Reklama

Konkurs kolęd w Perlejewie

Nazwa "kolęda" pochodzi do łacińskiego słowa calendae (czyt.: kalende), co oznaczało "pierwszy dzień miesiąca". Z ową kalendą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa "kolęda" oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy, śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową. Stało się to prawdopodobnie dopiero w wieku XIX.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich rodzin. Szkoda, że coraz częściej zastępują nas w tym, skądinąd nieraz znakomici, muzycy i piosenkarze. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: "Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą".
9 stycznia 2003 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie odbył się konkurs na najładniejszą interpretację kolędy. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas IV-VI i 29 uczniów z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Perlejewie oraz z filii w: Miodusach Pokrzywnych, Borzymach i Kobyli. Uczniowie mogli wykonać kolędę w trzech wersjach: instrumentalnej, instrumentalno-wokalnej i wokalnej.
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów starszych zostali: Konrad Fronc, ucz. kl. VI i Sylwia Bujno - ucz. kl. V (1 miejsce); Kinga Czarkowska - ucz. kl. V (2 miejsce) i Jacek Radziszewski (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów młodszych zostali: Bartek Zdrójkowski - ucz. kl. III (1 miejsce); Edyta Leszczyńska - ucz. kl. II (2 miejsce); Greta Oksztul i Bartek Radziszewski z kl. II - (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnowokalnej w grupie uczniów klas IV-VI zostali: Agnieszka Zalewska, ucz. kl. VI - 1 miejsce; Aneta Malinowska, ucz. kl. V - 2 miejsce, a w grupie uczniów klas 0-III kolejne miejsca zajęli: Natalia Suchodolska ucz. kl. I - 1 miejsce; Eliza Konobrocka, ucz. kl. III - 2 miejsce i Paulina Wojtkowska, ucz. kl. III - 3 miejsce.
W wersji wokalnej interpretacji kolędy w grupie uczniów kl. IVVI wyróżniono: Magdę Zdrójkowską - ucz. kl. IV - 1 miejsce; Patrycję Taras - ucz. kl. IV i Martynę Popławską - ucz. kl. VI - 2 miejsce oraz Justynę Łuniewską - ucz. kl. V - 3 miejsce.
W grupie uczniów klas 0-III najładniej zaśpiewały: Paulina Kryńska - ucz. kl. III i Magda Żero - ucz. kl. III - 1 miejsce; Martyna Kryńska - ucz. kl. I - 2 miejsce i Irmina Biszewska - ucz. kl. III - 3 miejsce.
Organizatorem konkursu kolęd była nauczycielka Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr Bożena Bujno. W jury zasiadały panie: Urszula Kamińska, Marta Malinowska, Halina Kosińska, Beata Twarowska, Lilia Wojtkowska, Iwona Czarkowska, Grażyna Rusiniak, Dorota Michalczuk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - uczennica Justyna Kosińska. Nagrody ufundował dyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr inż. Karol Kamont.

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Więcej ...

Odkrywają miejsca pamięci

2021-07-25 10:27

TD

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania