Reklama

"Jesteście w środku Kościoła"

Niedziela płocka 6/2003

W każdej społeczności są dni szczególne. Takim dniem dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta oraz ich podopiecznych była sobota 18 stycznia, kiedy to odbyło się spotkanie noworoczne, w którym wziął udział biskup płocki Stanisław Wielgus.
Już od rana w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki 5 w Płocku panował nastrój przygotowań: przybywający wolontariusze przygotowywali poczęstunek, zaś korzystające ze świetlicy środowiskowej dzieci z pomocą kleryków płockiego WSD ćwiczyły śpiewy.
Punktualnie o 10.00, po powitaniu dostojnego Gościa i radosnym śpiewie kolędy, prezes Stowarzyszenia Anna Kozera w krótkich słowach przybliżyła zebranym działalność Stowarzyszenia. Stowarzyszenie prowadzi świetlicę środowiskową dla dzieci do 13. roku życia oraz klub profilaktyki środowiskowej "Nasz Krąg". Kolejnym dziełem jest "Kromka Chleba", czyli punkt żywienia dla podopiecznych - przeważnie dorosłych, ale wśród osób dożywianych zdarzają się również dzieci. Czwartym działem prowadzonym przez Stowarzyszenie przy współpracy z Rejonowym Urzędem Pracy i innymi firmami, jest pośrednictwo pracy.
Niedawno powstała prowadzona społecznie poradnia rodzinna, w której można już zasięgnąć rady psychologa, logopedy, pedagoga, a w przyszłości także lekarza i prawnika. Choć skromniejsze fundusze nie pozwoliły na wyremontowanie całej pozyskanej w ubiegłym roku powierzchni, to Stowarzyszenie rozwija się: jego członkowie myślą o zorganizowaniu pracowni zajęć technicznych dla młodzieży oraz bardzo potrzebnego domu dziennego pobytu dla podopiecznych, a w dalszej perspektywie zapewnienia im opieki całodobowej.
Składając życzenia wolontariuszom i podopiecznym Stowarzyszenia, Biskup płocki powiedział m. in.: "Z przyjemnością jestem tutaj i ze wzruszeniem uczestniczę w tym spotkaniu. Jeszcze jesteśmy w atmosferze świąt Bożego Narodzenia; świąt szczególnych, wyrażających te wartości, dla których Chrystus przyszedł na świat. On przyszedł na świat z dobroci, z życzliwości, z miłości do każdego człowieka - bez względu na to, kim jest, z jakiej rodziny pochodzi, co reprezentuje. Dla każdego przyszedł Chrystus na świat, żeby nas zbawić, żeby nasze życie uczynić piękniejszym, lepszym, radośniejszym.
Wiemy dobrze, że gdy zapytano kiedyś Jezusa, jakie jest największe przykazanie, On odpowiedział jednoznacznie, że przykazanie miłości Boga i bliźniego. Nie ma chrześcijaństwa bez realizacji tego przykazania - mówił Ksiądz Biskup. - Stąd to, co czyni wasze Stowarzyszenie, jest rzeczą bardzo piękną. Z całego serca, jako biskup Kościoła płockiego dziękuję tym, którzy są w środku Kościoła, bo jesteście w środku Kościoła - w realizacji przykazania miłości. Dziękuję Pani Prezes, wszystkim członkom Stowarzyszenia, władzom miejskim, które wspierają Stowarzyszenie, sponsorom, wolontariuszom, klerykom. Z całego serca za tę działalność dziękuję i życzę, żeby się ona rozwijała".
Po przemówieniach młodzież korzystająca ze świetlicy środowiskowej zaprezentowała sugestywną pantomimę pokazującą, jak otrzymane od Boga dobro pomnaża się, kiedy jest dzielone z innymi. Okazji do dzielenia się dobrem na co dzień Stowarzyszeniu nie brakuje. Przygotowany przez wolontariuszy świąteczny poczęstunek, który zakończył spotkanie, był kolejną z nich.

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania