Reklama

„Serce bez granic” dla dr Heleny Pyz

Dr Helena Pyz z dziećmi przed kościołem w Jeevodaya

Adam Rostkowski

Dr Helena Pyz z dziećmi przed kościołem w Jeevodaya

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu 24 maja br. przyznano 12. już statuetkę „Serce bez granic”, noszącą imię jednego z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy – kard. Adama Kozłowieckiego (1911 – 2007), jezuity. Nagrodę od 2011 r. przyznaje Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, która została powołana w 2008 r. w Hucie Komorowskiej na Podkarpaciu – miejscu urodzenia kardynała. Fundacja przyznaje to wyróżnienie osobom duchownym i świeckim, które działają na rzecz misji oraz niosą bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym, często w bardzo odległych zakątkach świata.

Jako pierwsza spośród tegorocznych laureatów nagrodę odebrała dr Helena Pyz – lekarka, misjonarka, która od 26 lat pracuje jako wolontariusz w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Pomaga ludziom chorym na trąd. Ma pod swoją opieką kilkanaście tysięcy trędowatych, choć sama od kilku lat – w wyniku przebytej w młodości choroby Heinego-Medina – porusza się na wózku inwalidzkim.

Reklama

Statuetkę „Serce bez granic” uroczyście wręczali bp Krzysztof Nitkiewicz – ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz Bogdan Romaniuk – jeden z inicjatorów i założycieli Fundacji „Serce bez granic”, a zarazem dyrektor funkcjonującego od 2011 r. Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej.

W tym roku po raz pierwszy – dzięki wsparciu wielu darczyńców – fundacja przekazała laureatowi statuetki również czek w wysokości 10 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie prowadzonego przez dr Pyz Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya i szkoły, do której uczęszczają dzieci z rodzin najuboższych.

Dr Helena Pyz urodziła się w 1948 r. Pochodzi z Warszawy, gdzie ukończyła studia medyczne i przez wiele lat pracowała w przychodniach rejonowych. Od 1989 r. posługuje w Indiach. Oprócz Ośrodka Jeevodaya obsługuje przychodnie wyjazdowe położone w promieniu 200 km. Zdarza się, że wraz ze swoim zespołem medycznym przyjmuje niewyobrażalną na standardy europejskie liczbę 300 pacjentów w ciągu jednego dnia. Jak sama mówi, wypełnia jedynie swoje powołanie.

Dr Pyz jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2005 r., na wniosek ambasadora Polski w Indiach, nadano jej Order Polonia Restituta. Jest też m.in. damą Orderu „Ecce Homo”, przyznawanego wybitnym działaczom społecznym, a także laureatką nagrody „Pontifici” – Budowniczemu mostów. W kwietniu 2015 r. odebrała odznakę honorową „Bene Merito”, którą przyznaje minister spraw zagranicznych ludziom szczególnie zasłużonym – za zasługi dla rozwoju relacji polsko-indyjskich.

2015-06-09 13:32

Wybrane dla Ciebie

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

Więcej ...

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

2021-07-29 00:33

Beatyfikacja.info

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Przyjaciele Pana

Święci i błogosławieni

Przyjaciele Pana

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...