Reklama

Niedziela 24/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Świat się zachwiał

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Przyszedł czas, aby zdecydowanie przeciwstawić się bezbożnictwu, narzucanemu nam w imię tzw. nowoczesności. A do czego to prowadzi – zobaczyliśmy ostatnio w Irlandii, gdzie 62 proc. osób uczestniczących w referendum opowiedziało się za legalizacją związków gejów i lesbijek.

Polska debata trwa nadal

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Powyborach prezydenckich spotykamy się z rozmaitymi komentarzami: jedni cieszą się ze zwycięstwa, inni twierdzą, że wygrał gorszy kandydat. Tymczasem powinniśmy wciąż odnosić się do pryncypiów. Polityka jest bowiem troską o dobro całego narodu.

z Watykanu
4

Z Watykanu

z Watykanu • ze świata
4-5

Lekcja dla świata

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Misja, z którą papież Franciszek 6 czerwca br. przybył do Jerozolimy Europy, jak nazywane jest Sarajewo, była bardzo trudna, ale jednocześnie kluczowa zarówno dla Bośni i Hercegowiny, jak i w sensie szerszym – dla świata,

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z ostatniej chwili
7

Polityka bez wakacji

Wojciech Dudkiewicz

Tego lata politycy będą musieli zapomnieć o wakacjach. Czeka ich praca ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, zmianę w Pałacu Prezydenckim i z powodu referendum zapowiedzianego na 6 września 2015 r.

Wojska NATO manewrują

(wd)

Rozpoczęte właśnie na polskich poligonach manewry NATO są częścią większej całości. Przeprowadzane są w czerwcu pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). W manewrach „Saber Strike” bierze udział ok. 6 tys. żołnierzy, a w ćwiczeniach „szpicy” NATO – „Noble Jump” – ponad 2 tys.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Z wizytą na Jasną Górę przybył 30 maja br. kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z uczestnikami 17. Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja. – Matka Boża Częstochowska jest znana na całym świecie.

z Polski
9

Z Polski

Pod hasłem: „Maryjo, Królowo Rodzin – zawierzamy i dziękujemy” 7 czerwca br. w Warszawie przebiegało VIII Święto Dziękczynienia. Świętowanie rozpoczęło się poranną procesją różańcową z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który tego dnia kończył peregrynację po archidiecezji warszawskiej.

Mediolan • Expo 2015
10-11

Jaka przyszłość naszej Planety...

Hasłem tegorocznej wystawy jest: „Żywienie planety, energia dla życia”, ale tak jak poprzednie Expo jest ona również okazją do dyskusji nad wielkimi problemami naszych czasów. Jakie wyzwania społeczne, etyczne i ekologiczne stoją przed ludzkością na początku XXI.

katolicy na cenzurowanym
12-14

Dyktatura mniejszości

Artur Stelmasiak

Politycy, którzy jasno deklarują przywiązanie do nauki Kościoła, muszą liczyć się z atakami. Ostatnia kampania prezydencka pokazała jednak, że katolicy nie są skazani na przegraną.

Bądźmy gotowi!

Marian Salwik

mówi Michał Królikowski
15

Zamach na korzenie

Z dr. hab. Michałem Królikowskim rozmawia ks. Marek Łuczak

Z dr. hab. Michałem Królikowskim, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, byłym wiceministrem sprawiedliwości, o próbach reinterpretacji rzeczywistości rozmawia ks. Marek Łuczak

temat numeru: bp Antoni Długosz • 50. rocznica święceń kapłańskich
16-18

Stać się wszystkim dla wszystkich

Ks. Marek Łuczak

Jeśli fizycznie będę zdrowy i będę wiedział, jak się nazywam, na pewno nie będę bezrobotny – z humorem mówi o planowanym przejściu na emeryturę bp Antoni Długosz. – W przyszłym roku odchodzę, trzeba kierować się nie sercem, tylko rozumem.

temat numeru bp Antoni Długosz
18-19

Wyśpiewać koleje życia

Beata Stypułkowska

Wielu z nas zna bp. Antoniego Długosza z jego publikacji książkowych, homilii i katechez dla dzieci, programów telewizyjnych czy wykładów akademickich, ale pewnie nie wszyscy słyszeli o jego zaangażowaniu w muzykę i śpiew. A on z upodobaniem śpiewa, miał nawet kilkadziesiąt koncertów.

prawo dżungli i wiara • mówi Wojciech Cejrowski
20-22

Od radości do świadectwa

Z Wojciechem Cejrowskim rozmawiał Mikołaj Wyrzykowski

– Stand-up jest formą, w której występujący co kilka zdań musi wywołać salwę śmiechu publiczności. Co Pana najbardziej pociąga w takim rodzaju występu?

prezentacje
23

Szczęść Boże z piekarskiego wzgórza

Ks. Łukasz Jaksik

Ostatnia niedziela maja w Piekarach Śląskich jak zwykle przebiegała przy gromkim męskim śpiewie. Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej 31 maja br. zgromadziła 100 tys. uczestników.

Ruch Światło-Życie
24-27

O duchowej grawitacji i przyciąganiu oaz

Ks. Adrian Put

Studentka z Wrocławia, doradca finansowy z Poznania, pielęgniarka ze Szczecina, małżonkowie ze Zbąszynka, informatyk wyjeżdżający na misje do Kenii. Co ich łączy? Nie wyobrażają sobie życia bez oazy. Podobnie jak kilkadziesiąt tysięcy innych osób każdego roku wyjeżdżają na dwa tygodnie, by przeżyć ten niepowtarzalny czas

Duch mocą swą wieje

Wioletta Szepietowska

W dniach 22-24 maja, gdy w Kościele kończył się okres radości paschalnej, do Krościenka n. Dunajcem przybyli ludzie z różnych stron Polski oraz z zagranicy – w mniejszych i większych grupach, młodzi i starsi, świeccy i konsekrowani, małżeństwa i kapłani. Od piątkowego wieczoru zaczął się dla nich czas wielkiego wołania o Ducha Świętego.

27

Dotykanie bliskości Boga

(Red.)

nie tylko dla proboszczów
28-29

Odbudowana parafia

Ks. Michael White, proboszcz parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Timonium, w stanie Maryland (USA), i jego świecki współpracownik Brian Crook przyjechali do Polski na zaproszenie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

gala Pietrzaka
29

Gala Pietrzaka

Milena Kindziuk

Kard. Stanisław Dziwisz i Caritas Polska – to tegoroczni laureaci Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

30

Ewangelia obrazem pisana

Karolina Mysłek

Słowo Boże wyrażone w formie graficznej. Nie tylko obrazek, ale żywa obecność. To tak, jakbyśmy otwierali Biblię lub drzwiczki tabernakulum – spotykamy się z Bogiem, który jest.

wiara i życie
31

Co po kongresie?

Grzegorz Polak

Organizowanie takich spektakularnych wydarzeń, jak Kongres Misyjny, nie miałoby sensu, gdyby nie były one kontynuowane. Na tytułowe pytanie już dawno odpowiedzieli sobie organizatorzy kongresu.

Domino’s Pizza i ziarno gorczycy

Ks. Mariusz Rosik

Tom Monaghan zrobił zawrotną karierę na... pizzy. Rozpoczynał bardzo niepozornie, ale ciężka praca, właściwe inwestycje, wymagania stawiane sobie i pracownikom zrobiły swoje. Pierwszą pizzerię kupił w 1960 r.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o ziarnku gorczycy

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 4, 26-34)

Pokora wzrastania

Abp Wacław Depo

Teksty Pisma Świętego z dzisiejszej niedzieli zapraszają nas do przeżywania wiary jako pokornego wzrastania z pomocą łaski Boga. Ukazana w nich cierpliwość rolnika, który czeka na owocowanie ziarna, jest gwarancją, że miłość Boga i Jego prawo zaszczepione w naturze ludzkiej wydadzą plon w dniu ostatecznego żniwa.

felieton
32

„Serce bez granic” dla dr Heleny Pyz

Zofia Sumara

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu 24 maja br. przyznano 12. już statuetkę „Serce bez granic”, noszącą imię jednego z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy – kard. Adama Kozłowieckiego (1911 – 2007), jezuity.

poradnik duszpasterski
34

Święta Rita podbija Polskę

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niedawno obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Rity. Od pewnego czasu w Polsce obserwuje się wzrost kultu tej „wiekowej” – w sensie odległości czasów, w których żyła – świętej. Dlaczego tak się dzieje?

felieton
35

Prawdziwa zmiana

Michał Karnowski, Publicysta tygodnika „wSieci” oraz portalu internetowego wPolityce.pl

Wybory wyborami, zmiana zmianą, ale duża część rozpasanego obozu rządzącego zdaje się w ogóle tego nie dostrzegać. Właśnie w tych dniach dzielą stanowiska w dwóch ważnych instytucjach publicznych: Telewizji Polskiej oraz Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej.

mówi Jan Dziedziczak
36-37

Rozmawiajmy wreszcie o Polsce

Z Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O potrzebie obywatelskiej dyskusji o polityce i z politykami – z Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Dobra zmiana

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

PO, która kilka lat temu w swoich dokumentach statutowych odwoływała się do wartości chrześcijańskich, przeszła już jawnie na pozycje lewicowo-lewackie i gorliwie realizuje postulaty swojego byłego posła Janusza Palikota.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Drugi kościół w ZEA

(pr)

Nagonka

(pr)

Czy to porażka ludzkości?

(pr)

Papieże a media

(pr)

felietony
40-41

Być człowiekiem czynu

Alina Czerniakowska

Jeden z moich filmowych bohaterów z czasów 20-lecia międzywojennego, Polski niepodległej, wspominał, jak to po zwycięstwie w 1920 r. mieli w szkole przed wejściem wypisane takie motto: „Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig krwi, wyścig żelaza. Teraz pokaż swoją pracą, jak kochasz Polskę”.

Rzeczpospolita bankowa

Zdzisław Skotnicki

Nareszcie banki będą miały swoją oficjalną reprezentację. Do tej pory skromnie ustępowały pola partiom ideowym, teraz w imię mamony będą walczyć o głosy lemingów. Ci ostatni oszołomieni klęską Komorowskiego muszą sobie znaleźć obiekt niezachwianej wiary, a NowoczesnaPL jest dla nich jak znalazł.

Euroobciach

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Praca za ponaddwukrotną średnią krajową w Polsce to dla naszej unijnej komisarz idiotyzm. Za sześć tysięcy złotych miesięcznie w Polsce pracuje idiota albo złodziej – powiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska. Jej nagrane wynurzenia przedrukowały media w Polsce.

Brudny, brudny jest sport

Krzysztof Czabański Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Brudny, bardzo brudny jest dzisiejszy sport. I żadne dla kibiców pocieszenie w tym, że nie tylko on.

w Czarnym Borze • u Polaków na Litwie
42-43

Wielkie wesele św. Urszuli Ledóchowskiej

Jadwiga Kamińska

„Być dobrym to znaczy żyć dla szczęścia innych” – te słowa św. Urszuli Ledóchowskiej były mottem obchodów 150. rocznicy urodzin patronki gimnazjum w Czarnym Borze na Litwie.

uchodźcy
44-45

Polacy z Donbasu wchodzą na rynek pracy

Emilia Drożdż

Polacy ewakuowani z Donbasu opuszczą niedługo ośrodki w Rybakach i Łańsku. Większości z nich udało się znaleźć pracę i dach nad głową. Cieszą się serdecznym przyjęciem w Polsce, chcą tu zostać na stałe.

Troska o uchodźców z Donbasu

(BP KEP)

W ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach k. Olsztyna od kilku miesięcy przebywa grupa ponad 190 Polaków przybyłych z okolic Doniecka i Ługańska.

nowa ewangelizacja • Skrzatusz
46-47

Tradycja i wybór

Ks. Łukasz Jaksik

Kultura i religia tworzyły przed laty bardzo trwały fundament, na którym można było zbudować ład – mówił na III Kongresie Nowej Ewangelizacji bp Edward Dajczak. – Dzisiaj młodzi ludzie buntują się przeciwko prawu, zarówno kościelnemu, jak i każdemu innemu.

47

Niedziela Boża i nasza

(akw)

Książka ks. Piotra M. Gajdy „Niedziela chrześcijanina” pomaga czytelnikowi w odkryciu głębokiej treści tego dnia. Jest to konieczne, najważniejszy bowiem sens dnia, o którym już pierwsi uczniowie Chrystusa mówili: „My, chrześcijanie, nie możemy żyć bez niedzieli”, ulega zatarciu.

rodzina poradnik
48

Gdy oko źle pracuje

Joanna Operacz

Wyobraźcie sobie Państwo, że kiedy czytacie ten tekst, w połowie linijki wyrazy robią młynek. Po chwili odnajdujecie zagubioną linię, wszystko wraca do normy i czytacie dalej. Tylko że w połowie drugiej linijki litery znów wariują.

rodzina • poradnik
48

Wzrastać w Bożej wizji męskości

przed synodem biskupów
49

Naturalny i sakramentalny wymiar małżeństwa

Ks. Wojciech Góralski

Musimy odnaleźć naturalne podstawy małżeństwa i podkreślać, że dla ochrzczonych sakramentalność małżeństwa jest sposobem, w jaki łaska przenika małżonków i całą rodzinę – mówi kard. Gerhard Müller.

kultura
51

Dyskretne chlipanie w kinie

O. Michał Legan OSPPE www.legan.paulini.pl

To już kolejny francuski film ostatnich kilku lat, który – jak sądzę – zdobędzie w Polsce oddanych fanów. Po wspaniałych, obsypanych nagrodami i właściwie kultowych już „Nietykalnych” (2011; 25 mln widzów), uroczym i przezabawnym „Za jakie grzechy, dobry Boże?” (2014) pora na „Rozumiemy się bez słów” (2015).

listy do „Niedzieli"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Tyle przeżyć naraz...

Chcą korespondować

różne
53

Kalendarium 14-20 VI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

10. Rocznica beatyfikacji ks. Ignacego Kłopotowskiego

Niedziela Młodych
54-57

Misję rozumiem dosłownie

Z Magdaleną Guziak-Nowak o misji i pracy dziennikarza rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Niedawno została redaktorem naczelnym dwutygodnika „Droga”, który w tym roku obchodzi 20. urodziny. Dociekliwie szuka prawdy, włącza się w obronę życia.

Usłyszeć, że jesteśmy kochani

Sebastian Banasiewicz

Tylko w imię Ducha możemy usłyszeć zaproszenie do małżeństwa, przyjąć powołanie do kapłaństwa, odpowiedzieć na zaproszenie do życia konsekrowanego, kochać, przebaczać, powracać, rozdawać. Czyż nie tego pragniecie? – mówił na tegorocznej Lednicy abp Wojciech Polak.

58-68

Rolada z truskawkami

Opracowała: Jolanta Marszałek

Ciasto truskawkowe to prawdziwy hit każdej wiosny. Choć owoce można już kupować prawie przez cały rok, najlepiej smakują właśnie teraz. Autorką przepisu na pyszną roladę jest p. Maria Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy.

Mistrzowie świata niepokonani!

Ks. Jacek Molka

Trwa zwycięska passa naszych siatkarzy. W Lidze Światowej Biało-Czerwoni w ostatni weekend rozprawili się z Iranem 3:1 i 3:2. FC Barcelona w piłce nożnej sięgnęła zaś po puchar Ligi Mistrzów, a Lech Poznań świętował zdobycie mistrzostwa Polski

W imię Ducha Świętego

(RV)

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Wizyta arcybiskupa Mokrzyckiego

Monika Jaworska

Bierzmowanie połączone z wprowadzeniem relikwii pierwszego stopnia św. Jana Pawła II – tak wyglądały uroczystości, jakie odbywały się w niedzielę 31 maja w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żywcu-Moszczanicy.

20 lat jeleśniańskiej wspólnoty

MJ

Maj jako miesiąc maryjny był też szczególnym miesiącem dla wspólnot Apostolatu Maryjnego naszej diecezji, świętowały bowiem swoje jubileusze. W maju świętowanie odbyło się w Ujsołach i w Pogórzu, a w ostatnią niedzielę maja – w Jeleśni w dekanacie jeleśniańskim.

Ruszyła Fundacja „Bliżej Młodych”

Monika Jaworska

Świadectwo, muzyka, modlitwa i dużo dobrej zabawy – tak wyglądało diecezjalne spotkanie młodzieży w sobotę 30 maja na skoczowskiej Kaplicówce, które połączono z promocją Fundacji „Bliżej Młodych”.

Niedziela częstochowska

Ojcze nasz...

Ks. Ireneusz Skubiś

Doskonale pamiętamy prośbę Apostołów, którą przedłożyli Jezusowi: „Panie, naucz nas modlić się” (Łk 11, 1). Widzieli, jak udawał się samotnie, często nocą, na długie godziny na górę i tam się modlił. Pewnie zastanawiało ich, dlaczego udaje się sam i jak modli się do Boga.

Jubileusz ks. Mariana Dudy

Beata Stypułkowska

W tym roku rodzina i przyjaciele ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, wraz z Jubilatem dziękowali Panu Bogu za 40 lat jego posługi kapłańskiej

VII Festiwal Twórczości Maryjnej

Anna Wyszyńska

„Totus Tuus” – Cały Twój, Maryjo – słowa św. Jana Pawła II, które stanowiły motto jego życia, były w tym roku tematem VII Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”.

Niedziela kielecka

Na majówce z bp. Florczykiem

Katarzyna Dobrowolska

Blisko dziewięćset osób uczestniczyło w X Rowerowej Majówce Rodzin. Jechali z Kielc do Kaczyna 23 maja, by uczcić św. Jana Pawła II. Przed wyprawą bp Marian Florczyk na pl. Jana Pawła II poświęcił rowery i pobłogosławił rowerzystów.

Królowa zagości

Władysław Burzawa

Starożytny kościół Joannitów w Zagości kryje w sobie wiele tajemnic. Ta piękna, średniowieczna świątynia przez wieki była świadkiem wielu wydarzeń.

Młodzież w działaniach miłosierdzia

A. D.

Młodzież w działaniach miłosierdzia: Daję siebie innym” to nazwa inicjatyw projektowych realizowanych od 1 września do 25 czerwca w ramach małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym.

Niedziela małopolska

Jestem! W Hucie

Małgorzata Cichoń

Już 19-20 czerwca na terenie nowohuckiego Centrum Rozwoju Com-Com Zone (ul. Ptaszyckiego 6) będzie mieć miejsce wydarzenie organizowane z myślą o osobach, które jeszcze nie spotkały Jezusa. Będą miały okazję doświadczyć tam Jego miłości i mocy!

Wróciła na swoje miejsce

Fryderyk Warta

Na Starym Rynku w Makowie Podhalańskim 26 maja proboszcz tutejszej parafii ks. dziekan Tadeusz Różałowski poświęcił kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej.

Ślady na Skałce

Maria Fortuna-Sudor

Scenę ze spotkania Jana Pawła II z młodzieżą na Skałce w piątek, wieczorem 8 czerwca 1979 r., przywołuje Anna Flanek, która znalazła się w gronie osób witających Ojca Świętego w imieniu działających w Krakowie Grup Apostolskich.

Niedziela legnicka

Warsztaty dziennikarskie

Weronika Kobyłecka

Święty Jan Paweł II powiedział: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. To, co będziemy robić w przyszłości i w jakich warunkach będziemy żyć, zależy w głównej mierze od nas samych.

Bóg, rodzina, miłość

Sławomir Puciato

W niedzielę 31 maja ulicami Bolesławca przeszedł 2. Marsz dla Życia i Rodziny. Towarzyszyły mu słowa św. Jana Pawła II: „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera”.

Korzystny wpływ na relację małżeńską i kształtowanie charakteru (6)

Agata Szymkowiak

Naturalne metody rozpoznawania płodności (NMRP) wzmacniają relację małżeńską, choćby z tej prostej przyczyny, że jeśli para musi poczekać na intymne spotkanie i czasami decyduje o powstrzymaniu się od współżycia, mimo chęci, ma mniejsze szanse na zwyczajne znudzenie się sobą.

Niedziela przemyska

Św. Antoni wśród pól i lasów

Jan Marczak

Wędrując drogami Podkarpacia wśród wielu przydrożnych kapliczek spotkać możemy kapliczki z obrazem lub rzeźbą św. Antoniego z Padwy. Zazwyczaj przedstawiany jest on z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce oraz białą lilią – jako symbolem czystości – trzymaną w ręce lewej.

Majówka sióstr zakonnych

S. Dawida Ryll CSSMA

U św. Andrzeja Boboli w Strachocinie 30 maja br. miała miejsce majówka sióstr zakonnych. W Roku Życia Konsekrowanego siostry z archidiecezji przemyskiej w miejscu narodzenia świętego zakonnika podjęły refleksję nad pytaniami, które Ojciec Święty Franciszek zadał wszystkim osobom zakonnym.

Naukowiec... z zasadami

Arkadiusz Bednarczyk

Zwany był Podkarpackim Edisonem... Jan Szczepanik, genialny naukowiec i dobry człowiek jeszcze XIX stulecia, związany był także z Podkarpaciem, w tym Przemyślem.

Niedziela rzeszowska

Matka Boża już w koronach

Ks. Tomasz Nowak

"Tak jak dziś koronujemy Cię na ziemi, tak chcemy zasłużyć na ukoronowanie przez Chrystusa w niebie” – mówił abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. koronacyjnej obrazu Matki Bożej w Głogowie Małopolskim, która odbyła się 30 maja 2015 r.

Zróbcie Mu miejsce!

Ks. Janusz Sądel

Chrystus daje nam swoje Ciało i Krew jako pokarm na życie wieczne poprzez posługę kapłanów – to myśl przewodnia homilii biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby w czasie Mszy św. celebrowanej przed rzeszowską farą na rozpoczęcie tegorocznej procesji Bożego Ciała w Rzeszowie.

650 lat miasta Jasła

Natalia Janowiec

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła, rok 2015 jest Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Jasłu.

Niedziela świdnicka

Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy

Ks. Sławomir Marek

Do wyjątkowego spotkania doszło 20 maja w Zespole Szkół Przyszpitalnych w Wałbrzychu. Do chorych dzieci przyjechał Mariusz Kędzierski, który swoją postawą ukazuje wszystkim, że to, co wydaje się niemożliwe na pierwszy rzut oka – staje się realnym.

Perłowe jubileusze kapłańskie w Świdnicy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

1 czerwca Eucharystii z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy przewodniczył emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz w asyście biskupów i 45 kapłanów przeżywających swój perłowy jubileusz kapłański.

Nasza najważniejsza modlitwa

Bp Ignacy Dec

Jesteśmy na przełomie pór roku. Najdłużej towarzyszy nam dzienne światło. Możemy sobie przypomnieć, że naszym światłem jest Jezus Chrystus.

Niedziela toruńska

Dziękczynienie Biskupa Toruńskiego

Wojciech Wichnowski

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej bp Andrzej Suski przewodniczył Sumie odpustowej w konkatedrze w Chełmży. Uroczystość rozpoczęła obchody 50-lecia kapłańskiej posługi Biskupa Toruńskiego

Życiu mówię: TAK!

Z Wojciechem Kowalskim, z Obywatelskiego Ruchu Promocji Naprotechnologii, rozmawia Tomasz Strużanowski

W wielu miastach w Polsce odbyły się marsze dla życia i rodziny. 31 maja w diecezji toruńskiej odbyły się marsze w Toruniu i Grudziądzu. Uczestnicy dali świadectwo swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich oraz umiłowania życia, którego dawcą jest Bóg.

Jezuickie świętowanie

O. Krzysztof Dorosz SJ

70 lat w jednym miejscu to wystarczająco długi okres, aby stał się powodem do świętowania i wspominania. Właśnie taki jubileusz pobytu i pracy duszpasterskiej przy kościele pw. Ducha Świętego obchodzili toruńscy jezuici.

Niedziela wrocławska

Noce Kościołów po raz szósty!

Magdalena Lewandowska

Przed nami szósta edycja Nocy Kościołów. To niezwykłe wydarzenie religijno-kulturalne promuje kulturę, porozumienie i dialog na bazie chrześcijańskich korzeni wspólnej Europy.

Żyć radością Ewangelii

Lilianna Sicińska

O Roku Życia Konsekrowanego w archidiecezji wrocławskiej z o. prof. Jackiem Kicińskim, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego, rozmawia Lilianna Sicińska.

Cenny skarb od 70 lat w Oławie

Anna Buchar

W czerwcu 1945 r. do Oławy przybył ks. Tadeusz Pilawski wraz z wiernymi z terenów Wschodniej Rzeczpospolitej. Przywieźli ze sobą cenny skarb – łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, który umieszczono w gotyckim kościele św. Błażeja, tym samym zmieniając wezwanie kościoła.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Diecezjalny Dzień Dziecka

Ks. Adrian Put

W sobotę 6 czerwca do sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie przybyło blisko 4 tys. dzieci z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i poznańskiej, aby przeżyć Diecezjalny Dzień Dziecka.

Ponad granicami

Katarzyna Jaskólska

Z dala od domu nie znaczy zaraz z dala od Boga, a w nowym miejscu instynktownie szuka się ludzi podobnych do siebie. Stąd przy wyższych uczelniach zwykle tworzą się duszpasterstwa akademickie. W Słubicach to Parakletos.

Czas dla ducha

Kamil Krasowski

Rekolekcje w życiu katolika to czas poświęcony odnowie tak nieraz zaniedbanej w ciągu roku duszy. Słowo Boże, modlitwa, spowiedź i Eucharystia – czas skupienia i wyciszenia pozwalają odzyskać duszy utracony blask.

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!