Reklama

Przeczytane, zasłyszane....

Klerycy z Salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi już po raz 6. przygotowali jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku odwiedzili dzieci z Centrum Zdrowia Matki Polki. 17 grudnia zaprezentowali chorym maluchom przedstawienie ubogacone kolędami. Nie zabrakło również św. Mikołaja, który wywołał zachwyt i entuzjazm wśród najmłodszych. Po spektaklu klerycy odwiedzili w pokojach dzieci, które nie mogły wstawać z łóżek.

Podczas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Salezjańskim Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się 19 stycznia 2003 r. spotkanie ekumeniczne. Na to niecodzienne wydarzenie przybył między innymi prof. dr hab. Andrzej de Lazari, arcybiskup łódzki i poznański Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dr Szymon Romańczuk oraz ks. dr Piotr Przesmycki SDB. Podczas spotkania dyskutowano na temat katolicko-prawosławnych stosunków w Polsce. Nad całością czuwał rektor Seminarium - ks. dr Kazimierz Gryżenia SDB.

Społeczny Komitet Renowacji Kościoła Farnego św. Katarzyny w Zgierzu planuje otwarcie punktu widokowego na 65-metrowej wieży kościoła. Zanim jednak to nastąpi, konieczny jest gruntowny remont, by zapewnić zwiedzającym pełne bezpieczeństwo. Wieża zbudowana została podczas pierwszej wojny światowej i jest w kiepskim stanie technicznym. Proboszcz parafii - ks. kan. Mirosław Stróżka i prezydent Zgierza Karol Maśliński wierzą w realizację projektu.

Od paru tygodni trwają dyskusje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami wprowadzenia ruchu na ul. Piotrkowskiej. W ostatnim takim spotkaniu wzięli udział m. in. prezydenci Łodzi oraz przedstawiciele Klubu Piotrkowska i Klubu Forumowicza Łódzkiego. Ostateczną decyzję w tej kwestii prezydent Jerzy Kropiwnicki podejmie w ciągu kilku dni po konsultacji z radą przedsiębiorców.

SMOK (Samorząd, Mieszkańcy Osiedli, Komisariaty) - to nowy program poprawy bezpieczeństwa w Łodzi. Pomysłodawcą projektu jest rzecznik Rady Sejmiku i szef komisji bezpieczeństwa Jarosław Berger. SMOK mają współtworzyć władze samorządowe, mieszkańcy osiedli i komisariaty. Raz na miesiąc, na każdym z osiedli, powinny odbywać się spotkania, na których poruszane będą najważniejsze problemy i sposoby ich rozwiązywania. Ważnym elementem programu jest również kwestia przydzielenia do konkretnego rejonu miasta tych samych policjantów. Będą oni patrolować w systemie całodobowym określony teren. Ma to spowodować nawiązanie lepszej współpracy z mieszkańcami.

23 stycznia zorganizowana została sesja z okazji 140. rocznicy powstania styczniowego. Aby uczcić wydarzenia z roku 1863, prezydent Jerzy Kropiwnicki odsłonił pamiątkową tablicę, a uczniowie z XXI LO przygotowali pieśni powstańcze. Podczas sesji okolicznościowe referaty wygłosili dr Marek Budziarek, dr Radosław Żurawski vel Grajewski oraz Konrad Czernielewski.

W styczniu br. miał zostać otwarty w Szpitalu Psychiatrycznym im. Babińskiego w Łodzi oddział detoksykacyjny dla narkomanów. Jednak pacjenci nie mogą przystąpić do leczenia, gdyż kasa chorych nie podpisała jeszcze ze szpitalem kontraktu na prowadzenie detoksu. Zastępca dyrektora ds. medycznych - dr Zbigniew Wawrzyniak zapewnia, że oddział jest już gotowy, ale trzeba poczekać na decyzje kasy chorych. W Łodzi rocznie 300 osób potrzebuje tego typu terapii. Detoks dla narkomanów to pierwszym krok, aby zerwać z nałogiem.

W opublikowanym przez Agencję Rynku Energii sprawozdaniu dotyczącym nielegalnego poboru energii elektrycznej wynika, że tylko w roku 2001 ukradziono 10 tys. megawatogodzin w samym województwie łódzkim. W zeszłym roku wykryto 677 przypadków nielegalnego poboru. By zapobiec kradzieży, dwa razy w roku inkasent w każdym mieszkaniu oprócz naliczania opłat sprawdza również, czy nie ma śladów podłączeń. Poza tym raz na trzy lata przeprowadzana jest kontrola sprawności licznika.

Teatr "Logos" zaprasza wszystkich miłośników sztuki na przedstawienie "Pan inspektor przyszedł" wg Johna Pristley´a w reżyserii Waldemara Wilhelma. Spektakl odbędzie się 10 lutego i 11 lutego br. o godz. 19.00 w Teatrze "Logos" przy kościele środowisk twórczych, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22.

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Łódź: Tropiciele Świętej Księgi

2021-07-25 12:28

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania