Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dar miłości i pokoju

Papież pobłogosławił polski ołtarz dla bazyliki w Jamusukro

Papież Franciszek pobłogosławił 24 czerwca br. ołtarz „Dar Miłości i Pokoju”, przeznaczony dla bazyliki Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powstanie tam międzynarodowe centrum modlitwy o pokój dla Afryki i całego świata. Jest to już trzeci z ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu – po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu” – składających się na „12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju”. Wykonuje je polski rzeźbiarz Mariusz Drapikowski.

Papież obejrzał ołtarz przed audiencją ogólną i zachwycił się inicjatywą promowania na całym świecie idei adoracji w intencji pokoju. W spotkaniu uczestniczył Piotr Ciołkiewicz – prezes stowarzyszenia Communita Regina

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Della Pace, które realizuje projekt. Misją tej organizacji jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju i pojednania między ludźmi.

– Ojciec Święty nie spieszył się, był bardzo pogodny, mieliśmy czas, by przedstawić mu ideę naszego projektu. Papież z ogromną atencją przyglądał się ołtarzowi, gdy mówiliśmy mu o pomyśle utworzenia dwunastu ośrodków modlitwy o pokój na świecie – powiedział Piotr Ciołkiewicz. Dodał, że ołtarz ma zachęcać do modlitwy.

Symbolika ołtarza „Dar Miłości i Pokoju” nawiązuje do Całunu Turyńskiego. – W części tegoż całunu znalazła się Maryja, która zostaje nim niejako obleczona, a jednocześnie wskazuje na Jezusa – powiedział z kolei Mariusz Drapikowski, gdański artysta, w którego pracowni powstają kolejne ołtarze. Artysta przypomniał, że pierwszy ołtarz, który powstał dla Jerozolimy, czerpał symbolikę z Apokalipsy św. Jana, zaś drugi ołtarz – dla Kazachstanu – nawiązywał do Ewangelii Mateusza, będącej Ewangelią miłosierdzia. Z kolei dla ołtarza dla Afryki, nazwanego „Donum Caritas et Pax”, natchnieniem był Całun Turyński, który „jest przejściem do Wielkiej Soboty”.

Reklama

Mariusz Drapikowski wyraził głębokie przekonanie, że język plastyczny pomaga w modlitwie, ponieważ buduje sprzyjającą jej przestrzeń sacrum. – Jestem tego świadkiem w czasie peregrynacji naszych ołtarzy po świecie. Widzę, jak ten ołtarz wpływa na siłę modlitwy ludzi, którzy klęczą przed Najświętszym Sakramentem – powiedział.

(KAI)

Indie

Zmarła następczyni bł. Matki Teresy

Pierwsza następczyni bł. Matki Teresy z Kalkuty, założycielki Misjonarek Miłości – s. Nirmala Joshi zmarła w Kalkucie w nocy z 22 na 23 czerwca w wieku 81 lat. Pogrzeb zakonnicy odbył się 24 czerwca br.

S. Nirmala urodziła się 23 lipca 1934 r. w Ranchi, stolicy stanu Jharkhand, jako drugie z jedenaściorga dzieci w hinduskiej rodzinie pochodzącej z Nepalu. Uzyskała tytuły magistra nauk politycznych oraz prawa. W 1958 r. przeszła na katolicyzm, a po kliku latach wstąpiła do założonych przez Matkę Teresę Misjonarek Miłości. W 1976 r. założyła gałąź kontemplatywną zgromadzenia. 13 marca 1997 r. została przełożoną generalną i funkcję tę sprawowała do 25 marca 2009 r. Jej następczynią została pochodząca z Niemiec s. Mary Prema Pierick.

(KAI)

* * *

Bóg nie żąda od nas rzeczy, które nas przerastają.

Jan Paweł II

Krótko

• 29 czerwca br. podczas Mszy św. z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła papież Franciszek wręczył w formie prywatnej paliusze 46 arcybiskupom metropolitom. Zgodnie z nowymi normami, ich nałożenie nastąpi w poszczególnych diecezjach, gdzie uroczystościom będą przewodniczyć nuncjusze apostolscy.

• „Famille Chrétienne” podsumował debatę nt. głosów wśród francuskich muzułmanów, którzy wyrazili chęć przejęcia wyludnionych kościołów. Tygodnik przytacza dwie wypowiedzi: Ghaleba Bencheikha – szefa redakcji muzułmańskiej we francuskiej telewizji oraz Sadeka Sellama – historyka islamu. Obaj twierdzą, że rektor paryskiego meczetu, pomysłodawca przejmowania świątyń, w istocie miał rację.

Reklama

• Kraje UE uzgodniły, że przyjmą w sumie 60 tys. uchodźców. Od dobrowolnych decyzji poszczególnych państw będzie uzależnione, ile przyjmą one imigrantów.

• Amerykanie już postanowili, że rozmieszczą w Europie Środkowo-Wschodniej czołgi, sprzęt artyleryjski oraz bojowe wozy piechoty. Sprzęt zostanie rozlokowany w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Rumunii i Polsce. W odpowiedzi jeden ze znaczących polityków Federacji Rosyjskiej zapowiedział, że broń jądrowa zostanie wymierzona w Polskę.

• Sąd Najwyższy USA orzekł, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci narusza zawartą w konstytucji zasadę równego dostępu obywateli do ochrony prawnej, i zalegalizował w ten sposób małżeństwa homoseksualne we wszystkich stanach.

• Plan rządu Norwegii, by dzieciom już w wieku 7 lat wolno było, przy wsparciu rodziców, zmienić płeć prawną, będzie teraz przedmiotem debaty ekspertów, zanim ewentualne projekty ustaw trafią do parlamentu. Mamy więc ciąg dalszy genderowego szaleństwa.

• Czeski rząd poparł projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, dodający do nich Wielki Piątek.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-06-30 11:41

Wybrane dla Ciebie

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Więcej ...

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...