Reklama

Tomasz Pluta
Poewangelicki kościół w Jedlinie Zdroju

Koncertowo i charytatywnie

2015-09-10 09:53

Tomasz Pluta
Edycja świdnicka 37/2015, str. 8

W niedzielę 20 września w poewangelickim kościele – wyjątkowym dziele architektury romańskiej – odbędzie się koncert charytatywny z inicjatywy ks. Ryszarda Urygi, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju. Oprócz parafii organizatorem będzie miejscowe Centrum Kultury. Całość rozpocznie się o godz. 18 w remontowanej świątyni przy ul. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju, na rzecz której będą zbierane pieniądze po koncercie. Warto zaplanować i wybrać się w niedzielny wieczór na ten wyjątkowy koncert. Wystąpią Agnieszka i Wojciech Sokolniccy oraz towarzyszący im muzycy. Oboje śpiewacy urodzili się w Wałbrzychu. Kończyli miejscowe szkoły muzyczne, a ich profesorem był między innymi Jarosław Janik, założyciel i lider znanego zespołu Janicki. Następnie studiowali w Poznaniu u najlepszych nauczycieli. Agnieszka to sopran koloraturowy, Wojtek jest tenorem. Są to młodzi utalentowani artyści, występujący w najlepszych operach na świecie. Dotychczas byli bardziej znani w Europie i na świecie, teraz będą mogli ich posłuchać jedlinianie.

Przypomnijmy, parafia Trójcy Świętej kilka lat temu podjęła się niezwykle trudnego i kosztownego ratowania zabytkowej świątyni, dzieła architektury, jednego z niewielu pozostałych na Dolnym Śląsku, zbudowanego w stylu architektury romańskiej. Projekt kościoła powstał w latach 1855-1860, a prace budowlane zostały zakończone w 1863 r. Dzięki zaangażowaniu ks. Ryszarda Urygi, od 2005 r. świątynia jest poddawana gruntownemu remontowi, pieniądze są pozyskiwane z różnych źródeł: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Jedlina-Zdrój i mieszkańców, anonimowych ofiarodawców. – To wszystko dzięki naszemu proboszczowi – dzieli się pani Danuta, mieszkanka Jedliny-Zdroju. – Od trzydziestu czterech lat tu mieszkam, dopiero kiedy proboszczem został ks. Ryszard, ruszył remont tej pięknej świątyni. To jego wielka zasługa – podkreśla. Kościół od zewnątrz prezentuje się już okazale, nowe poszycie dachowe i elewacja nadają mu piękny wygląd. – Działają zegary na wieży – z entuzjazem dodaje pani Danuta, kiedy spotykam ją ponownie, w trakcie fotografowania kościoła. Mieszkańcy Jedliny-Zdroju z dumą wskazują na remontowany kościół, który jest prawdziwą perłą architektoniczną.

Reklama

Wszystkich ludzi dobrego serca zapraszamy w niedzielę 20 września na koncert charytatywny, podczas którego będą zbierane pieniądze na dalsze remonty tej pięknej świątyni.

Tagi:
charytatywnie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów

Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów

Jestem w dobrym miejscu

Jestem w dobrym miejscu

Sztandar dla strażaków z Będzina

Sztandar dla strażaków z Będzina

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Abp Depo: potrzeba wierności Chrystusowi do końca

Abp Depo: potrzeba wierności Chrystusowi do końca

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Bp Ignacy Dec uhonorowany  tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Bp Ignacy Dec uhonorowany tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem