Reklama

Konkurs kolęd w Perlejewie

Nazwa "kolęda" pochodzi do łacińskiego słowa calendae (czyt.: kalende), co oznaczało "pierwszy dzień miesiąca". Z ową kalendą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa "kolęda" oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy, śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową. Stało się to prawdopodobnie dopiero w wieku XIX.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich rodzin. Szkoda, że coraz częściej zastępują nas w tym, skądinąd nieraz znakomici, muzycy i piosenkarze. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: "Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą".
9 stycznia 2003 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie odbył się konkurs na najładniejszą interpretację kolędy. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas IV-VI i 29 uczniów z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Perlejewie oraz z filii w: Miodusach Pokrzywnych, Borzymach i Kobyli. Uczniowie mogli wykonać kolędę w trzech wersjach: instrumentalnej, instrumentalno-wokalnej i wokalnej.
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów starszych zostali: Konrad Fronc, ucz. kl. VI i Sylwia Bujno - ucz. kl. V (1 miejsce); Kinga Czarkowska - ucz. kl. V (2 miejsce) i Jacek Radziszewski (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów młodszych zostali: Bartek Zdrójkowski - ucz. kl. III (1 miejsce); Edyta Leszczyńska - ucz. kl. II (2 miejsce); Greta Oksztul i Bartek Radziszewski z kl. II - (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnowokalnej w grupie uczniów klas IV-VI zostali: Agnieszka Zalewska, ucz. kl. VI - 1 miejsce; Aneta Malinowska, ucz. kl. V - 2 miejsce, a w grupie uczniów klas 0-III kolejne miejsca zajęli: Natalia Suchodolska ucz. kl. I - 1 miejsce; Eliza Konobrocka, ucz. kl. III - 2 miejsce i Paulina Wojtkowska, ucz. kl. III - 3 miejsce.
W wersji wokalnej interpretacji kolędy w grupie uczniów kl. IVVI wyróżniono: Magdę Zdrójkowską - ucz. kl. IV - 1 miejsce; Patrycję Taras - ucz. kl. IV i Martynę Popławską - ucz. kl. VI - 2 miejsce oraz Justynę Łuniewską - ucz. kl. V - 3 miejsce.
W grupie uczniów klas 0-III najładniej zaśpiewały: Paulina Kryńska - ucz. kl. III i Magda Żero - ucz. kl. III - 1 miejsce; Martyna Kryńska - ucz. kl. I - 2 miejsce i Irmina Biszewska - ucz. kl. III - 3 miejsce.
Organizatorem konkursu kolęd była nauczycielka Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr Bożena Bujno. W jury zasiadały panie: Urszula Kamińska, Marta Malinowska, Halina Kosińska, Beata Twarowska, Lilia Wojtkowska, Iwona Czarkowska, Grażyna Rusiniak, Dorota Michalczuk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - uczennica Justyna Kosińska. Nagrody ufundował dyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr inż. Karol Kamont.

Wybrane dla Ciebie

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Więcej ...

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

Karol Porwich /Niedziela

Więcej ...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Kościół

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna