Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ruszyła Fundacja „Bliżej Młodych”

Wolontariusze Fundacji „Bliz˙ej Młodych” spotkali sie? na Kaplico´wce

Monika Jaworska

Wolontariusze Fundacji „Bliz˙ej Młodych” spotkali sie? na Kaplico´wce

Świadectwo, muzyka, modlitwa i dużo dobrej zabawy – tak wyglądało diecezjalne spotkanie młodzieży w sobotę 30 maja na skoczowskiej Kaplicówce, które połączono z promocją Fundacji „Bliżej Młodych”. Młodzi wraz z kapłanami pomodlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia, wysłuchali świadectwa s. Anny Bałchan oraz koncertu zespołu „Anti Babylon System”. Przygotowano też szereg atrakcji dla najmłodszych. Zainteresowani mogli nabyć pierniki i anioły ŚDM. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

– Całe życie obsesyjnie pragnęłam miłości i akceptacji. Byłam przez to pragnienie wredna wobec innych. Modliłam się o wolność od tej obsesji. I doświadczyłam Boga, który mnie uwolnił. Bóg dał mi doświadczyć, że nie muszę zabiegać o Jego miłość, że mam ją zawsze – dała świadectwo s. Anna Bałchan z Katowic. Lider zespołu Paweł Kurz również świadczył przed młodymi. Opowiadał, w jaki sposób Bóg uwolnił go od brania narkotyków.

Reklama

Jednym z organizatorów przedsięwzięcia była miejscowa parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy wsparciu finansowym gminy Skoczów. I to w kościele parafialnym zakończyło się spotkanie, gdyż tutaj ze śpiewem majówki w procesji dotarła młodzież wraz z kapłanami, by uczestniczyć w wieczornej Mszy św. w ramach dnia młodzieży. Ale wraz z parafią w organizację włączyła się Fundacja „Bliżej Młodych”. Właściwie spotkanie młodzieży na Kaplicówce stanowiło promocję powstałej 1 kwietnia br. Fundacji „Bliżej Młodych”. Członek zarządu fundacji ks. Tomasz Gwoździewicz w rozmowie z „Niedzielą na Podbeskidziu” tłumaczy, że chcieli promocję fundacji połączyć z ciekawym wydarzeniem dla młodzieży, a najbliższym było spotkanie na Kaplicówce – w trwającym Roku Jana Pawła II i przed ŚDM. – Można powiedzieć, że to spotkanie na Kaplicówce jest pierwszym przedsięwzięciem fundacji – zauważa kapłan.

Od pomysłu biskupa do konkretnych działań

Wszystko zaczęło się od pomysłu biskupa ordynariusza. – Bp Roman Pindel najpierw w kwietniu ub.r. założył Diecezjalne Centrum Młodzieży, które ma za zadanie przygotować ŚDM w naszej diecezji, ale oprócz tego też działać jako Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej, czyli skupić te wszystkie działania z młodzieżą, jakie się dzieją w naszej diecezji. W związku z tym, że na organizację ŚDM potrzebne są pieniądze, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem było założenie fundacji, która będzie takie środki pozyskiwać. Ale fundacja w swoim statucie ma na celu nie tylko pozyskiwanie środków pieniężnych, lecz ma za zadanie wspierać całe Duszpasterstwo Młodzieży w naszej diecezji i pomagać w duszpasterstwie po zakończeniu ŚDM – podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz.

Jak się okazuje, inspiracją do stworzenia nazwy fundacji było zdanie: „Być więcej, niż mieć”, zaczerpnięte z przemówienia Jana Pawła II do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. – Najważniejszym zadaniem fundacji jest to, że ma być ona blisko ludzi młodych. Wiąże się to z chęcią bycia bliżej nie tylko tych młodych, którzy działają w parafiach, ale dotarcia też do tych, którzy są trochę dalej od Kościoła. A może właśnie przez to, że zaangażują się w działanie fundacji, odnajdą drogę do Pana Boga – zaznacza kapłan.

Reklama

Fundatorem „Bliżej Młodych” jest bp Roman Pindel. Dyrektorem został ks. Piotr Hoffmann, a członkami zarządu – ks. Tomasz Gwoździewicz i ks. Piotr Niemczyk. Oprócz tego powstała komisja rewizyjna w składzie: Bożena Hajduk, Tomasz Pietrzykowski i Małgorzata Wróbel. Ich zadaniem jest nadzorowanie działań fundacji. Jak podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz, do działań fundacji będzie należało fundowanie różnego rodzaju stypendiów, kierowanie DM w naszej diecezji, organizowanie kursów i realizacja autorskich projektów, które będą docelowo dotyczyły tej diecezji, ale chcą to zaproponować również innym diecezjom. Fundacja może włączać się w organizację rekolekcji, wyjazdów wakacyjnych. – Po prostu tam, gdzie trzeba coś zorganizować dla młodych, tam ta fundacja może działać. W jej działanie jest włączona także sprzedaż naszych autorskich pierników skoczowskich i Anioł dla ŚDM, a także Klub 1000 ŚDM. Ale to nie koniec pomysłów – dopowiada kapłan.

Jak można wspomóc fundację?

Okazuje się, że fundację można wesprzeć na różne sposoby. Jedną z form wsparcia jest zaangażowanie się w wolontariat. – Wolontariusze już pomagają w realizacji wielu przedsięwzięć. Chcemy tak działać, by wolontariusze fundacji byli zaangażowani w wolontariat ŚDM. To konkretna propozycja dla tych osób, które chcą pomagać, by po zakończeniu ŚDM mieli dalej możliwość działania – mówi ks. Tomasz.

Kolejną formą wsparcia są darowizny, które można przekazywać na konto fundacji. – Można je również przekazać osobie, która w danej parafii będzie odpowiedzialna za organizację ŚDM, albo wolontariuszom, księżom, bądź w siedzibie fundacji w Bielsku-Białej na ul. Wita Stwosza 35. Planujemy także pozyskiwać fundusze od sponsorów – dodaje ks. Gwoździewicz.

W ramach fundacji powstał również Klub 1000 ŚDM. – Dobrze by było, jakby nas było tysiąc osób, które wspierają w konkretny sposób finansowo ŚDM. Każda osoba, która chce przystąpić do Klubu 1000 ŚDM wyznacza sobie jakąś kwotę, minimum 5 zł, którą będzie regularnie co miesiąc przekazywać na rzecz ŚDM. Ale można też jednorazowo wpłacić konkretną sumę pieniędzy. Każdy klubowicz otrzyma kartę, która przypomni mu, że trzeba pamiętać o modlitwie za ŚDM i wpłaceniu kwoty – wyjaśnia ks. Tomasz. Członkowie klubu będą otoczeni modlitwą, a raz w miesiącu wyznaczony kapłan z centrum ŚDM odprawi Mszę św. w intencjach klubowiczów. Więcej informacji na www.blizejmlodych.pl.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

By dobro wciąż płynęło ku ludziom

Fundacje darzą się sympatią i ze sobą współpracują

Archiwum

Fundacje darzą się sympatią i ze sobą współpracują

Babcia Alina ma fundację własnego imienia i ofiarnie wspomaga polskie hospicja. Jest niestrudzona, mimo iż... zmarła 6 lat temu. – Bardzo wiele jej zawdzięczam – przyznaje Ewa Holender – jej wnuczka i współzałożycielka fundacji.

Więcej ...

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47
Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Więcej ...

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

PAP

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie