Reklama

Niedziela 28/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Odbudować polski dom

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Trzeba natychmiast rozpocząć repolonizację, aby odzyskać Polskę dla Polaków. Media już w 90 proc. są własnością niepolską. W obcych rękach znalazło się 60 proc. naszych banków. Najwyższy czas zatrzymać szaleństwo wyprzedaży majątku narodowego, utraconego już w 70 proc.

Po prostu wierność

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Słowa: „Życzę Ci wierności...” usłyszałem po raz pierwszy i ostatni z ust prymasa Stefana Wyszyńskiego na krótko przed jego śmiercią i wciąż brzmią one w mojej pamięci. Jest to pragnienie bycia wiernym Kościołowi.

z Watykanu
4

Z Watykanu

W dzień poświęcenia wawelskiej katedry, 4 lipca br., papież emeryt Benedykt XVI został włączony do grona doktorów honoris causa dwóch krakowskich uczelni: Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

ze świata
5

Ze świata

Liczba ofiar terroryzmu od roku 2000 pięciokrotnie wzrosła. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach nasiliło się mordowanie niewinnych ludzi przez takie ugrupowania, jak Państwo Islamskie (ISIS) czy Boko Haram w Nigerii.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

W referendum 61 proc. Greków opowiedziało się za nieprzyjmowaniem warunków pomocy wyznaczonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską. Wierzyciele domagali się od Grecji poważnych cięć budżetowych.

z ostatniej chwili
7

„Dziołcha, do roboty”

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Słowa Beaty Szydło na zakończenie konwencji PiS-u: „Dziołcha, nie godej tyla, ino do roboty” zrobiły większe wrażenie niż otoczenie prawie 200 ekspertów, z którymi wystąpiła

O jeden mniej

(wdd)

Zburzenie w Nowe Soli pomnika Braterstwa Broni Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, na którego miejscu stanąć ma monument Bohaterom walk o Polskę, wywołało oburzenie władz Rosji. W oświadczeniu tamtejszego MSZ jest mowa o „wszczynaniu wojny na pomniki”.

Pięknie się różnią

(wPolityce.pl, opr. wdd)

Różnimy się poglądami – mówię o tym otwarcie.

Publiczne na nowo

(wdd)

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada reformę mediów publicznych. Obecne spółki Skarbu Państwa zostałyby przekształcone w instytucje kultury lub wyższej użyteczności.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W 34. Pielgrzymce Rzemiosła, która odbyła się 28 czerwca br., uczestniczyli przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami, duszpasterzami i kapelanami – w sumie przybyło ok. 4 tys. osób.

z Polski
9

Z Polski

Od 26 lipca uczestnicy i wolontariusze będą mogli zarejestrować się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Organizatorzy chcą, by jako pierwszy rejestracji dokonał papież Franciszek.

temat numeru: z papieżem na koniec świata • pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka • 5-13 lipc
10-11

Papież u swoich

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Dziewiąta zagraniczna pielgrzymka papieża Franciszka jest w szerokim sensie podobna do wcześniejszych. Problemy – zarówno społeczne, jak i kościelne – z małymi niuansami są bowiem w zglobalizowanym świecie podobne pod każdą szerokością geograficzną.

temat numeru: z papieżem na koniec świata • Ekwador, Boliwia, Paragwaj
12-13

Na kontynencie nadziei

Ks. Marek Łuczak

Pielgrzymka papieża Franciszka do Ameryki Łacińskiej w dniach 5-13 lipca 2015 r. to swego rodzaju powrót na koniec świata. Jedną z jego stacji jest Paragwaj, a w nim – sanktuarium Matki Bożej Cudownej zza Lasu Yerba.

bł. Józef Toniolo wzorowy ojciec • przygotowania do synodu biskupów o rodzinie
14-15

Siła i odpowiedzialność

Kl. Sławomir Pietraszko

Rodzina złożona z matki, ojca, dzieci i dziadków – to tęsknota wszystkich dzieci. Kojarzy się z ojcostwem – silnym i odpowiedzialnym. Czy jednak możliwe jest pogodzenie kariery z życiem rodzinnym, realizacja pragnień bez zatracania przy tym wiary? Odpowiedź znajdujemy w Pizie, gdzie żył i pracował bł. Józef Toniolo

męstwo
16-17

Zapomniana cnota

Krystyna Czuba

Słowo „męstwo” jest dziś bardzo rzadko używane zarówno w mediach, jak i w polityce czy w życiu codziennym. Zniknęło ze słowników. Stało się niepotrzebne, nieużyteczne. Męstwo to nie tylko odwaga osobista, ale też świadomość tego, kim się jest.

film „Smoleńsk"
18-19

Ten film to portret Polaków

Z Michałem Lorencem rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Z Michałem Lorencem – kompozytorem, twórcą muzyki do powstającego filmu „Smoleńsk” – rozmawia Wojciech Dudkiewicz.

90 lat Polskiego Radia • Szczęsna Milli
20-21

Radiowa misja Milli

Mateusz Wyrwich

Szczęsna Milli w radiu spędziła pół wieku. Autorka reportaży w programie I i III Polskiego Radia. Wyróżniona licznymi nagrodami za reportaże, których była twórczynią bądź współtwórczynią. Także tą najwyższą nagrodą, jaką jest Złoty Mikrofon

nasza rozmowa
22-24

Propozycja dla Polski

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

O fundamentach partii, obrazie koalicji rządzącej i o tym, co Polskę stanowi, z Mariuszem Błaszczakiem – przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

spotkania
25

Nauczyciele pielgrzymowali do źródeł wiary

Anna Cichobłazińska

Obraz klęczącego przed chrzcielnicą św. Jana Pawła II w rodzinnym mieście kierował myśli nauczycieli pielgrzymujących w tym roku na Jasną Górę w stronę tajemnicy chrztu św.: sakramentu i przyszłorocznych uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski.

Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia
26-27

Z Jezusem do Rzymu

Julian Kostrzewa

Takiej pielgrzymki jeszcze nie było. Byli więźniowie, ale i doświadczeni pielgrzymi, szli przez trzy miesiące do Rzymu, pchając i ciągnąc wózek z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego, by wręczyć go papieżowi Franciszkowi

Mówi Roman Zięba, pielgrzym

(JK)

Taka pielgrzymka rozgrywa się na dwóch poziomach. Jeden to wysiłek fizyczny, trudności topograficzne i ryzyko związane z samą drogą. Ale jest też drugi, ważniejszy: to, co się dzieje w nas i między nami, pielgrzymami.

polskie sanktuaria • Siekierki n. Odrą
28-29

Nadodrzańska Królowa Pokoju

Ks. Robert Gołębiowski

Do licznych wakacyjnych szlaków, które warto wpisać w swoje plany, należy niewątpliwie najdalej wysunięte na zachód Polski sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach n. Odrą.

duchowość karmelitańska
30

Jak zdobyć szkaplerz?

Agnieszka Konik-Korn

Z tym pytaniem zwróciłam się do przeora klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, gdzie mieści się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

wiara i życie
31

20-lecie Sanktuarium na Groniu Jana Pawła II

(akw)

Sanktuarium na Groniu św. Jana Pawła II w Beskidzie Małym k. Leskowca obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia. Uroczysta Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona 12 lipca br. o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.

Bez placebo

Ks. Mariusz Rosik

Prof. Herbert Benson z Harvard Medical School zauważył dziwną prawidłowość: wśród pacjentów chorych na AIDS, którzy nie praktykują modlitwy, stwierdzono trzy razy więcej zgonów niż wśród osób żywej wiary dotkniętych tą samą chorobą. W leczeniu AIDS specjalizuje się Centrum Medyczne California Pacific w San Francisco.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Rozesłanie Apostołów Słowa

Ewangelii według świętego Marka (Mk 6, 7-13)

Wiara fundamentem wolności

Abp Wacław Depo

Treść pierwszego czytania z Księgi Amosa odnosi się do wszystkich wysłanników Bożych. Prorok nie stał się apostołem z własnego upodobania. On został wybrany i posłany: „Idź, prorokuj do narodu mojego”. I czego doświadcza? Zamiast dostąpić właściwego posłuchania, nakazano mu milczenie i urzędowo wydalono go z kraju.

poradnik duszpasterski
34

Wakacje?

Odpowiada Ks. Robert Grohs

„Wystarczy ci mojej łaski” (2 Kor 12, 9). Ania: – Ostatnio kilka razy, będąc na Mszy św., słyszałam słowa Jezusa po dokonaniu cudów: „Tylko nie mówcie nikomu”. Dlaczego tak mówił?

felieton
35

Vivat Józef Mandziuk!

Grzegorz Polak

Piękny prezent na 50-lecie kapłaństwa sprawił sobie, a przy okazji czytelnikom, ks. prof. Józef Mandziuk, wybitny historyk Kościoła. Tuż przed jego złotym jubileuszem kapłaństwa Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam” opublikowała ostatni – czwarty tom (część druga) – jego monumentalnej serii „Historia Kościoła katolickiego na Śląsku”. Synteza, którą nazywam na swój prywatny użytek „Silesia sacra”, to jest na pewno jego „opus vitae”.

XIII festiwal misyjny – Bóg mnie kocha

(Red.)

W Zielonce k. Warszawy 21 czerwca br. odbył się XIII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”, zorganizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau. Doroczne święto misjonarzy i ich dobroczyńców rozpoczęło się Mszą św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczył dyrektor Centrum Formacji Misyjnej ks. Jan Fecko. Homilię wygłosił pallotyn z Republiki Demokratycznej Konga ks. Benjamin Bahashi. Podczas Mszy św., w której wzięło udział kilkuset przedstawicieli Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci, wystąpił Chór Miejski im. Józefa Gromali z Zielonki.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Kłopoty z prokuraturą

Ze Stanisławem Piotrowiczem rozmawia Wiesława Lewandowska

O mechanizmach niemocy wymiaru sprawiedliwości ze Stanisławem Piotrowiczem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Półksiężyc w miejsce krzyża

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

Wojna cywilizacji będzie się toczyć nie na polach bitew, ale przede wszystkim na ulicach wielokulturowych miast, w których coraz częściej dochodzi do gwałtownych zamieszek.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Komu ufają Ukraińcy

(pr)

Szkolenie dzieci

(pr)

Spekulacje

(pr)

Spotkanie już pewne?

(pr)

Kiedy dojdzie do spotkania papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem? – Jesteśmy coraz bliżej tego wydarzenia – stwierdził w wypowiedzi dla największego włoskiego dziennika „Corriere della Sera” „minister spraw zagranicznych” patriarchatu moskiewskiego metropolita Hilarion.

Historyczne kielichy na papieskiej Mszy św.

(pr)

śladami Józefa Piłsudskiego
40-41

Zułów rodzinne gniazdo

Sławomir Błaut

Niedawno świętowana 80. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego jest dobrą okazją, by przyjrzeć się nieco bliżej miejscu narodzin i lat dziecięcych naszego narodowego bohatera

felietony
42-43

Jest nadzieja

Alina Czerniakowska

Gdy patrzę na warszawskie śródmiejskie podwórko, zalane słońcem i upałem lipcowym, widzę dzieci małe i większe szkolne, spędzające wakacje na betonie w spalinach, skwarze, zadaję pytanie, dlaczego nie mogą wyjechać, chociaż trochę zregenerować siły, zatruty wielkomiejskim powietrzem organizm.

Prawda czasu, prawda ekranu

Zdzisław Skotnicki

Państwo Niedzielowie z rozkoszą przestąpili progi własnego mieszkania po powrocie z krótkich wakacji z ukochanym wnusiem. Pan Niedziela, nie ściągając butów, pobiegł do pokoju i runął na wersalkę.

Słabość Zachodu

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Cele Państwa Islamskiego są znane, podobnie jak znane były zamiary Adolfa Hitlera.

O co pytać obywateli

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Nowa ordynacja podatkowa nakazuje urzędom skarbowym rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika.

mówi Robert Janson
44-45

Muzyka dla Papieża sama „pchała” mi się pod palce

Z Robertem Jansonem rozmawia Grzegorz Polak

O pasji tworzenia muzyki filmowej, wątpliwościach przy nagrywaniu przeboju „Orła cień” i fascynacji Janem Pawłem II – z Robertem Jansonem rozmawia Grzegorz Polak

wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
46-47

Jachtem między wyspami

Witold Dudziński

Do odpoczynku w Grecji zachęca Kazimierz Kaczor

rodzina • poradnik
48

Lepiej mniej

Joanna Operacz

Porządki w torebce

Stwórca i ziemscy „bogowie”

Marian Salwik

Przyjęta Ustawa o leczeniu niepłodności zezwala na metodę, która łączy się z eugeniczną selekcją ludzkich zarodków, niszczeniem ich lub zamrażaniem. Z tego powodu jest ona głęboko niemoralna i nie może być zaakceptowana przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia.

To nie jest sukces polskiej wolności

Antoni Szymański, Socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Pani premier Ewa Kopacz, gdy komentowała przyjęcie projektu Ustawy o leczeniu niepłodności, powiedziała słusznie, że jest to ustawa o in vitro. Szkoda, że wprowadzono w błąd opinię publiczną, bo istotnie dokument ten nie ma nic wspólnego z leczeniem niepłodności. In vitro nie jest metodą terapeutyczną, po której zastosowaniu kobieta może naturalnie zajść w ciążę.

propozycje
49

Apostolstwo Chorych

(akw)

W tym roku mija 90 lat od powołania wspólnoty Apostolstwa Chorych. Swój jubileusz obchodzi również organizowana na początku lipca ogólnopolska pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych i starszych na Jasną Górę, która odbędzie się już po raz pięćdziesiąty. W historię Apostolstwa Chorych wpisuje się miesięcznik opatrzony takim samym tytułem, który od kilkudziesięciu lat dociera do osób dotkniętych cierpieniem.

Niedziela Młodych
50-53

Dekalog. Nie odrzucaj!

Anna Przewoźnik

Co znaczy żyć zgodnie z Ewangelią? Czy wystarczy przestrzeganie dziesięciu przykazań? Zastanawiasz się czasem na ile słowa wyryte na kamiennych tablicach są w Twoim sercu? Pytania o Dekalog, o wiarę są trudne. Brakuje nam czasem odwagi, by odpowiedzieć na nie nawet przed sobą. Zdarza się, że uciekamy się do słów: wiara to indywidualna sprawa każdego człowieka. Tak, ale… A wiara to przywilej i obowiązek. Codzienna wierność dziesięciu przykazaniom.

Konkurs fotograficzny

Święta na blogu

Z Marcinem Kornasem rozmawia Beata Włoga

O życiowych rozterkach, spełnianiu marzeń i uczeniu się bycia z Jezusem na co dzień z Marcinem Kornasem, autorem książki „Święta Blogerka siostra Faustyna”, rozmawia Beata Włoga

manipulacja konstytucją USA
54

„Homomałżeństwa” legalne?

Tomasz Winiarski

Za oceanem wielkie kontrowersje wzbudziła decyzja Sądu Najwyższego w sprawie „małżeństw” homoseksualnych. Stosunkiem głosów 5 do 4 sędziowie wydali wyrok w kwestii, która od lat była przedmiotem sporów między konserwatystami i liberałami

kultura • Zofia Rozanow
55

O tej, która opisywała klejnot…

O. Michał Legan OSPPE www.legan.paulini.pl

Swoją pracę naukową dotyczącą jasnogórskiego sanktuarium podjęła na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Oddała się jej całkowicie, bo – jak mówiła – „Jasna Góra to klejnot w polskiej koronie”.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Heroiczna samowystarczalność

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 12-18 VII 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58-68

Grillowane udka z kurczaka

Opracowała: Jolanta Marszałek

Mięso drobiowe z grilla smakuje wyśmienicie, ma delikatny smak i stosunkowo szybko można je przygotować. Aby było smaczne i aromatyczne, należy je zamarynować albo natrzeć mieszanką przypraw kilka godzin przed wrzuceniem na ruszt.

Sacrum w obiektywie

Dzieci na wakacjach Caritas

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Pół wieku od koronacji

Ks. Piotr Bączek

19 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej odbędą się uroczystości jubileuszowe 50. rocznicy koronacji papieskimi koronami cudownego wizerunku Pani Ziemi Żywieckiej.

„Nadzieja” potrafi się bawić

Mariusz Rzymek

4. Piknik Rodzinny z „Nadzieją” odbył się 27 czerwca w bielskim parku Słowackiego. Było wiele atrakcji dla dzieci i ich rodziców, m.in. tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa czy lina dla potencjalnych linoskoczków.

Biskupie odwiedziny w Polsce

Monika Jaworska

Pochodzący z naszej diecezji biskupi, którzy na co dzień pełnią posługę za granicą, przyjechali do Polski, by spotkać się z rodakami – biskup ordynariusz Wiesław Krótki OMI z Kanady oraz biskup koadiutor w Republice Środkowoafrykańskiej Zbigniew Kusy OFM pochodzący z Cieszyna.

Niedziela częstochowska

80. rocznica urodzin abp. seniora Stanisława Nowaka

+ Wacław Depo, Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Słowo pasterskie abp. Wacława Depo z racji 80. rocznicy urodzin arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka.

Jedność w różnorodności

Ks. Adrian Dratwa

Tradycją jest, że w ostatnią niedzielę czerwca, z racji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie wyrusza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku niedziela ta wypadła 28 czerwca.

Ku pełni życia

Anna Cichobłazińska

Z Grzegorzem Nienartowiczem – organizatorem Marszu dla Życia i Rodziny w Częstochowie i przewodniczącym Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej – rozmawia Anna Cichobłazińska.

Miłość została tutaj

Ewa Oset

Są autentyczni, zabawni, potrafią wzruszyć do łez – aktorzy teatru „Oczami Brata”, skupiającego osoby z niepełnosprawnością, na zakończenie letniego sezonu artystycznego wystąpili w dwóch spektaklach.

Z myślą o przyszłości

Ks. Ireneusz Skubiś

Jesteśmy jednak wciąż narodem, który nie wyrzeka się Boga. Nasza świadomość chrześcijańska obliguje nas do zachowania wewnętrznej godności dzieci Bożych.

Niedziela podlaska

Obecne pokolenie potrzebuje bohaterów

Ks. Artur Płachno

14 czerwca odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem i poświęceniem pomnika żołnierzy polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczących w latach 1940-45 na zachodnich frontach.

7. Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Jadwiga Ostromecka

W dniach 17-21 czerwca Oddział Warszawski IPN zorganizował na Podlasiu 7. Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, poświęcony szwadronom 6. Brygady Wileńskiej AK.

„Kapłańska służba Bogu i ludziom” – publikacja ks. Czesława Mazurka

Oprac. Jan Krakowski

To nie jest książka o mnie, tylko o tym, ile Pan Bóg może zdziałać dla człowieka” – tak o swojej publikacji zatytułowanej „Kapłańska służba Bogu i ludziom” powiedział się ks. Czesław Mazurek – kapłan diecezji drohiczyńskiej, senior mieszkający obecnie w parafii Korytnica Węgrowska.

Niedziela kielecka

Co dobrego na SacroExpo

Agnieszka Dziarmaga

Czego szukam na SacroExpo? – Produktów tanich, ładnych i w dużej ilości – mówi żartobliwie ks. Edmund Nocoń, proboszcz z Krzcięcic, który pojawił się w dniu otwarcia 16. edycji największej tego typu imprezy wystawienniczej w Europie.

Bł. ks. Józef Pawłowski uhonorowany

Katarzyna Dobrowolska

Ministerstwo Sprawiedliwości przyznało pośmiertnie bł. ks. Józefowi Pawłowskiemu złoty medal za zasługi dla pracy penitencjarnej. Uroczystości wręczenia odznaczenia odbyły się w Warszawie, w świetlicy Aresztu Śledczego na Mokotowie.

Męczennicy i patroni trudnych spraw

Katarzyna Dobrowolska

Kto chce poznać bliżej duchowość i życie świętych Szymona i Judy Tadeusza, powinien dobrze przyjrzeć się ich dwóm wizerunkom znajdującym się w kościele w Łącznej.

Niedziela małopolska

Czas wzajemnego ubogacania

Maria Fortuna-Sudor

Po raz kolejny parafia pw. św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, Rada Dzielnicy XIII i DK Podgórze zorganizowały „Letnie Podgórskie Koncerty”.

By poznać „Atmę”

Maria Fortuna-Sudor

Czytelnikom, których tegoroczne wakacyjne szlaki zawiodą do Zakopanego, polecam odwiedzenie „Atmy” (przy ul. Kasprusie 19), gdzie mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jedyna taka Korona Ziemi

Fryderyk Warta

W Zawoi od kilku miesięcy czynne jest Centrum Górskie „Korona Ziemi”. Wewnątrz pawilonów o powierzchni 1300 m2 znajdują się dziesiątki eksponatów, fotografii i dokumentów obrazujących najwspanialsze osiągnięcia polskich alpinistów i himalaistów.

Biblijne sacrum z Norwegii

Małgorzata Cichoń

W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) do 30 sierpnia prezentowany jest Cykl Biblijny norweskiego malarza Håkona Gullvåga.

„All inclusive”... dla duszy

Małgorzata Cichoń

Pan Bóg wypełnił to, co obiecał: „Ty głoś moją Miłość, a ja zajmę się Tobą!” – mówi Magda z Krakowa, która w tym roku po raz czwarty wyjeżdża na Ewangelizację Nadmorską.

Głębia pustyni

Łukasz Kaczyński

Dwustronny krucyfiks tyniecki z malowidłami prof. Jerzego Nowosielskiego oraz XVI-wieczna rzeźba Michała Archanioła – to tylko niektóre, często niedostępne na co dzień, elementy ekspozycji pt.: „Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia”. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Niedziela lubelska

Rowerowa Sztafeta Miłosierdzia

Anna Gliwa

Od sześciu lat młode osoby, związane z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, przemierzają na rowerach Polskę, by w odwiedzanych miejscowościach opowiadać napotkanym ludziom o pięknie ludzkiego życia i przestrzegać ich przed złem aborcji.

Lekcja historii i patriotyzmu

Anna Gliwa

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie ma już 90 lat. Została utworzona w sierpniu 1925 r. przez bp. Mariana Leona Fulmana. Obecnie jej proboszczem jest ks. Wojciech Szlachetka

Ogród biblijny

Urszula Buglewicz

Z inicjatywy proboszcza ks. Andrzeja Sternika oraz dzięki dobrej współpracy parafian i darczyńców, w ciągu dwóch lat przykościelny teren zmienił się nie do poznania. Wokół świątyni, w uporządkowany i przemyślany sposób, nasadzonych zostało ponad 6 tys. roślin, w tym kwiaty, krzewy i drzewa.

Niedziela legnicka

Wyjątkowe spotkanie Kresowian

Monika Łukaszów

Wiele wzruszeń towarzyszyło uczestnikom 2. Zjazdu Kresowian, który odbył się 28 czerwca w Nowej Wsi Legnickiej. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Legnickim Polu z racji przypadającej 70. rocznicy przyjazdu osadników na Ziemie Zachodnie.

Saragossa – miasto cudu (1)

Dorota Niedźwiecka

Wakacje sprzyjają podróżowaniu i odwiedzaniu różnych miejsc. Wiosną br. odbyła się pod egidą „Niedzieli Legnickiej” pielgrzymka po sanktuariach Europy. Zostało po niej wiele wspomnień, którymi chcemy się podzielić z Czytelnikami, przybliżając niektóre miejsca pielgrzymkowe warte odwiedzin.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży proponuje

Ks. Waldemar Wesołowski

Rajd rowerowy w obronie życia, Kolonie z Bogiem oraz MłynFest – to tylko niektóre propozycje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej na nadchodzące wakacje.

Niedziela przemyska

Bóg działał w moim sercu z niesamowitą mocą

Ks. Mateusz Rutkowski

O problemach, które niesie życie, zakładaniu masek, próbach ucieczki od bólu i Kursie Emaus z Sandrą, jedną z jego uczestniczek, rozmawia ks. Mateusz Rutkowski.

Bezpieczny dom Sióstr Opatrzności Bożej

S. Loretta Dmytryszyn CSDP

W Domu Matki Antoniny Mirskiej przy ul. Krasińskiego w Przemyślu kończy się poranna Msza św. Siostry trwają na modlitwie w kaplicy. Ciszę rozmyślania przerywają dochodzące zza drzwi chóru odgłosy młodych dziewcząt.

Ziarenko do ziarenka

Magdalena Skotnik, Przewodnicząca Rady Parafialnej

Na szlaku bieszczadzkim, wśród pięknej przyrody znajduje się miejscowość Lutowiska, szczycąca się zabytkowym kościołem pw. św. Stanisława BM. Kościół w Lutowiskach jest jedynym zbudowanym w stylu neogotyckim na obszarze polskich Bieszczad i budzi zachwyt i podziw turystów oraz dumę parafian.

Niedziela sandomierska

Ze skarbca sztuki KUL-u

Alicja Trześniowska

Mało znane, lecz cenne dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II można podziwiać na wystawie „Ex Thesauro Universitatis”, zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pod honorowym patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Co robić latem w mieście?

Katarzyna Woynarowska

To najczęściej samorządy są organizatorami rozmaitych projektów, które mają umilić czas dzieciom pozostającym na wakacje w domu. Władze finansują albo całość projektu, albo rodzic musi coś dopłacić, jeśli chce zapisać dziecko na półkolonie, wycieczki czy zajęcia rozwijające talenty.

Coś dla liderów ŚDM

Ks. Adam Stachowicz

W Sandomierzu co jakiś czas organizowane są dla wolontariuszy i liderów Światowych Dni Młodzieży różnego rodzaju kursy i warsztaty. 27 czerwca w Instytucie Teologicznym przeprowadzone zostało szkolenie medialne.

Niedziela świdnicka

Dni skupienia stypendystów diecezji świdnickiej

Hubert Szczypek, stypendysta Fundacji DNT z diecezji świdnickiej

W dniach 19-21 czerwca 2015 r. odbyły się rekolekcje stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Co roku odbywają się one w innym miejscu diecezji. Tym razem młodzież gościła w domu rekolekcyjnym Ojców Sercanów w Polanicy-Zdroju.

Relikwie św. Jana Pawła II w Świebodzicach

Krystyna Smerd

21 czerwca był wielkim świętem w parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach. To dzień wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do tej świątyni, którego dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski

Nadchodzi czas naszej pielgrzymki

Bp Ignacy Dec

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa Aniołów z niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa: „Dlaczego stoicie?”. Słowa te wkładamy w usta pierwszego i przeczystego Anioła, jakim jest dla nas Maryja.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Kapłański dzień skupienia w Siekierkach

Ks. Robert Gołębiowski

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie nawiązywał w swoich homiliach i wystąpieniach do fundamentów życia kapłańskiego. Wskazywał na charyzmat posługi, ubóstwo, rozmodlenie w Duchu Świętym czy służbę wobec ubogich i cierpiących.

Woda jest początkiem wszystkich rzeczy

Malwina Markiewicz

21 czerwca 2015 r. mieszkańcy gminy Cedynia oraz turyści spotkali się nad Odrą, w najdalej na zachód wysuniętym geograficznie punkcie Polski (pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem), by celebrować poświęcenie nurtów rzeki.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie

Ks. Marcin Miczkuła

„Krzyże w życiu pełnią rolę jak krzyżyki w muzyce: podwyższają” – tak mawiał kompozytor Ludwig van Beethoven. Krzyż zbliża nas ku Bogu, a szczególny czas trwania przy Krzyżu przeżywali w dniach 19-26 czerwca 2015 r. mieszkańcy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie.

Jestem narzędziem w rękach Boga (2)

Wspomnienia zebrała Joanna Ścigała, Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

W tym roku mija 28. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Szczecinie. Ojciec Święty odwiedził miasto podczas trzeciej pielgrzymki do Polski 11 czerwca 1987 r. W przygotowaniu szczecińskiej części pielgrzymki brał udział obecny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie ks. kan. Waldemar Michałowski.

Niedziela toruńska

Witaj, bł. Janie

Ks. Paweł Borowski

24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patronalne święto katedry toruńskiej i miasta, w godzinach wieczornych do Torunia przybyły relikwie bł. Jana Łobdowczyka, patrona żeglarzy, flisaków i ludzi morza. Mszy św. w toruńskiej katedrze przewodniczył bp Andrzej Suski.

Po prostu iść

Mikołaj Wyrzykowski

Byłem ogarnięty wątpliwościami. Zbliżał się czas drogi, a ja oddalałem od siebie myśl, że zaledwie za kilka dni będę miał wyruszyć. Wydawało się to niewiarygodne. Bardzo odległe. Niemożliwe. Namalowaliśmy czerwony krzyż św. Jakuba na muszli. Przymocowałem ją do plecaka, spakowałem najbardziej potrzebne rzeczy.

Przez sztukę do Boga

Aleksandra Wojdyło

Z Zenonem Zarembą rozmawia Aleksandra Wojdyło.

Niedziela wrocławska

Wakacje z miłością

Paweł Trawka, koordynator ds. PR i Promocji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Kolonie Caritas, podczas których realizowany jest program wychowawczy „Wartościowa kolonia”, to czas, kiedy najmłodsi doświadczają troski, miłości – caritas, a także uczą się wchodzenia w nowe relacje.

Wrocław odzyskał kolejny cenny obraz

MC/AS

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna podpisał 3 lipca akt przekazania obrazu holenderskiego malarza Pietera Muliera do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Schowaj się pod Jej płaszcz

Adrianna Sierocińska

Kiedy zaczęłam poszukiwania osób, które noszą szkaplerz i chciałyby podzielić się swoim świadectwem, okazało się to prostsze niż się spodziewałam. Pod płaszczem opieki Maryi schowały się już miliony osób!

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Warto pielgrzymować

Kamil Krasowski

2 lipca z Otynia k. Nowej Soli wyszła 32. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszyli, by – jak brzmi hasło tegorocznej pielgrzymki – głosić „radość nawrócenia”.

Sprawności, formacja i szkoła Życia

Katarzyna Jaskólska

Tydzień, dwa, najczęściej prawie trzy – dzieci, młodzież, dorośli, małżeństwa i single, księża, klerycy i siostry zakonne spędzają część wakacji, odkrywając na nowo Boga w ramach oaz, czyli rekolekcji Ruchu Światło-Życie. Oto, jak wyglądał pierwszy turnus w naszej diecezji.

Przyjmiemy każdego

Katarzyna Jaskólska

Z ks. Krzysztofem Hołowczakiem, przewodnikiem Ogólnopolskich Warsztatów w Drodze, rozmawia Katarzyna Jaskólska.

Reklama

Najpopularniejsze

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi