Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ojczyzna naszą matką

Z prezydentem elektem Andrzejem Dudą rozmawia Natalia Janowiec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

NATALIA JANOWIEC: – Mówiąc dziś o Ojczyźnie, w dużej mierze spotykamy się z przykrym zjawiskiem określania jej jako „umierającej”. Szerzące się na wysoką skalę konflikty społeczno-państwowe, bezrobocie, emigracja to tylko niektóre z czynników wiodących ku jej wymarciu. Czy o taką Polskę w ciągu ostatnich wieków walczyli nasi przodkowie?

ANDRZEJ DUDA: – Z pewnością nie o taką Polskę. Nasi przodkowie przelewali krew za naszą Ojczyznę, za jej niepodległość, wolność i suwerenność. Walczyli o jej dobro, bezpieczeństwo, historię. Ojczyzna jest przede wszystkim naszą matką. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej VI pielgrzymki do Polski wołał: „to moja matka – ta ziemia, moja matka – ta ojczyzna”. Dla każdego Polaka Polska powinna być prawdziwą matką. Uczestnicząc w majowych, ogólnopolskich uroczystościach modlitewnych w intencji naszej Ojczyzny, tu na Podkarpaciu mówiłem, że ojczyzna jest silnie powiązana z jej obywatelem. Co więcej, Ojczyzna jest tym wszystkim, co otrzymaliśmy od naszych przodków, co nam przekazali. Dziś, niestety, wiele z tych ojcowskich znaków, przekazów i wartości ulega zapomnieniu i zniszczeniu, a to przecież bardzo ważny element naszego życia, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Aby Polska naprawdę była prawdziwą, trzeba na nowo odtworzyć jej oblicze, naprawić i odbudować to, co do tej pory zostało zniszczone i wykorzenione. Polsce potrzebna jest nowa konstytucja, która powinna akcentować suwerenność, gwarantować prawa obywatelskie i wzmacniać elementy demokratyczne, w tym proces wyborczy. Uważam, że wiek emerytalny trzeba obniżyć, kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem oraz podwyższyć kwotę wolną od podatku. To pierwsze, zarazem podstawowe działania, które należałoby podjąć, by unormować polską rzeczywistość.

– Jan Paweł II podczas papieskiej pielgrzymki do kraju w 1983 r. mówił: „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Czy uważa Pan, że współczesna Polska woła o taką miłość?

– Jan Paweł II pragnął, żeby naród polski trwał przede wszystkim jako naród oparty na podstawowych, fundamentalnych, zarazem bardzo ważnych wartościach jednoczących Polaków. Dziś te wartości wymagają niezwykłej opieki i obrony. Nie możemy dopuszczać do tego, by w naszym państwie kreowano wzorce, które są sprzeczne z naszą tradycją czy też tolerować różnorakie działania zmierzające ku jej wykluczeniu. Patrząc na obecną sytuację państwa, należy zdecydowanie powiedzieć, że nasz kraj potrzebuje szczególnej troski, obrony, miłości oraz wsparcia.

– W jaki sposób patrzy Pan na przyszłość Polski, obawia się tego, co nadejdzie?

– Patrzę z wiarą, jednocześnie z wielką pewnością, że Polska będzie lepszym państwem. Lepszym tzn. nie w rękach dotychczasowej władzy, która przez lata mnóstwo decyzji podejmowała wbrew woli swych obywateli. Trzeba dziś bronić współczesnej polskości, dbając wspólnie o jej dobro.

Rozmowa odbyła się w czasie wizyty w Jaśle przed wyborami prezydenckimi

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-06-18 09:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP Andrzej Duda w „L’Opinion”: Jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji

PAP

Jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji - pisze we francuskim dzienniku „L’Opinion” prezydent Andrzej Duda w 230 rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja w Polsce. „Polacy świętują swoje wielkie święto narodowe, którego geneza sięga XVIII wieku, ogłoszenia konstytucji 1791 r., pierwszego nowoczesnego aktu tego typu w Europie i drugiego na świecie" – przypomina prezydent Andrzej Duda na łamach dziennika w piątek.

Więcej ...

Watykan: papież spotkał się z ojcami, których córki zginęły w wyniku wojny w Ziemi Świętej

2024-03-27 12:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek przypomniał historię Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, Izraelczyka i Araba, których córki w wieku 10 i 13 lat zostały zabite podczas toczącej się wojny w Ziemi Świętej. Nieco więcej wiadomości na ten temat przekazał Salvatore Cernuzio z Radia Watykańskiego.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...