Reklama

Ze świata

Pikiety w USA

Sprzedają dzieci na części

Ponad 60 tys. Amerykanów pikietowało w 342 miastach przed klinikami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Demonstracje zostały zorganizowane w reakcji na skandaliczne nagrania wideo, ujawniające, że największa w USA sieć klinik aborcyjnych zajmowała się handlem organami i tkankami pobranymi z zabitych płodów. Protestujący mieli w rękach plakaty z napisami: „Planned Parenthood sprzedaje dzieci na części”, „Ameryka się budzi” i „Bronić życia znaczy bronić kobiety”. Młodzież trzymała kartki z napisem: „Jestem z generacji pro-life”.

Kliniki należące do tej sieci otrzymują corocznie ponad 0,5 mld dol. subwencji rządowych, co stanowi 40 proc. ich budżetu. Obecnie w Kongresie toczy się dyskusja nad wycofaniem wsparcia z finansów publicznych dla Planned Parenthood.

(KAI)

Rosja

Monumentalna figura Jezusa Chrystusa stanie we Władywostoku

W najbliższym czasie we Władywostoku stanie monumentalna figura Jezusa Chrystusa. Jej autorem jest pochodzący z Gruzji rzeźbiarz Zurab Cereteli. Rzeźba ma wysokość 33 m, co ma symbolizować 33 lata życia Jezusa, i zostanie ustawiona na 50-metrowym cokole. Będzie to jedna z najwyższych figur Chrystusa na całym świecie, wyższa o 3 m od tej w Rio de Janeiro. Wliczając cokół, „rosyjski Jezus” przewyższy figury w Świebodzinie (36 m) i w boliwijskim Cochabamba (34 m).

Według pierwotnego planu, figura Jezusa miała stanąć na jednym ze szczytów Kaukazu w Gruzji, jednak artysta pragnął, aby stanęła na terenie Rosji. We Władywostoku zostanie ustawiona na cokole w kształcie prawosławnej cerkwi.

Zurab Cereteli, który w swoim życiorysie ma bliskie związki z byłym reżimem komunistycznym w Rosji, od czasu pierestrojki stworzył kilka znakomitych dzieł o charakterze religijnym. W 2006 r. na zamówienie miasta Ploërmel we francuskiej Bretanii wykonał rzeźbę papieża Jana Pawła II. Od 2014 r. na skwerze Jana XXIII nieopodal katedry Notre Dame w Paryżu stoi jego pomnik Jana Pawła II jako „dar rosyjski dla katolickiej wspólnoty polskiej”.

Reklama

(RV)

Ukraina

Abp Mokrzycki prosi o ufną i wytrwałą modlitwę o pokój

Na Ukrainie 24 sierpnia br. obchodzony był Dzień Niepodległości. Z tej okazji przewodniczący Konferencji Biskupów Ukrainy obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki zaapelował do wiernych o wytrwałą i ufną modlitwę za przeżywającą bolesne chwile ojczyznę.

Dzień 24. urodzin wolnej Ukrainy naznaczony był trwającą wciąż na wschodzie kraju wojną. „W takim świecie, pełnym niepokoju, to wiara powinna być naszą rękojmią zjednoczenia wszystkich. To wiara powinna być przyczyną pokoju, gdyż stanęli naprzeciw siebie chrześcijanie, których powinna cechować miłość, a nie nienawiść” – napisał abp Mieczysław Mokrzycki w specjalnym liście do wiernych obrządku łacińskiego. W niedzielę 23 sierpnia br. list został odczytany we wszystkich kościołach rzymskokatolickich.

(RV/Lwów)

* * *

Pokój jest możliwy. A jeśli pokój jest możliwy, jest również obowiązkiem!
Jan Paweł II

Krótko

• W Castel Gandolfo, w Międzynarodowym Centrum Mariapoli, w dniach 27-30 sierpnia odbyło się doroczne spotkanie członków Kręgu Uczniów Ratzingera i Nowego Kręgu Uczniów. 30 sierpnia w rzymskim kościele Campo Santo Teutonico spotkał się z nimi Benedykt XVI. W kazaniu podczas Mszy św. powiedział: – Prawda, miłość i dobroć, pochodzące od Boga, oczyszczają człowieka i spotykają się dzięki Słowu wyzwalającemu z „zaniku pamięci” świata, który nie myśli już o Bogu.

• W Donbasie na Ukrainie sytuacja zaostrza się. Strona ukraińska informowała, że do separatystów dołączają kolejne grupy rosyjskich żołnierzy i najemników, a sama Rosja przekazuje im sprzęt wojskowy.

• USA zapowiedziały wysłanie do Europy swych najnowszych myśliwców F-22. To odpowiedź na agresywną politykę Rosji. Jest mało prawdopodobne, żeby myśliwce stacjonowały w Polsce.

• Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zniszczyli starożytną świątynię w Palmyrze w Syrii. To olbrzymia strata dla Syryjczyków i dla całej ludzkości – stwierdziło UNESCO. Palmyra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklama

• Węgry chcą wykorzystać swoją armię do postawienia tamy fali nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do kraju przez południową granicę. Rząd zdecydował już o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy policji na tym odcinku granicy.

• Zaburzenia akcji serca były przyczyną zgonu w dniu 27 sierpnia br. byłego nuncjusza apostolskiego Józefa Wesołowskiego – podano w komunikacie wydanym po przeprowadzonej sekcji zwłok.

• Metropolita Santiago de Guatemala – abp Óscar Julio Vian Morales wezwał prezydenta kraju – Otto Pereza Molinę do ustąpienia z urzędu w związku ze stawianymi mu zarzutami o udział w aferze korupcyjnej.

2015-09-01 14:03

Wybrane dla Ciebie

Chciał być bratem wszystkich

commons.wikimedia.org

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Więcej ...

Radość (w) naiwności

2022-11-22 14:17

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 41

Red.

Dzisiejszy człowiek chce mieć wszystko „na już”, „na gotowe”, „od ręki”. Nie potrafimy już czekać.

Więcej ...

21. edycja akcji Caritas Polska „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 18:51

mat. pras. Caritas AW

Cukier, olej, kasza, makaron, kawa, herbata… Tymi i podobnymi produktami będzie można się podzielić z potrzebującymi, robiąc zakupy w najbliższy piątek i sobotę, w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”. Podczas zakupów wystarczy wrzucić do ustawionego w sklepie koszyka Caritas żywność o długim terminie przydatności do spożycia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...