Reklama

Betlejem - "tu i teraz"

Niedziela sosnowiecka 6/2003

Tegoroczny, VI już Międzyszkolny Przegląd Widowisk Jasełkowych przypadł na 24 stycznia. Podobnie jak w roku ubiegłym na miejsce wyznaczono salę Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach. Na pięknej, oryginalnie urządzonej scenie, która przemieniła się w betlejemską stajenkę prezentowały swoje bożonarodzeniowe programy dzieci reprezentujące szkoły i przedszkola dekanatu sączowskiego: Bobrownik, Tąpkowic, Pyrzowic, Psar, Dąbia, Dobieszowic, Rogoźnika i Zendka.

Zaczęło się w Asyżu

Celem przeglądu nie było wyłonienie najlepszego zespołu aktorskiego, ale prezentacja, wymiana doświadczeń i podtrzymywanie tradycji wystawiania jasełek, które mają wielowiekową tradycję. Każda z prezentacji była inna. Każda też na swój sposób ciekawa i dobrze przygotowana. Jedne - ciche i stonowane, nasuwające refleksje, skłaniające do zadumy, inne radośnie i głośno mówiły o Narodzeniu Bożego Syna. "Przygotowanie widowiska wymagało od uczniów pewnej dyscypliny. Musieli bowiem nauczyć się czegoś nowego, ale przychodziło to im łatwo i szybko. Można powiedzieć, że bawiąc się uczyły i niezwykle wytrwale ćwiczyli, przygotowywali wszelkie niezbędne stroje i rekwizyty" - przekonywały panie opiekunki poszczególnych grup.
Przedstawienia jasełkowe to jedyny teatr ludowy, który przetrwał do dzisiaj. Początek misteriom bożonarodzeniowym dał św. Franciszek z Asyżu. W ciągu wieków uległy one różnym przeróbkom i rozszerzeniu, postacie zaczęto przedstawiać według rodzimych wzorów i wyobrażeń. Tak też było na przeglądzie w Bobrownikach - teksty przedstawień zawierały liczne nawiązania do postaci żyjących współcześnie, a związanych z życiem dzieci i młodzieży.

Bożonarodzeniowy teatr zaprezentowali...

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Przedstawili widowisko jasełkowe pt. Pójdźmy wszyscy do stajenki. Na scenie oprócz pasterzy, Trzech Króli pojawiają się ludzie wszystkich stanów, którzy składają pokłon Nowonarodzonemu. Z kolei dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zendku ukazały Jasełka przeplatane pastorałkami góralskimi. Szkoła Podstawowa w Tąpkowicach zaprezentowała przedstawienie pt. Jasełka, zaś Gimnazjum ze Strzyżowic widowisko pt. Podnieś rękę, Boże dziecię. W przedstawieniu tym odnaleźć można było wiele współczesnych odniesień. Całość przeplatały kolędy. Współczesną wersję jasełek zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej ze Strzyżowic. Ich tytuł to Szopka z przeszkodami. Z kolei Zespół Szkół z Rogoźnika wystawił jasełka w oparciu o tekst Wandy Chotomskiej. Na scenie zaprezentowały się również przedszkolaki z Dobieszowic - zespół dziecięcy "Serduszka" oraz najmłodsi z Dąbia. Uczniowie z Pyrzowic pokazali natomiast Jasełka literackie. Na zgromadzonej publiczności szczególne wrażenie zrobił bożonarodzeniowy teatr w wykonaniu gimnazjalistów z Psar, oni też otrzymali nagrodę ufundowaną przez p. Bożenę Rospondek.
Swoją obecnością gminno-dekanalną imprezę zaszczycili zaproszeni goście: wójt gminy Bobrowniki Jerzy Kozieł, radni gminy, dyrektorzy bibliotek, szkół i przedszkoli, sołtysi, pracownicy oświaty oraz księża dekanatu sączowskiego na czele z dziekanem, ks. kan. Włodzimierzem Torbusem.
Zarówno opiekunowie, jak i młodzi aktorzy mocno przeżywali swoje występy, nieraz wyczuwało się tremę, ale publiczność była tak wspaniała, że brawami potrafiła podnieść na duchu nawet najbardziej stremowanego aktora.

Wybrane dla Ciebie

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Więcej ...

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Więcej ...

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania