Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Cedynia

Woda jest początkiem wszystkich rzeczy

Archiwum prywatne

21 czerwca 2015 r. mieszkańcy gminy Cedynia oraz turyści spotkali się nad Odrą, w najdalej na zachód wysuniętym geograficznie punkcie Polski (pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem), by celebrować poświęcenie nurtów rzeki

Ceremonię odprawił ks. dziekan kan. Michał Kostrzewa, proboszcz parafii pw. NMP w Cedyni. Wspólna modlitwa oraz pieśni były dedykowane także św. Janowi Chrzcicielowi, którego rocznicę urodzin obchodzimy 24 czerwca.

Modlitwa o błogosławieństwo Odry – księżnej polskich rzek – by była nam spokojną i przynosiła bezpieczeństwo oraz dobrobyt, jest odprawiana w Cedyni już po raz czwarty. Ceremonię poprzedziła Msza św. w intencji mieszkańców, odprawiona z okazji Dni Cedyni.

Spotkanie było również okazją do integracji mieszkańców i prezentacji miejsca, które z inicjatywy mieszkańca – p. Zbigniewa Bogdanowicza – będzie oznakowane turystycznie. Organizatorzy pikniku nad Odrą planują ustawienie w tym miejscu tablicy informacyjnej i kamienia pamiątkowego, a także zagospodarowanie turystyczne terenu nad Odrą.

Reklama

W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów i przeciwstawiana jest ogniowi, powietrzu i ziemi. Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie. W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie.

Ze wszystkich żywiołów to woda wpłynęła najbardziej na ludzkie wartości związane z symboliką, rytuałami i metafizyką. Woda jest obecna w kulturze, tradycjach, zwyczajach oraz sposobach postrzegania środowiska naturalnego.

Woda to pramateria, początek Wszechświata, źródło wszystkich rzeczy. Już od czasów starożytnych jest synonimem Chaosu (przeciwieństwem Kosmosu – porządku), przynosi symboliczną śmierć i takież odrodzenie w niezliczonych ceremoniach kulturowych, przemianę ze „starego” w „nowe”. Woda jako źródło życia w wielu mitach jest najpowszechniejszym lekiem w uzdrowiskach.

Reklama

W większości kultur woda została obdarzona duchowością. Szacunek dla świętości wody jest nadal wielki i wiele społeczności wciąż kultywuje obrzędy i zwyczaje związane z wodą. Woda jest również elementem wielu uroczystości, jak chrzty, ablucje, rytuały oczyszczenia, a także ceremonie zaślubin. Ogromny kalejdoskop znaczeń mówi nam o istnieniu wody w religii, filozofii, sztuce i nauce. Całe społeczeństwa budowane są na kulturze, polityce i inżynierii wody. Od czasów najstarszych człowiek był zafascynowany żywiołem wody, a także od niego uzależnionym: od zakładania miast i architektury oraz układów dróg i komunikacji, przez próby okiełznania wody – budowę akweduktów, łaźni, świątyń, kanałów, melioracje; walki z nią – podczas okresowych suszy i potopów, aż do entuzjazmu podczas jej poszukiwania na Marsie i innych planetach.

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja na Barce

Małgorzata Cichoń

Radio nowohuckie.PL wraz z Pallotyńską Wspólnotą Ewangelizacyjną oraz Krakowską Żeglugą Pasażerską zapraszają na rejsy ewangelizacyjne po Wiśle.

Więcej ...

USA: policjanci na kolanach modlili się za ofiarę interwencji swego kolegi

2020-06-01 16:48

twitter.com/ShamelLakin

Policjanci z hrabstwa Miami-Dade w stanie Floryda, w południowo-wschodniej części USA, modlili się przed budynkiem komisariatu za duszę zabitego przez amerykańskiego policjanta 25 maja George'a Floyda. Czarnoskóry mieszkaniec Minneapolis został zabity podczas interwencji białego policjanta. Zdarzenie, które zostało sfilmowane, doprowadziło do masowych zamieszek w kilku miastach Stanów Zjednoczonych, w których zatrzymanych zostało łącznie ponad 4 tys. osób.

Więcej ...

Włochy: opactwo na Monte Cassino znów otwarte dla pielgrzymów

2020-06-02 19:49

Słynne benedyktyńskie opactwo na Monte Cassino zostało 31 maja otwarte dla pielgrzymów i turystów po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W 2018 r. miejsce to, w którym pochowano św. Benedykta i św. Scholastykę, odwiedziło 218 tys. osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Kościół musi być przeźroczysty

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Kościół

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji...

Kościół

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Polska

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Wiadomości

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...