Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Do Krasnobrodu naród cały…

Sławomir Bączyk

„Witaj Maryjo Krasnobrodzka Pani
Tylu łaskami wsławiona.
Tobie składamy serca nasze w dani
Na wieki bądź pozdrowiona.
Spojrzyj na lud Twój z tej zamojskiej ziemi
Zbierz wszystkie łzy i cierpienia.
Wspieraj nas z nieba modłami swoimi
Daj siły, wiedź do zbawienia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta piękna pieśń, napisana przez ks. Dominika Maja podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Dachau, rozbrzmiewa w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie podczas odsłonięcia cudownego obrazu i na rozpoczęcie uroczystych Eucharystii. Szczególnej wymowy nabrała w dniach 1-2 lipca, kiedy to świętowano jubileusz 50-lecia Koronacji Obrazu Pani Krasnobrodzkiej. W słowie skierowanym do wiernych na obchody uroczystości bp Marian Rojek przypomniał, że „lud zamieszkały na tej ziemi od Łukawca po Zamość i od Hrubieszowa po Biłgoraj pozostał i pragnie pozostać wierny Bogu”. „Dajmy wyraz temu pragnieniu i zgromadźmy się na wspólnej modlitwie w Krasnobrodzie (…), aby w ręce Maryi złożyć podziękowanie dla Boga za dobro, które z Jego łaski stało się naszym udziałem w przeszłości i jednocześnie zaczerpnąć Bożych mocy na teraźniejszość i przyszłość” – zachęcił Ksiądz Biskup.

Z zaproszenia Pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Kustosza Sanktuarium w Krasnobrodzie skorzystało wielu pielgrzymów. Wśród zgromadzonych na uroczystości znaleźli się uczestnicy pielgrzymek pieszych z Hrubieszowa, Biłgoraja i Komarowa oraz pielgrzymek autokarowych, rowerowej z Biłgoraja, przybyło też i wielu pielgrzymów indywidualnych z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, z Polski, a także spoza granic Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czuwanie

Modlitewne spotkanie w krasnobrodzkim sanktuarium rozpoczęło się wieczorem 1 lipca Eucharystią, którą sprawował ks. Jarosław Przytuła, rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. O godz. 21 bp Marian Rojek poprowadził Apel Jasnogórski przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej, po czym nastąpiła tradycyjna procesja różańcowa do Kaplicy na Wodzie. W modlitwie apelowej i procesji udział wzięli także abp Wacław Depo z Częstochowy i bp Jan Wątroba z Rzeszowa. Podczas procesji rozważania do tajemnic radosnych prowadził ks. Jarosław Przytuła, który mówił o wielkości Maryi, Jej zawierzeniu i ufności Bogu. – Sekretem wielkości Maryi nie jest jednak ziemska sława ani bogactwo. Sekretem jej wielkości jest pokora i posłuszeństwo Bogu – mówił ks. Jarosław. Mszy św. przy Kaplicy na Wodzie przewodniczył i słowo Boże głosił bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczyła wielka rzesza pielgrzymów, którzy podjęli nocne czuwanie, by nazajutrz wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych.

Reklama

Koronacja

Tegoroczne uroczystości odpustowe zbiegły się z 50. rocznicą Koronacji Obrazu Matki Bożej z Krasnobrodu. Tego uroczystego aktu dokonał 4 lipca 1965 r. na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej w obecności licznie zgromadzonych pielgrzymów, ówczesny biskup lubelski Piotr Kałwa. Poświęcone i nałożone na skronie Jezusa i Maryi korony są wyrazem żywej wiary w moc Miłosiernego Boga, który błogosławi ludziom przez przyczynę Bożej Rodzicielki.

Jubileusz

Głównym wydarzeniem jubileuszu była uroczysta Eucharystia, w której udział wzięli: abp Wacław Depo, pasterze Kościoła zamojsko-lubaczowskiego: bp Marian Rojek, bp Mariusz Leszczyński i bp Jan Śrutwa oraz bp Mieczysław Cisło z Lublina i bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Głównym uroczystościom odpustowym przewodniczył przedstawiciel Ojca Świętego – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Wraz z Księżmi Arcybiskupami i Biskupami Eucharystię sprawowało wielu kapłanów, którzy przybyli do Krasnobrodu z pielgrzymami lub indywidualnie. W homilii abp Celestino Migliore – nawiązując do historii objawień i kultu Matki Bożej Krasnobrodzkiej – przywołał świadectwa cudownych uzdrowień Jakuba Ruszczyka, który dostąpił objawienia, i Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej. Zachęcał też wiernych, by powierzając się Matce Bożej, z dala od wszelkiego zła weszli na drogę wierności i miłości Boga i bliźniego.

Co dalej?

Tegoroczne uroczystości w Krasnobrodzie będziemy wspominać przez długi czas. Jubileusz stał się faktem historycznym, ale pociąga ze sobą pewne skutki. Dla chrześcijan, którzy wzięli udział w tegorocznych uroczystościach, jubileusz staje się wezwaniem, by pielęgnować w sobie życie w łasce uświęcającej, by przyjąć zaproszenie i „wrócić do źródła prawdy, źródła miłości i źródła życia. Odnaleźć to źródło na nowo. Jest nim Jezus Chrystus” – do czego zachęcał w rozważaniach różańcowych ks. Jarosław Przytuła.

Reklama

– Jak bardzo (…) potrzeba nam dziś ponownego zawierzenia się Chrystusowi i Jego oraz naszej Matce. Jak potrzeba nam mądrości, pokory i odwagi, aby ocalić w sercach bojaźń Bożą i szacunek dla Bożego Prawa, aby uchronić rodzinę, małżeństwo i świętość najpiękniejszego daru, jakim jest ludzkie życie – tymi słowami zwrócił się do wiernych Pasterz naszej diecezji.

Niech tegoroczne uroczystości jubileuszowe w Krasnobrodzie, staną się okazją do tego, by rzeczywiście zawierzyć się Chrystusowi, a przez wstawiennictwo Matki Bożej Krasnobrodzkiej upraszać mądrości, pokory i odwagi.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Listopadowa zaduma

Zofia Białas

Pod takim tytułem w Wieluńskim Domu Kultury członkowie Koła Miłośników Poezji działającego przy Uniwersytecie III Wieku przygotowali 15 listopada multimedialne spotkanie z poezją, muzyką i malarstwem, tematycznie związane z jesienią, przypadającymi w listopadzie Uroczystościami Wszystkich Świętych, Dniem Zadusznym i Świętem Niepodległości - stąd trzy odsłony prezentacji: Jesień, Tym, którzy odeszli, Droga do niepodległości.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?