Reklama

Niedziela Przemyska

Św. Antoni wśród pól i lasów

Nowa kapliczka św. Antoniego z Padwy w Kopaniach

Jan Marczak

Nowa kapliczka św. Antoniego z Padwy w Kopaniach

Wędrując drogami Podkarpacia wśród wielu przydrożnych kapliczek spotkać możemy kapliczki z obrazem lub rzeźbą św. Antoniego z Padwy. Zazwyczaj przedstawiany jest on z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce oraz białą lilią – jako symbolem czystości – trzymaną w ręce lewej.

Droga Antoniego do świętości

Ten popularny dziś święty, kapłan i doktor Kościoła, żył w latach ok. 1195 – 1231. Pierwotnie wstąpił do zakonu augustianów i u nich otrzymał święcenia kapłańskie (1219 r.). Poruszony jednak śmiercią pięciu męczenników franciszkańskich, zamordowanych w Maroku (1220 r.), postanowił przenieść się do tego zakonu i poświęcić pracy misyjnej. Po śmierci św. Franciszka z Asyżu w 1227 r. został wybrany prowincjałem Lombardii, Emilli i Wenecji. Mozolna praca i umartwienia, którym dodatkowo się poddawał, nadszarpnęły jednak jego zdrowie. W 1230 r. zrzekł się urzędu prowincjała i udał się do Padwy, gdzie w wieku 36 lat zmarł 13 czerwca 1231 r. Został pochowany w kościele Matki Bożej w Padwie. W ciągu roku przy jego grobie wydarzyło się wiele uzdrowień i podobno dwa przypadki wskrzeszenia zmarłych. 30 maja 1232 r. został ogłoszony świętym. Kult św. Antoniego rozszerzał się bardzo szybko, tak że stał się jednym z najpopularniejszych świętych. Wzywany jest jako patron pomagający odnaleźć rzeczy zagubione.

Miejsca kultu świętego na Podkarpaciu

Reklama

W dniu św. Antoniego z Padwy – 13 czerwca – w wielu kościołach na Podkarpaciu święcone są lilie oraz odbywa się błogosławieństwo dzieci. Tak jest m.in. w Bazylice Leżajskiej, w której znajduje się ołtarz i figura św. Antoniego z Padwy oraz freski przedstawiające wydarzenia z jego życia i gdzie dodatkowo w tym dniu przypada jeden z odpustów parafialnych.

O kulcie św. Antoniego na przestrzeni wieków świadczą liczne kościoły pod jego wezwaniem, ołtarze kościelne oraz kapliczki przydrożne. Jednym z kościołów noszących wezwanie św. Antoniego Padewskiego jest kościół dojazdowy na terenie parafii Tarnawiec, wybudowany w 1993 r. wg projektu Stanisława Zarycha z Rzeszowa a umiejscowiony w Ożannie w pobliżu znanego ośrodka wypoczynkowego. Również na terenie parafii Sieniawa znajduje się okazała, odnowiona kapliczka dedykowana świętemu, usadowiona na dość wysokim cokole – kolumnie. Św. Antoni Padewski widnieje również w ołtarzu bocznym kościoła parafialnego w Majdanie Sieniawskim. W pobliżu, w lesie nad stawami obok Dobczy w gminie Adamówka, znajduje się kapliczka z figurką świętego.

Rok temu, 12 czerwca 2014 r., na rozstaju dróg leśnych na styku trzech gmin: Grodzisko Dolne, Białobrzegi i Żołynia, odprawiona została Msza św. podczas której poświęcono kapliczkę ku czci św. Antoniego z Padwy. Mimo usytuowania w lesie jest popularnym miejscem sprawowania kultu przez okoliczną ludność. Pielgrzymuje do niej wielu wiernych z Rzeszowa, Jarosławia i Przeworska. Brak jest wcześniejszych przekazów historycznych, ale wiadomym jest, że już w XIX wieku figura św. Antoniego z ówczesnej kapliczki cieszyła się wielką pobożnością i corocznie w dniu 13 czerwca odprawiano przy niej Mszę św. Także w czasie II wojny światowej i tuż po niej, kapliczka ta służyła jako „skrzynka kontaktowa” dla partyzantów AK. Niestety, wskutek zaprószonego ognia uległa spaleniu w latach 50. ubiegłego wieku. Na jej pozostałościach miejscowa ludność postawiła małą kapliczkę, na drewnianym palu. Pragnieniem wielu ludzi było wybudowanie nowej, bardziej okazałej. Inicjatorem tego szlachetnego dzieła był pochodzący ze wsi Kopanie leżajski bernardyn o. Juniper – Czesław Ostrowski o czym poinformował wiernych w tym miejscu w 2013 r. Już po roku stała nowa, drewniana kapliczka wybudowana na tzw. betonowych „pęckach”, idealnie wkomponowana w leśne poszycie terenu. Fundatorem nowej przepięknej figury św. Antoniego jest rodak – ks. Edward Czech. Trudu zaprojektowania i wykonania tejże kapliczki podjął się mieszkaniec wsi Kopanie – Zbigniew Klin wraz z synami. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczono w niej tablicę z napisem informującym o historii kapliczki św. Antoniego w tym miejscu i dacie jej odbudowy i poświęcenia.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Antoni Przeworski, módl się za nami!

Uroczystości ku czci św. Antoniego w przeworskim kościele Ojców
Bernardynów

Wojciech Kapusta

Uroczystości ku czci św. Antoniego w przeworskim kościele Ojców Bernardynów

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej wydała dekret zatwierdzający św. Antoniego z Padwy Patronem u Boga miasta Przeworska.

Więcej ...

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Więcej ...

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39
Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny. Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie