Reklama

Nowy numer: Niedziela 1/2025
KTO WYCHOWUJE NASZE DZIECI?

Nieznośna lekkość obyczajów

Temat numeru

Nieznośna lekkość obyczajów

Od nowego roku szkolnego do polskich szkół wprowadzony zostanie nowy obowiązkowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Od początku budzi on niepokój i wzbudza kontrowersje.

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Siła patrzenia w przyszłość…

Ks. Jarosław Grabowski

Dostaliśmy od Stwórcy kolejny rok, kolejną szansę. Zapewne rok 2025 przyniesie sporo wyzwań, ale z pomocą dobrego Boga ze wszystkim sobie poradzimy.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Zespół BP @JasnaGóraNews

Do budowania tożsamości narodowej opartej na Bogu oraz do obrony wartości rodziny, Kościoła i ojczyzny zachęcali pątnicy podczas pieszego pielgrzymowania w minionym roku.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Szopka wykonana przez rzemieślników z Zachodniego Brzegu wystawiona została w Auli Pawła VI w Watykanie.

Obserwator
8-11

Jaki był 2024

Witold Dudziński

Trwająca już 3. rok rosyjska agresja na Ukrainę, wojna Izraela z Hamasem i Hezbollahem, błyskawiczny upadek dyktatury Al-Asadów w Syrii, ostra kampania i wybory w USA, wreszcie polityczny rewanż rządzących w Polsce na opozycji. Miniony rok 2024 naznaczyły na całym świecie konflikty i napięcia.

treści wiary
18-21

Niepojęty daje się poznać

Ks. Jarosław Grabowski

Bóg objawił się człowiekowi, stopniowo odsłaniał przed nim swoją tajemnicę przez wydarzenia i słowa. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dla nas nie tylko wspomnieniem dnia, w którym nowonarodzony Syn Boży ukazał się poganom w osobie Dzieciątka, ale też celebracją faktu, że Pan Bóg w ogóle się objawił, dał się poznać, wprowadził nas w swoją tajemnicę, stał się nam bliski.

Przez Nią Bóg wszedł w świat

Anna Gąsior

Dzień Nowego Roku wielu z nas traktuje jako symboliczną bramę. Przechodząc przez nią, wnosimy w nadchodzący czas nadzieje, ale też obawy i niepokój o przyszłość. Dlatego we wszystkie nasze sprawy dobrze jest wejść z Maryją.

liturgia tygodnia
23-26

Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami

Słowa Ewangelii według św. Jana J 1, 1-5. 9-14 (lub dłuższa perykopa: J 1, 1-18)

Co to jest pełnia czasu?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Mało kto zastanawia się dziś, dlaczego mówimy, że „czas płynie”. Kiedy mówimy, że coś płynie, pierwszymi skojarzeniami powinny być jakakolwiek ciecz, woda, rzeka, strumień.

Namiot w Jakubie

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Wyrażenie „w Jakubie rozbij namiot” znajduje się w Księdze Mądrości Syracha. Jest to głęboka refleksja nad pochodzeniem i znaczeniem biblijnie pojętej mądrości.

Rodzić się dla Boga

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Chrześcijaństwo nie może być zamknięte, wtłoczone w ramy kościoła, zakrystii czy naszego prywatnego życia.

Pierwszy biskup Chartumu

Ks. Mariusz Frukacz

Kochał mieszkańców Afryki, im poświęcił życie.

moim zdaniem
27

Żyj jak człowiek

Bp Andrzej Przybylski

Bóg przypomina nam, że podzielił się z nami swoim podobieństwem i swoją miłością, że stworzył nas do tego, abyśmy chodzili po ziemi, mając niebo w sobie.

Śladami Biblii
28-29

Mikołaj wciąż odkrywany

Katarzyna i Hakan Kanerowie, Turcja

Kojarzymy go z prezentami i tuż po 6 grudnia zapominamy o nim na kolejny rok. Niesłusznie. Tradycja bowiem zapamiętała nie tylko dobroć, lecz także niezłomną wiarę bp. Mikołaja i jego niekwestionowany autorytet moralny.

życie Kościoła
30-31

Azerbejdżan uczci papieża Polaka

Rozmawia: Włodzimierz Rędzioch

W 2002 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. na stadionie dla 5 tys. osób. Uczestniczyło w niej tylko 300, może 400 katolików, pozostali byli prawosławnymi lub muzułmanami ciekawymi spotkania z biskupem Rzymu – wspomina bp Vladimir Fekete.

zza oceanu
32-33

Ameryce wraca zdrowy rozsądek

Marek Bober

Nowa administracja Białego Domu z pewnością uzna za priorytet likwidację lub choćby ograniczenie programów „różnorodności, równości i integracji”.

punkt widzenia
34-35

Prawdziwy cel Putina

Artur Stelmasiak

Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna, bo Rosjanie mają rosnącą przewagę w liczbie żołnierzy i produkcji uzbrojenia. Rozpędzoną machinę wojenną Putina bardzo trudno zatrzymać. – Nawet gdyby doszło do zawieszenia broni, to nikt nie odeśle rosyjskiego wojska do domu – mówi prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

moim zdaniem
36-37

Kradzież relacji

Monika Przybysz

Co możemy zmienić w nowym roku? Warto ustalić zasady domowego korzystania z urządzeń cyfrowych dla dzieci i dorosłych.

Reklamy jako źródło przymusu

Witold Gadowski

Nasz świat zależy od naszej aktywności, jeśli biernie poddamy się ogólnym trendom, to niedługo zaleje nas fala intruzów.

w centrum uwagi
38-39

Czy będziemy bezpieczniejsi?

Arkadiusz Siwko

Geopolityczna sytuacja Polski w 2025 r. nie musi być wcale najgorsza, a na pewno stwarza szanse na zwiększenie roli naszego kraju na arenie międzynarodowej.

listy
42

Cierpliwa miłość

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Nadawali ton

W.D.

Osiem wieków żywienia

MŻZ

Awangardowy mainstream

W.D.

Obronną ręką

W.D.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

O trudnościach ze sprawowaniem władzy

Magdalena Wanot-Miśtura

W przeddzień uroczystości Trzech Króli (tradycyjnie, historycznie i wyjątkowo właśnie tak, a nie jak w innych kontekstach: Królów) pomówmy o urzędach, godnościach i funkcjach – i o tym, co się z nimi robi: sprawuje, piastuje i pełni.

siła tradycji
54-55

Przepis na Orszak Trzech Króli

Anna Murawska

Już po raz siedemnasty 6 stycznia na ulice polskich miast i miasteczek wyruszy barwny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie, które zostało zapoczątkowane w Warszawie, obecnie odbywa się w ponad 800 miejscowościach w Polsce i poza jej granicami.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

historia
56-57

Niezasłużenie zapomniany

Bogdan Kędziora

Pisarz, polityk, działacz społeczny, ideolog. Czy bez Romana Dmowskiego powstanie wielkopolskie miałoby szanse na powodzenie?

świat pod lupą
58-59

Nauka kontra nowotwór

Joanna Juzalak

Naukowcy nieustannie przeprowadzają badania, poszukując skutecznych sposobów na walkę z nowotworami. Jakie odkrycia pojawiły się w ostatnim czasie i czy któreś z nich może się okazać przełomowe?

sprawy rodzinne
60-61

Wspieraj i szukaj wsparcia

Agnieszka Zarzecka

W świecie pełnym wyzwań i ciągłego pośpiechu potrzeba wsparcia emocjonalnego i psychicznego staje się niezwykle istotna. Początek nowego roku to dobry pretekst, by o siebie zadbać.

dobre rady
62-63

Twarzowi dręczyciele

Anna Wyszyńska

Zmiany chorobowe pojawiające się na wargach i w okolicy ust są szczególnie dokuczliwe – powodują dolegliwości fizyczne i dyskomfort psychiczny.

Gdzie szukać dokumentów o przebiegu studiów?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Anna przerwała studia na trzecim roku, przez 7 lat mieszkała za granicą. Po powrocie do kraju postanowiła dokończyć rozpoczęte kiedyś studia. Stara się odzyskać dokumenty, ale uczelnia odmawia pomocy, tłumacząc, że nie posiada archiwum z tego okresu, ponieważ zmieniły się władze oraz siedziba uczelni. Jak kobieta może odzyskać dokumenty?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

Serce Polaka

Emil Tańczak

Pochodzę z rodu wzbogaconego mieszanką wielonarodową, jak było i jest w wielu podobnych rodzinach na Kresach Wschodnich. To przecież charakterystyczna cecha ludności pogranicza – nie tylko w naszym kraju. Stąd też w mojej polskiej duszy – od dzieciństwa karmionej patriotyzmem – płynie także domieszka krwi tatarskiej, austriackiej, ukraińskiej, czeskiej, a nawet, niewielka, żydowskiej.

Kartka z kalendarza
66-67

Kartka z kalendarza

68-69

Modelka, która poznała Boga

Anna Gębalska-Berekets

Przez lata żyła daleko od Boga, chociaż jej tata modlił się o nawrócenie córki. Jego śmierć była punktem zwrotnym – życie Ilony zmieniło się o 180 stopni.

wiara i życie
70-71

Hej kolęda, kolęda

Elżbieta Nowak

Wiele osób pewnie pamięta jeszcze skecz popularnego kabaretu pt. Wizyta księdza. Gospodarze bardzo się wysilali, żeby sprostać zadaniu. Nawet starali się dopasować słowa i zachowanie do tej uroczystej chwili, co wypadało bardzo śmiesznie i przede wszystkim sztucznie.

Przedsiębiorczy maluch

Ignacy Tarnobrzeski

Zwykle przedsiębiorczość kojarzy nam się z biznesem, jednak nie tylko menadżerowie i właściciele firm powinni wykazać się ogólnie pojętą obrotnością.

szlacetne zdrowie
72-73

Jak naturalnie leczyć infekcje?

Katarzyna Galarowicz

By pozbyć się wroga, potrzebujemy antybiotyku? A może wystarczy wzmocnienie odporności.

z natury
73

Dla zdrowia i urody

Ojciec Henryk

Laur jest symbolem chwały, triumfu. Może też być używany jako domowe lekarstwo i kosmetyk.

nasze rady
75

Imprezowe stroje

KJK

Jak się ubrać na karnawałową domówkę?

Na dobry początek

KJK

Jak z optymizmem i energią wejść w nowy rok?

życie ze smakiem
76-77

Sposób na ciasto francuskie

Red.

Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu świetnie sprawdzi się na karnawałowych imprezach. Na słodko lub słono, na zimno i gorąco. Jakie przekąski przygotować z ciasta francuskiego?

warto zobaczyć
78-79

Arcydzieło Michała Anioła

JM

W rozpoczynającym się Roku Jubileuszowym nasze kroki kierujemy do Rzymu. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania są Muzea Watykańskie ze słynną Kaplicą Sykstyńską.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, co oznacza...

I.C.

...posłanie kolędników misyjnych?

Trzej Królowie na Warmii

Beata Pieczykura

Co poniosą światu uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Kolnie? Jak świętują uroczystość Trzech Króli w jedynej w archidiecezji warmińskiej i jednej z nielicznych w Polsce parafii pod tym wezwaniem?

Tak to, Boże, dej!

Maria Fortuna-Sudor

Jeśli zwyciężamy, to wszyscy są z nas dumni, gratulują nam sukcesu, a jeśli go nie ma, to nas pocieszają – przyznaje Karol Wnęk.

Droga do samodzielności

Ewa Biedroń

Martwią się, co przyniesie przyszłość, jak poradzą sobie w życiu, ale zgodnie przyznają, że znalazły tutaj spokój, bezpieczeństwo i dach nad głową.

Trwają w radości

Adam Cierniak

Na tej róży zawieszone są – w każdym płatku, listku – złote serca ofiarowane Maryi przez Jej czcicieli – powiedział podczas uroczystej Eucharystii proboszcz parafii ks. kan. Mariusz Jersak.

Bądź trzynastym Apostołem

Oprac. za: diecezja.bydgoszcz.pl

Jezus jest dla nas największym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga. To jest nasze szczęście i radość – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, wręczając każdemu dziecku figurkę Dzieciątka Jezus.

Niedziela łódzka

Czas łaski dla Kościoła

Z ks. Karolem Litawą rozmawiał ks. Paweł Gabara

Pielgrzymowanie dla ludzi wierzących jest swojego rodzaju poszukiwaniem Boga i sensu życia – podkreśla ks. Karol Litawa, zachęcając wiernych do nawiedzenia Kościołów Jubileuszowych na terenie archidiecezji.

Z Kurowic do Kalinovac

Ks. Paweł Gabara

Kurowice Wierni parafii Najświętszego Serca Jezusowego przez kilka dni gościli w swojej świątyni obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, który do nich przybył, będąc w drodze do kościoła św. Łukasza w Kalinovac, w Chorwacji.

Radość świątecznego czasu

Piotr Drzewiecki

Już po raz 30. Fundacja Integracja JPII zorganizowała „Charytatywny Koncert Integracyjny z okazji Dnia Świętego Mikołaja” dla najmłodszych z całego województwa łódzkiego.

Niedziela przemyska

Zaśpiewane ostatnie kazanie

Stanisław Żyracki

Kilkuset słuchaczy, zgromadzonych w przepięknym kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu, owacjami na stojąco podziękowało twórcom i wykonawcom koncertu, który zakończył uroczystości odsłonięcia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Oddani Matce Bożej

Dk. Krzysztof Matusik

W auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Dogmat Niepokalanego Poczęcia na viis Ecclesiae – w 170. rocznicę Bulli Ineffabilis Deus”.

Kalejdoskop wydarzeń 2024

Oprac. Ks. Maciej Flader

Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń w archidiecezji przemyskiej. Obok tych cyklicznych, które od lat są obecne w duszpasterskim krajobrazie, pojawiły się kolejne, będące wyrazem nowych dążeń i sposobów dotarcia do współczesnego człowieka. Poniżej prezentujemy te, które w szczególny sposób kształtowały obraz przemyskiego Kościoła.

Niedziela wrocławska

Drodzy Czytelnicy!

Redakcja „Niedzieli Wrocławskiej”

Rozpoczynamy Rok Pański 2025 – jubileuszowy, który będziemy przeżywać pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

Za nami rok 2024

Ks. Łukasz Romańczuk

Tygodnik Katolicki Niedziela powstał 98 lat temu, natomiast jego edycja wrocławska swoją inaugurację miała w 2004 r., co oznacza, że minęło już 20 lat odkąd w archidiecezji wrocławskiej ukazuje się dodatek Niedziela Wrocławska, znany także jako Niedziela Dolnośląska. Hasło roku duszpasterskiego brzmiało: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Radosne rodzinne oblicze Kościoła!

Magdalena Lewandowska

6 stycznia po raz kolejny na ulice miast i wsi naszej diecezji wyjdą barwne i radosne Orszaki Trzech Króli organizowane przez wiele parafii.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Wigilia w Tomaszowie

Ewa Monastyrska

W Tomaszowie Lubelskim, każdego roku odbywa się wigilia miejska na Rynku. Można odnieść wrażenie, że ze względu na powtarzalność spotkań nie będą one wnosiły nic nowego w życie mieszkańców, jednak tym razem wśród składanych sobie wzajemnie życzeń pojawiały się te same słowa. Czego najbardziej potrzeba mieszkańcom Tomaszowa?

W każdej śmierci jest Boże Narodzenie

Ewa Monastyrska

Marta Przybyła to wolontariuszka w hospicjum, ale także osoba, która doświadczyła nawrócenia po 23. latach odsunięcia się od Boga i Kościoła. Zaangażowana w grupy okultystyczne postanowiła odejść z tego świata, ponieważ nie była w stanie zapełnić pustki w swoim sercu. Bóg jednak zaprowadził ją na adorację, gdzie jej życie zmieniło się na zawsze. Nazywa to swoim Bożym Narodzeniem.

Pamięć, która zobowiązuje

Hanna Pilarska

Przypomnienie tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. jest nie tylko obowiązkiem moralnym, ale także kluczem do zrozumienia współczesności. Dlatego powiatowe obchody 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, które odbyły się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, były hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność. Była to również refleksja nad tym, jak historia kształtuje naszą tożsamość.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Rok szczególnej łaski

Kamil Krasowski

„Pielgrzymi Nadziei” – pod takim hasłem z końcem grudnia rozpoczął się, ogłoszony przez papieża Franciszka bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może), Jubileusz 2025.

Dotyka serc czytelników

Kamil Krasowski

Nasz diecezjanin jest autorem bestsellerów.

To nas spaja i napełnia miłością

Kamil Krasowski

Często przyszło im dorastać i żyć w czasach o wiele trudniejszych niż te, w których dziś żyjemy. Mimo to, nie utracili wiary – wręcz przeciwnie, była i jest ona dla nich pochodnią, która oświecała drogi ciemności, wzmacniała nadzieję, dodawała miłości i odwagi. Często cisi, skromni i pokorni, nie szukają rozgłosu. Pielgrzymi nadziei, jak brzmi hasło nowego roku duszpasterskiego, żyją pośród nas.

Reklama

Najpopularniejsze

Martwy noworodek znaleziony w Oknie Życia

Kościół

Martwy noworodek znaleziony w Oknie Życia

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...