Reklama

Niedziela Lubelska

Gimnazjaliści o Caritas

Konkurs w Sawinie cieszy się powodzeniem wśród uczniów

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Konkurs w Sawinie cieszy się powodzeniem wśród uczniów

Już po raz siódmy parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie wraz z Zespołem Szkół w Sawinie zaprosiła uczniów do udziału w Potyczkach Gimnazjalistów nt. „Kościół ubogacający świat”. Motywem przewodnim zmagań konkursowych były słowa św. Ambrożego: „Człowiek został stworzony dla człowieka, aby człowiek pomagał człowiekowi” oraz hasło: „Caritas w służbie ubogim”.

Reklama

Na zaproszenie odpowiedziało 6 trzyosobowych drużyn, które wraz ze swoimi opiekunami pochyliły się nad działalnością Caritas w Polsce oraz nad szeroko rozumianym dziełem miłosierdzia. Kto był pierwszym dyrektorem odrodzonej 25 lat temu Caritas Polska? Kto był autorem encykliki „Caritas Christi”? Gdzie otworzono w Polsce pierwsze „okno życia”? Gdzie i kiedy powstało pierwsze Szkolne Koło Caritas? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiadali uczestnicy. Poza tym planowali przeprowadzenie akcji charytatywnej, określali w oparciu o tekst Pisma Świętego model wolontariusza i w końcu przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne na wybrany temat. Najwięcej prezentacji dotyczyło wybranych akcji przeprowadzanych w ramach działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ale były też prezentacje o miłosierdziu w sztuce i literaturze oraz propozycja patrona dla Szkolnego Koła Caritas. Zmaganiom konkursowym przypatrywali się goście: ks. Wiesław Kosicki – dyrektor lubelskiej Caritas, ks. Andrzej Doliński – proboszcz parafii w Sawinie, Dariusz Ćwir – wójt Gminy Sawin, Grzegorz Świca – dyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, Maria Borkowska – wicedyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, Regina Malinowska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Skólimowska i Anna Pałka z lubelskiej centrali Caritas.

Po wyrównanej walce komisja konkursowa (Anna Pałka, ks. Tomasz Atras i ks. Tomasz Makara) przyznała nagrody i wyróżnienia. 1.miejsce zajęło Gimnazjum w Sawinie (Aleksandra Starzomska, Laura Wołoszun i Justyna Sawka), tuż za nimi uplasowało się Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie (Michał Prus, Bartłomiej Kolano i Filip Gębicki); na 3.miejscu znalazło się Gimnazjum przy ZSO w Dorohusku (Karol Koguciuk, Eryk Grzywna i Weronika Koguciuk). Tuż za podium znalazła się drużyna z Gimnazjum przy ZS w Rudzie-Hucie (Julia Wojciechowska, Patrycja Piłat i Rozalia Bodalska). Prezentacje na konkurs przygotowali również uczniowie z Gimnazjum nr 25 w Lublinie (Angelika Sieńko, Adrianna Pyc i Edyta Pyszniak) oraz z Gimnazjum nr 2 w Łęcznej (Adrian Smyk, Marcin Ziółkowski i Weronika Brzezińska). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów: wójta Gminy Sawin, Radę Rodziców przy ZS w Sawinie, Bank Spółdzielczy w Sawinie, Annę i Piotra Przybylskich oraz Szkolne Koło Caritas przy ZS w Sawinie. Nad przebiegiem konkursu czuwały Renata Terlecka i Katarzyna Szczablewska-Siwek przy wsparciu Marioli Czerniej.

Ks. Wiesław Kosicki, dziękując za przygotowanie konkursu oraz zaangażowanie młodych w działalność Caritas, nazwał osoby wrażliwe na potrzeby innych „dobrymi aniołami”, których potrzebuje dzisiejszy świat. Ks. Andrzej Doliński wskazał, że tegoroczny temat Potyczek odsyła do Ewangelii, na kartach której czytamy, że Bóg jest Miłością. Tą Miłością mamy dzielić się z innymi, bo „człowiek został stworzony dla człowieka, aby człowiek pomagał człowiekowi”.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs Eurowizji to coś więcej niż tylko wielkie show

youtube.com

60. Konkurs Piosenki Eurowizji w Wiedniu, którego finalistów poznamy jutro wieczorem, jest nie tylko wydarzeniem środowiskowym. Jednoczącą siłę tego wydarzenia podkreślił kard. Christioph Schönborn w swoim cotygodniowym felietonie na łamach wielonakładowej, bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Więcej ...

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania