Reklama

Dziedzictwo bożogrobców zasługuje na głębsze badania

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W klasztorze Bożogrobców w Miechowie przy sanktuarium Grobu Bożego w dniach 27-28 maja br. zorganizowano konferencję zatytułowaną „Bożogrobcy w służbie sanktuarium Świętego Grobu Jerozolimskiego naszego Pana Jezusa Chrystusa w Miechowie”. Obecność specjalistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce, ciekawe referaty, kuluarowe żywe dyskusje, prezentowany stan badań pokazały, że przebogata duchowość i historia bożogrobców wciąż inspiruje i fascynuje.

Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Swoje referaty prezentowali specjaliści z dziedziny: historii Kościoła, historii sztuki, kodykologii, duchowości, biblistyki, falerystyki i inni. Spotkanie zorganizowano w 210. rocznicę utworzenia diecezji kieleckiej, po dwudziestu latach od pierwszej konferencji w Miechowie. Obecny na konferencji biskup kielecki Jan Piotrowski dziękował organizatorom za to spotkanie. Zaznaczył, że sanktuarium w Miechowie z całym bogactwem swojej historii i ducha daje wielkie możliwości badawcze, ale to wymaga ogromnej pracy i zaangażowania. Wyraził nadzieję, że nie zabraknie go ludziom nauki, miłośnikom Miechowa i Zakonu Bożogrobców. Tłumaczył, że taka unormowana i pogłębiona wiedza z pewnością będzie sprzyjała popularyzacji sanktuarium Grobu Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencja z udziałem ludzi nauki, mieszkańców Miechowa, przedstawicieli władz samorządowych, kleryków WSD w Kielcach, członków Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach, uczniów miechowskich szkół i bożogrobców już osiągnęła założony cel – przez tę inicjatywę zacieśniła się bardziej współpraca między różnymi instytucjami.

Podczas konferencji ks. dr Andrzej Kwaśniewski – dyrektor Archiwum Diecezjalnego wskazywał na potrzebę głębszych studiów nad historią bożogrobców. – W przyszłości mógłby się tym zająć zespół interdyscyplinarny, który podejmowałby badania naukowe, ale również promowałby sanktuarium – wskazywał pomysłodawca konferencji.

Reklama

Początki Zakonu Bożogrobców sięgają roku 1099, kiedy rycerz Gotfryd de Bouillon utworzył przy Świętym Grobie w Jerozolimie kapitułę opiekunów Grobu Bożego składającą się z duchownych. Rycerz Jaksa herbu Gryf sprowadził zakonników do Miechowa. Za zgodą patriarchy jerozolimskiego Almeryka przywiózł do Miechowa kilku duchownych z kanonikiem Marcinem, którego zwano Gallusem. Z fundacji Jaksy w Miechowie wzniesiono kościół i klasztor. W murach miechowskiej bazyliki znajduje się najstarsza na świecie replika Grobu Pańskiego. Świadectwo miechowitów, ich praca, posługa i duchowość od wieków kształtują tożsamość ziemi miechowskiej.

Konferencję zorganizowali: Parafia Grobu Bożego w Miechowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie z Katedrą Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach. Tygodnik „Niedziela” objął to wydarzenie swoim patronatem.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-23 12:25

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku