Reklama

Wielkie wesele św. Urszuli Ledóchowskiej

„Być dobrym to znaczy żyć dla szczęścia innych” – te słowa św. Urszuli Ledóchowskiej były mottem obchodów 150. rocznicy urodzin patronki gimnazjum w Czarnym Borze na Litwie

Jubileuszowe uroczystości urodzinowe Matki Urszuli rozpoczęły się 17 kwietnia br. w sanktuarium w Pniewach sympozjum pt. „Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie”. Pragnieniem urszulanek szarych było, aby świętowanie przedłużyć na cały rok i dzielić się z innymi darem, jakim była i jest św. Urszula dla nas, dla Kościoła i życia konsekrowanego. Obchodom jubileuszu urodzin założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego towarzyszą celebracje liturgiczne i spotkania nie tylko w Polsce, ale także w tych miejscach w Europie, gdzie ta niezwykła Polka, zakonnica i wychowawczyni, niosła Boga, pomoc i nadzieję człowiekowi.

30 kwietnia kilkudziesięcioosobowa delegacja z Łodzi wzięła udział w obchodach 150. rocznicy urodzin patronki Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie. Uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy i złożenia wiązanek kwiatów na grobach sióstr urszulanek, które opiekowały się placówką szkolną od 1927 r. Wspólnota zgromadzona na cmentarzu przeszła w procesji do świątyni, aby uczestniczyć w Eucharystii dziękczynnej, której przewodniczył ks. Jerzy Witkowski, proboszcz parafii w Wojdatach. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Mirosław Balcewicz – proboszcz parafii w Porudominie oraz ks. Piotr Kosmala – proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi. Kazanie wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”.

Reklama

– Gdy jechaliśmy do Was z Częstochowy, myślałem sobie: gdzie Cię tutaj, św. Urszulo, Opatrzność przyprowadziła, przez te lasy, przez te pola... Hrabianko, która urodziłaś się 150 lat temu i obeszłaś całą Europę – mówił Ksiądz Infułat. Nawiązując do postaci patronki gimnazjum i św. królowej Jadwigi, której wybrano za męża litewskiego księcia Władysława Jagiełłę, ks. Skubiś wskazał, jak wielkim darem dla Kościoła i Polski są te święte. Zwrócił uwagę na ważną rolę szkoły i nauczycieli w wychowaniu młodego człowieka. – Nauczyciel uczy nie tylko wiary, ale także miłości, która jest największą wartością i która tworzy człowieka, buduje jego wnętrze, jego tożsamość, sprawiając, że człowiek wie, kim jest – mówił ks. Skubiś. Św. Urszula Ledóchowska urzekała patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny, umiłowaniem drugiego człowieka. – Jeżeli ludzie zniszczą miłość, to ludzkość zniszczy sama siebie. Miłość jest najważniejszym darem Boga i najpełniej objawiła się w Jezusie Chrystusie – podkreślił Ksiądz Infułat. Święta realizowała powołanie do miłości i tą miłością obdarowywała każdego spotkanego człowieka, szczególnie dzieci i młodzież. Zależało jej na tym, by każda szkoła była siedliskiem miłości. Może więc warto czynić starania, aby św. Urszula została obrana patronką nauczycieli, wychowawców i katechetów.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” przekazał szkole figurkę św. Jana Pawła II. – Chciałbym, żeby ten święty był rzecznikiem łączenia tego, co tutaj litewskie i polskie. Niech ten dzień mocno zapisze się w Waszych sercach. Warte zauważenia jest też zdanie św. Urszuli: „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”, i trzeba dodać: świat nie zginie, dopóki człowiek będzie kochał – powiedział ks. Skubiś.

Podczas Eucharystii został poświęcony obraz patronki Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej. Po Mszy św. uczniowie ubrani w krakowskie stroje przeszli z obrazem do szkoły, a wraz z nimi licznie zaproszeni goście i pozostali uczniowie.

Reklama

Dzień, w którym świętowano 150. rocznicę urodzin patronki, był także dniem, w którym oddano do użytku po kapitalnym remoncie budynek szkoły oraz nowo wybudowaną salę gimnastyczną i stołówkę. Obiekty poświęcił ks. Jerzy Witkowski, a symboliczny klucz do odnowionych pomieszczeń szkoły dyrektorowi Mieczysławowi Jasiulewiczowi przekazał wykonawca prac budowlanych – dyr. spółki „Eiresta” Ryszard Poczobut.

W uroczystości wzięli udział goście z Litwy i Polski, m.in.: Tatiana Czepukoit – pomocnica wiceprzewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Jarosława Narkiewicza, Jan Gabriel Mincewicz – wicemer rejonu wileńskiego, Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki, Marcin Szmaja – dyrektor biura wojewody łódzkiego, s. Lucyna Niewiadomska – przełożona Domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi, s. Aleksandra Topola, s. Danuta Nowak, s. Anna Ciesielska, s. Barbara Białas, Maria Piotrowicz – prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Wiesław Cyzowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły w Łodzi, Zygmunt Marcynkiewicz i Michał Treszczyński – radni rejonu wileńskiego, Tadeusz Aszkielaniec – starosta gminy Czarny Bór.

– Nowy piękny gmach stołówki i sali gimnastycznej wraz z renowacją murowanego budynku, który wyrósł w ciągu 1,5 roku, jest niezapomnianym darem dla nas, całej społeczności szkolnej i dla osiedla Czarny Bór, jak również wspaniałym urodzinowym prezentem dla patronki naszej placówki oświatowej. Po renowacji budynek lśni nowością i pachnie świeżą farbą. Szkoła stała się przytulna i ciepła, klasy zostały wyposażone w nowoczesne środki techniczne i nowe meble. Uczniom stworzono doskonałe warunki do nauki i rozwoju ich zdolności, a nauczycielom – dogodne warunki do pracy i przekazywania wiedzy – podsumował Mieczysław Jasiulewicz. – Ostatnie lata działalności szkoły były wyjątkowo pomyślne. Sądzę, że w tym potoku sukcesów oprócz nauczycieli i uczniów swój udział ma też – św. Urszula Ledóchowska. Uważam, że jej osoba i orędownictwo inspirują nas do wielkich czynów – zauważył.

Dyrektor gimnazjum wyraził wielką radość, że kaganek polskiej oświaty w Czarnym Borze zapalony przez siostry urszulanki nie przygasa, przeciwnie – nadal płonie i promienieje nową energią i światłem.

Uroczystości w Czarnym Borze zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów, w którym wystąpiła cała społeczność szkolna. Przybyłym gościom wręczono podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę.Od redakcji:

Z satysfakcją przekazujemy Czytelnikom „Niedzieli” reportaż z uroczystości, które miały miejsce w Czarnym Borze na Litwie. Jednocześnie dochodzą nas głosy, że stosunek państwa litewskiego do polskiego szkolnictwa jest często nieżyczliwy. Bolejemy nad tym, bo przecież mamy z narodem litewskim tak piękną wspólną historię. Żywimy jednak nadzieję, że przykład stosunków polsko-litewskich w Czarnym Borze pociągnie wszystkich do takiej właśnie formuły współżycia między naszymi narodami.

* * *

Jeżeli chcesz pomóc polskiemu Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie, możesz dokonać wpłaty na podany adres i konto: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, ul. Gdańska 111, 90-507 Łódź, tel.: (42) 639-95-81, 639-95-82, fax (42) 639-95-80, caritas@toya.net.pl, www.caritas.lodz.pl.
Pekao S.A. V Oddział w Łodzi, numer konta: 24 1240 1545 1111 0010 0136 6588.
Społeczność szkoły bardzo serdecznie dziękuje za dotychczasową pomoc.

2015-06-09 13:32

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Więcej ...

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Więcej ...

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Przyjaciele Pana

Święci i błogosławieni

Przyjaciele Pana

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...