Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 24/2015, str. 6

Atak na Marinkę

Nowa ofensywa Rosji na Ukrainie

Zmasowany atak Rosjan nastąpił w miejscowości Marinka, 20 km od centrum Doniecka. W operacji wzięło udział ponad 10 czołgów i nawet tysiąc żołnierzy. Atak wsparły samobieżne haubice 2S1 „Goździk”. Sztab generalny wojsk ukraińskich przyznał, że dowództwo użyło ciężkiej artylerii, którą wcześniej wycofano na tyły frontu. Zdaniem Ukraińców, straty po stronie przeciwnika mogą sięgać nawet 50 osób. Rosja przyznaje się do śmierci 14 swoich ludzi. Wśród zabitych mają być żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Zginęło także 5 cywilów. Ukraińska armia podaje, że straciła 2 żołnierzy, a 39 zostało rannych. Ukraińscy żołnierze mówią, że w miastach opanowanych przez Rosjan „nie widać na ulicach patroli”, co ma świadczyć o tym, że wszystkie siły rzucono do walki.

Atak na Marinkę jest określany jako największa bitwa od czasu zajęcia Debalcewa przez prorosyjskich separatystów i Rosjan w połowie lutego br.

(„GPC”, Kresy24.pl)

Korupcja

Sekrety FIF-y wychodzą na jaw

Reklama

Były wiceszef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Jack Warner zapowiada, że zdradzi śledczym szczegóły korupcyjnych praktyk w tej organizacji. Pochodzący z Trynidadu i Tobago Warner ustąpił ze swoich funkcji w 2011 r. Były działacz twierdzi, że przekazał prawnikom dokumenty świadczące o tym, iż miał nielegalne wsparcie ze strony FIF-y i jej ówczesnego szefa Seppa Blattera w wyborach szefa federacji Trynidadu i Tobago w 2010 r. Warner mówi, że z powodu wiedzy, którą dysponuje, obawia się o swoje życie.

Jack Warner nie jest jedyną osobą donoszącą o korupcji w FIF-ie. John Delaney z federacji Irlandii ujawnił, że FIFA w 2009 r. zapłaciła Irlandczykom 5 mln funtów, by nie podejmowali kroków prawnych w sprawie nieuczciwie przegranego meczu. Z kolei były działacz FIF-y Chuck Blazer przyznał się do zarzutów postawionych mu przez amerykańskie FBI. Blazer opowiedział śledczym o łapownictwie trwającym w FIF-ie od co najmniej 1996 r. Z powodu afery w federacji kierujący nią od 17 lat Szwajcar Sepp Blatter złożył dymisję.

(Fronda.pl, Rp.pl)

Iran

Kolejni chrześcijanie skazani za wiarę

Wciągu ostatnich 2 miesięcy irańskie sądy skazały 18 chrześcijańskich konwertytów na więzienie za prowadzenie ewangelizacji i urządzanie kościołów w prywatnych domach. 13 osób z miejscowości Shahin Shahr usłyszało wyrok roku więzienia. Dodatkowo objęto je dwuletnim zakazem wyjazdu z Iranu. Pozostałe 5 osób zostało skazanych w innych częściach kraju. Chrześcijańskich konwertytów skazano na podstawie artykułu 500 kodeksu karnego, który zabrania uprawiania propagandy przeciw Islamskiej Republice Iranu i wspierania opozycji.

Reklama

W 2014 r. co najmniej 69 chrześcijan w Iranie zostało zatrzymanych w areszcie na 24 godziny lub dłużej w związku z wyznawaną przez nich wiarą. Jak powiedział amerykańskiej stacji Fox News irański wyznawca Chrystusa Morad Mokhtari, władze w Teheranie „chciałyby, żeby chrześcijanie opuścili kraj, bo nie potrafią ich kontrolować”.

(Rp.pl, Foxnews.com)

Geopolityka

Bogaci rozmawiają bez Rosji

Przedstawiciele grupy najbardziej wpływowych państw świata (G7) zebrali się w Monachium. Celem spotkania przywódców USA, Japonii, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch były rozmowy m.in. o światowej ekonomii. Do 2014 r. w spotkaniach brał udział także prezydent Rosji, jednak z powodu agresji na Ukrainę został z nich wykluczony. Przed rozpoczęciem monachijskiego szczytu premier Kanady Stephen Harper podkreślił, że dopóki Władimir Putin pozostaje u władzy, sytuacja się nie zmieni. Harper przypomniał, że nawet po rozpoczęciu wojny Putin utrzymywał, iż na Ukrainie nie ma Rosjan. Także prezydent USA Barack Obama opowiedział się za przedłużeniem sankcji wobec Moskwy.

Spotkanie G7 jak zwykle stało się okazją do protestów antyglobalistów, którzy zarzucają grupie brak legitymacji demokratycznej i działanie w imieniu wielkich koncernów. Demonstrantom nie podoba się m.in. pomysł utworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu. W pierwszej manifestacji wzięło udział 35 tys. osób. Bezpieczeństwa światowych przywódców pilnowało 17 tys. policjantów.

(Money.pl, Tvn24.pl)

2015-06-09 13:32

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Więcej ...

Litania do św. Krzysztofa

Więcej ...

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25
Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

- Chcieliśmy stworzyć takie spotkanie, dzięki któremu mogą parafianie ze sobą pobyć, porozmawiać, pomodlić się, ucieszyć, wspólnie się pobawić – wyjaśnia organizację festynu proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. Józef Gubała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania