Reklama

Konkurs kolęd w Perlejewie

Nazwa "kolęda" pochodzi do łacińskiego słowa calendae (czyt.: kalende), co oznaczało "pierwszy dzień miesiąca". Z ową kalendą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa "kolęda" oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy, śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową. Stało się to prawdopodobnie dopiero w wieku XIX.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich rodzin. Szkoda, że coraz częściej zastępują nas w tym, skądinąd nieraz znakomici, muzycy i piosenkarze. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: "Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą".
9 stycznia 2003 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie odbył się konkurs na najładniejszą interpretację kolędy. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas IV-VI i 29 uczniów z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Perlejewie oraz z filii w: Miodusach Pokrzywnych, Borzymach i Kobyli. Uczniowie mogli wykonać kolędę w trzech wersjach: instrumentalnej, instrumentalno-wokalnej i wokalnej.
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów starszych zostali: Konrad Fronc, ucz. kl. VI i Sylwia Bujno - ucz. kl. V (1 miejsce); Kinga Czarkowska - ucz. kl. V (2 miejsce) i Jacek Radziszewski (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów młodszych zostali: Bartek Zdrójkowski - ucz. kl. III (1 miejsce); Edyta Leszczyńska - ucz. kl. II (2 miejsce); Greta Oksztul i Bartek Radziszewski z kl. II - (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnowokalnej w grupie uczniów klas IV-VI zostali: Agnieszka Zalewska, ucz. kl. VI - 1 miejsce; Aneta Malinowska, ucz. kl. V - 2 miejsce, a w grupie uczniów klas 0-III kolejne miejsca zajęli: Natalia Suchodolska ucz. kl. I - 1 miejsce; Eliza Konobrocka, ucz. kl. III - 2 miejsce i Paulina Wojtkowska, ucz. kl. III - 3 miejsce.
W wersji wokalnej interpretacji kolędy w grupie uczniów kl. IVVI wyróżniono: Magdę Zdrójkowską - ucz. kl. IV - 1 miejsce; Patrycję Taras - ucz. kl. IV i Martynę Popławską - ucz. kl. VI - 2 miejsce oraz Justynę Łuniewską - ucz. kl. V - 3 miejsce.
W grupie uczniów klas 0-III najładniej zaśpiewały: Paulina Kryńska - ucz. kl. III i Magda Żero - ucz. kl. III - 1 miejsce; Martyna Kryńska - ucz. kl. I - 2 miejsce i Irmina Biszewska - ucz. kl. III - 3 miejsce.
Organizatorem konkursu kolęd była nauczycielka Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr Bożena Bujno. W jury zasiadały panie: Urszula Kamińska, Marta Malinowska, Halina Kosińska, Beata Twarowska, Lilia Wojtkowska, Iwona Czarkowska, Grażyna Rusiniak, Dorota Michalczuk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - uczennica Justyna Kosińska. Nagrody ufundował dyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr inż. Karol Kamont.

Wybrane dla Ciebie

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

2020-03-23 13:11

Aby umożliwić osobom pozostającym w domu duchową łączność ze wspólnotą Kościoła, Tygodnik Katolicki "Niedziela" na swoim portalu niedziela.pl uruchamia transmisje Mszy św. z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Więcej ...

Abp Ryś: ważne aby tego wieczoru spróbować zobaczyć w Jezusie siebie

2020-04-10 21:37

youtube.com/ArchidiecezjaŁódzka

„Król, Arcykapłan, Prorok. Trzy godności z którymi Jezus dzieli się z nami we Chrzcie. Ważne jest aby tego wieczoru próbować zobaczyć siebie w Nim. Próbować zobaczyć siebie w Nim, który jest wolny, który jest ofiarny z siebie samego i ma rzetelny stosunek do prawdy. To nam jest potrzebne byśmy mogli jutro w nocy odnawiać swój Chrzest”- mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Archikatedrze Łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Święcenie pokarmów

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święcenie pokarmów

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Niedziela Małopolska

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Kościół

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...