Reklama

Niedziela 25/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Światło w tunelu polityki i banków

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Gwałtownik królestwa Bożego – ks. Franciszek Blachnicki to główny bohater najnowszej „Niedzieli”. Założyciel oazowego Ruchu Światło-Życie bywa postrzegany jako prorok ostatnich dekad. Na początku lat 80. ubiegłego wieku, gdy w PRL-u socjalizm miał się jeszcze bardzo dobrze, ks. Blachnicki znalazł się w zachodnich Niemczech, gdzie szybko zauważył niedoskonałości kapitalizmu.

Mąż i ojciec, czyli miłość i odpowiedzialność

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jesteśmy wdzięczni Telewizji Trwam za systematyczne – w każdy pierwszy czwartek miesiąca – relacje z nabożeństw w sanktuarium kaliskim, gdzie szczególnie czczony jest św. Józef, patron mężczyzn i ojców. Temat ojcostwa jest dziś niezwykle ważny, daje się bowiem zauważyć pewien jego kryzys, także kryzys męskości jako takiej. A przecież rola mężczyzn jest nie do przecenienia zarówno dla rodziny, jak i dla całego życia społecznego!

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

W luksusowym Interalpen-Hotel w Tyrolu odbyło się spotkanie Grupy Bilderberg, do której należą biznesmeni i politycy z wielu krajów świata. W zjeździe wzięła udział żona polskiego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego – Anne Applebaum. Obrady jak zwykle były tajne.

z ostatniej chwili
7

Afera goni aferę

Wojciech Dudkiewicz

Trzeba było roku, klęski Bronisława Komorowskiego, dołujących notowań PO i działań szemranego biznesmena Zbigniewa Stonogi, żeby Ewa Kopacz powiedziała: przepraszam. Przeprosiny jednak niczego nie załatwiły.

Pierwsze kroki prezydenta elekta

(wd)

Emir Dubaju, premier Kanady, później profesor z Cambridge, a potem „Jeb” Bush z Ameryki. Prezydent elekt Andrzej Duda, stawiając pierwsze kroki na arenie międzynarodowej, nie zapomniał o polskich sprawach.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, modlił się 8 czerwca br. na Jasnej Górze. – Przyjechałem do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę, żeby złożyć tu nasze łzy i bóle oraz nasze błagania o pokój na Ukrainie, bo naprawdę teraz odbywa się tam apokaliptyczna walka między dobrem i złem, między prawdą i nieprawdą.

z Polski
9

Z Polski

Warszawa • IV Krajowy Kongres Misyjny
10-11

Misyjny raban w stolicy

Andrzej Tarwid

Msza św. dla ponad 5 tys. dzieci w hali sportowej oraz Eucharystie dla kolejnych tysięcy młodych i dorosłych w świątyniach. Poza tym – konferencja naukowa, warsztaty, koncerty oraz niezliczona ilość spotkań i rozmów z misjonarzami posługującymi w 90 krajach świata. Tak przebiegał IV Krajowy Kongres Misyjny w Warszawie

Całun Turyński
12-13

Niemy świadek miłości

Mariusz Książek

Papież Franciszek 21 i 22 czerwca br. będzie w Turynie, gdzie w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela – w kaplicy Świętego Całunu – przechowywana jest najważniejsza relikwia chrześcijaństwa. Czy Ojciec Święty zdecyduje się na ogłoszenie autentyczności słynnego na cały świat Całunu? Wezwania do tego ostatecznego werdyktu płyną z wielu stron.

nowy rzecznik KEP
14-15

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – kim jest?

Red./BPJG

Podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 9-10 czerwca br., biskupi wybrali nowego rzecznika. Został nim ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, 39-letni kapłan diecezji drohiczyńskiej.

Nowy rzecznik, nowe wyzwania

Milena Kindziuk

Zaskoczeniem był wybór nowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, którym został ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”. Jego kandydatura pojawiła się w ostatniej chwili i to właśnie ją biskupi przegłosowali.

Z „Niedzieli” do wszystkich mediów

Z ks. dr. Pawłem Rytel-Andrianikiem – rozmawia Milena Kindziuk

Z ks. dr. Pawłem Rytel-Andrianikiem – nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Milena Kindziuk

temat numeru: ks. Franciszek Blachnicki • oaza
16-19

Gwałtownik królestwa Bożego

Robert Derewenda, Agnieszka Salamucha

Tak nazwał ks. Franciszka Blachnickiego w telegramie kondolencyjnym po jego śmierci nie kto inny, jak święty papież Jan Paweł II. Dlaczego?

temat numeru: ks. Franciszek Blachnicki oaza • chrześcijanie w życiu politycznym
20-21

Oazy otwierają świat

Wojciech Dudkiewicz

W polskiej polityce działa spora grupa osób, które uczestniczyły lub nadal uczestniczą w Ruchu Światło-Życie. Twierdzą, że oazie zawdzięczają bardzo wiele, także styl uprawiania polityki.

chrześcijanie w życiu politycznym
21

Po pierwsze – ewangelizacja

Z ks. Markiem Sędkiem rozmawia Andrzej Tarwid.

Z ks. Markiem Sędkiem, nowo powołanym moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, rozmawia Andrzej Tarwid.

związki niesakramentalne • przed synodem biskupów
22-23

Kościelny GPS dla związków niesakramentalnych

Ks. Arkadiusz Olczyk

Pewnie nigdy jeszcze w dziejach Kościoła temat małżeństwa i rodziny nie wywoływał tylu kontrowersji, co obecnie.

związki niesakramentalne • nowe wyzwania wobec rozwiedzionych
24-25

Szukam Jana

Agnieszka Bugała

Liczba rozwodów stale wzrasta i statystyki nie pozostawiają złudzeń: zawieramy coraz mniej małżeństw trwałych, małżeństw na zawsze.

24 czerwca – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
26-27

Święty znad Jordanu

O. Jan Pach OSPPE

W historię powołania Jezusa i Jana Chrzciciela do wypełnienia Bożej misji wpisani są Maryja i Zachariasz, którzy w tajemnicy Bożego zwiastowania otwierają nową drogę wiary, Zachariasz – przez zwątpienie, zaś Maryja – pełnym zaufaniem wobec Boga i zgodą na Jego prowadzenie.

Córki Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny
28-29

Wszystko w Jezusie

Z s. Teresą Jakoniuk rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Z matką generalną Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny Teresą Jakoniuk rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

jubileusze kard. Henryka Gulbinowicza • wiara i życie
30-31

W każdym człowieku widzieć dobro

Magdalena Lewandowska, ks. Cezary Chwilczyński

Był wrocławskim metropolitą przez prawie 30 lat. Ceniony jest za humor, życzliwość, otwartość, ale także za wzór wiary, głęboką duchowość i niezłomność. Zbudował pomost między Wschodem – Wileńszczyzną, z której pochodzi, a Zachodem – miejscem, które do posługi wybrał dla niego Kościół.

wiara i życie
31

Bóg na śmietniku

Ks. Mariusz Rosik

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary!” (Mk 4, 40).

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Uciszenie burzy na jeziorze

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 4, 35-41)

Nie pozwolić Jezusowi zasnąć

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Często spotykam się ze stwierdzeniem: „Biblia nie zgadza się ze współczesnym poziomem wiedzy i nauki”. Nikt jednak nie będzie używał podręcznika do gotowania, aby naprawić sokowirówkę.

poradnik duszpasterski
34

Pasjonaci miłości

Odpowiada ks. Robert Grohs

Człowiek, który rzuca się w wir świata wirtualnego, najczęściej widzi go jako bardziej atrakcyjny. Dlaczego tak się dzieje? Przecież świat realny ma więcej barw, lepsze „nagłośnienie”, jest wszędzie – by w nim uczestniczyć nie trzeba być podłączonym do sieci ani mieć naładowanych baterii, ma też dużo większy „ekran”.

felieton
35

Nieodkryty skarb Kościoła

Grzegorz Polak

Kilkanaście lat temu, a było to w okresie nasilenia konfliktu oświęcimskiego, zobaczyłem w jednej ze stacji niemieckich relację sprzed bramy byłego obozu w Auschwitz, zaczynającą się od słów: „Der polnische Antisemitismus”... (polski antysemityzm). Wtedy mnie to poruszyło, ale potraktowałem to jako odosobniony przypadek kompletnego braku wyczucia przyzwoitości.

przerywanie zmowy milczenia
36-37

Geopolityczny Smoleńsk

Wiesława Lewandowska

O katastrofie smoleńskiej w Polsce mówiło się wiele, jednak szybko zaczęto też zarzucać, że rozmawia się na ten temat zbyt wiele, że znów uprawia się nikomu niepotrzebną martyrologię, że upolitycznia się tę wielką tragedię narodową.

Polska • Ukraina
38

Wojna o Europę

Artur Stelmasiak

W Donbasie toczy się wojna o przyszłość całego kontynentu, bo przecież Ukraina sobą zasłania Europę – mówi abp Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego,

fakty • opinie
40

Afera taśmowo-rządowa

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Afera wskazuje na niebezpieczne związki wielkiego biznesu i polityków.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
41

Co knują media?

(pr)

Trendy

(pr)

Mini-boom

(pr)

Odrzucone zaproszenie

(pr)

ISIS to terroryści

(pr)

W stronę jakiego społeczeństwa zmierzamy?

(pr)

felietony
42-43

Uczciwość

Alina Czerniakowska

Ostatnie tygodnie w naszym kraju pełne są wydarzeń, które obrazują i ujawniają coraz bardziej stan polskiego państwa. „Nie może być w państwie za wiele nieprawości (...) gdy nie chce ono iść ku zgubie” (Józef Piłsudski, 1926 r.).

Brzuch, poddaństwo i lewizna

Zdzisław Skotnicki

Unijny korkociąg

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Unijny korkociąg coraz głębiej wkręca się do butelki greckiego wina, bez żadnej nadziei na wydobycie korka.

Zagadki Kukiza

Krzysztof Czabański, dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Jedno jest pewne – naprawy Polski chcą nowy prezydent RP Andrzej Duda i zjednoczona prawica z Prawem i Sprawiedliwością na czele.

23 czerwca – Dzień Ojca • mówi prof. Jan T. Duda
44-45

Bo dzieci potrzebują autorytetów

Z prof. Janem Tadeuszem Dudą o roli ojca w życiu rodziny rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Prof. Jan Tadeusz Duda, krakowianin, kieruje Katedrą Informatyki Stosowanej na AGH, jest radnym Sejmiku Małopolskiego. Prywatnie – jest mężem (od 45 lat) prof. Janiny Milewskiej-Dudy i ojcem trojga dzieci, spośród których najstarszy syn – Andrzej Duda został wybrany przez naród na Prezydenta RP

rodzina • poradnik
46

Czy jestem nudziarzem?

Michał Piekara

Spójrz na swoje małżeństwo, czas spędzany z dziećmi, pracę zawodową lub codzienne obowiązki. Jak się w nie angażujesz? Jak wiele radości ci dają?

dar ojcostwa
47

Każdy ma pragnienie OJCA

Karolina Mysłek

Ostoja, duma, ktoś, kto potrafi i wie wszystko. Żal, zawiedzione nadzieje, nienawiść. Marzenie, tęsknota. Każdy ma pragnienie Ojca. Kogoś, kto jest mądrzejszy, silniejszy, kto daje poczucie bezpieczeństwa. Kogoś, przy kim można poczuć się słabym...

NowoczesnaPL
49

Nowa partia, stary biznes

Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej Skok

Nowe ugrupowanie panów: Petru, Balcerowicza i Frasyniuka jeszcze nie powstało, a już właściwie go nie ma. Jeśli w Internecie jest taka skala żartów z tego ugrupowania, to najlepiej świadczy, jak Polacy oceniają perspektywy tego typu stowarzyszenia

Niedziela Młodych
50-53

Exodus Młodych

Małgorzata Godzisz, rzecznik prasowy „Exodusu Młodych”

Powiedz TAK! A wygrasz nie tylko życie wieczne, ale i radość z tego, że jest przy Tobie Jezus Chrystus. Okazją do tego będzie VI „Exodus Młodych”

Zwycięstwo

Organizatorzy

Od lat jedną z propozycji letnich atrakcji jest Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej, gdzie młodzież z całej Polski zjedzie się na wspólne wakacje z franciszkanami. W tym roku dołączą także znani ludzie, m.in. Krzysztof Ziemiec, Maria Stepan, Dariusz Kowalski, Patrycja Hurlak... Kto jeszcze? I dlaczego?

A jeśli ojcostwo?

premiera książki
54-55

Własną drogą

(opr. wd)

Słońce Anny Jantar

Witold Dudziński

Tuż przed wylotem Anny Jantar do USA okazało się, że jej piosenka „Nic nie może wiecznie trwać” będzie jednym z największych przebojów 1979 r. To musiało cieszyć. Artystka miała 29 lat i całe życie przed sobą. Ale z podróży już nie wróciła

kultura
55

Bóg jest zbyt wielki, byśmy mogli Go zobaczyć?

O. Michał Legan OSPPE www.legan.paulini.pl

Na obrazie Caravaggia „Pojmanie Chrystusa” widzimy Zbawiciela, jak pogodzony z dramatyczną, przerażającą sytuacją, która Go spotyka, trwa wobec ludzi próbujących Go pojmać. Po lewej stronie Nazarejczyka znajduje się Judasz, a po prawej – przerażony św. Jan. Okazuje się, że w tym malowidle jest ukryte świadectwo.

propozycja
56

Turystyka pielgrzymkowa

Leszek Cichobłaziński

Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej otwiera nowy kierunek studiów – „Turystyka i rekreacja”.

różne
57

Kalendarium 21-27 VI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58-67

Sałatka brokułowa

Opracowała: Jolanta Marszałek

Sałatka to prosty sposób na połączenie nabiału i warzyw czy owoców z pominięciem pieczywa, co jest szczególnie ważne dla osób pozostających na diecie. Taki posiłek można przygotować rano i zabrać ze sobą do pracy – to lekkie drugie śniadanie bez konieczności podgrzewania.

Najlepsi w szkole Słowa

Izabela Tyras, Marcin Kluczyński

Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijne

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Wszędy pełno Ciebie, Panie...

Ks. Ireneusz Skubiś

Wprawdzie zakończył się Rok Wiary (11 października 2012 – 24 listopada 2013), w którym dużą część swego nauczania Kościół poświęcał temu tematowi, ale jest wciąż aktualny, wszak wiara zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka.

Gorzkowice uczciły Boże Serce

Ks. Ryszard Bryłka

Położona w północno-wschodniej części archidiecezji częstochowskiej parafia Gorzkowice 12 czerwca br. przeżyła podniosłą uroczystość – odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa połączony z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez miejscową młodzież

Dni modlitwy, refleksji i radości

Mirosława Łęska

Małżeństwo – sakramentem wzajemnego uświęcenia” – to hasło XVI Radomszczańskich Dni Rodziny, trwających od 23 maja do 7 czerwca.

Niedziela kielecka

Nowi kapłani w Kościele kieleckim

Katarzyna Dobrowolska

Kościół kielecki cieszy się z dziewięciu nowych kapłanów. 30 maja w bazylice katedralnej święceń kapłańskich udzielił im biskup kielecki Jan Piotrowski.

Gimnazjaliści szli szlakiem Szarych Szeregów

Katarzyna Dobrowolska

To było emocjonujące i szczególne spotkanie z historią. Blisko dwustu uczniów i nauczycieli ze Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej uczestniczyło w Historycznej Grze Miejskiej pt. „Śladami Szarych Szeregów, II wojny światowej i jej bohaterów”.

„Oto rycerz w zbroi…”

Agnieszka Dziarmaga

W elewację kościoła św. Mikołaja w Solcu-Zdroju, przy wejściu do kaplicy Matki Bożej wmurowana jest pięknie odnowiona renesansowa płyta nagrobna tajemniczego rycerza w pełnej zbroi.

Niedziela małopolska

Ich świadectwo miłosierdzia

Maria Fortuna-Sudor

Po raz ósmy organizatorzy (Województwo Małopolskie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie) zaprosili uczniów małopolskich szkół do udziału w cyklicznym projekcie „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. W środę 10 czerwca w Filharmonii Krakowskiej spotkały się wyróżnione i nagrodzone zespoły na Gali Miłosierdzia.

Z sercem i z charakterem

Małgorzata Cichoń

Papież Franciszek 5 czerwca ogłosił dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu czcigodnej sł. Bożej Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek). Już wkrótce możemy poznać datę jej beatyfikacji!

Parafia żywa i dynamiczna

Janusz Pasik

Dwadzieścia pięć lat króluje Maryja w cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach-Nowej Hucie. To tu od ćwierć wieku żyje, działa i ewangelizuje wspólnota parafialna, która w ten sposób realizuje swoją drogę do zbawienia

Niedziela legnicka

Dyrektorzy w Krzeszowie

Ks. Piotr Nowosielski

W dniach 10-12 czerwca w ośrodku rekolekcyjnym Caritas w Szklarskiej Porębie odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Uczestnicy tego spotkania 11 czerwca byli gośćmi biskupa legnickiego bigniewa Kiernikowskiego w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie

Zjazd Kresowian

Monika Łukaszów

W Nowej Wsi Legnickiej – niewielkiej miejscowości pod Legnicą – 28 czerwca odbędzie się zjazd Kresowian. Okazją do tego wyjątkowego spotkania jest przypadająca w bieżącym roku 70. rocznica przyjazdu Kresowian na Ziemie Zachodnie.

Naturalne metody rozpoznawania płodności – dlaczego warto? (7)

Agata Szymkowiak

Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w serii artykułów, w których prezentujemy walory naturalnych metod rozpoznawania płodności (NMRP).

Niedziela sosnowiecka

Bronili życia i rodziny

Ks. Tomasz Zmarzły

Pod hasłem: „Rodzina – Wspólnota – Polska” w niedzielę 7 czerwca po raz piąty przeszedł ulicami Będzina Marsz dla Życia i Rodziny, który stanowił jednocześnie zwieńczenie II Dni Życia i Rodziny.

Koniec wydobycia

Piotr Lorenc

Kazimierz Górniczy – dzielnica Sosnowca – pozostanie górnicza tylko z nazwy. Z końcem maja br. wydobyto ostatnią tonę węgla w miejscowej kopalni „Kazimierz – Juliusz”. Była to ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Funkcjonowała jako spółka zależna Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW)

VII Parafiada Regionalna w Bukownie

Piotr Lorenc

Z roku na rok Parafiada Regionalna organizowana w Bukownie zyskuje coraz większą popularność. Tegoroczna, 7. edycja imprezy artystyczno-rekreacyjno-sportowej odbyła się w dniach od 20 do 24 maja. Zorganizowali ją: Zespół Szkół nr 1, Miejski Ośrodek Kultury i parafia św. Andrzeja Boboli w Bukownie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie. Parafiada współfinansowana była przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Niedziela świdnicka

Wiara w Boga prowadzi do pokoju

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach 14 czerwca biskup Adam Bałabuch przewodniczył Eucharystii w intencji czterech narodów: Białorusi, Niemiec, Czech i Polski w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu im. Ignaza Reimanna oraz pielgrzymki Diabetyków Ziemi Kłodzkiej

Chrystusowe wezwania i zaproszenia

Bp Ignacy Dec

Czy jesteśmy utrudzeni i obciążeni? Tak! Na pewno! Co nas najbardziej obciąża? Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przede wszystkim grzech, zwłaszcza ten, który się powtarza, z którego tak trudno nam się wyzwolić. Grzech naprawdę uciska, a niekiedy i przygniata.

Świdnicka pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę

Ks. Daniel Marcinkiewicz

48 rowerzystów uczestniczyło w I Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej z Bielawy na Jasną Górę. Rowerzyści pielgrzymowali w dniach 4-7 czerwca 2015 r. i mieli do pokonania w dwie strony 450 km

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

VI Festiwal Piosenki Religijnej nad Miedwiem

Joanna Stefańska

Już po raz szósty w ostatnią niedzielę maja odbył się nad jeziorem Miedwie koło Stargardu Szczecińskiego Festiwal Piosenki Religijnej. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz, rozpoczynając letnie koncerty nad jeziorem. W tym roku wystąpiło 11 zespołów i wokalistów. Nie zawiodła także publiczność

„U Pana Boga w Sercu”

Na podst. KAI

Rodziny szczecinian odwiedziły w niedzielę Park Andersa, który zamienił się w bajkowe miejsce dla dzieci.

Od 26 lat wolny

Bogdan Nowak

W Centrum Nowej Ewangelizacji w Szczecinie, powołanym w roku 2012 przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego, spotykam świeckiego katechetę i rekolekcjonistę, współautora stu telewizyjnych programów „Słowo na niedzielę” – 54-letniego Henryka Krzoska. Jest też autorem książki „Bóg znalazł mnie na ulicy”

Niedziela toruńska

Aniołki nad Wisłą

Aleksandra Wojdyło

Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu po raz czwarty zaprosiła 30 i 31 maja rodziny z parafii i miasta na „Spotkanie aniołków nad Wisłą”. Co roku spore grono gości przyjeżdża także z parafii zaprzyjaźnionych z duszpasterstwem księży marianów.

Ewangelia małżeństwa i rodziny

Tomasz Strużanowski

Największą uwagę słuchaczy przykuły dwa wystąpienia – kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Doktryny Wiary („Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny”), i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski („Chrystusowe wezwanie «od początku” – wzorem duszpasterstwa Kościoła”).

Wolontariusze ŚDM w akcji

Magdalena Kopiwoda

Z okazji Dnia Dziecka Festyn Rodzinny Caritas „Bądźmy razem” rozpoczął flash mob – „Serce dla Brata” dedykowany pielgrzymom ze Wschodu. Ponad 700 wolontariuszy (w tym wolontariuszy ŚDM diecezji toruńskiej) 30 maja ułożyło na terenie Aeroklubu Toruńskiego figurę złożoną z osób.

Niedziela wrocławska

Prześladowani Syryjczycy we Wrocławiu

ML

Jedna z 60 chrześcijańskich rodzin z Syrii, które przyjadą do Polski, już w lipcu zamieszka we Wrocławiu. Wspólnota Hallelu Jah złożyła wniosek do fundacji Estery w celu zaopiekowania się przez rok uchodźcami prześladowanymi za wiarę w Chrystusa. Obecnie rodziny czekają w Bejrucie na wizy.

Misyjni na Kongresie

LS

Aż 120 osób – miłośników misji reprezentowało archidiecezję na IV Krajowym Kongresie Misyjnym w Warszawie. Przygotowania do wyjazdu 12-13 czerwca br. od kilku miesięcy koordynowała s. Kazimiera Budakiewicz CR z referatu misyjnego wrocławskiej Kurii.

Wrocław świętuje, bo „Bóg jest łaskaw”

Lilianna Sicińska

„Bóg jest łaskaw” – towłaśnie oznacza w języku hebrajskim imię Jan, tak bardzo zadomowione w polszczyźnie i w kulturze całej Europy. Imię to nosił pustelnik i święty prorok, który ochrzcił samego Boga człowieka Jezusa Chrystusa. Spośród milionów Janów jeden jest Jan Chrzciciel.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Cień Ojca…

Ks. Krzysztof Hawro

Miesiąc czerwiec pozwala nam ponownie stanąć w cieniu ojca. I wcale nie chodzi mi o cień kochającego i miłosiernego Ojca, który mieszka w niebie. Myślę przede wszystkim o cieniu ojca, który towarzyszy każdemu z nas.

Lubaczowskie Dni Papieskie

Adam Łazar

W Lubaczowie 2-3 czerwca to Dni Papieskie. W tych dniach w 1991 r. nasze miasto nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Polski. W 24. rocznicę tego historycznego wydarzenia przybył do Lubaczowa niezwykły świadek świętości Jana Pawła II, jego osobisty fotograf Arturo Mari.

O ludziach z Księżyca..., czyli gdzie rozgrywają się biblijne opowiadania?

Ks. Krystian Malec

Księga Rodzaju opisuje początek naszego świata i ukazuje, w jaki sposób Bóg stwarzał to wszystko, co nas otacza, a także nas samych. Czytając 1. i 2. rozdział Księgi Genesis, widzimy, w jaki sposób dzieło stworzenia nabierało kształtów. Ukoronowaniem kreacyjnego trudu Wszechmogącego jest człowiek, czyli każdy z nas, chociaż niewielu postrzega siebie w tej perspektywie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Srebrny jubileusz

Kamil Krasowski

W niedzielę 14 czerwca Dzieło Duchowej Pomocy Powołaniom „Przyjaciele Paradyża” obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia. Członkowie wspólnoty świętowali go w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

Infułat Milik, kapłan niezłomny

Ks. Adrian Put

Należał do grona najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego po II wojnie światowej. Ksiądz inf. Karol Milik był pierwszym administratorem apostolskim Dolnego Śląska.

Jeszcze lepsza pomoc

Katarzyna Jaskólska

Nie taki urząd straszny, a obywatel wcale nie jest zupełnie bezradny pośród przepisów, dokumentów i innych pozornie skomplikowanych spraw. Trzeba tylko wiedzieć, kogo się poradzić. W Zielonej Górze 12 czerwca zakończył się 3. Tydzień Poradnictwa Obywatelskiego

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim