicki

Niedziela, będąc jeszcze dzieckiem, regularnie spędzał wakacje na wsi u swojej babci i dziadka. Ale szczególnym czasem tych wakacji okazywały się zawsze odwiedziny u ciotek z góry. Ciotki, czyli siostry babci Niedzieli – Zosi: Xawerka i Marysia, mieszkały z bratem Józkiem w chałupie pamiętającej jeszcze XIX wiek.

Uchodźcy

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

W poszukiwaniu rozwiązań Komisja Europejska wyszła z propozycją, aby uchodźcami obdarować wszystkie kraje członkowskie.

Czas obywateli

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Zasadniczy bój o Polskę i jej przyszłość rozegra się jesienią 2015 r., podczas wyborów parlamentarnych. To bowiem rząd i premier mają główne instrumenty do kierowania naszym państwem.

rodzina • przed synodem o rodzinie
42-43

Czy w małżeństwie jest jak w zakonie?

Jerzy Grzybowski

Wiele razy się zdarzało, że na zakończenie rekolekcji Spotkań Małżeńskich ktoś spośród uczestników spontanicznie mówił: „W małżeństwie jest zupełnie jak w zakonie”.

rodzina • wymarzone małżeństwo
44-45

„Zobaczyli się” dzięki „Niedzieli”

Małgorzata Cichoń

Marzena i Damian Grzywoczowie w tym roku świętowali 3. rocznicę sakramentu małżeństwa. A wszystko zaczęło się od ogłoszenia w rubryce „Chcą korespondować”...

45

Dobry wieczór, Częstochowo! Śpiewanie z mocą

Zespół 77FM Formacja z Mocą, www.77fm.pl

„Dobry wieczór” – tak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka z balkonu bazyliki watykańskiej do zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie.

rodzina poradnik
46

„Od Oceanu do Oceanu” Matka Boża pielgrzymuje w Meksyku

(akw)

Kopia Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej od ponad czterech miesięcy przemierzająca świat w intencji obrony życia nawiedza mieszkańców Meksyku. Do 13 czerwca 2015 r. kolejnym etapem peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” będą tereny w pobliżu granicy amerykańsko-meksykańskiej

rodzina • poradnik
46

Smutne pożegnanie

Joanna Operacz

Śmierć dziecka to zawsze bardzo bolesne doświadczenie. Kiedy dziecko umiera przed narodzeniem, rodzice oprócz żalu i zawodu doświadczają często jeszcze dezorientacji, bo nie wiedzą, jak mogą się pożegnać ze swoim maleństwem. W ostatnich latach wiele się w tej sprawie zmieniło, ale nadal nie wszyscy lekarze i położne informują pacjentki, które straciły dzieci podczas ciąży, o tym, że można je pochować.

byliśmy tam
47

Prywatność w mediach

Agnieszka Konik-Korn, Jan Tomczyk

W Krakowie w dniach 13-14 maja br. odbyła się 9. Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów pt. „Prywatność w mediach. Prywatność i społecznościowość mediów”.

ludzie • Jan Budziaszek
48-49

Jan od... perkusji

Anna Wyszyńska

Już 4 czerwca br. kolejny koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie. Autorski pomysł Jana Budziaszka.

Niedziela Młodych
50-53

Siewcy Dobrej Nowiny

Z Piotrem „Żarówą” Zimowskim i Agnieszką Chrostowską z zespołu „Siewcy Lednicy” – rozmawia kl. Wojciech Biś

O tworzeniu muzycznych przebojów, o tańcu w Kościele i o osobistej relacji ze św. Janem Pawłem II – z Piotrem „Żarówą” Zimowskim i Agnieszką Chrostowską z zespołu „Siewcy Lednicy” – rozmawia kl. Wojciech Biś

W imię Ducha Świętego

Program Lednicy 2000

Projekt: Miłosierdzie

Maria Fortuna-Sudor

Dokładnie w 34. rocznicę zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, 13 maja bp Damian Muskus OFM – koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w sanktuarium św. Jana Pawła II, ogłosił projekt „Młodzi Misjonarze Miłosierdzia”.

Najwyższa instancja od słoika

Maria Magdalena Sztuka

Bycie najstarszą siostrą oznacza bycie ekspertem od wszystkiego. To dość istotne stanowisko. Nie być od wszystkiego specjalistą, ale na wszystkim znać się na tyle, by móc wytłumaczyć/zrobić/pomóc, a gdy się nie umie, przyznać się do tego i wspólnie poszukać rozwiązania.

Festiwal Wiary w Rzeszowie

Organizatorzy Festiwalu Wiary

Zapraszamy na wspólne świętowanie wiary!

prezentacje
54

„Moje Pismo Tęcza” dla całej rodziny

Stanisław Polak

Dzień Dziecka, dzień miłości do dziecka, bez której nie może ono żyć, powinien trwać przez cały rok. Dziecko powinno być kochane zawsze, nie tylko czasami. Rozwój dziecka i jego wewnętrzny, duchowy kształt wymagają miłości.

kultura
55

Krzysztof Pośpiech w pamięci bliskich

Tadeusz Szyma

Odszedł przedwcześnie już prawie cztery lata temu, ale nie cały umarł. Pozostawił po sobie trwały ślad – cenne inicjatywy i ich owoce, które trwają i będą trwać nadal.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Bonus od losu

56

Chcą korespondować

różne
57

Konferencja: Słowo mężczyzny

Andrzej Lewek, Koordynator MśJ

Kalendarium 31 V – 6 VI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

III Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca – 6 czerwca 2015

58

Fondue waniliowe

Opracowała: Jolanta Marszałek

Pyszny deser na Dzień Dziecka polecają Siostry Nazaretanki. Można go przygotować dzieciom na spotkanie z rówieśnikami. Świetna zabawa. Polecamy!

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Mamy pięciu nowych kapłanów

Ks. Mariusz Frukacz

Pińczyce mają 600 lat

Ks. Jacek Molka

Co prawda jubileusz dotyczy nie tyle parafii, ile samej miejscowości, to jednak jest wart odnotowania. Tym bardziej, że 31 maja br. o godz. 15 właśnie z tej racji w nowoczesnym, przepięknym parafialnym kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Tadeusza Mikołajczyka, proboszcza tutejszej wspólnoty.

Dziecko – mały wielki człowiek

Ks. Ireneusz Skubiś

Słowo „dziecko” generuje mnóstwo innych zagadnień, m.in. rodzina, miłość. Dziecko to także myśl o naszym początku, o poczęciu, o dobrych warunkach do rozwoju płodowego dziecka, o ojcu i matce.

Katolik w świecie współczesnym

Anna Cichobłazińska

V Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej przeżywany w Częstochowie w dniach 15-24 maja pod patronatem abp. Wacława Depo uwidocznił bogactwo katolickich zrzeszeń i rolę, jaką świeccy pełnią w Kościele częstochowskim.

Niedziela podlaska

Sezon motocyklowy „SYNCHRO ON” 2015 zainaugurowany

Tadeusz Szereszewski

9 maja ponad tysiąc motocykli stanęło na parkingu przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, gdzie tradycyjnie zainaugurowano sezon motocyklowy „SYNCHRO ON” 2015 w diecezji drohiczyńskiej i w północno-wschodniej Polsce.

Pani Domanowska. Droga do koronacji (cz. 2)

Ks. Andrzej Ulaczyk

Matka Zbawiciela ukazuje nam Boży plan zbawienia ludzi we wspólnocie Kościoła. Pierwsze doświadczenie wiary, czyli zawiązanie więzi człowieka z Bogiem, dokonuje się w Kościele domowym.

W Drohiczynie zwarli szyki przed ŚDM Kraków 2016

Ks. Artur Płachno

7 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się spotkanie dekanalnych koordynatorów przygotowania Światowych Dni Młodzieży oraz reprezentantów władz państwowych i samorządowych.

Niedziela łódzka

Silne małżeństwo to szczęśliwa rodzina

Dagmara Zalewska

Tłumy rodziców z dziećmi, wspólna zabawa podczas konkursów, koncert Małego Chóru Wielkich Serc, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy i harcerska grochówka – tak wyglądał festyn „Rodzina się bawi”, który odbył się w ramach Łódzkich Dni Rodziny.

Pamiętaliśmy o kapliczkach

Dagmara Zalewska

Wciąż żywa jest tradycja odprawiania nabożeństw majowych przy kapliczkach. Kultywują ją zwłaszcza mieszkańcy wsi i małych miejscowości.

Wygraj życie!

Anna Skopińska

„Rak to nie wyrok” – to hasło popularne w ostatnich latach, kiedy głośno mówi się o chorobach nowotworowych, kiedy co rusz słyszy się o programach profilaktyki i dowiaduje o coraz nowszych odkryciach medycyny i sukcesach lekarzy.

Niedziela sandomierska

Wolontariusze w Radomyślu

Ks. Adam Stachowicz

Około 150 wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) przybyło 16 maja do Radomyśla nad Sanem. Oprócz młodzieży licznie przybyli również kapłani i klerycy.

Zwyczajnie pomagać

Iwona Bańka

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie, w skrócie KCPR, zainicjował bp Krzysztof Nitkiewicz. Znajdziemy je dziś na terenie całej diecezji. Na czym polega ich praca, z jakimi problemami muszą sobie radzić i kim są ludzie, którzy swój czas i energię poświęcają bliźnim.

Uczcili legendarnego dowódcę

Rafał Staszewski

Z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz, instytucji publicznych i młodzieży odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 70. rocznicę aresztowania przez UB ppłk. Antoniego Wiktorowskiego, ps. „Kruk”, dowódcę 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Niedziela świdnicka

Od początku w obronie dzieci

Przemysław Awdankiewicz

1 czerwca, w Dzień Dziecka, szczególnie myślimy i zwracamy uwagę na najmłodszych. Warto przypomnieć, że świdnicki Kościół diecezjalny przywiązuje szczególną uwagę do dbania o losy wszystkich dzieci – już od momentu ich poczęcia.

Pamięć i obecność

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W piątek 18 maja w katedrze świdnickiej uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza, z udziałem bp. Ignacego Deca i bp. Adama Bałabucha zakończyła się X edycja Dni św. Jana Pawła II „Pamięć i Obecność”.

Człowiek miejscem działania Ducha Świętego (2)

Bp Ignacy Dec

Wola obok intelektu jest drugą władzą duchową człowieka. Przez nią człowiek wyraża pragnienia, tęsknoty, dokonuje wyborów moralnych, podejmuje decyzje. Tak jak sfera poznawcza stanowi przestrzeń dla działania Ducha Świętego, tak i w sferze wolitywnej doświadczamy działania tegoż Ducha.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Sport to zdrowie

Adam Łazar

IV Międzynarodowy Maraton Jaworów-Lubaczów odbył się 10 maja. Na rynku jaworowskim zebrała się liczna grupa mieszkańców, by pożegnać na starcie maratończyków.

Diakoni – słudzy Chrystusa i Kościoła

Dk Sebastian Koper

Wiemy, że Jezusowi służą biskupi i prezbiterzy, zwani potocznie przez nas księżmi. Ale zanim „ksiądz stanie się księdzem” (czyli zanim przyjmie święcenia prezbiteratu), przyjmuje wcześniej jeszcze inne święcenia – diakonatu.

Które teksty w Starym Testamencie są najstarsze?

Ks. Krystian Malec

Najprawdopodobniej większość z nas na tak postawione pytanie odpowie, że są to fragmenty, które czytamy w pierwszych księgach Biblii, tzn. Księdze Rodzaju, Wyjścia, Liczb itd. Niestety, taki tok myślenia jest niepoprawny.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho