Reklama

Rolniczy wieczernik w Szczawinie

Niedziela łódzka 6/2003

19 stycznia 2003 r. w domu rekolekcyjnym w Szczawinie rolnicy diecezji łódzkiej spotkali się, jak co roku, by w serdecznej atmosferze podzielić się opłatkiem. Wprawdzie w ostatnich latach konsekwentnie realizowano zamysł, by wspomnienie wieczernika miało miejsce w coraz to innych punktach diecezji, jednak z uwagi na jubileusz - 20-lecie duszpasterstwa rolników archidiecezji łódzkiej - tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się tam, gdzie rozpoczynała się regularna praca formacyjna duszpasterstwa i gdzie przez wiele lat rolnicy ziemi łódzkiej spotykali się przy wigilijnym stole (taki ogólnodiecezjalny charakter rolniczy opłatek zyskał w połowie lat 90.).
Tradycyjnie spotkanie zorganizowane zostało przez duszpasterstwo rolników we współpracy z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Ziemi Łódzkiej. Duży wkład w przygotowania wniósł też dyrektor gospodarczy szczawińskiego gospodarstwa rolnego naszej archidiecezji Robert Durka.
Mszy św. o godz. 15.00, rozpoczynającej uroczystość, przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, który zwrócił się do rolników ze słowami otuchy i wsparcia. Uznanie dla trudu ludzi wsi Ksiądz Biskup podkreślił też, składając rolnikom życzenia z okazji świąt Narodzenia Pańskiego.
Następnie w kaplicy domu rekolekcyjnego, gdzie sprawowana była Liturgia, wystąpił zespół śpiewaczy "Wiśniowa Góra" pod kierownictwem Teresy Chmieleckiej. Na zaprezentowany program słowno-muzyczny złożyły się kolędy i poezja o tematyce bożonarodzeniowej.
W pogodnych nastrojach zebrani przeszli do refektarza, by składać sobie indywidualne życzenia, a potem wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu. Spożywaniu wieczerzy towarzyszyły rozmowy i śpiewanie kolęd. Opłatek zgromadził rolników z całej diecezji, nie zabrakło wśród nich pszczelarzy, sadowników, hodowców, a także przedstawicieli przetwórstwa mięsnego.
Po spotkaniu opłatkowym odbyło się zebranie wiejskich działaczy społecznych, na którym wymieniono się poglądami na temat stanu polskiego rolnictwa. Rozmawiano o funkcjach, działalności i formach pracy związków zawodowych i zrzeszeń rolników. Wyrażono też wątpliwości odnośnie do wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania