Reklama

Z Polski

Sesja biskupów diecezjalnych

1050. rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży 2016

Przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zdominowały obrady biskupów diecezjalnych, którzy 25 sierpnia br. spotkali się na Jasnej Górze. Podczas sesji, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, biskupi przyjęli też „Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiadomił, że ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 29 listopada br. – w I niedzielę Adwentu, ale w tematykę i duchowość jubileuszu wprowadzi wiernych specjalny list Episkopatu Polski na listopadową niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. – Liczymy na obecność nie tylko Episkopatu Polski, ale także Zgromadzenia Narodowego – powiedział abp Gądecki. W programie uroczystości oprócz Mszy św. znajdą się także oratorium i misja ewangelizacyjna na stadionie Lecha Poznań.

– Logistycznie wszystko musi być gotowe do końca tego roku, ale przygotowania duchowe do ŚDM będą trwały do ostatniej chwili – tak podsumował stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz. Pytany o to, czy Papież odwiedzi inne miasta w Polsce, odpowiedział, że pewne jest, iż Franciszek przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Jego zdaniem, w programie papieskiej podróży mogą znaleźć się również Częstochowa, Auschwitz, Oświęcim. – Pragnęlibyśmy, by Papież odwiedził także Poznań, Gniezno i Warszawę, ale to zależy od możliwości czasowych Ojca Świętego.

(BP KEP)

Narodowe przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski

Nie podcinać korzeni, z których wyrastamy

Sumie pontyfikalnej na Szczycie Jasnogórskim 26 sierpnia br. – w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Eucharystię koncelebrowali licznie zgromadzeni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. Zgromadzonych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. W homilii abp Polak powiedział: – Millennium chrztu Polski i kolejna – 1050. rocznica chrztu nie są po to, żebyśmy sobie tylko przypomnieli, iż jesteśmy ochrzczeni; nie są po to, by tylko dziękować za tak ważne w dziejach naszego Narodu wydarzenie – bo ważne dla początków naszej wiary i początków polskiej państwowości. (...) Chodzi również o to, abyśmy sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy, abyśmy pamiętali – jak to pięknie przypomniał nam ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie św. Jan Paweł II – że choć nasza historia, owszem, jest jak wielka rzeka, która ma różne dopływy, bo tworzą ją także różne kultury i tradycje, ten fundament jedności, na którym warto budować w każdym czasie, przyniosło chrześcijaństwo ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów.

Reklama

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich. Na koniec odbyło się duchowe posłanie na Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016.

Krótko

• Rząd zdecydował, że nie ogłosi stanu klęski żywiołowej w związku z suszą, która dotknęła większość polskich rolników. Minister rolnictwa Marek Sawicki tłumaczył, że nie przyczyniłoby się to do poprawy sytuacji producentów żywności. Zapowiedział, że rząd przeznaczy dla rolników, którzy ponieśli straty, blisko 500 mln zł.

• Tygodnik „Newsweek” znowu brutalnie zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę, zarzucając mu wykorzystywanie publicznych pieniędzy do prywatnych celów. Prezydent w specjalnym wywiadzie telewizyjnym odrzucił całkowicie te zarzuty i nazwał je potwarzą i oszustwem.

• PiS ma już listy wyborcze. Według informacji medialnych, nie będzie na nich nazwisk Marcina Mastalerka, do niedawna rzecznika partii, ani Jacka Kurskiego.

• Papież Franciszek przekazał pozdrowienie i błogosławieństwo dla uczestników i organizatorów akcji „Tornister pełen uśmiechów”, której finał odbył się 30 sierpnia br. w Przemyślu.

Reklama

• Spłonął kościół pw. św. Doroty w Łodzi-Mileszkach. Zabytkowa modrzewiowa świątynia, zbudowana w 1799 r., to jeden z najstarszych zabytków miasta Łodzi. Pożar miał miejsce 31 sierpnia. Niestety, budynku nie udało się uratować.

• Gdańszczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny „Inki” – 17-letniej sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W niedzielę 30 sierpnia br. w Gdańsku-Oruni został odsłonięty pomnik ku jej czci.

• Ruch Pawła Kukiza przechodzi poważny kryzys poparcia. Stracił kilkanaście procent głosów w sondażach. W najnowszych ledwo przekracza próg wyborczy. Ponadto Kukizowi puszczają nerwy, ostatnio niewybrednymi słowami obraził dziennikarkę TV Republika.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-09-01 14:03

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Przepis na Adwent

Karol Porwich /Niedziela

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

Więcej ...

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...