Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2015, str. 8

BPJG/Magda Nowak

Gość z Watykanu

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w sercu Polski

Z wizytą na Jasną Górę przybył 30 maja br. kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z uczestnikami 17. Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja. – Matka Boża Częstochowska jest znana na całym świecie. Serce Polski jest tutaj, w Częstochowie. Mam świadomość tego, że Matka Boża jest czczona na całym świecie, ale w sposób szczególny w Częstochowie i chętnie tutaj przyjeżdżam – mówił kard. Müller. Z rąk o. gen. Arnolda Chrapkowskiego i o. przeora Mariana Waligóry hierarcha otrzymał pamiątkowy wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. W zakrystii kard. Müller pobłogosławił pielgrzymów, a wśród nich – małe dzieci i osoby chore. Szczególna była chwila, kiedy klęcząc, przyjął błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconych paulinów i sam także udzielił im ojcowskiego błogosławieństwa.

Kard. Müller przybył do Polski jako gość Międzynarodowego Kongresu o Rodzinie „Ewangelia małżeństwa i rodziny”, który odbywał się w dniach 29-30 maja br. w Toruniu.

Święcenia

Nowi prezbiterzy w Zakonie Paulinów

Reklama

Paulińscy diakoni przyjęli sakrament święceń kapłańskich z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo 30 maja br. w Bazylice Jasnogórskiej. Paulini mają pięciu neoprezbiterów. Są to: o. Paweł Kaczmarek, o. Bernard Wulczyński, o. Karol Olszewski, o. Benedykt Pluta i o. Jonasz Sowiński. Zebranych powitał o. Grzegorz Prus – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie. W homilii abp Depo zauważył, że łaski powołania nigdy nie zgłębimy do końca, zawsze pozostanie pytanie: „Dlaczego ja?”. – Tego nie wyraża się słowami, to wyraża się życiem. A świat będzie weryfikował nasze powołanie, naszą Bożo-ludzką służbę. O tym trzeba pamiętać, aby nie mieć złudzeń. Tobie musi wystarczyć Chrystus, skoro Jemu wystarczyło twoje „tak” – podkreślił Metropolita Częstochowski.

Młodzi słuchacze Radia Maryja

Błogosławieni czystego serca

Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja, która 30 maja br. przybyła na Jasną Górę po raz 17., odbywała się pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca”, nawiązującym do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka z Gdańska. Obecni byli m.in. o. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia Maryja i o. Dariusz Paszyński – wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Apel Jasnogórski poprowadził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Młodzież adorowała również symbole Światowych Dni Młodzieży. Gościem pielgrzymki był kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Krótko

28 maja w wieku 83 lat zmarł o. Augustyn Łazur, paulin. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 czerwca w Bazylice Jasnogórskiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Reklama

29 maja odbyła się 7. Pielgrzymka Wolontariuszy. Obecny był Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. św. Jana Pawła II w Częstochowie.

29 i 30 maja trwała 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy z udziałem ok. 1,5 tys. osób. Obecny był komendant główny OHP Marian Najdychor. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, pierwszy krajowy duszpasterz OHP. Za organizację odpowiadał ks. prał. Jarosław Sroka, obecny krajowy duszpasterz OHP.

30 maja 18. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi zgromadziła członków klubów HDK z całej Polski oraz duszpasterzy klubów z ks. płk. Zenonem Surmą, krajowym duszpasterzem HDK – w sumie ok. 1,5 tys. osób. Jak co roku można było oddać krew w autobusie-ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

30 maja odbyła się 26. Pielgrzymka Telekomunikacji, zorganizowana przez „Solidarność”. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Obecni byli: Bruno Duthoit – prezes Zarządu Orange w Polsce oraz Elżbieta Pakuła – przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Telekomunikacji.

W dniach 28-31 maja trwały rekolekcje powołaniowe w Zakonie Paulinów. Nad spotkaniem czuwał o. Andrzej Grad, paulin, referent ds. powołań. Druga tura rekolekcji powołaniowych odbędzie się w dniach 18-21 czerwca w Krakowie na Skałce.

W dniach 1-3 czerwca odbyła się 15. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych na temat: „Ograniczanie ubóstwa przez skuteczną ochronę socjalną i aktywną integrację społeczną w pracy socjalnej”.

Zapowiedzi

20 czerwca – 30. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa; Pielgrzymka Akcji Katolickiej

20-21 czerwca – 34. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

21 czerwca – 17. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-06-09 13:32

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39
Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Więcej ...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46
Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym. Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania