Reklama

Niedziela w Warszawie

Jest już parafia św. Jana Pawła II

W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej
Jasnogórskiej

Artur Stelmasiak

W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej

Rok temu na Bemowie stanął krzyż. Dziś parafia św. Jan Pawła II przyciąga młode rodziny z całej okolicy

Na początku września rektorski ośrodek duszpasterski na Bemowie został przekształcony w parafię. Teraz proboszcz ma ściśle wyznaczony teren, na którym mieszkają rodziny powierzone jego duszpasterskiej trosce.

– Tworzenie parafii od strony duchowej idzie bardzo dobrze. Trudniej wygląda sytuacja na budowie kaplicy i jej wykończenie. W kaplicy ciągle nie mamy prądu. Mieszkania dla księży również nie są jeszcze gotowe – pokazuje ks. Sławomir Abramowski, proboszcz nowopowstałej parafii św. Jana Pawła II.

Na Mszy św. w niedzielę prąd zasilający nagłośnienie jest z agregatu. – Ludzie sami mówią, że coś ich do nas przyciąga. Kaplica jest kameralna, a więc parafianie mają okazję zarówno poznać siebie nawzajem, jak i swoich duszpasterzy – mówi ks. Jarosław Młot, wikariusz, który właśnie rozpoczął posługę w parafii na Bemowie.

Budowa dużej kaplicy rozpoczęła się na początku roku, a pierwsza Eucharystia została odprawiona w niej 2 kwietnia, w 10. rocznicę śmierci Papieża. Konstrukcja kaplicy przypomina niewielki blaszany hipermarket ze spadzistym dachem. We wnętrzu jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wiernych na niedzielnej Eucharystii oraz zakrystię, kancelarię i pomieszczenie parafialne. Na poddaszu mają powstać mieszkania dla trzech kapłanów.

– Najtrudniejsze okazuje się doprowadzanie prądu, bo działka obok nie ma uregulowanej własności. Mam jednak nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda nam się przeciągnąć elektryczność z drugiej strony parafialnej działki – tłumaczy ks. Abramowski.

W najbliższym czasie trzeba wykończyć zaplecze kaplicy i mieszkania dla księży. – Mam nadzieję, że na jesieni się sprowadzimy – mówi Ksiądz Proboszcz. – Jednak ciągle brakuje pieniędzy i mamy długi. Pod tym kątem nie różnimy się od naszych parafian, którzy też mają mieszkania na kredyt.

Wymiar misyjny

Do niedawna w tej części Bemowa była tylko jedna parafia – Księży Michalitów. Liczyła aż 60 tys. wiernych, czyli tyle co 2-3 miasta powiatowego. Kard. Kazimierz Nycz zdecydował, że w tym miejscu musi powstać nowa wspólnota o nastawieniu misyjnym. – Jestem żywym dowodem na to, że ten plan jest realizowany – mówi Sylwester Stachowicz. Jego „przygoda” z parafią zaczęła się, gdy odwiedził go wikariusz ks. Roberto Rinaldo. – Otworzyłem drzwi przypadkiem mówiąc, że księdza nie przyjmuję. Ks. Roberto odpowiedział, że nie szkodzi, ale herbatę zawsze można wypić. Długa rozmowa sprawiła, że coś we mnie pękło – wspomina Stachowicz. – Później zacząłem przychodzi do kaplicy i angażować się w tworzenie parafii. Zostałem „budowniczym” ołtarza na Boże Ciało i zarazem „sprzątaczem” w naszej kaplicy. Przy okazji poznałem swoich sąsiadów, z którymi nie miałem wcześniej kontaktu.

Reklama

W parafii nie ma jeszcze jakiś gigantycznych tłumów, ale osoby, które przychodzą często są bardzo zaangażowane. – Gdy przed wakacjami sprzątaliśmy kaplicę, to trzeba było odczekać swoje w kolejce, aż ktoś zwolni odkurzacz – mówi Stachowicz.

Od początku września parafia działa na pełnych obrotach. Do duszpasterskiego duetu proboszcza i wikarego dołączył ks. Jarosław Młot, tegoroczny neoprezbiter. – Choć nie mamy jeszcze gdzie mieszkać, to jednak posługa na Bemowie daje dużo radości. Moje doświadczenie pokazuje, że ludzie witają nas z otwartymi sercami – podkreśla nowy wikariusz.

Walka z anonimowością

Na terenie nowej parafii św. Jana Pawła II zameldowanych jest ok. 10 tys. osób. Ks. Sławomir Abramowski od początku zastanawiał się, jak przełamać anonimowość w tej wielkiej społeczności. Przed wakacjami zaczął zapraszać do kościoła mieszkańców pojedynczych bloków, lub klatek schodowych. – Podczas kameralnych spotkań okazało się, że ludzie mieszkający w tej samej klatce i chodzący do tego samego kościoła w ogóle się nie znają – mówi ks. Abramowski. – Naszym sukcesem będzie, gdy uda się przezwyciężyć anonimowość wielkich osiedli. Parafia będzie się składać z wielu mniejszych grup, które potrafią razem modlić się i współdziałać.

Reklama

Wraz z erygowaniem parafii oprócz codziennej Mszy św. wieczornej jest także poranna. Rusza też kurs dla młodzieży przystępującej do bierzmowania oraz grupa dzieci, które w przyszłym roku będą przystępować do Pierwszej Komunii św. – Mieliśmy już ponad 30 chrztów, a za kilka tygodni będziemy mieli pierwszy ślub. Parafia rusza więc pełną parą.Wesprzyj pierwszą w Warszawie parafię św. Jana Pawła II
Rektorat św. Jana Pawła II w Warszawie, ul. Obrońców Tobruku 48, 01-494 Warszawa
PLN: 57 2490 0005 0000 4530 1883 4419

2015-09-03 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwają mocni w wierze

Parafialną wspólnotę łączy troska o piękno domu Bożego

Sylwester Tułajew

Parafialną wspólnotę łączy troska o piękno domu Bożego

Na Czechowie Północnym w Lublinie, najpierw w kaplicy tymczasowej, a później w kościele św. Andrzeja Boboli, już od 30 lat głoszone jest Słowo Boże i są sprawowane sakramenty święte. 11 grudnia wspólnota parafialna, której od początku istnienia przewodzi ks. Jerzy Ważny, świętowała jubileusz. Uroczystości poprowadził abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

Więcej ...

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...