Reklama

Niedziela Przemyska

Matka Boża Zielna z Sieniawy

Jan Marczak

Obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ołtarzu głównym kościoła w Sieniawie

15 sierpnia Kościół przypomina nam wielki dogmat wiary katolickiej, ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII, mówiący, że Maryja – Matka Chrystusa wraz z ciałem została wzięta do nieba. Stąd na Podkarpaciu wiele kościołów dedykowanych jest Maryi Wniebowziętej

Jednym z nich jest okazały kościół w Sieniawie, gdzie 15 sierpnia przypada odpust parafialny. Również w tym dniu, tak jak i w pozostałych kościołach, święcone są tu wieńce dożynkowe oraz zioła, owoce i kwiaty.

Parafia Sieniawa, obecnie licząca ok. 4 tys. wiernych, oprócz wspomnianego kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny posiada kościoły filialne w Piganach – pw. św. Maksymiliana Kolbego oraz w Leżachowie – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Parafia i jej świątynie

Początki Sieniawy sięgają XVII wieku. Już w 1569 r. Jan Kostka, wojewoda sandomierski, wszedł w posiadanie wsi Dybków (obecne obrzeża Sieniawy), a w 1571 r. Kostkowie ufundowali drewniany kościół i przyczynili się do powstania parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Jednak w 1624 r. podczas najazdu Tatarów zniszczona została świątynia, którą odbudowano w 1629 r. W takim stanie funkcjonowała do 1747 r., kiedy ją przebudowano na obiekt murowany i konsekrowano w 1754 r. Aktu tego dokonał bp Wacław Sierakowski.

Reklama

Ozdobą Sieniawy była druga świątynia murowana z połowy XVIII wieku, w miejscu dawnej drewnianej, do której przybudowano klasztor Dominikanów Obserwantów. Fundatorem świątyni był książę Adam Czartoryski a konsekracji dokonał sufragan przemyski bp Jakub Glazer w 1890 r. Wcześniej, w 1778 r., gdy rząd austriacki dokonywał kasacji wielu zakonów w tym i sieniawskiego, przeniesiono zakonników do Jarosławia, a świątynię poklasztorną zamieniono na kościół parafialny, zaś kościół pw. św. Jana Chrzciciela na cerkiew greckokatolicką. W czasie I wojny światowej kościół parafialny został zniszczony. Odbudowano go w latach 1918-23, a po II wojnie światowej pełnił w dalszym ciągu funkcję świątyni parafialnej. Jest to duży kościół jednonawowy z ołtarzem głównym, w stylu barokowym, gdzie w centralnym miejscu znajduje się dość dużych rozmiarów obraz Matki Bożej Wniebowziętej otoczonej aniołami oraz stojącymi obok figurami świętych Piotra i Pawła. Ołtarze boczne stanowią ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z figurkami św. Józefa i św. Kazimierza oraz ołtarz z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa z figurkami bocznymi św. Judy Tadeusza oraz św. Michała Archanioła. Wszystkie ołtarze wykonywała firma braci Dąbrowskich z Żołyni. Trzeci ołtarz boczny ufundowany przez rodzinę Żerebeckich w 1966 r. zawiera obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Przed wejściem do kościoła stoi murowana dzwonnica z dzwonami: „Józef”, „Maryja” i najmniejszym „Adam”. Przed wejściem na plac kościelny po stronie lewej znajduje się piękny pomnik św. Jana Pawła II ufundowany przez rodaka Wincentego Kulpę. Dawny klasztor obecnie użytkowany jest jako plebania a kościół zamieniony na cerkiew, w latach 1788 – 1947 pełnił funkcję kaplicy pogrzebowej.

Sieniawscy duszpasterze i ich dzieło

Na przestrzeni dziejów parafii sieniawskiej pracowało w niej 25 proboszczów i wielu wikarych. W pamięci parafian pozostali proboszczowie: ks. Zbigniew Szeliga (1974-88), ks. Zdzisław Kalinowski (1988 – 2001) oraz obecny ks. Jan Grzywacz. W ciągu tego okresu kościół był odnawiany, ale gruntowny remont przeszedł za obecnego Księdza Proboszcza, a zarazem wicedziekana dekanatu sieniawskiego ks. Jana Grzywacza. Zrobiono bardzo wiele: wymieniono cały dach na kościele pokrywając go blachą miedzianą, odnowiono polichromię oraz stacje drogi krzyżowej, wymieniono okna i posadzkę w kościele montując ogrzewanie podłogowe. Wykonano nowe ławki, nagłośnienie i oświetlenie kościoła, wykonano nową elewację i odwodnienie wokół kościoła i plebanii, która również przeszła gruntowny remont. Wyremontowano również budynek organistówki oraz pomieszczenia obok plebanii z przeznaczeniem na salki parafialne ze świetlicą dla młodzieży. W prezbiterium kościoła pojawiły się przepiękne stalle. Obecnie dobiega końca utwardzanie kostką dużego placu parkingowego. Cały plac kościelny otrzymał nowe ogrodzenie. Równocześnie prowadzono remonty i upiększanie świątyń w Piganach i Leżachowie. – Dziękuję Bogu za taką wiarę i hojność parafian, którzy nie szczędzą grosza na chwałę Bożą, a ponadto aktywnie włączają się we wsparcia finansowe różnych akcji charytatywnych organizowanych przez Kościół. Niezwykła jest też ich wrażliwość na wspieranie potrzebujących, zwłaszcza chorych. Myślę, że nie wszystkie parafie mają tak dobrych i wrażliwych ludzi – podkreśla ks. Grzywacz.

Krypta Czartoryskich

Wchodząc do sieniawskiej świątyni widzimy jej blask, ale i majestat ducha Bożego, którego ten kościół posiada. Kościół jest naprawdę niezwykły. Tej niezwykłości dodaje fakt, że posiada on relikwie bł. Augusta Czartoryskiego, salezjanina, który wielokrotnie przebywał w Sieniawie i po swoim krótkim życiu (1858-93) tutaj też został pochowany w specjalnej krypcie książąt Czartoryskich, znajdującej się w podziemiach kościoła parafialnego. Ulokowano tam 22 trumny tego rodu, w tym i rodziców ks. Augusta oraz księżnej Izabeli Czartoryskiej – założycielki sławnego Muzeum Czartoryskich. Od 1964 r. ks. August spoczywał w kościele św. Józefa w Przemyślu, a jego relikwie (już jako błogosławionego) do sieniawskiej świątyni powróciły w 2005 r. Beatyfikacji ks. Augusta dokonał papież Jan Paweł II 25 kwietnia 2004 r. na Placu św. Piotra w Rzymie.

Reklama

Żywy Kościół

Parafia sieniawska to również, jak już wspomniał Ksiądz Proboszcz, wiara i dobroć parafian. To ich aktywność na rzecz wspólnoty. Tylko w okresie powojennym z parafii sieniawskiej 8 młodych mężczyzn zostało kapłanami, a 5 dziewcząt wstąpiło do zakonów. W parafii jest 35 Kół Żywego Różańca, 80 ministrantów, lektorzy, schola parafialna, Rada Parafialna, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana”, Wspólnota Krwi Chrystusa, Grupa Modlitewna, Apostolskie Dzieło Pomocy Duszom Czyśćcowym, Grupa Młodzieżowa „Focolare” i Dziewczęca Służba Maryjna. Z Sieniawy od 1971 r. corocznie wyrusza piesza pielgrzymka do bazyliki w Leżajsku, organizowane są również pielgrzymki autokarowe do różnych sanktuariów. Wszystko to sprawia, że parafia sieniawska tętni żywą wiarą.

2015-08-13 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wybrana spośród wszystkich i umiłowana

2020-03-18 11:00

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2020, str. I

Już na kartach Starego Testamentu znajdujemy zapowiedzi i odniesienia dotyczące przyszłej Matki Chrystusa.

Więcej ...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Więcej ...

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje