Reklama

Troszczyć się o sprawy Pana

Niedziela kielecka 6/2003

Zastanawiam się często, czym powinna być troska o sprawy Pana. Czy wystarczy tylko pobożne odmawianie modlitwy, zachowanie Przykazań Bożych, czytanie księgi Pisma Świętego? Sądzę, że tak. Ale czy tylko? A co z miłością wobec bliźniego? Mówi przecież Jezus: "Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).
Pewne jest, że aby troszczyć się o sprawy Pana najpierw trzeba Go poznać, nauczyć się Jego troski zawartej w Ewangelii. Trzeba rozpoznać Jego twarz wpatrując się w Jego oblicze. Modli się Psalmista: "Szukam, o Panie Twojego oblicza" (Ps 27 (26), 8). Ta tęsknota przez długie stulecia czekała na spełnienie w Jezusie Chrystusie. W Nim Bóg naprawdę nam pobłogosławił i sprawił, że Jego oblicze zajaśniało między nami (Ps 67 (66), 3). O jakże jesteśmy szczęśliwi, że Chrystus stał się naszym bratem, że wpatrujemy się i poznajemy Jego oblicze, że możemy troszczyć się o sprawy Pana.
Dzisiaj, kiedy tak wiele naszych sióstr i braci zapomina o Chrystusie i nie żyje Ewangelią tłumacząc się, że nie ma czasu, trzeba ten obowiązek troski o sprawy Pana uświadamiać i przypominać. Sama pogoń za sprawami tego świata bez troski o sprawy Pana, bez względu na to kim jesteśmy prowadzi nas donikąd. Im bardziej bowiem jesteśmy zabiegani i brak nam czasu, tym częściej odczuwamy brak miłości, życzliwego uśmiechu i wewnętrznego pokoju. Czujemy jakiś bezsens życia i tego, co posiadamy. Niepokój i stres oraz lęk odbierają nam radość i nadzieję.
Dlatego trzeba się modlić, bo wówczas poznajemy prawdziwe oblicze Pana. W modlitwie uwielbiamy Ojca naszego, który jest w niebie. Modlitwa rodzi w nas prawdziwe zaufanie. "Ci bowiem, którzy zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły; biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą" (Iz 40,31). Warto i trzeba się modlić. Modlitwa nie tylko przemienia serca i usposabia do dobrych czynów, ale jest wyrazem naszej troski o sprawy Pana.
Św. Paweł uczy: "Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich" (Flp 2, 4.). Troska o sprawy Pana to miłość braterska wobec każdego człowieka. To troska o swoją rodzinę, aby żyła Panem, o każde życie, bo jest darem Boga, to także modlitwa o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
Rzeczywistość nie znosi próżni. Jeśli odchodzimy od troski o sprawy Pana i nie chcemy się poddać Duchowi Bożemu, wówczas opanowują nas różne duchy nieczyste - duch egoizmu, kłamstwa i niesprawiedliwości.
Gdybyśmy dołożyli więcej starania i troski o sprawy Pana, a tym samym o sprawy każdego człowieka, który w Chrystusie jest naszym bratem, wówczas opuściłby nas duch niezgody i nienawiści, pychy i pogardy dla innych, egoizmu i niesprawiedliwości. Jeśli przybliżymy się do Jezusa nasz świat i nasze życie uczynimy go bardziej Bożym i ludzkim.

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

2020-07-01 12:17

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

W wieku 96 lat zmarł dziś w Ratyzbonie ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. W latach 1964-1994 był kapelmistrzem katedry w Ratyzbonie oraz kierownikiem tamtejszego chóru chłopięcego. „Regensburger Domspatzen” dał ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą, zdobywając renomę międzynarodową. Ks. Ratzinger jest też autorem niektórych kompozycji. Jest wśród nich Msza „L'anno santo” na Rok Wielkiego Jubileuszu 2000. Ale dla ks. Ratzingera najważniejsza zawsze była służba liturgiczna w ratyzbońskiej katedrze.

Więcej ...

Nie są obojętni na los człowieka

2020-07-02 22:44

ks. Łukasz Romańczuk

Urywek z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga...

Kościół

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...