Reklama

Niedziela Lubelska

Zatroskani o kościół i wiarę

Abp Stanisław Budzik poświęcił odnowioną organistówkę

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik poświęcił odnowioną organistówkę

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny abp Stanisław Budzik odwiedził parafię pw. św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach. W zabytkowej świątyni Metropolita Lubelski sprawował Eucharystię, podczas której poświęcił odnowione ołtarze boczne, a także przyniesione przez wiernych bukiety z kwiatów, ziół, owoców i warzyw

Parafia w Dzierzkowicach należy do najstarszych w naszej archidiecezji. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1326 r., ale nie brakuje opinii, według których parafia z fundacji królów polskich istniała tu znacznie wcześniej. Na przestrzeni wieków z rozległej terytorialnie wspólnoty wyodrębniły się trzy nowe parafie: w Urzędowie, Księżomierzy i Olbięcinie. Wielkim skarbem wspólnoty, która znajduje się na obrzeżach archidiecezji lubelskiej, jest kościół, wzniesiony w latach 1748-51. Drewniana świątynia do dziś kryje w swoim wnętrzu wiele cennych dzieł sztuki, w tym późnobarokowe i rokokowe rzeźby. W głównym ołtarzu króluje Matka Boża z Dzieciątkiem w pięknej sukience ze srebrnej blachy. Imponująco wyglądają boczne ołtarze, ambonka i łuk tęczowy, którym dzięki wytrwałej modlitwie i ofiarności proboszcza ks. Grzegorza Więcława oraz całej wspólnoty parafialnej zostało przywrócone pierwotne piękno.

Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa w intencji wszystkich parafian i jej dobrodziejów, ks. Grzegorz Więcław dziękował osobom najbardziej zaangażowanym w trud renowacji świątyni. Prace zostały podjęte z inicjatywy Jana Grzebuły, byłego wójta Dzierzkowic. Dzięki współpracy wielu osób, w tym miejscowych urzędników, udało się uzyskać fundusze niezbędne do rozpoczęcia projektu. Pozyskane środki tylko w części pokryły koszty renowacji; główny ciężar wzięła na swoje barki prawie trzytysięczna wspólnota. Dzięki zaangażowaniu parafian i dobroczyńców udało się także wyremontować starą organistówkę. W jej odnowionych wnętrzach znajdzie się miejsce dla spotkań grup formacyjnych i modlitewnych. Z nowego miejsca już cieszą się członkowie rady duszpasterskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Legionu Maryi, liturgicznej służby ołtarza, chóru i kół Żywego Różańca.

Mieszkańcy Dzierzkowic długo czekali na pasterską wizytę abp. Stanisława Budzika. Z tym większą radością przyjęli informację o jego przybyciu w dzień najważniejszego maryjnego święta. Witając Metropolitę, prosili o modlitwę i błogosławieństwo. – Wszyscy mówią, że jesteśmy przyszłością Kościoła, a my potrzebujemy wzorów i wskazówek apostolskich, aby umieć odczytać swoje życiowe powołanie i wiernie służyć Chrystusowi. Błogosław nam, abyśmy szczerze i świadomie umieli wyznawać naszą wiarę i według niej żyć – prosili w imieniu młodzieży jej przedstawiciele. W odpowiedzi abp Stanisław Budzik hojnie błogosławił i siał w sercach licznie zgromadzonych wiernych słowa Dobrej Nowiny. Nie ukrywał, że wielką radość sprawia mu modlitwa we wnętrzu pięknej świątyni, która świadczy nie tylko o wierze przodków, ale i o wierze współczesnych mieszkańców Dzierzkowic, którzy dbają o piękno domu Bożego.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, abp Stanisław Budzik przypomniał, że to jedno z najstarszych świąt maryjnych obchodzonych w Kościele. Podkreślał, że naród polski od zarania swoich dziejów w sposób szczególny ukochał Maryję, wznosząc ku Jej czci liczne kościoły i sanktuaria. – Również i my chcemy oddać cześć Maryi Wniebowziętej i wielbimy Boga za wielkie rzeczy, które uczynił tym, którzy ufają Jego słowu – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Dzisiejsza uroczystość kieruje naszą uwagę na niebo i ziemię. Maryja, wzięta do nieba, wskazuje na cel ziemskiej wędrówki, Zielna – uświęca owoce naszej pracy i błogosławi trudowi, jakby chciała powiedzieć, że niebo i ziemia są ze sobą związane jak droga i cel, praca i zapłata, walka i zwycięstwo – podkreślał. Wspólnocie z Dzierzkowic Metropolita Lubelski pozostawił zadanie kroczenia śladami Niebieskiej Matki. – Nie wystarczy wołać Matko, daj; Matko, uproś; Matko, wybaw; trzeba się okazać dobrą córką i dobrym synem Maryi. Trzeba iść przez życie jak Maryja: zasłuchanym w Boże Słowo, wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka, otwartym na Boże wołanie, dzielnie trwającym pod krzyżem cierpienia i wyznającym wiarę w największej życiowej próbie – mówił abp Stanisław Budzik.

2015-09-03 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia babci Jezusa

Święta Anna z Maryją

TER

Święta Anna z Maryją

„Witaj Pani matko, Matki Jezusa Pana, Anno Święta! - tak śpiewali i śpiewają wierni w kościele w Bobinie, sławiąc patronkę tutejszej świątyni św. Annę.

Więcej ...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa.

Więcej ...

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57
Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...