Reklama

Niedziela Małopolska

Jubileusz 25-lecia parafii

Parafia żywa i dynamiczna

Widok na parafię w Mistrzejowicach

Wojciech Jaworski

Widok na parafię w Mistrzejowicach

Dwadzieścia pięć lat króluje Maryja w cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach-Nowej Hucie. To tu od ćwierć wieku żyje, działa i ewangelizuje wspólnota parafialna, która w ten sposób realizuje swoją drogę do zbawienia

Zaczęło się...

Kard. Franciszek Macharski 1 września 1987 r. ustanawia Rejon Duszpasterski pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obejmujący osiedla Bohaterów Września, Piastów, Mistrzejowice Nowe oraz Mistrzejowice-Wieś. Przygotowania do utworzenia nowej parafii rozpoczął ks. Jerzy Brońka, jednak ostatecznie misję tworzenia wspólnoty i budowy nowego kościoła Kardynał powierzył ks. Józefowi Prorokowi, który wiele lat życia poświęcił dla tego dzieła. Nawet dziś, już jako emeryt, wciąż służy wspólnocie. – Obejmując nową parafię w nieznanym mi miejscu, byłem pełen obaw i niepokojów – wspomina ks. Prorok. – Pamiętając jednak o posłuszeństwie, jakie ślubowałem biskupowi, podjąłem trud, ufając łasce Bożej. Moje obawy stały się bezpodstawne, kiedy doświadczyłem życzliwości parafian i gościnności księży z sąsiedniej parafii św. Maksymiliana, gdzie przez pierwsze 3 lata mieszkałem na plebanii. Ta atmosfera pomogła mi i dała siły na starcie.

Dekret erygowania parafii oficjalnie obowiązuje od 15 sierpnia 1990 r. Nowo powstała wspólnota rozwija się dynamicznie. Powstają: piękny kościół, konsekrowany już w 1996 r., plebania i salki... Parafia rozwija się również pod względem duchowym i społecznym. Rodzą się pierwsze grupy parafialne i wspólnoty religijne. Od samego początku opieką otoczeni zostają najbiedniejsi. Z myślą o dzieciach powstaje świetlica parafialna.

Reklama

W 2009 r. nowym proboszczem zostaje ks. dr Marek Wrężel. Podczas jego duszpasterzowania kościołowi zostaje nadany nowy wystrój, zbudowano nową, piękną kaplicę, wieżę kościelną. Zakupiono organy. Rodzi się wiele grup parafialnych. – Te 25 lat historii parafii – mówi obecny Proboszcz – to dobry moment, aby spojrzeć z wdzięcznością na czas miniony, na czas obecny, a także z nadzieją i odwagą w przyszłość. Dziękuję wszystkim za ten czas, a zwłaszcza wszystkim wiernym, bo mamy wielką ilość osób, które angażują się w życie duchowe, organizacyjne i materialne naszej wspólnoty.

Wspólnota wspólnot...

Św. Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” napisał, że parafia jest „wspólnotą eucharystyczną, wspólnotą wiary oraz wspólnotą organiczną, tzn. składa się z wyświęconych kapłanów i innych chrześcijan, w której proboszcz, reprezentujący biskupa diecezji, jest hierarchicznym ogniwem łączącym z całym Kościołem partykularnym”. Zwrócił uwagę na bardzo istotną specyfikę Kościoła lokalnego: „parafia ma być wspólnotą wspólnot”. Sobór Watykański II wyraźnie podkreślił, że małe grupy są wspólnotami odnowy Kościoła. Tylko budowanie i rozwijanie takich wspólnot, ich świadectwo i zaangażowane apostolstwo mogą doprowadzić do odnowienia i rozwoju parafii. Atutem Kościoła jest to, że każdy znajdzie w nim miejsce.

W praktyce to wszystko przekłada się na 26 grup, jakie działają w mistrzejowickiej wspólnocie. Najmłodsi – radośnie i zabawowo – rozwijają życie religijne w Oazie Dzieci Bożych, służąc w czasie nabożeństw jako aspiranci i ministranci, czy śpiewając w licznej, doskonale działającej i wielokrotnie nagradzanej na festiwalach piosenki religijnej dziewczęcej Scholi „Ave”. Uczą się również wspierać misjonarzy i propagować misyjny charakter Kościoła w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Młodzież pielęgnuje swe przywiązanie do Boga i Kościoła poprzez śpiew w scholi, uczestnictwo w oazie czy służbę we wspólnocie lektorskiej. Starsi rozwijają religijność w Stowarzyszeniu Żywego Różańca, Stowarzyszeniu Krwi Chrystusa, pomagając najuboższym w Zespole Charytatywnym czy śpiewając na parafialnych uroczystościach w Chórze „Hosanna”. Bardzo prężnie działa i rozwija się duchowo Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którego członkowie angażują się w dzieła realizowane w parafii. Istnieje grupa modlitewna propagująca katolickie media i wspierająca Radio Maryja oraz TV Trwam.

Ewangelizacja

Reklama

Rozwijają się też współczesne wspólnoty ewangelizacyjne, starające się dostrzec również tych, którzy są wierzącymi, ale z różnych powodów oddalili się od Kościoła. – Czas, który przeżywamy teraz w Kościele, to czas wezwania do wielkiej ewangelizacji – mówi ks. Marek Wrężel. – Żeby dobrze ewangelizować, żeby ta ewangelizacja była skuteczna, musi iść w dwóch kierunkach. Pierwszy – to zbliżenie ludzi do Pana Boga, a drugi – zbliżenie ludzi między sobą. Temu staramy się poświęcać cały czas i cały wysiłek w naszej wspólnocie.

Ludzie zapracowani, zabiegani, którym ciężko znaleźć czas na modlitwę w ciągu dnia, czynią to podczas adoracji Boga w czwartki o 21. Rodziny z dziećmi pogłębiają duchowość małżeńską i rodzinną we Wspólnocie Domowego Kościoła, również podczas domowych spotkań modlitewnych. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Betania” pogłębia swą wiarę poprzez otwarcie się na działanie i dary Ducha Świętego.

Do najnowszych grup mistrzejowickiej parafii należy Wspólnota „30plusminus”. To grupa osób świeckich podejmująca szereg działań ewangelizacyjnych, mających na celu połączenie wiary i ideałów z trudami codziennego życia. Jednym z takich dzieł jest prowadzenie przez wspólnotę strony internetowej www.30plusminus.maryja-mistrzejowice.pl z cotygodniowymi komentarzami do czytań, tekstami Ojców Kościoła, modlitwami, recenzjami dobrych książek czy promowaniem wartościowych wydarzeń kulturalnych.

Parafialne Komórki Ewangelizacyjne to z kolei grupa ludzi dzielących się egzystencjalnym i konkretnym doświadczeniem Boga. Stali się komórkami parafialnymi, bowiem komórka to symbol najmniejszej części organizmu, która się rozwija i staje większą całością – czyli tworzy Kościół. W parafii działają obecnie 4 takie wspólnoty spotykające się cyklicznie na modlitwie i dzieleniu się słowem. Powstało również tzw. duszpasterstwo singli stanowiące odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka. Nowa grupa, która rozpoczęła działalność w grudniu 2014 r., daje możliwość bycia razem, rozmowy, wspólnej modlitwy.

Istotnym dziełem wspólnoty jest parafialny miesięcznik „Ave!”. Jego redaktorzy to ludzie żyjący sprawami parafii. Animują oni i wspierają wiele akcji duszpasterskich. Do ostatnich należy nakręcenie i wydanie filmu dotyczącego jubileuszu 25-lecia parafii. Przy parafii odbywają się również kursy Alfa, działa Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” oraz prowadzone jest Studium Apostolstwa Świeckich. Podkreślić należy fakt, że wszystkie działające przy parafii wspólnoty wzajemnie się wspierają, przenikają i ubogacają, tworząc jeden organizm rodziny parafialnej.

Rodzina

Wspólnota mistrzejowicka spotyka się nie tylko na modlitwie codziennej, ale również podczas różnych festynów, konkursów czy w czasie świątecznym. Do największego spotkania dochodzi podczas parafialnego festynu rodzinnego organizowanego w dzień odpustu. Festyn to okazja do dzielenia się wiarą, uśmiechem, rozmową i wspólną zabawą. – 25 lat w życiu każdego parafianina – mówi Wiesław Sztaba, przewodniczący Rady Parafialnej – to szmat czasu, który zaznaczył się doświadczeniem budowy kościoła i jego rozbudowy. Ten jubileusz to rodzaj klamry pozwalającej wszystkim parafianom zauważyć zmiany, także tym najmłodszym. To czas, w jakim pojawiło się i rozwinęło wiele inicjatyw i grup; w nich liczni z nas znaleźli swoje miejsce. Udział w tych działaniach pozwala na przeżycie osobistego doświadczenia bycia potrzebnym. Bogatszy o doświadczenia, o przyszłości myślę z nadzieją, że będziemy sobie jeszcze bliżsi, że będziemy czuć jeszcze większą więź, że będziemy stawać się rodziną parafialną – mówi p. Wiesław.

Kiedy kard. Stanisław Dziwisz przekazywał w 2014 r. relikwie Krwi św. Jana Pawła II naszej parafii, powiedział o niej: – Widzę, że tu dużo dobra dokonaliście. Parafia wasza jest żywa i dynamiczna... I oby było tak dalej!

2015-06-18 09:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrystus Król odwiedzający rodziny

Niedziela przemyska 50/2016, str. 4-5

Figura Chrystusa Króla w centrum świątyni

Archiwum parafii

Figura Chrystusa Króla w centrum świątyni

Więcej ...

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

Więcej ...

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51
Abp de Moulins-Beaufort

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...