Reklama

Przerwać marazm (cz.1)

Niedziela łowicka 6/2003

Z mgr. inż. Zbigniewem Burzyńskim - prezydentem Kutna - rozmawia Andrzej Stachowicz

Andrzej Stachowicz: - Jest Pan nowym prezydentem Kutna. Często bywa tak, że nowa władza rozpoczyna urzędowanie, przedstawiając bilans otwarcia. Wszyscy zainteresowani mogą wtedy zweryfikować rzetelność informacji podawanych przez wcześniej rządzącą ekipę. Jest możliwość oceny realizacji uchwały budżetowej czy stopnia zaawansowania ważniejszych inwestycji. Wiadomo wtedy, która ekipa co zrobiła i za co odpowiada. Weźmy pod uwagę chociażby problem zadłużenia miasta.

Zbigniew Burzyński: - Wydaje się bardzo zasadne taki bilans przygotować i my to zrobimy. Nie zajmowaliśmy się tym do tej pory, ponieważ brakowało czasu. Druga tura wyborów była późno, weszliśmy do urzędu dopiero ok. 20 listopada ub.r. i trzeba było konstruować budżet. Teraz, kiedy on już jest, a my mamy za sobą autopoprawki oraz poprawki do niego, znamy stan finansów i wiemy, gdzie tak naprawdę jesteśmy. Krótki bilans zrobimy, choć i bez niego wiadomo, że nie jest najlepiej.

- W kampanii wyborczej walkę z bezrobociem uznał Pan za priorytet w pracy lokalnego samorządu. Bezrobocie w powiecie kutnowskim przekroczyło 13 300 osób, w mieście ponad 6 000 ludzi daremnie szuka pracy. Upadła odlewnia "Centrozap", a protestujący przeciw ogłoszeniu jej upadłości odlewnicy wypisali na transparentach tylko dwa wyrazy: "Kutno umiera". Czy Kutno umiera, Panie Prezydencie?

- Nie można tak powiedzieć. Na pewno sytuacja jest zła, gorsza niż była, ale to wynika z sytuacji gospodarczej państwa. Wiemy, że jest recesja, że huraoptymistyczne opinie pana ministra Kołodki mają się nijak do praktyki i nie przekładają się na działania w terenie. Dopóki ta sytuacja w kraju się nie poprawi, najprawdopodobniej sami nie damy sobie rady. Prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami, potencjalnymi inwestorami. Nowe inwestycje to jeden ze sposobów pozyskiwania miejsc pracy. Trzech inwestorów kupiło już grunty i mają rozpocząć budowę. Nie ma jednak co liczyć, że te działania zlikwidują bezrobocie, mogą je jedynie zmniejszyć w jakiś sposób. By zlikwidować 6-tysięczne bezrobocie, trzeba by postawić ogromny zakład na miarę Peugeota, Mercedesa - to jest nierealne. Tymi małymi krokami, poprzez zakłady zatrudniające 60, 100 czy 150 ludzi zamierzamy osiągać pozytywne skutki. Grunty nabyła już firma farmaceutyczna "Nobilus Ent", która chce zatrudnić ok. 70 pracowników, firma ,,Vector" chce budować pralnię przemysłową i zatrudnić na początek 120-140 ludzi. Obecny na naszym rynku "EKOGAL" planujący w nowym obiekcie zatrudnić ok. 50 osób. Prowadzimy rozmowy jeszcze z kilkoma innymi inwestorami, ale dopóki "nie wbita jest łopata w ziemię", niczego nie można być pewnym.
Równolegle prowadzimy rozmowy z miejscowymi podmiotami. Trzeba wypracować mechanizmy wzajemnego wspierania się.

- Kutno było miastem kolejarzy i było z tego dumne. Kolej dawała pracę ponad 3 tys. ludzi, a ponad 15 tys. utrzymanie. Obecnie nie wykorzystujemy naszego doskonałego położenia geograficznego. Jak zatrzymać choć na minutę tę rzekę przewalających się przez miasto ciężarówek? Jak zamienić to na złotówki czy euro?

- Pamiętam te czasy, mój ojciec był kolejarzem. Rzeczywiście obserwujemy ogromną degradację kolei. To się zaczęło wcześniej, w latach 90. Kolej jest takim przedsiębiorstwem, które nie ma związków z samorządem, chyba, że samorząd chce dopłacać do biletów. Mimo wielu wystąpień o ochronę miejsc pracy, nic nie wskóraliśmy. PKP dzieliły się co rusz na nowe spółki, które, niestety, wyprowadzały się z Kutna. Już w poprzedniej kadencji próbowaliśmy ponownie uruchomić kutnowską kolej. Zamierzaliśmy utworzyć przeładunkową bazę dla kontenerów z Gdańska i Gdyni, mamy nawet podpisane wstępne umowy z portowymi bazami kontenerowymi na współpracę. Niestety, na razie sprawa jest na papierze, brakuje w Warszawie lobby na rzecz tego przedsięwzięcia.

- Przecież w tym kierunku powinni działać nasi posłowie. Niestety, nie udało mi się słyszeć, jak dotąd, jakiegoś choć jednego konstruktywnego wystąpienia naszych parlamentarzystów z trybuny sejmowej w obronie tego, z czego Kutno może i powinno dostatnio żyć. Proponuje się jedynie jakiś szybki pociąg do Łodzi, co skutecznie przemienić może nasze miasto tylko w noclegownię. Niepokoi też malejąca z sezonu na sezon liczba połączeń. Do Warszawy jest tylko jeden pociąg osobowy, reszta to bardzo drogie, praktycznie niedostępne dla przeciętnego kutnianina ekspresy lub superekspresy.

- Kolej poszła nie w tę, co powinna, stronę, transport zrobił się drogi. Niemniej sądzę, że przynajmniej część tirów na kierunku wschód - zachód winna być ładowana na lawety i nimi transportowana. Tak robi Szwajcaria.

- Kutno to miasto nie tylko bezrobotnych, ale i bezdomnych. Zarząd stawia na budownictwo mieszkaniowe w formule TBS. Dla kogo będziecie budować? Jakie są szanse na pozyskanie środków pozabudżetowych na finansowanie inwestycji mieszkaniowych (np. z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego)?

- Budownictwo może być siłą napędową gospodarki i rzeczywiście zapotrzebowanie na mieszkania jest w Kutnie ogromne. Tym bardziej, że nowe mieszkania to szansa na zatrzymanie emigrującej w świat młodzieży. W poprzedniej kadencji nie za wiele mieszkań wybudowano i my chcemy ten marazm przerwać. Będziemy korzystać z funduszy zewnętrznych, stosując taki trochę "mieszany" system, zarówno w budownictwie komunalnym - który sami finansujemy - jak i w TBS-owskim. Mieszkania komunalne powstaną tylko za nasze pieniądze i wiadomo, że nie będzie tego relatywnie dużo. Rządowy program wsparcia budownictwa realizowany jest przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy i już przygotowujemy wnioski, by ewentualnie na przyszły rok pozyskać fundusze zewnętrzne. Zabezpieczając 1/3 kwoty potrzebnej na inwestycję, brakujące 2/3 możemy otrzymać z KFM.
Wiele osób obawia się, że TBS jest budownictwem drogim. Jest ono drogie wtedy, gdy w kosztach nie partycypuje gmina. My będziemy chcieli jako miasto partycypować w kosztach do wysokości 1/3 kwoty. Swój projekt przedstawimy prawdopodobnie na marcowej sesji rady, którą chcemy poświęcić właśnie problemom budownictwa. Miasto, wchodząc jako partycypant, będzie zwalniać mieszkańca od opłaty wstępnej. Będziemy oferować to rozwiązanie mieszkańcom budynków komunalnych tym, którzy dają gwarancję spłaty czynszu. Widzimy w tym działaniu sposób na uwolnienie mieszkań o niskim standardzie dla najbiedniejszych i bezdomnych. Planujemy, iż w tym systemie zdołamy w ciągu kadencji wybudować ok. 200-300 mieszkań.

cdn.

Wybrane dla Ciebie

Rząd przedłuża obostrzenia - limit 5 wiernych na mszach także w Wielkanoc

2020-04-09 14:42

stock.adobe.com

Do 19 kwietnia, a więc także na czas świąt Wielkanocy, rząd przedłużył obostrzenia mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Dotychczas obowiązujące zasady - limit 5 osób oprócz sprawujących obrzędy - dotyczą również uczestnictwa w Mszach lub pogrzebach.

Więcej ...

Paryż: abp Aupetit modlił się w katedrze Notre Dame o błogosławieństwo dla świata

2020-04-10 14:12

SatyaPrem/pixabay.com

W wielkopiątkowe przedpołudnie arcybiskup Paryża Michel Aupetit modlił się w paryskiej katedrze Notre Dame przed relikwiami Korony Cierniowej. Modlił się o to, by trwająca pandemia uczyła chrześcijan jeszcze lepiej wypełniać przykazanie wzajemnej miłości i prosił o błogosławieństwo Boże dla Paryża i całego świata.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Co z postem w Wielką Sobotę?

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Kościół

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Lublin: terapia innowacyjna u pacjentów z COVID-19...

Zdrowie

Lublin: terapia innowacyjna u pacjentów z COVID-19...