Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dziękczynne „Te Deum” w Olkuszu

Niedziela sosnowiecka 24/2015, str. 6

Podczas uroczystości jubileuszowych. Młodzież, której bp Grzegorz Kaszak udzielił bierzmowania

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas uroczystości jubileuszowych. Młodzież, której bp Grzegorz Kaszak udzielił bierzmowania

Świętowanie srebrnego jubileuszu parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu rozpoczęło się 1 czerwca uroczystą Eucharystią, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Dokładnie przed 25 laty, 1 czerwca 1990 r. biskup kielecki Stanisław Szymecki wydał dekret o erygowaniu olkuskiej wspólnoty

Biskup Grzegorz Kaszak udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej parafialnej młodzieży, która pod czujnym okiem wikariusza ks. Rafała Teteli przygotowywała się do tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Wokół stołu Pańskiego zgromadziło się 40 kapłanów – kolegów kursowych proboszcza parafii ks. Grzegorza Gołuszki, którzy świętowali jubileusz 27-lecia przyjęcia święceń kapłańskich, oraz duchownych z dekanatu, na czele z dziekanem ks. Henrykiem Chmiełą. Wierni uczcili także zbliżający się jubileusz kapłański Biskupa Ordynariusza, który 26 lat temu, 18 czerwca 1989 r. w bazylice katedralnej św. Jakuba w Szczecinie przyjął święcenia prezbiteratu.

Na olkuskim osiedlu Słowiki

Parafia w Srebrnym Grodzie została utworzona w trudnym czasie. Pomimo to, dzięki wielkiemu wysiłkowi pierwszego proboszcza i budowniczego śp. ks. prał. Henryka Januchty i wiernych parafian stała się miejscem głębokiego życia religijnego i pielęgnowania polskich tradycji. Parafianie z wielkim pietyzmem dbają o kościół, który jest miejscem jednoczącym całą wspólnotę.

Reklama

Jubileusz był dziękczynieniem za ludzi i wszystkie lata istnienia parafii Dobrego Pasterza. Po upływie 25 lat cała wspólnota pod przewodnictwem swojego Biskupa chciała wyśpiewać Bogu dziękczynne „Te Deum” za istnienie i rozwój wspólnoty parafialnej na osiedlu Słowiki. Bo to właśnie parafia stanowi przestrzeń, „w której Bóg buduje swe Królestwo na ziemi”. Parafia Dobrego Pasterza i jej kościół parafialny spełniają, na wzór Jezusa Chrystusa, misję „budowania i gromadzenia w jedno”.

Pamięć o pierwszym proboszczu

W słowie powitania proboszcz parafii ks. Grzegorz Gołuszka wyraził radość z obecności Księdza Biskupa oraz kolegów kapłanów i licznie zgromadzonych parafian. – Posługa duszpasterska pierwszego proboszcza ks. Henryka Januchty, który niespodziewanie odszedł do Pana, wpisała się na trwałe w historię tej parafii. Od samego początku stał na jej czele, miał istotny wkład we wszystko to, co dokonało się tutaj w sensie duchowym i materialnym. Dzisiaj podziwiać można piękno kościoła i piękno ludzkich serc – zaznaczył Ksiądz Proboszcz. Do słów tych przychylił się Biskup Ordynariusz, który zauważył trwającą wdzięczną pamięć o pierwszym Proboszczu, włodarzu i budowniczym, czego dowodem jest miejsce mu poświęcone oraz obraz na płótnie z jego podobizną.

Bp Grzegorz Kaszak w słowie Bożym zwrócił się do kapłanów przeżywających kolejny jubileusz święceń kapłańskich, aby byli do końca wiernymi szafarzami Boskich tajemnic i aby Bóg z nieba wysokiego wspomagał ich w trudach życia duszpasterskiego. Kaznodzieja zwrócił się także do dzieci i młodzieży. Przypomniał o przykazaniu: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Mówił o wielkim darze, jakim są rodzice, a którego nie docenia czasem młode pokolenie. – Skoro jednak Bóg zawarł to przykazanie w Dekalogu, to znaczy, że Mu bardzo zależało, abyśmy czcili, szanowali i kochali swoją matkę i swojego ojca, którzy nieba by uchylili swoim dzieciom, a którzy czasem okrutnie bywają przezeń traktowani – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Piękna i skromna

Na zakończenie uroczystości jubileuszowych Ksiądz Biskup serdecznie i z radością podziękował proboszczowi ks. Grzegorzowi oraz wszystkim parafianom, którzy przyczynili się do zorganizowania pięknej, a zarazem skromnej uroczystości. – Parafia to nie tylko kościół i księża, ale wszyscy parafianie. O wartości życia olkuskiej parafii świadczy nie tylko wygląd kościoła, który posiada piękne wnętrze, lecz także bogate życie parafialne, które pragniemy rozwijać i pogłębiać, by stawało się jeszcze bogatsze i głębsze – powiedział Proboszcz olkuskiej parafii jubilatki.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

95. urodziny o. Jerzego Tomzińskiego

Krzysztof Świertok

Więcej ...

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Dwie z tych osób poniosły śmierć.

Więcej ...

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania