Reklama

Niedziela Kielecka

Młodzież w działaniach miłosierdzia

Poskwitów. Festyny szkolne łączą środowisko

TD

Poskwitów. Festyny szkolne łączą środowisko

Młodzież w działaniach miłosierdzia: Daję siebie innym” to nazwa inicjatyw projektowych realizowanych od 1 września do 25 czerwca w ramach małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym.

Projekt ten podjęło Publiczne Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie, a w ramach realizowanych inicjatyw pracują wolontariusze Szkolnych Kół Caritas: Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz Szkoły Podstawowej Jana Pawła II (tam także odbywają się ciekawe i podobne działania, choć już nie na konto tego projektu).

Reklama

– Przez cztery lata w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” podejmowaliśmy różnorakie inicjatywy, które przyniosły wymierne korzyści dla potrzebujących, jak również dla niosących pomoc – uważa Renata Jagiełka, katechetka i opiekunka SKC w obu szkołach.

I tak, kontynuując współpracę z Hospicjum w Miechowie, zorganizowano w lokalnym środowisku akcję Pola Nadziei, aby pozyskać fundusze dla terminalnie chorych. Nawiązane bliskie kontakty z opiekunami i wychowankami Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie zaowocowały przeprowadzonymi dla nich akcjami charytatywnymi. Znając potrzeby dzieci Afryki, środowisko postanowiło nadal wspierać „zaadoptowane dziecko” z Ugandy. – To chłopiec imieniem Garvin Kabug. Za zebrane wśród naszych uczniów i nauczycieli pieniądze ma zapewnioną całoroczną edukację, całodzienne wyżywienie, podręczniki i przybory szkole. Z chłopcem nawiązaliśmy listowną korespondencję – opowiada Renata Jagiełka.

Z kolei odpowiadając na potrzeby dzieci nieuleczalnie chorych, zacieśnili współpracę z Fundacją „Alma Spei” i włączyli się w akcję „Pampers na zajączka” – organizując dla nich pomoc materialną. Dostrzegając potrzebę wspierania aktywności ludzi starszych, zorganizowali dla nich po raz trzeci Dzień Seniora. Objęli opieką dzieci z ubogich rodzin, łącznie z pomocą materialną.

Reklama

Odpowiadając na apel Fundacji Kapucyni i Misje włączyli się w akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Sprzedając w tłusty czwartek pączki (dokładnie 225 sztuk), wsparli finansowo potrzebujących z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Nawiązując bliższy kontakt z dziewczynką niepełnosprawną – Martynką, pozbawioną nóg – zorganizowali dla niej pomoc w postaci zbiórki nakrętek.

Uczestnicząc w kwestach pieniężnych, wsparli finansowo potrzebujących, m.in. zdolną młodzież z ubogich rodzin. Były także paczki z okazji św. Mikołaja, świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz akcja „Kluczowa Pomoc”, aby pomóc chorym i niepełnosprawnym dotrzeć na ŚDM w Krakowie. Kontynuując współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Owczarach w celu wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych, planuje się udział w organizowanym dla nich koncercie charytatywnym.

Z realizowanymi działaniami łączą się także akcje stricte podejmowane przez Caritas diecezjalną. I tak np. wolontariusze uczestniczyli w zbiórkach pieniężnych w Dniu Papieskim na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz w Niedzielę Miłosierdzia Bożego oraz w zbiórkach żywności w supermarkecie „Simply” w Krakowie. Były to zbiórki w ramach akcji „Podziel się posiłkiem” oraz przedświąteczne. Pozyskane produkty wolontariusze mogli ofiarować potrzebującym.

– Obserwując zaangażowanie dzieci w pracę SKC w obu szkołach, w Poskwitowie (ok. 60 osób) i Iwanowicach (ok. 45 osób), zauważam, że dzieci chcą pomagać, a niesienie pomocy sprawia im radość. Absolutnie nikogo nie angażujemy na siłę. Mam wrażenie, że wolontariusze są wręcz dumni, gdy mogą stanąć z puszką – mówi Renata Jagiełka. Tłumaczy także, że poprzez podejmowane akcje młodzież integruje środowisko, np. w pieczenie ciast na kiermasze angażują się mamy, oraz chętnie pracuje w grupie wśród podobnie myślących przyjaciół. Działania, które wspierają obie szkoły oraz parafia z ks. Ryszardem Suchanowskim, dają efekty, radość, integrują. Czyli same korzyści.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty zwycięża

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Archiwum prywatne

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Święto Halloween ma w naszym kraju zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Do tych drugich należą przede wszystkim dzieci, które lubią przebieranki, a w halloweenowy wieczór chodzą od domu do domu, „strasząc” swoim wyglądem i słowami: „cukierek albo psikus”.

Więcej ...

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Więcej ...

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym. Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania