Reklama

Niedziela 40/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Stawką synodu jest rodzina

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Tuż przed rozpoczęciem w Watykanie synodu biskupów na temat rodziny Ojciec Święty Franciszek spotkał się w Stanach Zjednoczonych z rodzinami całego świata. „Papieski hymn na cześć rodziny zdominował Święto Rodzin na alei Benjamina Franklina w Filadelfii” – napisały agencje prasowe

Przestańcie walczyć z Bogiem!

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Słyszy się jeszcze nieraz powiedzenie, jakoby dzisiaj już nieaktualne: sieroty po Stalinie. Wiemy, kim był wódz rewolucji, obok Lenina, morderca milionów ludzi, decydent o wymordowaniu polskich obywateli w Katyniu, odpowiedzialny za zsyłki, gułagi, za krew, ból i nieszczęścia.

pielgrzymka papieska • Stany Zjednoczone
4-5

Papież Franciszek spotkał całą Amerykę

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To była z wielu względów historyczna wizyta. Entuzjazm, z jakim Papież był przyjmowany przez amerykańskie elity i przez zwykłych, wylegających na ulice ludzi, daje nadzieję, że ważne słowa Franciszka nie tylko będą cytowane, ale też zapadną w serca, że poruszą umysł i wolę milionów do działania.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Przynajmniej 717 osób zginęło, a ponad 800 odniosło rany podczas dorocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki. To najbardziej krwawy od 25 lat incydent w świętym mieście islamu. Liczący 2 mln osób tłum szedł z Mekki do oddalonej o 5 km Miny, gdzie znajduje się kamień Dżabarat, symbolizujący szatana.

beatyfikacja m. Klary Ludwiki Szczęsnej
7

Ciesz się, Polsko!

Małgorzata Cichoń

Kiedyś nieznacznie zmieniła swoje nazwisko – ze „Szczesna” – na „Szczęsna”. Czyżby przewidziała, że będą ją nazywać błogosławioną, czyli szczęśliwą? Taki tytuł przysługuje jej od 27 września 2015 r.!

dysputa • raport jasnogórski 2016
8-9

„Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”

Ks. Jacek Molka

Pierwsza odsłona Raportu Jasnogórskiego.
[ZOBACZ WIDEO]

z Jasnej Góry
10

Radość konsekracji

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W dniach 23-26 września br. na Jasnej Górze odbywał się II Kongres Młodych Konsekrowanych.

z Polski
11

Z Polski

pożegnanie śp. ks. Feliks Folejewski SAC
12

Zakochany w Bożym Miłosierdziu

Grzegorz Polak

Apostoł Miłosierdzia Bożego, apostoł Warszawy, święty kapłan – takie określenia padają po śmierci 22 września br. ks. Feliksa Folejewskiego, pallotyna, wspaniałego duszpasterza i rekolekcjonisty, który przez 55 lat kapłaństwa służył wiernie Kościołowi i narodowi, a jako mądry nauczyciel tysiącom ludzi pomagał odnajdywać drogę do Boga.

Forum Środowisk Katolickich „Między Synodami"
13

Biskupi, brońcie rodziny!

Milena Kindziuk

Środowiska katolickie zgromadzone w Forum „Między Synodami” opracowały dokument na temat najbardziej palących problemów dotyczących współczesnej rodziny. Polscy biskupi zawiozą go do Rzymu i przedstawią na październikowym Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów ds. Rodziny

temat numeru: synod biskupów o rodzinie
14-19

Na synodzie ma triumfować Słowo Boże, a nie czyjeś idee

Z kard. Robertem Sarahem rozmawiał Włodzimierz Rędzioch

Z kard. Robertem Sarahem – prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Co przyniesie Synod

Artur Stelmasiak

W rozpoczynającym się synodzie biskupów o rodzinie bierze udział trzech biskupów z Polski oraz małżeństwo Pulikowskich. Z jakimi postulatami pojechali do Rzymu?

19

Uporządkować serce

Karolina Mysłek

Po co Bogu dziękczynienie? Jaki jest wspólny mianownik wszystkich powołań? Dlaczego Judasz zdradził? Czy tylko nieliczni będą zbawieni? Jak nauczyć się odczytywać Boże znaki w codzienności? To tylko niektóre wątpliwości wielu z nas. I często zostajemy z nimi bez odpowiedzi.

temat numeru: synod biskupów o rodzinie • mówi bp Jan Wątroba
20-21

Kościół i rodzina ostatnim bastionem ludzkości

Z bp. Janem Wątrobą – rozmawia Lidia Dudkiewicz

O rozpoczynającym się synodzie na temat rodziny oraz palących problemach rodziny w Polsce i na świecie z bp. Janem Wątrobą – przewodniczącym Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Lidia Dudkiewicz

Dzieło Nowego Tysiąclecia
22-23

Niezwykła Fundacja, która buduje rodzinę

Aleksandra Krowicka

Piętnaście lat – to czas, w którym człowiek wzrasta, kształtuje swoją osobowość, rozwija się. Dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to czas, w którym pomogła tysiącom młodych niezamożnych ludzi z całej Polski.

5 października • wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej
24-25

Sekretarka Pana Jezusa

Z abp. Stanisławem Nowakiem – rozmawia ks. Marek Łuczak

O św. Faustynie, początkach kultu Bożego Miłosierdzia i problemach z tłumaczeniem „Dzienniczka” z abp. Stanisławem Nowakiem – współkonstruktorem tego kultu – rozmawia ks. Marek Łuczak

25

Spotkanie kierowników i dyrektorów pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

Beata Pieczykura

różańcowy październik
26-27

W Różańcowym ogrodzie

Ks. Jarosław Krzewicki

Nazwa różaniec – „rosarium” oznacza bukiet bądź ogród róż. Liczba zdrowasiek w Różańcu jest niczym 150 psalmów, do których św. Jan Paweł II dodał jeszcze 50, by rozjaśnić pełnię tajemnic zbawienia.

27

O świętych bliskich sercu

(xmł)

polska sakra na Bermudach
28-29

Przypadek to imię Pana Boga

Z bp. Wiesławem Śpiewakiem CR rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Jest pierwszym biskupem z polskiej prowincji Zmartwychwstańców. We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 1 października br., w diecezji Hamilton na Bermudach przyjmuje sakrę biskupią.

29-30

Jedyny taki patron! Jedyny taki kongres!

Dr Paweł Wosicki

Sakrament dojrzałej wiary

Ks. Jacek Molka

Sakrament bierzmowania wyrasta niejako z chrztu św. i Eucharystii. Z pewnością w przygotowaniu do jego przyjęcia pomogą materiały, które ostatnio wydało Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”

wiara i życie
31

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Miłością unoszony

Ks. Mariusz Rosik

Urodzony w Witebsku w 1887 r., a zmarły w Paryżu w 1985 r. Marc Chagall pisał: „Od młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze mi się wydawało i nadal wydaje, że jest największym źródłem poezji wszystkich czasów. Biblia jest jak rezonans natury i tę tajemnicę próbowałem przekazać...

Miłosierni słowem i czynem

liturgia tygodnia
32-33

Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 10, 2-16 [krótsza perykopa: Mk 10, 2-12])

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Punkt wyjścia Liturgii Słowa stanowi opowiadanie o stworzeniu kobiety, zamieszczone w pierwszej księdze Biblii, czyli Księdze Rodzaju. Jego trzon stanowią słowa: „Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam”. Znamienne, że nie wypowiedział ich mężczyzna, nieświadomy jeszcze swego położenia i skupiony na sobie, lecz Bóg.

poradnik duszpasterski
34

Trzeba dorosnąć

Odpowiada Ks. Robert Grohs

„Obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość” (Ef 2, 14).
Staszek: – Ostatnio w mojej parafii ksiądz zapraszał na nabożeństwa różańcowe. Przecież wiadomo, że i tak będą chodzili ci, co zawsze, głównie starsze panie. Czy nie szkoda więc czasu na takie ogłoszenia?

felieton
35

Nawrócony świadek

Grzegorz Górny

Wśród wielu książek, które nie zostały dotąd przetłumaczone na język polski ani nie zostały wydane u nas, szczególne miejsce zajmuje autobiografia Whittakera Chambersa pt. „Świadek” z 1952 r. Jej autor był jednym z najbardziej wpływowych dziennikarzy amerykańskich w ubiegłym stuleciu, publicystą tak renomowanych pism, jak m.in. „Time” czy „National Review”.

35

Kościół chce sprawiedliwości, nie przywilejów

(KAI)

Odmowa zwrotu zagrabionej własności kościelnej jest w istocie równoznaczna z zaakceptowaniem aksjologii państwa komunistycznego – stwierdza metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w opublikowanym 24 września 2015 r. liście do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

nowość
36-37

Michalik – lektura obowiązkowa!

Milena Kindziuk

Anegdota o tym, jakoby malarz Jan Styka miał usłyszeć od Maryi słowa: „Ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze”, doskonale pasuje do ukazującej się właśnie książkowej biografii abp. Józefa Michalika. Bo Tomasz Krzyżak, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, obraz Metropolity Przemyskiego „namalował dobrze”. Nie na kolanach. I to jest ogromna zaleta tej książki

rozmawiamy o Polsce
38-39

Złote pociągi z dynamitem

Z Jerzym Polaczkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O wizerunkowej, lecz nieefektywnej modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej i drogowej z Jerzym Polaczkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

ponad granicami
40-41

Amerykańska dyplomacja wraca na Kubę

Tomasz Winiarski

Historia dzieje się na naszych oczach. Po ponad półwieczu Stany Zjednoczone wznowiły relacje dyplomatyczne z reżimem Castro na Kubie

fakty • opinie
42

Dokąd zmierzają Niemcy

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

Niemcy traktują Unię Europejską jako skuteczny instrument realizacji swoich narodowych interesów

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Marsz dla życia atakowany przez anarchistów

(pr)

Papieski samolot

(pr)

Co 5 minut śmierć za wiarę w Chrystusa

(pr)

Pozytywne oceny

(pr)

Papież pobłogosławił i mają dzieci

(pr)

Liz i Ryan Tremblay to amerykańskie małżeństwo z Rhode Island. Nieco ponad miesiąc temu Liz urodziła trojaczki. Małżonkowie są święcie przekonani, że to zasługa błogosławieństwa, którego udzielił im papież Franciszek.

9 października 2015 r. • Międzynarodowy Dzień Pisania Listów
44-45

Poczta bliska, zaufana i bezpieczna

Z Jerzym Jóźkowiakiem rozmawia Anna Wyszyńska

Z Jerzym Jóźkowiakiem – prezesem Poczty Polskiej – rozmawia Anna Wyszyńska

felietony
46-47

Europy Polska nie obchodzi

Alina Czerniakowska

Teraz, gdy wrze dyskusja na temat uchodźców, „tsunami nadciągającego ku Europie”, warto wziąć do ręki świeżo wydaną przez Frondę książkę Jeana Raspaila „Obóz świętych”.

Przywrócić urodę naszej Ojczyźnie

Zdzisław Skotnicki

Duch europejski

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Jedność europejskiego ducha należy wprowadzać siłą?

Mamy zginąć na rozkaz Berlina

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

„Zielone ludziki” wkraczają do Europy Zachodniej

rodzina • poradnik
48

Na jesienne smuteczki

Joanna Operacz

Jesienią wiele osób skarży się na złe samopoczucie: apatię, osłabienie, czasem także drażliwość. Klimatu w Polsce nie zmienimy, ale jest kilka sposobów na to, żeby poczuć się choć trochę lepiej

48

Zamknięci w swoich ciałach

Opracowała Helena Maniakowska

Żyjący inaczej, w śpiączce, to pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji „Światło” w Toruniu, w przypadku których brak wczesnej rehabilitacji neurologicznej bardzo często decyduje o ich dalszym życiu.

Niedziela Młodych
50-53

Bo w grupie raźniej

Anna Kapłańska

Kółko modlitewne, sposób na samotność, grupa wsparcia, lekarstwo na nudę, powtórka z katechezy… Czym właściwie jest wspólnota akademicka?

On jest

Kl. Wojciech Biś

Kiedy jestem przy Jezusie Eucharystycznym, często towarzyszy mi poczucie bycia kochanym. On mnie przyjmuje takiego, jakim jestem, w całej swojej niedoskonałości. Doświadczam, że nic, absolutnie nic, nie może mnie odłączyć od miłości Jezusa

Wincentyńskie Spotkanie Młodych

Oswajanie wiary
53

Rozwiązanie konkursu

nowy album Białego Kruka
54

Na wakacjach z ks. Karolem Wojtyłą

Joanna Szczerbińska

Z okładki spogląda na nas wysportowany, postawny mężczyzna w sile wieku, ubrany wakacyjnie, w krótkie spodenki i koszulkę, ma także zabawną czerwoną chustkę zawiązaną wokół głowy, chroniącą przed spiekotą. Na jego szyi widoczny jest szkaplerz. Mężczyzna siedzi na składanym turystycznym krzesełku, mrużąc oczy przed słońcem, lekko się uśmiecha, w ręku trzyma książkę.

konferencja w „Niedzieli" • wystawa na Jasnej Górze
55

Życie jest dobre

Karolina Mysłek

Odpowiedzialność za życie i troska o nie, walka o cywilizację chrześcijańską w Europie, rodzina i rodzicielstwo – to zagadnienia podejmowane w ramach bioetycznej konferencji „Życie jest dobre”, która 26 września br. odbyła się w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

(K. C.)

Kain i Abel

Jestem osobą wiekową, czytam „Niedzielę” od 5 lat. z listów przesyłanych do Redakcji wynika, że każdy z nas na swojej drodze spotkał ludzi złych i dobrych, jak Kain i Abel. Podobnie było u mnie. Było mi ciężko w życiu.

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 4-10 X 2015

Ewa Aszkiewicz

rózne
57

Muzyczne Dary

VIII Ogólnopolską Konferencję Wolontariatu Hospicyjnego

Ks. Marek Kujawski SAC, duszpasterz hospicjum

różne
57

Iść za marzeniem

58

Zupa buraczkowa

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Smaczna tradycyjna zupa buraczkowa. Najlepsza jesienią, kiedy możemy wykorzystać wszystkie dary ogrodów. Przepis pochodzi od p. Krystyny Szymonik z Częstochowy

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Moc ukryta w paciorkach

Ks. Ireneusz Skubiś

Jest rzeczą zastanawiającą, że kontakt z Bogiem – życie modlitewne odbywa się często przez odmawianie Różańca. To ulubiona modlitwa Kościoła. Obok brewiarza różaniec jest najczęściej dostrzeganym przedmiotem w rękach zakonników, zakonnic, kapłanów, biskupów, ale także ogromnej rzeszy ludzi świeckich.

Jubileusz 20-lecia Akcji Katolickiej u św. Elżbiety Węgierskiej

Teresa Zasuń

Parafialny Oddział AK przy parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie powstał 12 października 1995 r. Prezesem został Karol Świerczyński. Asystentem kościelnym był ówczesny proboszcz ks. Marian Mermer.

Dusza tego miasta

Katarzyna Woynarowska

Bazylika świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Z daleka widać strzelistą sylwetkę kościoła. Ludzie przejeżdżający przez Zawiercie uważają, że to najbardziej charakterystyczny element tego miasta. Wizytówka miejsca, a nowy proboszcz dodaje, że to dusza Zawiercia.

Niedziela małopolska

Raban na Podhalu

Katarzyna Sikora

Dwa miesiące przygotowań. Kilkadziesiąt młodych osób zaangażowanych w organizację. Wreszcie deszczowa sobota, 19 września, dwa pytania i tylko jedna możliwa odpowiedź: „Kościół potrzebny młodym. Młodzi potrzebni Kościołowi”

Nie ma rzeczy niemożliwych

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Poznałam go w Golkowicach. Był początek lata, a ja trafiłam do podkrakowskiej parafii, prowadzonej przez Misjonarzy Słowa Bożego, aby poznać i opisać tę wspólnotę. Na plebanii spotkałam proboszcza – o. Stanisława Łomnickiego SVD i młodego wikariusza...

Z sercem, wiarą i... wiedzą

To działania prekursorskie dla terenie Polski, oddolna inicjatywa, która może przynieść każdemu z nas wiele korzyści. Bo przecież, chcąc nie chcąc, od wewnątrz poznajemy takie miejsca jak: szpital, dom pomocy społecznej, hospicjum... Łatwiej w nich przebywać, gdy otaczają nas ludzie z sercem, wiarą i... wiedzą.

Niedziela lubelska

Zmarłym pamięć, żyjącym pojednanie

Ewa i Tomasz Kamińscy

Wrzesień to miesiąc, w którym w 1939 r. dotknęła nas narodowa tragedia. Pierwszego dnia miesiąca napaść Niemiec, a potem kolejna – 17 września – Związku Radzieckiego. Obrona przed dwoma agresorami musiała zakończyć się klęską.

Pamiętajmy o Majdanku

(etk)

Od 70 lat we wrześniu spotykają się w Lublinie byli więźniowie KL Lublin, czyli niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

Związkowcy u Matki Bożej

Tadeusz Boniecki

W Chełmie odbyły się uroczystości związane z 35. rocznicą utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Eucharystii sprawowanej w intencji związkowców w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Podczas Liturgii Metropolita Lubelski poświęcił tablicę upamiętniającą to historyczne wydarzenie.

Niedziela łódzka

XV Dzień Papieski w Łodzi

Oprac. Dagmara Zalewska

Swoje przygotowania do Dnia Papieskiego łódzcy stypendyści rozpoczną już w sobotę 10 października. Spotkają się na wspólnym czuwaniu przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy katedrze o godz. 21.

By rozlewała się na świat Iskra Miłosierdzia

Dagmara Zalewska

Ponad 6,5 tys. wiernych z archidiecezji łódzkiej uczestniczyło w pielgrzymce do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, będącej jednym z etapów duchowego przygotowania do zbliżającego się Roku Jubileuszowego – Miłosierdzia Bożego oraz Światowych Dni Młodzieży

Ks. Józef Dziuda

Ks. Mieczysław Różański

W obozie koncentracyjnym w Dachau zginęło 114 księży diecezji łódzkiej. Żadna inna diecezja w Polsce nie poniosła tak dużych procentowo strat duchowieństwa. W tym roku minęła 70. rocznica wyzwolenia obozu

Niedziela rzeszowska

Wszystko dla Ciebie, Najświętsze Serce Jezusa

Ks. Janusz Sądel

Sanktuarium Jana Pawła II i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie 19 września wypełniło się kapłanami diecezji rzeszowskiej, którzy przybyli tu na doroczny dzień modlitw o świętość kapłanów, połączony z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Pielgrzymce przewodniczył bp Jan Wątroba

Akcja na zamek

Arkadiusz Bednarczyk

Znany działacz niepodległościowy Inspektoratu Armii Krajowej płk Łukasz Ciepliński 7 października 1944 r. podjął pod osłoną nocy akcję oswobodzenia ok. 400 więźniów niesprawiedliwie przetrzymywanych na rzeszowskim zamku... Za swoje czyny był brutalnie torturowany przez trzy lata w więzieniu.

Druskienniki ulubione uzdrowisko Marszałka

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Jesień to dobry czas, aby wybrać się do Druskiennik. To właśnie o tej porze roku regularnie przyjeżdżał tu Józef Piłsudski. W latach międzywojennych marszałek, wywodzący się z pobliskich rejonów, był najsłynniejszym druskiennickim kuracjuszem i miał do kurortu duży sentyment. Uzdrowisko jemu zawdzięczało szybki powrót do świetności po zniszczeniach I wojny światowej.

Niedziela sandomierska

Rodziny u Jasnogórskiej Pani

Ks. Adam Stachowicz

W dniach 26-27 września na Jasnej Górze odbyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego. W rozmowach, prelekcjach, a przede wszystkim w modlitwie dominował wątek zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny. Towarzyszyliśmy w tym wydarzeniu rodzinom z diecezji sandomierskiej.

Diecezjalne Dni Życia Konsekrowanego

Ks. Adam Stachowicz

Życie konsekrowane jest piękną i nieodłączną częścią całej wspólnoty Ludu Bożego – mówi s. Klara Halina Radczak.

Różaniec w rodzinie

Danuta i Jerzy Łatka

Od ośmiu może dziewięciu lat modlimy się za nasze dzieci „Różańcem Rodziców”. To inicjatywa internetowa powstała w 2001 r. Dowiedzieliśmy się o niej od naszej przyjaciółki z Domowego Kościoła i podjęliśmy tę modlitwę ze świadomością, że nie wszędzie my, jako rodzice, możemy pomóc dzieciom, że nie wszędzie możemy być z naszymi dziećmi, a jako rodzice chcielibyśmy dla nich tego, co najlepsze

Niedziela świdnicka

Diecezjalny Dzień Młodzieży z bł. ks. Hirschfelderem

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Konferencja nt. przygotowania do ŚDM, adoracja Najświętszego Sakramentu z rachunkiem sumienia i okazja do spowiedzi, Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha oraz koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków, jeżdżących na 70 oślętach” to program Diecezjalnego Dnia Młodzieży, któremu przyświecało hasło „Dotknij Miłosierdzia”

Priorytetowe zadania Kościoła

Bp Ignacy Dec

Misja głoszenia Ewangelii jest dzisiaj bardzo ważna, podobnie jak była ważna w każdymczasie. Jak spojrzymy na historię Kościoła, to możemy w niej znaleźć takie okresy, kiedy bardziej akcentowano misję głoszenia słowa, ze szkodą dla sprawowania sakramentów.

Wspominali Bohatera wiary

Marek Zygmunt

Kapłani i wierni z Polski, Niemiec i Czech wzięli udział w obchodach piątej rocznicy beatyfikacji pochodzącego z Kłodzka ks. Gerharda Hirschfeldera

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Ważny dzień dla Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża

Siostry Uczennice Krzyża

Ziemia szczecińsko-kamieńska kryje w sobie niejedną Bożą tajemnicę, to oczywiste… Tajemnicą, która obejmuje każdą ziemię i historię, jest Krzyż Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Nie znajdzie wyczerpującej odpowiedzi ten, kto stawia pytanie o Krzyż.

Odsłonięto epitafium rodziny von Thun

Julia A. Lewandowska

W niedzielę 27 września w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie w czasie Mszy św. o godz. 11 miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego barokowego epitafium poświęconego rodzinie von Thun.

50 lat wiernej służby

Ks. Robert Gołębiowski

Powołanie do życia zakonnego jest jedną z najpiękniejszych form służby Bogu i każdemu bliźniemu. Niesie ze sobą całkowite wyrzeczenie, poświęcenie siebie, posłuszeństwo, czystość, ubóstwo, a nade wszystko jest emanowaniem miłością i dobrocią wobec każdego człowieka.

Niedziela toruńska

Wicemistrzowie Polski

Tomasz Gałka

Po zdobyciu brązowego medalu w 19. Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu, które odbyły się w dniach 6-8 lutego w Rumii, piłkarze SL-SALOS Przeczno zdobyli srebrny medal na 23. Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Świętochłowicach w dniach 18-20 września

Wspólnie do świętości

Wojciech Wielgoszewski

W kościele w Grębocinie coraz częściej można spotkać młode małżeństwa modlące się o potomstwo, rodziców z dziećmi, narzeczonych i osoby modlące się o dobrego współmałżonka.

„Głos z Torunia” w drodze

W ramach 19. pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy „Głosu z Torunia” udali się również do opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach i mieszczącego się nieopodal Centrum Jana Pawła II.

Niedziela wrocławska

Wołają o szacunek dla człowieka

Magdalena Lewandowska

Historyczny moment dla Archidiecezji Wrocławskiej i Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety odbył się 26 września w katedrze wrocławskiej – abp Józef Kupny uroczyście zamknął diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego siostry M. Paschalis i IX Towarzyszek, elżbietanek, które poniosły męczeńską śmierć z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, broniąc czystości swojej, innych sióstr i życia podopiecznych.

Senior, czyli starszy

Lilianna Sicińska

Boimy się starości, przytaczając dane: na świecie w 2000 roku żyło 600 mln osób powyżej 60 roku życia; w 2010 już 800 mln, a w 2050 – spodziewamy się aż 2 miliardów osób w tym wieku.

Serce diecezji

Magdalena Lewandowska

Sobór Watykański II w Dekrecie o formacji kapłańskiej nazywa seminarium „sercem diecezji”. Seminarium duchowne jako serce diecezji działa dla potrzeb Kościoła lokalnego i bardzo żywo uczestniczy w jego życiu, formuje dla wiernych tysiące kapłanów, szafarzy sakramentów świętych, głosicieli Ewangelii. Wrocławskie seminarium duchowne służy archidiecezji już 450 lat

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Odpust maryjny

Adam Łazar

Oleszycki parafialny kościół jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ten tytuł nadał 6 listopada 1753 r. bp Wacław Hieronim Sierakowski. O maryjności tej świątyni zaświadczają dzieła sztuki.

Rodzinny projekt

Agata Borowiec

Zostałam wychowana w duchu patriotycznym i katolickim. Aleksandrów, wieś, z której pochodzę, podczas II wojny światowej była przez Niemców określana jako: „Alles Banditen”, gdyż pochodziło z niej wielu partyzantów, walczących w pobliskich lasach.

Ministranci u Pani Krasnobrodzkiej

Szymon Chrześcijan

Człowiek nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego” – czytamy w Konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II. To prawda, którą każdy z nas w pewnym momencie odnajduje w swoim życiu.

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku