Reklama

"Jesteście w środku Kościoła"

Niedziela płocka 6/2003

W każdej społeczności są dni szczególne. Takim dniem dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta oraz ich podopiecznych była sobota 18 stycznia, kiedy to odbyło się spotkanie noworoczne, w którym wziął udział biskup płocki Stanisław Wielgus.
Już od rana w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki 5 w Płocku panował nastrój przygotowań: przybywający wolontariusze przygotowywali poczęstunek, zaś korzystające ze świetlicy środowiskowej dzieci z pomocą kleryków płockiego WSD ćwiczyły śpiewy.
Punktualnie o 10.00, po powitaniu dostojnego Gościa i radosnym śpiewie kolędy, prezes Stowarzyszenia Anna Kozera w krótkich słowach przybliżyła zebranym działalność Stowarzyszenia. Stowarzyszenie prowadzi świetlicę środowiskową dla dzieci do 13. roku życia oraz klub profilaktyki środowiskowej "Nasz Krąg". Kolejnym dziełem jest "Kromka Chleba", czyli punkt żywienia dla podopiecznych - przeważnie dorosłych, ale wśród osób dożywianych zdarzają się również dzieci. Czwartym działem prowadzonym przez Stowarzyszenie przy współpracy z Rejonowym Urzędem Pracy i innymi firmami, jest pośrednictwo pracy.
Niedawno powstała prowadzona społecznie poradnia rodzinna, w której można już zasięgnąć rady psychologa, logopedy, pedagoga, a w przyszłości także lekarza i prawnika. Choć skromniejsze fundusze nie pozwoliły na wyremontowanie całej pozyskanej w ubiegłym roku powierzchni, to Stowarzyszenie rozwija się: jego członkowie myślą o zorganizowaniu pracowni zajęć technicznych dla młodzieży oraz bardzo potrzebnego domu dziennego pobytu dla podopiecznych, a w dalszej perspektywie zapewnienia im opieki całodobowej.
Składając życzenia wolontariuszom i podopiecznym Stowarzyszenia, Biskup płocki powiedział m. in.: "Z przyjemnością jestem tutaj i ze wzruszeniem uczestniczę w tym spotkaniu. Jeszcze jesteśmy w atmosferze świąt Bożego Narodzenia; świąt szczególnych, wyrażających te wartości, dla których Chrystus przyszedł na świat. On przyszedł na świat z dobroci, z życzliwości, z miłości do każdego człowieka - bez względu na to, kim jest, z jakiej rodziny pochodzi, co reprezentuje. Dla każdego przyszedł Chrystus na świat, żeby nas zbawić, żeby nasze życie uczynić piękniejszym, lepszym, radośniejszym.
Wiemy dobrze, że gdy zapytano kiedyś Jezusa, jakie jest największe przykazanie, On odpowiedział jednoznacznie, że przykazanie miłości Boga i bliźniego. Nie ma chrześcijaństwa bez realizacji tego przykazania - mówił Ksiądz Biskup. - Stąd to, co czyni wasze Stowarzyszenie, jest rzeczą bardzo piękną. Z całego serca, jako biskup Kościoła płockiego dziękuję tym, którzy są w środku Kościoła, bo jesteście w środku Kościoła - w realizacji przykazania miłości. Dziękuję Pani Prezes, wszystkim członkom Stowarzyszenia, władzom miejskim, które wspierają Stowarzyszenie, sponsorom, wolontariuszom, klerykom. Z całego serca za tę działalność dziękuję i życzę, żeby się ona rozwijała".
Po przemówieniach młodzież korzystająca ze świetlicy środowiskowej zaprezentowała sugestywną pantomimę pokazującą, jak otrzymane od Boga dobro pomnaża się, kiedy jest dzielone z innymi. Okazji do dzielenia się dobrem na co dzień Stowarzyszeniu nie brakuje. Przygotowany przez wolontariuszy świąteczny poczęstunek, który zakończył spotkanie, był kolejną z nich.

Wybrane dla Ciebie

Idę po śmierć, idę po życie

Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 18-20

youtube

Ks. Piotr Pawlukiewicz to jeden z najbardziej znanych polskich rekolekcjonistów. Na spotkania z nim przychodzą wielkie rzesze wiernych. Znany jest również z niedzielnych kazań podczas Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio. W wyjątkowym wywiadzie dla „Niedzieli” opowiada o swojej chorobie, o tym, jak przygotować się na śmierć, i dlaczego warto dążyć do świętości

Więcej ...

Żywiec: błogosławieństwo i Koronka do Bożego Miłosierdzia z wieży konkatedry

2020-03-30 09:41

youtube.com

Przed Godziną Miłosierdzia duszpasterze konkatedralnej parafii Narodzenia NMP w Żywcu wspinają się po 218 schodach, by z balkonu na wieży kościoła błogosławić mieszkańców miasta Najświętszym Sakramentem. W ten sposób proszą Boga o ustanie koronawirusa, umacniają żywczan, błogosławiąc miasto na cztery strony świata. Tak ma być codziennie o godz. 15.00 aż do dnia ustania epidemii.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem