Reklama

Kowal

Pokłosie II Przeglądu Kolęd i Pastorałek

Niedziela włocławska 6/2003

W niedzielę 19 stycznia w sali remizy OSP w Kowalu odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego organizatorami byli: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne "Sami Sobie" działające w Świątkowicach, Urząd Miasta i Urząd Gminy w Kowalu. Imprezę, nad którą patronat medialny (już po raz drugi) objął dziennik Nowości Włocławskie, prowadziła inicjatorka przeglądu, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego "Sami Sobie" - Jolanta Kolanowska.
W przeglądzie wystąpili soliści, zespoły wokalno-instrumentalne oraz chóry, głównie ze szkół powiatu włocławskiego, a także Zespół Pieśni i Tańca "Toruniacy" z Torunia. Łącznie na przegląd napłynęło 50 zgłoszeń.
Głównym celem przeglądu jest przypominanie dawnych kolęd i pastorałek oraz zachęcanie do ich śpiewania w domach podczas rodzinnych spotkań, zgodnie z tradycją. Przegląd stwarza też możliwość nowych aranżacji starych utworów i inspiruje do tworzenia współczesnych pastorałek, których w tym roku nie zabrakło. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji wzięli sobie do serca uwagi jurorów zachęcających do sięgania po klasyczny repertuar, z akcentem na kolędy i pastorałki znane na Kujawach i związane silnie z narodową tradycją. W tegorocznym przeglądzie licznie zgromadzona publiczność usłyszała więc Mizerną cichą, stajenkę lichą, z tekstem Teofila Lenartowicza, oraz Bóg się rodzi, pióra poety Franciszka Karpińskiego.
Jury w składzie: Anna Bojarska - aktorka, Krystyna Pawłowska - etnograf i Adam Pawlikowski - muzykolog, oceniało wykonawców w dwu kategoriach wiekowych. Nagrodę Grand Prix przyznano chórowi z Gimnazjum nr 4 we Włocławku. W kategorii do lat 12 nagrody otrzymali: Dominika Grodzicka ze Świetlicy w Świątkowicach (I), Joanna Karwat ze Szkoły Podstawowej nr 14 we Włocławku (II), Zespół Pieśni i Tańca "Toruniacy" (III). W kategorii wykonawców powyżej lat 12 nagrody otrzymali: Zespół "Izonet" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubieniu Kujawskim (I), Marta Skarba z Gimnazjum Publicznego im. ks. Jana Długosza we Włocławku (II), Zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum nr 2 w Wieńcu (III). Ponadto wyróżniono Magdalenę Zimecką ze Szkoły Podstawowej w Kowalu, a specjalne wyróżnienie burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego otrzymały uczennice Szkoły Podstawowej w Nowinach: Angelika Baranowska, Izabela Dubielak, Anna Grabczewska i Izabela Rybacka. Nagrody - puchary wręczał laureatom burmistrz E. Gołembiewski.

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

2020-05-27 14:03

pixabay.com

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania 8 dekretów, w tym 2 o cudzie oraz dwóch o męczeństwie

Więcej ...

Diecezja toruńska ma kolejnego misjonarza

2020-05-29 10:22

Archiwum ks. Adama Czerwińskiego

Diecezja toruńska ma kolejnego misjonarza. Jest nim ks. Adam Czerwiński. 28 maja odebrał krzyż misyjny z rak abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Ks. Adam został posłany do pracy misyjnej na Kubie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw