Reklama
Temat numeru
Od nowego roku szkolnego do polskich szkół wprowadzony zostanie nowy obowiązkowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Od początku budzi on niepokój i wzbudza kontrowersje.
Mówię rodzicom, że jak mają jakieś problemy wychowawcze czy zaczynają wychowawczą drogę, to powinna to być dla nich motywacja do pracy nad sobą – wskazuje Anna Wasiukiewicz, psycholog, w rozmowie o meandrach i mieliznach współczesnego wychowania.
Od nowego roku szkolnego do polskich szkół wprowadzony zostanie nowy obowiązkowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Od początku budzi on niepokój i wzbudza kontrowersje.
Bóg objawił się człowiekowi, stopniowo odsłaniał przed nim swoją tajemnicę przez wydarzenia i słowa. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dla nas nie tylko wspomnieniem dnia, w którym nowonarodzony Syn Boży ukazał się poganom w osobie Dzieciątka, ale też celebracją faktu, że Pan Bóg w ogóle się objawił, dał się poznać, wprowadził nas w swoją tajemnicę, stał się nam bliski.
Dzień Nowego Roku wielu z nas traktuje jako symboliczną bramę. Przechodząc przez nią, wnosimy w nadchodzący czas nadzieje, ale też obawy i niepokój o przyszłość. Dlatego we wszystkie nasze sprawy dobrze jest wejść z Maryją.
Słowa Ewangelii według św. Jana J 1, 1-5. 9-14 (lub dłuższa perykopa: J 1, 1-18)
Mało kto zastanawia się dziś, dlaczego mówimy, że „czas płynie”. Kiedy mówimy, że coś płynie, pierwszymi skojarzeniami powinny być jakakolwiek ciecz, woda, rzeka, strumień.
Wyrażenie „w Jakubie rozbij namiot” znajduje się w Księdze Mądrości Syracha. Jest to głęboka refleksja nad pochodzeniem i znaczeniem biblijnie pojętej mądrości.
Chrześcijaństwo nie może być zamknięte, wtłoczone w ramy kościoła, zakrystii czy naszego prywatnego życia.
Kochał mieszkańców Afryki, im poświęcił życie.
Co możemy zmienić w nowym roku? Warto ustalić zasady domowego korzystania z urządzeń cyfrowych dla dzieci i dorosłych.
Nasz świat zależy od naszej aktywności, jeśli biernie poddamy się ogólnym trendom, to niedługo zaleje nas fala intruzów.
Zmiany chorobowe pojawiające się na wargach i w okolicy ust są szczególnie dokuczliwe – powodują dolegliwości fizyczne i dyskomfort psychiczny.
Anna przerwała studia na trzecim roku, przez 7 lat mieszkała za granicą. Po powrocie do kraju postanowiła dokończyć rozpoczęte kiedyś studia. Stara się odzyskać dokumenty, ale uczelnia odmawia pomocy, tłumacząc, że nie posiada archiwum z tego okresu, ponieważ zmieniły się władze oraz siedziba uczelni. Jak kobieta może odzyskać dokumenty?
Wiele osób pewnie pamięta jeszcze skecz popularnego kabaretu pt. Wizyta księdza. Gospodarze bardzo się wysilali, żeby sprostać zadaniu. Nawet starali się dopasować słowa i zachowanie do tej uroczystej chwili, co wypadało bardzo śmiesznie i przede wszystkim sztucznie.
Zwykle przedsiębiorczość kojarzy nam się z biznesem, jednak nie tylko menadżerowie i właściciele firm powinni wykazać się ogólnie pojętą obrotnością.
By pozbyć się wroga, potrzebujemy antybiotyku? A może wystarczy wzmocnienie odporności.
Jak się ubrać na karnawałową domówkę?
Jak z optymizmem i energią wejść w nowy rok?
...posłanie kolędników misyjnych?
Co poniosą światu uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Kolnie? Jak świętują uroczystość Trzech Króli w jedynej w archidiecezji warmińskiej i jednej z nielicznych w Polsce parafii pod tym wezwaniem?
Jeśli zwyciężamy, to wszyscy są z nas dumni, gratulują nam sukcesu, a jeśli go nie ma, to nas pocieszają – przyznaje Karol Wnęk.
Martwią się, co przyniesie przyszłość, jak poradzą sobie w życiu, ale zgodnie przyznają, że znalazły tutaj spokój, bezpieczeństwo i dach nad głową.
Na tej róży zawieszone są – w każdym płatku, listku – złote serca ofiarowane Maryi przez Jej czcicieli – powiedział podczas uroczystej Eucharystii proboszcz parafii ks. kan. Mariusz Jersak.
Jezus jest dla nas największym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga. To jest nasze szczęście i radość – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, wręczając każdemu dziecku figurkę Dzieciątka Jezus.
Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej przejdzie w tym roku zupełnie nową trasę.??Nie kościół św. Maksymiliana Kolbego, a katedra św. Mikołaja będzie miejscem, z którego uczestnicy uroczystości wyruszą na spotkanie z Bożą Dzieciną.
Diecezjalna Caritas w auli LO im. M. Reja podsumowała jubileuszową 25. zbiórkę żywności „Tak. Pomagam!”.
Szopkę bożonarodzeniową złożoną z neapolitańskich figur można podziwiać w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie.
Ksiądz Władysław Golis przez wielu swoich wychowanków został zapamiętany jako gorliwy kapłan i nietuzinkowy nauczyciel języka łacińskiego.
Peregrynacja pomaga nam zobaczyć, że Bóg czeka na zaangażowanie każdego z nas – powiedział Niedzieli ks. Robert Grohs, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej.
Matka Boża jest dla mnie Matką, najdroższą na świecie Mamusią, i wiem, że gdy poproszę Ją o pomoc, to zawsze jej udzieli. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być Jej dzieckiem – podkreśla ze wzruszeniem Danuta Brzęczek.
Adwent to czas oczekiwania, wyciszenia oraz szukania relacji z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą.
Uroczystość Objawienia Pańskiego wskazuje na działalność misyjną Kościoła i zachęca do podejmowania różnorodnych inicjatyw w tej przestrzeni. O swoich misyjnych doświadczeniach w rozmowie z ks. Marcinem Gołębiewskim, opowiada świecka misjonarka pochodzącą z diecezji drohiczyńskiej z parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach – Aleksandra Oleksiuk.
Jak każdego roku diecezjalna Caritas w czasie Adwentu prowadziła szereg działań charytatywnych.
Czego można się spodziewać po trwającym 160 dni nawiedzeniu przez figurę św. Michała Archanioła rodzin i wspólnot w parafii w Starochęcinach?
O fenomenie Gwiazdy Betlejemskiej z ks. prof. Pawłem Tamborem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Pamięć o osobach, które odeszły do wieczności, jest naszym świadectwem o czynach, których dokonały. Do takich osób należy dr inż. Zbigniew Rubinowski, docent w Państwowym Instytucie Geologicznym w Kielcach.
Tę miłość, przyjaźń ludzi twardych jak góry, pośród których się rodzimy i żyjemy, ludzi wrażliwych, miłujących wolność, okazujemy, śpiewając i grając Jezusowi przy żłobku – podkreśla w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak.
Walka o wolną Polskę dziś toczy się w szkole – podkreślała Barbara Nowak.
Dobrze jest pielęgnować tradycje, które pomagają przypomnieć istotę świąt Bożego Narodzenia – stwierdza ks. Paweł Zięba.
Czym na kartach historii, ale też w osobistej pamięci zapisał się rok 2024 i jaki będzie rok 2025, mówi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Teatr Promienistych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 wystawił bożonarodzeniowy spektakl pt. Czas nadziei.
Rok 2025 przynosi wiele ważnych rocznic, także w naszej diecezji.
Biskup Andrzej Siemieniewski przybył z duszpasterską wizytą do aresztu śledczego w Jeleniej Górze.
W sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie świętowany był podwójny jubileusz o. Józefa Szańcy: 80-lecie urodzin i 55-lecie posługi kapłańskiej.
W grudniu w Prochowicach odbyła się Miedziana Rewia Akordeonowa im. Michała Osiadacza, którą uświetnił grą m.in. dziekan dekanatu prochowickiego i zarazem proboszcz parafii Ruja ks. dr Wiesław Złotek, a wśród gości był kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Józef Lisowski. Sala pękała w szwach.
Pielgrzymowanie dla ludzi wierzących jest swojego rodzaju poszukiwaniem Boga i sensu życia – podkreśla ks. Karol Litawa, zachęcając wiernych do nawiedzenia Kościołów Jubileuszowych na terenie archidiecezji.
Kurowice Wierni parafii Najświętszego Serca Jezusowego przez kilka dni gościli w swojej świątyni obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, który do nich przybył, będąc w drodze do kościoła św. Łukasza w Kalinovac, w Chorwacji.
Już po raz 30. Fundacja Integracja JPII zorganizowała „Charytatywny Koncert Integracyjny z okazji Dnia Świętego Mikołaja” dla najmłodszych z całego województwa łódzkiego.
Kilkuset słuchaczy, zgromadzonych w przepięknym kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu, owacjami na stojąco podziękowało twórcom i wykonawcom koncertu, który zakończył uroczystości odsłonięcia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Dogmat Niepokalanego Poczęcia na viis Ecclesiae – w 170. rocznicę Bulli Ineffabilis Deus”.
Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń w archidiecezji przemyskiej. Obok tych cyklicznych, które od lat są obecne w duszpasterskim krajobrazie, pojawiły się kolejne, będące wyrazem nowych dążeń i sposobów dotarcia do współczesnego człowieka. Poniżej prezentujemy te, które w szczególny sposób kształtowały obraz przemyskiego Kościoła.
„Pielgrzymi nadziei” – to hasło towarzyszy nam szczególnie od ostatnich dni minionego roku, kiedy 24 grudnia w Watykanie, a 29 grudnia w katedrze rzeszowskiej, rozpoczęliśmy obchody Zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025.
W sanktuarium Przemienienia Pańskiego osoby należące do Apostolatu Margaretka spotkały się z kapłanami, za których prowadzona jest ta forma modlitwy.
Górnicy, artylerzyści, marynarze, kamieniarze i kowale czczą św. Barbarę, która jest ich patronką. Do tej listy dołączyć trzeba sporą grupę wiernych z Ropczyc, którym ta Święta również patronuje.
Dzieci oraz młodzież zaprezentowały swoje talenty podczas II Konkursu Kolęd i Pastorałek dekanatu ostrowieckiego.
Miniony rok był dla Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu czasem licznych inicjatyw. Związane były one zarówno z popularyzacją nauki, jak również konserwacją zabytkowego zbioru. O wykonanych pracach opowiada ks. dr Piotr Tylec, dyrektor biblioteki.
„Pielgrzymi nadziei” to hasło Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka jako czas odnowy i odkrywania miłości Boga. W tym duchu bp Krzysztof Nitkiewicz 29 grudnia w bazylice katedralnej w Sandomierzu oraz konkatedralnej w Stalowej Woli uroczyście otworzył Rok Jubileuszowy.
To oni, akowcy, którzy wyszli z podziemia, przekazują młodzieży i społeczeństwu prawdziwą historię przez prawie 50 lat zakazaną lub zakłamaną – przypomniał Jan Musiał.
Od ponad 100 lat historia Sosnowca związana jest z historią Matki Teresy Kierocińskiej, zgromadzenia, które założyła i którym przez 25 lat kierowała.
Boże Narodzenie to święta wcielonego SŁOWA. O słowach, ich mocy i naszym stosunku do nich rozmawiamy z Katarzyną Bałą – logopedką i aktorką Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Dzisiaj, kiedy na świecie zamykane są kościoły, wy pokazujecie, że wiara może być fundamentem codzienności – w tych słowach zwrócił się do mieszkańców Włodowic bp Marek Mendyk.
W atmosferze optymizmu i wzajemnej życzliwości, w siedzibie Terenowego Koła Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu, odbyło się przedświąteczne spotkanie, które zgromadziło osoby głuche i słabosłyszące z regionu.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła znów będzie rozbrzmiewał pięknymi dźwiękami kolęd i pastorałek! Wyjątkowy klimat świątecznego wieczoru zapewni Iza Trojanowska wraz z zespołem.
„Patron daru człowieka dla człowieka” tak mówił o nim św. Jan Paweł II. Ten święty jest patronem nie tylko wszystkich dzieł dobroczynnych.
Odwiedzając plebanię w historycznym miejscu na Wzgórzu Chramowym w Pyrzycach, usłyszałem piękną opowieść o dokonaniach miejscowej wspólnoty.
Po trzech latach funkcjonowania Archidiecezjalnego Sanktuarium bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Kobylance poprosiliśmy o rozmowę kustosza miejsca ks. Pawła Żurawińskiego salezjanina.
Jezus narodził się na ulicy Podmurnej! Bractwo Toruńskich Belenistów pokazuje, że Zbawiciel przychodzi do nas nie tylko podczas radosnego okresu świętowania, ale również w zwyczajnej, często szarej rzeczywistości.
Liderzy wspólnot uczestniczyli w warsztatach na temat komunikacji internetowej.
O powołaniu misyjnym i posłudze w dalekim Oruro na kontynencie Ameryki Południowej z s. Elżbietą Pukhalską, terezjanką rozmawia Agata Pawluk.
O tym, jak Bóg zmienia ludzkie plany, wierze, która pomaga przezwyciężać trudności i wdzięczności, na której warto budować z Elizą Niemczyk rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Symboliczny obraz czy wyrazista postać? Z tym pytaniem będą mierzyć się widzowie, którzy przyjdą na sztukę „Ikona” wystawianą przez alumnów III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Nie każde przewidywanie przyszłych wydarzeń to wróżenie z fusów. Z alfabetem od A do Z nie damy się zaskoczyć w Nowym Roku.
Rozpoczynamy Rok Pański 2025 – jubileuszowy, który będziemy przeżywać pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Tygodnik Katolicki Niedziela powstał 98 lat temu, natomiast jego edycja wrocławska swoją inaugurację miała w 2004 r., co oznacza, że minęło już 20 lat odkąd w archidiecezji wrocławskiej ukazuje się dodatek Niedziela Wrocławska, znany także jako Niedziela Dolnośląska. Hasło roku duszpasterskiego brzmiało: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
6 stycznia po raz kolejny na ulice miast i wsi naszej diecezji wyjdą barwne i radosne Orszaki Trzech Króli organizowane przez wiele parafii.
W Tomaszowie Lubelskim, każdego roku odbywa się wigilia miejska na Rynku. Można odnieść wrażenie, że ze względu na powtarzalność spotkań nie będą one wnosiły nic nowego w życie mieszkańców, jednak tym razem wśród składanych sobie wzajemnie życzeń pojawiały się te same słowa. Czego najbardziej potrzeba mieszkańcom Tomaszowa?
Marta Przybyła to wolontariuszka w hospicjum, ale także osoba, która doświadczyła nawrócenia po 23. latach odsunięcia się od Boga i Kościoła. Zaangażowana w grupy okultystyczne postanowiła odejść z tego świata, ponieważ nie była w stanie zapełnić pustki w swoim sercu. Bóg jednak zaprowadził ją na adorację, gdzie jej życie zmieniło się na zawsze. Nazywa to swoim Bożym Narodzeniem.
Przypomnienie tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. jest nie tylko obowiązkiem moralnym, ale także kluczem do zrozumienia współczesności. Dlatego powiatowe obchody 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, które odbyły się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, były hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność. Była to również refleksja nad tym, jak historia kształtuje naszą tożsamość.
„Pielgrzymi Nadziei” – pod takim hasłem z końcem grudnia rozpoczął się, ogłoszony przez papieża Franciszka bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może), Jubileusz 2025.
Nasz diecezjanin jest autorem bestsellerów.
Często przyszło im dorastać i żyć w czasach o wiele trudniejszych niż te, w których dziś żyjemy. Mimo to, nie utracili wiary – wręcz przeciwnie, była i jest ona dla nich pochodnią, która oświecała drogi ciemności, wzmacniała nadzieję, dodawała miłości i odwagi. Często cisi, skromni i pokorni, nie szukają rozgłosu. Pielgrzymi nadziei, jak brzmi hasło nowego roku duszpasterskiego, żyją pośród nas.
Reklama
Kościół
Kościół
Wiadomości
Aspekty
Aspekty
Wiadomości
Wiadomości
Kościół
Kościół