Reklama

Niedziela 26/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Usłyszeć krzyk ziemi i ubogich

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Ludzie ubodzy, chorzy i potrzebujący – to główne tematy troski i nauczania papieża Franciszka, znającego dogłębnie biedę jeszcze z czasów swojej posługi arcybiskupiej w Buenos Aires, gdy jeździł metrem i bezpośrednio ocierał się o ludzką niedolę.

drogowskazy
3

Miłość przegląda się w prawdzie

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jako ludzie, zwłaszcza chrześcijanie, jesteśmy zobowiązani do miłości, a miłość przegląda się w prawdzie, bo w niej jest Bóg.

z Watykanu
4

Papież Franciszek przed Ikoną Miłości Chrystusa

(RV)

W dniach 21-22 czerwca br. papież Franciszek odbył dziewiątą podróż na terenie Włoch. Udał się do Turynu na modlitwę przed Całunem Turyńskim.

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Święty miesiąc muzułmanów zaczął się w tym roku 18 czerwca. Data rozpoczęcia i zakończenia ramadanu jest wyznaczana według kalendarza księżycowego, w związku z czym święto przypada wcześniej z każdym rokiem.

z ostatniej chwili
6

Nazywam się Szydło, Beata Szydło!

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Głębokie zmiany w rządzie, konwencje PiS i PO, zloty PSL i ludzi Kukiza… Wszystko to oznacza, że mimo braku oficjalnego ogłoszenia na progu lata rozpoczęła się kampania parlamentarna

dookoła świata
6

Najpierw JOW-y, potem wybory

(wdd)

Zanim odbędą się wybory parlamentarne, Polacy będą mogli iść do urn w czasie ogłoszonego właśnie oficjalnie przez ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum w sprawie JOW-ów, finansowania partii i zasady dotyczącej prawa podatkowego.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

29 czerwca - uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
10-11

Na żyznej skale Kościoła

Ks. Jarosław Krzewicki

Od roku 258 zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie święci Piotr i Paweł czczeni są razem. Ich święto obchodzone jest 29 czerwca. Można zapytać: dlaczego przypadł im jeden wspólny dzień? Czy dlatego, że sądzono, iż obaj ponieśli męczeńską śmierć tego samego dnia?

encyklika „Laudato si´"
12-13

W trosce o wspólny dom

Andrzej Tarwid

Zmieńmy nasz stosunek do zasobów naturalnych. Wyeliminujmy marnotrawstwo. I zacznijmy wychowywać do przymierza między ludzkością a środowiskiem – wzywa papież Franciszek w pierwszej w historii Kościoła encyklice na temat ekologii

Encyklika a relacje międzynarodowe

(at)

Komentuje abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce

w barcelońskiej bazylice Sagrada Família
14-15

Andrea Bocelli koncertuje dla rodziny

Z kard. Lluísem Martínezem Sistachem, arcybiskupem Barcelony, rozmawia Włodzimierz Rędzioch

O genialnym architekcie oraz o niezwykłym koncercie w bazylice świętej Rodziny w Barcelonie z kard. Lluísem Martínezem Sistachem, arcybiskupem Barcelony, rozmawia Włodzimierz Rędzioch

sylwetka: Kard. Zenon Grocholewski
16-17

Edukacja przedmiotem ciągłej troski Kościoła

Ks. Wojciech Góralski

Kard. Zenon Grocholewski przez lata pełnił funkcję prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Kim jest watykański „minister ds. edukacji” i jak wygląda bilans jego pracy?

temat numeru: ubóstwo
18-19

W skrajnym ubóstwie

Wojciech Dudkiewicz

Opublikowany właśnie raport Głównego Urzędu Statystycznego jest alarmujący. Mimo wzrostu gospodarczego i większych nakładów na pomoc społeczną bieda w Polsce rośnie, zamiast się zmniejszać.

Nie bądźmy obojętni

(wd)

temat numeru: ubóstwo • mówi abp Wacław Depo
20-21

Matka Boża rozwiązuje węzły

Z abp. Wacławem Depo rozmawia Lidia Dudkiewicz

O ubóstwie, problemach społecznych współczesnej Polski i Europy oraz o nadziejach związanych z planowanym przyjazdem Ojca Świętego Franciszka do Polski z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. środków Społecznego Przekazu KEP – rozmawia Lidia Dudkiewicz

korespondencja z Korei Południowej
22-23

Brama do ewangelizacji Azji

O. Tomasz Wilk OSPPE

Mają nadzieję, że dzięki ich modlitwie z tego właśnie kościoła Korea Północna i Korea Południowa zjednoczą się w pokoju.

pasje bp. Jana Szkodonia
24-25

Nie zakopał talentów

Agnieszka Konik-Korn

W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie do końca czerwca można jeszcze oglądać niezwykłą wystawę malarstwa – pt. „Cała ziemia jest pełna Jego chwały”. Jej autorem jest biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

50-lecie oddania polskich parafii Matce Bożej
26-27

Oddani Maryi

O. Tomasz M. Tlałka OSPPE

Zbliża się 1050. rocznica chrztu Polski. Wcześniej mamy jeszcze inną ważną rocznicę: 50 lat temu – w 1965 r. – podczas Wielkiej Nowenny przygotowującej naród do Millennium Chrztu każda polska parafia oddała się Matce Najświętszej, co poświadczyła założeniem Księgi Świętego Niewolnictwa

28

Jasnogórskie pory życia

Monika Jadnak

Jasnogórskie – bo czas upływa tu trochę inaczej niż w przyrodzie, choć cykl powtarza się każdego roku. Pielgrzymują muzycy, fryzjerzy, hutnicy, parlamentarzyści. Przybywają Romowie, pszczelarze, dziennikarze. Ludzie z każdego zakątka Polski i świata. Chcą pokłonić się Maryi, prosić, błagać, dziękować. Zostawiać to, co dla nich najważniejsze, co głęboko w sercu.

wydarzenia
29

Polacy upominają się o Serce Jezusa

Ks. Antoni Tatara

W Poznaniu na pl. Adama Mickiewicza 30 października 1932 r. stanął pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa jako wotum – Pomnik Wdzięczności za odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Niemieccy okupanci zburzyli go w pierwszych dniach września 1939 r.

Rok Życia Konsekrowanego
30

Wolność konsekrowana

Ks. Janusz Chyła

Nieżyjący już teolog – ks. Jerzy Buxakowski mawiał, że w Polsce nie rozwinęła się – przynajmniej w takim stopniu jak na Zachodzie – teologia feministyczna, ponieważ mamy pogłębioną duchowość maryjną.

wiara i życie
31

Nieaktualna fotografia

Ks. Mariusz Rosik

Zdjęcie do artykułu zatytułowanego „Jak przeżywać swoją chorobę?” wyszło całkiem dobrze. Oczywiście, jeśli w ogóle można tak określić fotografię przedstawiającą leżącego na łóżku, praktycznie umierającego kapłana, oplecionego sondami i kroplówkami.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Wskrzeszenie córki Jaira

Miarą naszego życia jest wieczność

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Boimy się cierpienia, choroby i śmierci. To naturalne. Jezus też drżał w obliczu męki. Buntujemy się przeciwko śmierci szczególnie wtedy, kiedy dotyka ona naszych kochanych bliskich. Jednym z najtrudniejszych przeżyć jest choroba i śmierć własnego dziecka.

poradnik duszpasterski
34

Wiara jako dar, tajemnica i zadanie

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

„Dzienniczkiem” św. s. Faustyny zachwycamy się wciąż na nowo. Jaki obraz wiary wyłania się z tej lektury?

felieton
35

Początek rewolucji młodych

Jan Żaryn

Dzieją się wokół nas rzeczy niezwykłe i ważne. Czy data 24 maja 2015 r., czyli wybór Andrzeja Dudy na najwyższe w państwie stanowisko, rozpoczęła w Polsce czas rewolucji? I na czym ta rewolucja polega? Niewątpliwie kolejne odmrożenie zapisów, starych i nowych, z taśm prawdy poprzez upowszechnienie ich treści uruchomiło lawinę trudną do zahamowania.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Budzenie z obojętności

Z Jarosławem Sellinem rozmawia Wiesława Lewandowska

O wpływie Internetu na politykę z Jarosławem Sellinem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Lawina dymisji

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Nie udało się zadziałać na zasadzie: „Polacy, nie ma sprawy” i zamieść skandalu pod dywan.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Czy to zabójstwo?

(pr)

Więcej biedy

(pr)

O 76 proc. wzrosła w ostatnich 4 latach liczba osób, którym Kościół katolicki w Hiszpanii udzielił pomocy charytatywnej.

Papieże i encykliki

(pr)

Zapowiadana nowa encyklika Ojca Świętego skłoniła redaktorów Pew Research Center do przyjrzenia się tematowi encyklik w kontekście papieży ostatnich lat.

Plaga oszustw

(pr)

Rewolucja w kalendarzu

(pr)

Największe dzieło kompozytora

(pr)

ludzie • Andrzej Gwiazda
40-41

Uporczywie niepoprawny politycznie

Mateusz Wyrwich

Ponad pół wieku życia wypełniła mu działalność antykomunistyczna. W kwietniu 2015 r. Andrzej Gwiazda skończył 80 lat. W 2006 r. od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego – za działalność na rzecz niepodległości kraju.

42

My wszyscy z tej ziemi

Alina Czerniakowska

Zawsze, gdy wyjeżdżam z Warszawy i mam możliwość przebywania wśród pięknych pejzaży czerwcowych, łąk, sadów, pól uprawionych, przychodzi radość i niezwykła siła, wiara, że z pomocą Boga – Stwórcy tego piękna niepojętego – człowiek szlachetnieje, staje się zdolny do wielkich czynów.

Kopytko w drzwi

Zdzisław Skotnicki

felietony
43

Patent na Unię

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Unia państw nie jest wyłącznym patentem krajów europejskich. Nazwa „Unia Europejska” pojawiła się na początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to przypieczętowano Traktat z Maastricht, określający współpracę kilkunastu krajów naszego kontynentu.

Dbajmy o bezpieczeństwo

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Putin zapowiedział zwiększenie arsenału rakiet balistycznych, które „przebiją się przez każdą tarczę”.

Wspólnota Przymierze Miłosierdzia
44-45

To jest największy cud

Z o. Antonellem Cadeddu – włoskim charyzmatykiem, współzałożycielem wspólnoty Przymierze Miłosierdzia – rozmawia Milena Kindziuk

Z o. Antonellem Cadeddu rozmawia Milena Kindziuk

rodzina: sześciolatki
46-47

Skradzione dzieciństwo polskich dzieci

Ks. Marek Łuczak

Problem sześciolatków to bomba z opóźnionym zapłonem – mówi ojciec pierwszoklasisty Kamila. – Schody zaczną się dopiero w trzeciej czy czwartej klasie.

47

Ciepła woda w kranie to za mało

Marian Salwik

rodzina • poradnik
48

Najlepsza przyjaciółka

Joanna Operacz

Torebka. Kto powiedział, że brylanty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety?

48-49

Prawda i kłamstwo o in vitro

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia i Człowieka

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy „o leczeniu niepłodności”, który ogranicza się do legalizacji procedury in vitro w Polsce, a zupełnie pomija naprotechnologię

Niedziela Młodych
50-53

PODRÓŻnictwo duchowe

Karolina Mysłek

Lipiec z Panem Bogiem

relacje • zapowiedzi
54

Dziedzictwo bożogrobców zasługuje na głębsze badania

Katarzyna Dobrowolska

W klasztorze Bożogrobców w Miechowie przy sanktuarium Grobu Bożego w dniach 27-28 maja br. zorganizowano konferencję zatytułowaną „Bożogrobcy w służbie sanktuarium Świętego Grobu Jerozolimskiego naszego Pana Jezusa Chrystusa w Miechowie”.

Całun Turyński
55

Papieże odsłaniają światu największe skarby

O. Michał Legan OSPPE

Papież Franciszek ofiarował temu biednemu światu najpiękniejszy dar, jaki tylko Kościół naszych czasów ofiarować może ludzkości: odsłonięty Całun Turyński. Święty grobowy całun Zbawiciela.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy.

Chcą korespondować

Samotne Kobiety

różne
57

Kalendarium 28 VI – 4 VII 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58-67

Racuchy z białym serem i jagodami

Opracowała: Jolanta Marszałek

Pyszny i prosty deser na letnie popołudnia. Można go podawać na gorąco i na zimno z owocami sezonowymi.

Już za tydzień – wakacyjne cykle „Niedzieli”

Redakcja „Niedzieli”

Ruch Lednicki zaprasza na wakacje

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Chronić rodzinę

Monika Jaworska

III Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Rodzina chroni – chrońmy Rodzinę” przeszedł ulicami Cieszyna w niedzielę 14 czerwca.

Ministranci na sportowo

Ks. Piotr Bączek

Sport zawsze służył duszpasterzom jako pomoc w pracy z ministrantami. Ruch jest dla młodych jak najbardziej wskazany, a dodatkowo sportowe zmagania uczą dyscypliny, współpracy i zasad fair play

Zasłużony proboszcz jubileuszowej świątyni

Monika Jaworska

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach aktywnie przygotowywała się do obchodów 125-lecia konsekracji kościoła, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Mszy św. jubileuszowej o 11.30 będzie przewodniczył bp Roman Pindel.

Niedziela częstochowska

Kocham Kościół

Ks. Ireneusz Skubiś

W moim ponad 50-letnim życiu kapłańskim niejeden raz słyszałem słowa: „Kocham Kościół”. Wypowiadali je kapłani, którzy oddawali swoje życie na służbę Kościołowi, ale także osoby świeckie, bardzo z nim związane.

Chrystus był jego życiem

Ks. Jacek Molka

4 lipca br. upływa 50 lat od śmierci Stanisława Czajki – biskupa pomocniczego naszej obecnej archidiecezji. Mottem jego posługi była łacińska maksyma: „Mihi vivere Christus” – „Moim życiem jest Chrystus”.

Dobro rodzi dobro

Anna Przewoźnik

55 dzieci z Litwy i Białorusi, wraz z wychowawcami i rodzicami, gościło w Częstochowie w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystko to było możliwe dzięki proboszczowi ks. Ryszardowi Umańskiemu.

Niedziela podlaska

Pęknięty krzyż treścią Dnia Podlasia w Drohiczynie

Ks. Artur Płachno

10 czerwca w Drohiczynie i w diecezji drohiczyńskiej obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II.

Pani Domanowska. Droga do koronacji (cz. 6)

Ks. Andrzej Ulaczyk

Przeprowadzona w 1971 r. renowacja obrazu Matki Bożej z Domanowa pozwoliła na odtworzenie jego dziejów. Okazał się on jednym z najstarszych przedmiotów otaczanych kultem we współczesnej świątyni.

Radosna manifestacja na rzecz życia i rodziny

Jadwiga Ostromecka

W niedzielę 7 czerwca w Sokołowie Podlaskim prawie tysiąc osób udziałem w marszu manifestowało przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla każdego życia.

Niedziela kielecka

Nareszcie wakacje

Agnieszka Dziarmaga

Lipiec za pasem, nadeszły upragnione wakacje. Od lat Caritas kielecka proponuje atrakcyjne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży, głównie z myślą o tych, którym trudna sytuacja finansowa uniemożliwia samodzielny wyjazd poza rodzinną miejscowość. W wakacje 2015 r. z oferty Caritas Diecezji Kieleckiej skorzysta ok. 650 osób.

Św. Władysław Węgierski – patron kościoła w Szydłowie

Agnieszka Dziarmaga

Nazywany „rycerzem Chrystusa” św. Władysław (1040-1095) był synem króla Węgier Beli I i Rychezy, córki Mieszka II – króla Polski. Przyszły święty urodził się ok. 1040 r. w Krakowie (gdzie jego ojciec przebywał na wygnaniu) i swoją młodość spędził w Polsce.

Uwielbienie Jezusa na kieleckim Rynku

Władysław Burzawa

Po raz trzeci w Kielcach na Rynku przed magistratem odbył się koncert oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Według organizatora modlitewnego spotkania, ks. Marcina Borynia, opiekuna wspólnoty „Zarażę Cię Bogiem” – cele spotkania nie zmieniły się, główny cel to ukazanie wiary w Jezusa jako rzeczywistości, która dotyka każdego człowieka i jest radosna i nowoczesna.

Niedziela małopolska

Naprotechnologia – jest nadzieja!

Agnieszka Konik-Korn

Niepłodność nie boli fizycznie, ale sprawia, że boli serce – mówiła Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara, jedna z prelegentek konferencji pt. „Naprotechnologia – jest nadzieja!

By dobro wciąż płynęło ku ludziom

Ewa Stadtmüller

Babcia Alina ma fundację własnego imienia i ofiarnie wspomaga polskie hospicja. Jest niestrudzona, mimo iż... zmarła 6 lat temu. – Bardzo wiele jej zawdzięczam – przyznaje Ewa Holender – jej wnuczka i współzałożycielka fundacji.

Pielgrzymka jest wyzwaniem

Małgorzata Cichoń

O Panu Bogu, który rozdaje łaski, produkowanych w garażach pudełkach do wzmacniaczy oraz o tym, dlaczego warto iść na pielgrzymkę, mówi Stanisław Lech – mąż Elżbiety, ojciec Moniki, Jakuba i Agnieszki, inżynier mechanik konstruktor, odpowiedzialny za służbę techniczną w czasie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Niedziela lubelska

Srebrny jubileusz kapłaństwa

Ks. Krzysztof Kwiatkowski

W archikatedrze lubelskiej 2 czerwca spotkali się na dziękczynnej Eucharystii księża święceni przed 25 laty. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Krzyż z San Damiano

Tadeusz Boniecki

Wielkim duchowym wydarzeniem w chełmskiej wspólnocie franciszkańskiej była peregrynacja kopii krzyża z San Damiano. Nawiedzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana 6 czerwca przez bp. Ryszarda Karpińskiego.

Budujcie cywilizację miłości

Grzegorz Jacek Pelica

Nic tak nie ewangelizuje jak przykład naszej wiary. Jeżeli w nas płonie ogień wiary, to może się ona zapalić także w sercach innych – mówił abp Stanisław Budzik do kapłanów i wiernych zgromadzonych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej.

Niedziela legnicka

Biskup wręczył dekrety

Monika Łukaszów

Każdego roku, tuż przed wakacjami, wielu księży proboszczów i wikariuszy zostaje przeniesionych do pracy na inne parafie.

Czas Dzieciaka

Ks. Janusz Barski

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” – te biblijne słowa podkreślają wagę postawy osób dorosłych, które mogą pomóc odkryć dziecku piękno życia w bliskości Chrystusa.

Ministranci na rowerach

Brygida Gucwa

W ostatnią sobotę maja grupa młodszych ministrantów oraz kandydaci do służby ołtarza pod opieką ks. Piotra Olszówki uczestniczyli w wyprawie rowerowej, której przewodnikiem po okolicy Lubomierza był Grzegorz Kuchmistrz, ojciec ministrantów – Marcina i Łukasza.

Niedziela łódzka

Chcą, by ich patronem był św. Antoni

Dagmara Zalewska

Radni rady miejskiej i rady powiatu na wspólnej nadzwyczajnej sesji jednogłośnie wyrazili chęć ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem miasta i powiatu

Papież Rodziny

Jolanta Pawlak

Już po raz trzeci w sali herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa odbyła się XII edycja powiatowego konkursu „Pontyfikat Jana Pawła II”. Konkurs, poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi Janowi Pawłowi II, skierowany był do uczniów szkół podstawowych miasta i powiatu bełchatowskiego.

Świat z perspektywy wózka jest taki sam

Anna Skopińska

To nie będzie opowieść o kimś, kogo spotkała tragedia, ale o kimś, kto z innej perspektywy – z perspektywy wózka inwalidzkiego – pokazuje, czym jest życie. I tak pięknie to robi

Niedziela przemyska

„Te Deum” za tych, którzy wyszli

Ks. Zbigniew Suchy

Uroczystość Serca Pana Jezusa, 12 czerwca, i dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Maryi, 13 czerwca br., były w naszej archidiecezji czasem świętowania kapłańskich jubileuszy.

Nazaretanki na drogach Kościoła

S. Danuta Kozieł CSFN

Pierwsze nazaretanki osiedliły się w diecezji przemyskiej w 1929 r. Przybyły tu na zaproszenie bp. Anatola Nowaka, który objął rządy w Kościele przemyskim po śmierci bp. Józefa Sebastiana Pelczara.

Pierwsze latorośle

Arkadiusz Bednarczyk

30 czerwca Kościół wspomina Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego. Ich odwaga w wyznawaniu wiary była naprawdę imponująca.

Niedziela rzeszowska

Śpiewać, by wielbić Pana

Stanisław Żyracki

Katedralny Chór „Pueri Cantores Resovienses” to jeden z zaledwie kilkunastu działających obecnie w Polsce chórów chłopięco-męskich. W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia swojej działalności

Przyjdźcie do Mnie wszyscy...

Zuzanna Salwik – wolontariuszka ŚDM

Jak czuje się człowiek, który dotyka krzyża, przed którym modliły się miliony osób? Jak czuje się osoba całująca obraz z wizerunkiem Niebieskiej Matki, której mnóstwo wiernych powierza wszystkie problemy i radości? Jak to jest znajdować się pośród ogromnej grupy wierzących osób? Odpowiedź na te pytania można było znaleźć w czasie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży

Możemy spokojnie myśleć o przyszłości

Natalia Janowiec

O dziejowych zmianach i nowym obliczu Polski z senator Alicją Zając rozmawia Natalia Janowiec.

Niedziela sandomierska

Papież inspiruje

Ks. Adam Stachowicz

Był upalny dzień, kiedy 12 czerwca 1999 r. na sandomierskiej skarpie stanął papież Jan Paweł II, by spotkać się z mieszkańcami naszej diecezji. Ale przybyło wtedy także wielu ludzi z bardzo odległych stron Polski.

Rodzina – Wspólnota – Polska

Adam Lisowski

Warto jest wyjść z domu, by na ulicach i placach promować wartości rodzinne, tak jak czyniono to ostatnio w wielu miejscowościach naszej diecezji.

Tarnobrzeg świętuje

Iwona Bańka

W parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu odbył się w 8. rocznicę powstania tej nadwiślańskiej parafii piknik rodzinny. Rozpoczął się Mszą św., a bezpośrednio po niej zagrała koncert Miejska Orkiestra Dęta.

Niedziela sosnowiecka

Serce Jezusa, zbaw nas

Piotr Lorenc

11 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak zawierzył Najświętszemu Sercu Bożemu diecezję sosnowiecką – w 250. rocznicę ustanowienia przez papieża Klemensa XIII uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tradycja zobowiązuje

Piotr Lorenc

Niemal do końca roku potrwają obchody 700-lecia Sułoszowej. 12 czerwca, w dniu odpustu parafialnego Najświętszego Serca Pana Jezusa, bp Grzegorz Kaszak wprowadził do sułoszowskiej świątyni relikwie patronów diecezji – św. Rafała Kalinowskiego i św. Brata Alberta oraz poświęcił sztandar Straży Honorowej Serca Pana Jezusa.

Sztuka dla wszystkich

Adam Tarnowski

Dzieła sztuki „wychodzą” na ulice, bo jak inaczej nazwać mural, czyli wielkoformatowy obraz autorstwa prof. Jacka Rykały, który został namalowany farbą w sprayu na elewacji kamienicy znajdującej się przy ul. 3 Maja 11 w Sosnowcu.

Niedziela świdnicka

Bądźcie miłosierni i sprawiedliwi

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Mądrze przeżyć wakacje

Przemysław Awdankiewicz

W czas wakacji starannie zaplanujmy wypoczynek nasz i naszych pociech. Bo dzieci zbyt łatwo ulegają pokusie wyjazdu na „wakacje z czarami” czy „wakacje z duchami”, zachęcone krzykliwą reklamą. A tymczasem warto ostrożnie podchodzić do takich propozycji, zwykle nieniosących ze sobą nic wartościowego.

Książęta Apostołów (1) – św. Piotr

Bp Ignacy Dec

Święty Piotr Apostoł pochodził z Betsaidy. Był synem Jony i bratem Andrzeja, także powołanego przez Chrystusa do grona Apostołów. Pierwotnie miał na imię Szymon. Wraz z ojcem i bratem trudnili się rybołówstwem.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Droga z Jezusem Eucharystycznym

Al. Paweł Górzyński

Stała się już tradycją i wpisała się w kalendarz wydarzeń religijnych naszego miasta procesja na zakończenie oktawy Bożego Ciała.

III Sesja Synodu Metropolitalnego

Ks. Grzegorz Wejman

W Szczecinie 13 czerwca odbyła się III Sesja Synodu Metropolitalnego. Wzięli w niej udział biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej: ordynariusze – abp Andrzej Dzięga i bp Edward Dajczak, biskupi pomocniczy – Krzysztof Zadarko, Tadeusz Lityński i Henryk Wejman; biskupi seniorzy – Tadeusz Werno, Adam Dyczkowski i Paweł Socha oraz członkowie zespołów eksperckich i komisji tematycznych.

Dobro mnożysz, gdy dzielisz je

Paweł Rafałowicz

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego – dzieło powstałe przy Centrum Formacji Świeckich u Sióstr Uczennic Krzyża – przyciąga ludzi w różnym wieku i z różnorodnymi doświadczeniami służby w Kościele.

Niedziela toruńska

Dziękujemy Ci, Ojcze

Ks. Paweł Borowski

Pasterz naszej diecezji bp Andrzej Suski 13 czerwca obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Uroczystą celebracją Eucharystii w katedrze Świętych Janów dziękował Bogu za dar powołania do służby w Kościele i otaczał modlitwą wszystkich, których Pan postawił na jego kapłańskiej drodze.

Posłani, by kochać

Ks. Paweł Borowski

W sobotę 20 czerwca w katedrze Świętych Janów w Toruniu bp Andrzej Suski udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom.

Pielgrzymka do Królowej Rodzin

Aleksandra

Dzięki Bożej Opatrzności w sobotę 30 maja uczestniczyliśmy w 1. Pieszej Pielgrzymce Rodzin podążającej z kościoła pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego do nowo powołanego sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin na toruńskim Podgórzu.

Niedziela warszawska

Uniwersytety rekrutują

Artur Stelmasiak

Choć wiele mówi się o kryzysie polskiej humanistyki, to jednak warszawskie uniwersytety radzą sobie w trudnych czasach.

Nazaret, czyli więcej niż szkoła

Andrzej Tarwid

Z s. Karoliną Łuczak, dyrektor Gimnazjum i Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, rozmawia Andrzej Tarwid.

Świadkowała historii

Witold Dudziński

Figura Chrystusa sprzed kościoła Świętego Krzyża, która była świadkiem wielkich wydarzeń w historii Polski, ostatnią wojnę przetrwała cudem. Mija 70 lat od ponownego umieszczenia figury na Krakowskim Przedmieściu.

Niedziela wrocławska

Człowiek w misji

Ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT

Podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego 2014/2015, 29 czerwca br. Senat PWT przyzna najwyższą godność akademicką – tytuł doktora honoris causa – Arcybiskupowi Celestino Miglioremu, Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce.

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Magdalena Lewandowska

Ponad 500 młodych Dolnoślązaków wyjedzie 8 lipca na Ukrainę, do 85 kresowych miast i wsi, by ratować od zapomnienia mogiły naszych przodków. Rozwiozą także tony darów dla ubogich rodaków w potrzebie. To już VI edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Noce Kościołów 2015

ML

Noce Kościołów na Dolnym Śląsku, organizowane przez Radio Rodzina, to blisko 300 wydarzeń, 32 miejscowości, ponad 90 koncertów, ciekawi goście, panele dyskusyjne i wystawy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Mocni nadzieją od 16 lat

Ks. Krzysztof Hawro

By upamiętnić wizytę Papieża Rodaka w naszej diecezji, podobnie jak w latach ubiegłych, na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się już XVI Dzień Papieski, którego organizatorami są: Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu, Katolickie Radio Zamość i władze miasta.

Fotograf świętego Papieża

Małgorzata Godzisz

Z Arturo Marim - osobistym fotografem papieża Jana Pawła II, świadkiem jego świętości i gościem specjalnym tegorocznych Dni Papieskich w Lubaczowie, rozmawia Małgorzata Godzisz.

Abraham – Ojciec naszej wiary. Cz. 1. Człowiek, który przeszedł przez piekło

Ks. Krystian Malec

Wiemy już, gdzie rozgrywają się biblijne historie, więc zacznijmy poznawać ludzi, o których często słyszymy, a których niejednokrotnie mało znamy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Wspólny mianownik

Katarzyna Jaskólska

„Chory w rodzinie – rodzina z chorym” – pod tym hasłem 21 czerwca odbyła się pielgrzymka rodzin oraz osób chorych i niepełnosprawnych do sanktuarium w Rokitnie.

Wszystkie drogi prowadzą do... Jakubowa

Kamil Krasowski

W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę otwarcia pierwszego w naszej Ojczyźnie odcinka szlaku św. Jakuba (z Jakubowa do Zgorzelca) oraz dziesiątą rocznicę sprowadzenia z Rzymu relikwii św. Jakuba Starszego Apostoła.

Jeżeli Bóg Cię powołuje, to czego się boisz

Ks. Adrian Put

Z ks. Jakubem Włodarczakiem – neoprezbiterem – rozmawia ks. Adrian Put.

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy:

Benedykt XVI

Niemcy: "Passauer Neue Presse": stan zdrowia Benedykta XVI...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi...

Kościół

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi...

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami