Reklama

Aspekty

Czas dla ducha

Dorota Niedźwiedzka

Rekolekcje w życiu katolika to czas poświęcony odnowie tak nieraz zaniedbanej w ciągu roku duszy. Słowo Boże, modlitwa, spowiedź i Eucharystia – czas skupienia i wyciszenia pozwalają odzyskać duszy utracony blask. W czerwcu i sierpniu w naszej diecezji rekolekcje poprowadzą ekumeniczna wspólnota Chemin Neuf, popularny dominikanin o. Adam Szustak oraz znany na całym świecie charyzmatyk o. John Bashobora

Zbliżają się wakacje, czas tak bardzo pożądany zarówno przez ludzi młodych, jak i tych nieco starszych. Czas odpoczynku od szkoły i pracy, związanych z tym zajęć i obowiązków. Wielu wyjedzie nad morze, w góry bądź odwiedzi inne zakątki naszej pięknej ojczyzny. Niektórzy zażyją uroków tego świata. Krótko mówiąc – odpoczną. W życiu współczesnego człowieka, tak często zabieganego, żyjącego w pośpiechu, odpoczynek, zwolnienie i zatrzymanie się są jak najbardziej wskazane. Odpoczynku wymagają nie tylko nasze ciała, ale przede wszystkim dusze. Jedną z form odpoczynku i odnowy ducha są rekolekcje (łac. „recolligere” – zbierać na nowo, powtórnie), które pomagają na nowo spojrzeć na nasze życie i otaczającą nas rzeczywistość. Znamy zazwyczaj głównie te wielkopostne i adwentowe. W dobie współczesnych mediów mogą być jeszcze np. radiowe czy internetowe. Są także kilkudniowe. Często trzydniowe. Bardzo interesująco zapowiadają się zwłaszcza te w Rokitnie, Międzyrzeczu i Nowej Soli.

Ważne, pilne czy konieczne?

Reklama

W dniach od 19 do 21 czerwca w Rokitnie odbędą się rekolekcje dla małżeństw i rodzin, które poprowadzi Wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga). Organizatorem rekolekcji, które poprzedzą Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin do Rokitna, jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Rekolekcje dla rodzin mają swoją specyfikę. Czasami ludzie się boją i mówią: „A bo inni przyjeżdżają się wyciszyć, a my tu przyjeżdżamy z dziećmi i one będą grandzić”. Jeżeli ktoś jedzie na rekolekcje dla rodzin, to musi założyć, że rodziny nie siedzą cicho. Mają prawo grandzić. I to jest fajne. Bo po prostu pokazujemy wtedy taką żywotność Kościoła – mówi ks. Mariusz Dudka z Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. „Ważne, pilne czy konieczne? Czyli o priorytetach w małżeństwie”. Tak brzmi hasło rekolekcji. – Wydaje mi się, że to jest klucz do tego, aby w ramach tych rekolekcji małżonkowie i rodziny odpowiadały sobie tak naprawdę na pytanie, co jest dla nich ważne – dodaje ks. Dudka. Chemin Neuf jest katolicką wspólnotą o powołaniu ekumenicznym, która powstała we Francji w 1973 r. Ma wymiar międzynarodowy i istnieje w ponad 60 krajach świata, zrzeszając dzisiaj ponad 1700 osób różnych narodowości. Należą do niej kobiety i mężczyźni – osoby wszystkich stanów. W Polsce wspólnota ta istnieje od 1994 r. Od 2011 r. prowadzi parafię pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej. Zapisy na rekolekcje odbywały się do 12 czerwca. Gdyby jednak któreś z małżeństw było szczególnie zainteresowane uczestnictwem, to proszone jest o kontakt z ks. Mariuszem Dudką (tel. 666-028-243).

Moc w słabości

Pod takim hasłem w dniach od 26 do 28 czerwca odbędą się natomiast rekolekcje, które w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu poprowadzi popularny dominikanin o. Adam Szustak. – Nowatorskie odkrywanie treści Pisma Świętego, ich mocne przełożenie na życie wielu z nas, a jednocześnie pokora ojca i jego zakochanie w Panu Bogu sprawiły, że zaprosiliśmy go, aby ze swoim słowem przyjechał do pallotynów w Międzyrzeczu – mówi Kasia Budych z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. – Ludzie, szukając Żywego Słowa, jeżdżą po kraju, pokonują kilometry, a można przecież zaprosić kaznodzieję do siebie. W naszej diecezji zauważa się taką potrzebę i dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i pragnieniom poszukujących – dodaje. Kto może wziąć udział w rekolekcjach? – Rekolekcje są skierowane do pokolenia 30+, ale z obecności młodszych też bardzo będziemy się cieszyć. Rekolekcje odbędą się w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Każdy chętny może wziąć w nich udział. Przyjmiemy każdego – kończy Kasia Budych, u której można dowiedzieć się więcej szczegółów na temat rekolekcji (tel. 601-750-926).

Uwierz w Jezusa

Z kolei w wakacje do Nowej Soli przyjedzie znany na całym świecie rekolekcjonista i charyzmatyk o. John Baptist Bashobora, który w dniach od 11 do 13 sierpnia poprowadzi rekolekcje pod hasłem: „Uwierz w Jezusa”. Organizatorzy rekolekcji to parafia pw. św. Antoniego oraz osoby związane ze wspólnotą Domowego Kościoła. – Celem tych rekolekcji jest przebudzenie duchowe naszego miasta i naszej wspólnoty parafialnej, a szczególnie osób świeckich, które wezmą udział w tych rekolekcjach charyzmatycznych – mówi o. Grzegorz Marszałkowski, proboszcz parafii. – Współczesny człowiek zabiegany, zagubiony w potoku informacji i bodźców zewnętrznych potrzebuje zatrzymania, wyciszenia, słuchania, modlitwy i otwarcia się na Ducha Świętego. O. John jest osobą niesamowitą i pokorną, jest narzędziem w ręku Pana – kończy kapucyn. Szczegóły na stronie internetowej www.rekolekcje-nowasol.pl.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„6 prawd wiary” - wideokomentarz na Wielki Post

B. Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59
Ks. Piotr Studnicki

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Więcej ...

Chełm. Nowy proboszcz w parafii Rozesłania Świętych Apostołów

2021-07-29 16:13

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...