Reklama

Turystyka pielgrzymkowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej otwiera nowy kierunek studiów – „Turystyka i rekreacja”. Program kształcenia studentów na tym kierunku rozszerzony jest o zarządzanie w turystyce pielgrzymkowej, która stanowi istotny aspekt gospodarki regionu częstochowskiego. Jasna Góra wraz z Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej jest centrum ruchu pielgrzymkowego o globalnym zasięgu, stanowi wizytówkę regionu częstochowskiego, dzięki której zarówno miasto, jak i region są rozpoznawalne na całym świecie, co dla turystyki ma ogromne znaczenie. Wiele miast chciałoby mieć taką markę i tak ogromną liczbę odwiedzających. Według Jasnogórskiego Centrum Informacji, sanktuarium odwiedza rocznie ok. 3,5 mln osób z całego świata. Specyfiką pielgrzymowania do Sanktuarium Jasnogórskiego są jednak pielgrzymki piesze – ok. 700-800 tys. pielgrzymów rocznie. Z tego powodu profesjonalna obsługa ruchu pielgrzymkowego, uwzględniająca aspekty organizacyjne i duchowe, jest tak ważna dla rozwoju miasta i regionu.

Problematyka turystyki pielgrzymkowej od ponad 20 lat jest już przedmiotem naukowej refleksji w czasopiśmie Uniwersytetu Jagiellońskiego „Peregrinus Cracoviensis”, jednak jako przedmiot nauczania na poziomie studiów wyższych Politechnika Częstochowska podjęła tę problematykę jako jedna z nielicznych uczelni publicznych w Polsce. Zarówno miejsce, w którym się znajduje, jak i doświadczona naukowo i dydaktycznie kadra szczególnie ją do tego predestynują. Jasna Góra ma bowiem wielkie znaczenie dla historii i Polskiej tożsamości, a Częstochowa nie bez powodu nazywana jest duchową stolicą Polski. W skali Europy jest to trzecie sanktuarium pod względem liczby przybywających pielgrzymów, po Rzymie i Lourdes.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na otwieranym kierunku kształcenie studentów odbywać się będzie w zakresie turystyki pielgrzymkowej, a także specjalności: rekreacja prozdrowotna oraz zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym. Niestety, turystyka w powszechnej opinii nie zasługuje na taką uwagę, jak np. przemysł, jednak w Polsce jest źródłem 6 proc. PKB. W Unii Europejskiej w turystyce zatrudnionych jest ok. 12 proc. czynnych zawodowo osób. Nie należy jej więc lekceważyć jako czynnika ekonomicznego rozwoju także na poziomie lokalnym.

Reklama

Podkreślić trzeba, że Politechnika Częstochowska jest najstarszą i najbardziej zasłużoną uczelnią regionu częstochowskiego, kuźnią wysoko kwalifikowanych kadr w wielu zakresach gospodarki oraz ośrodkiem innowacyjności dla miasta i regionu. Wydział Zarządzania z kolei działa od ponad 20 lat, lecz jego tradycje sięgają założonej tuż po II wojnie światowej Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej.

Warto też zaznaczyć, że nowe regulacje prawne pozwalają podjąć bezpłatne studia na wyższych uczelniach publicznych bez względu na wiek. Otwiera się więc możliwość zdobywania wyższego wykształcenia – zarówno licencjackiego, jak i magisterskiego – niemal przez całe życie, co jest zgodne z propagowaną we wspólnocie europejskiej zasadą kształcenia ustawicznego, czyli Lifelong Learning. Uniwersytety Trzeciego Wieku cieszą się powszechną i zasłużoną dobrą opinią. Teraz dla seniorów otwierają się szanse na podjęcie studiów z prawdziwego zdarzenia. Niektórzy mogą wyższe wykształcenie zdobyć pierwszy raz w życiu, inni z powodzeniem mogą rozszerzać swoją wiedzę i kwalifikacje o nowe dyscypliny. Człowiek rozwija się przez całe życie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-06-16 11:33

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44
Joanna Rybińska

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta wystawa jej ikon w Zielonej Górze.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous