Reklama

Niedziela 37/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Europa chrześcijańska czy muzułmańska

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Całym światem wstrząsnęło pokazane ostatnio w mediach zdjęcie syryjskiego dziecka, którego ciało wyrzuciły fale na turecką plażę. To 3-letni Aylan. Zatonął wraz z 5-letnim bratem Galipem i matką o imieniu Rehan. Przeprawiali się łódką na grecką wyspę Kos.

Musicie być mocni mocą wiary!

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Przeżywamy w naszej Ojczyźnie 35. rocznicę powstania Solidarności. To był piękny czas, dużo jest wspomnień. Jest wielu autorów tego sukcesu, bo sukces ma zwykle wielu ojców. Chciałbym dziś tylko przypomnieć pewne fakty z tamtych lat. Najpierw, 16 października 1978 r., wybrano kard. Karola Wojtyłę na papieża. Potem – w 1979 r. – była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z ostatniej chwili
7

Gra w referenda

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Jedno nie wyszło, do drugiego nie doszło – taka jest najkrótsza historia dwóch referendów zgłoszonych przez dwóch urzędujących prezydentów RP. W roli głównej wystąpił Senat zdominowany przez PO

Pomoc imigrantom

Abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

z ostaniej chwili
7

Zadziałało lobby

(wdd)

z ostatniej chwili
7

Złota gorączka

(wdd)

z Jasnej Góry
8

Jasnogórskie Dożynki 2015

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Jasnogórskie Dożynki, czyli Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony, odbyło się 6 września br. z udziałem 60 tys. rolników z całej Polski. Z tej okazji do Sanktuarium Jasnogórskiego przybył prezydent Andrzej Duda.

z Polski
9

Z Polski

przed papieską pielgrzymką na Kubę
10-11

Błysk entuzjazmu i nadziei

Z ks. Witoldem Lesnerem – posługującym na Kubie misjonarzem z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – rozmawia Katarzyna Jaskólska

Papież w drodze do Stanów Zjednoczonych odwiedzi Kubę. Pielgrzymka papieska do tego kraju odbędzie się w dniach 19-22 września 2015 r. Ojciec Święty odwiedzi też Holguín i Santiago de Cuba, w tym znajdujące się na jego przedmieściach sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia – Patronki Kuby z El Cobre

temat numeru: Krzyż Chrystusowy
12-16

Krzyż – dłuto boskiego rzeźbiarza

Ks. Jarosław Krzewicki

Co znaczy dzisiaj krzyż dla ochrzczonego Polaka? Czy jest ikoną, znakiem przynależności, ozdobą, talizmanem? A może wytatuowanym na duszy wspomnieniem? Święto Podwyższenia Krzyża Świętego każe nam zadać te pytania i poszukać odpowiedzi

Dzieje Krzyża Pańskiego

Grzegorz Górny

Odnalezienie relikwii miało miejsce 14 września 325 r. Na pamiątkę tego wydarzenia w tym właśnie dniu Kościół katolicki obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

14 września 2015 – zakończenie pierwszej fazy procesu bł. ks. Popiełuszki
18-20

To Watykan zdecyduje

Milena Kindziuk

Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki wkracza w drugą, decydującą fazę. Zakończenie etapu francuskiego oznacza bowiem, że sprawa trafi teraz do Watykanu i tam zostanie rozstrzygnięte, czy droga do kanonizacji kapłana będzie otwarta

Praszka • 12 września 2015 r. • koronacja wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
22-23

Sam Bóg wybrał to miejsce

„Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”– te słowa Jan Paweł II wypowiedział w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 r. O koronacji wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia z Praszki z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim – rozmawia Lidia Dudkiewicz

35 lat Mszy św. radiowej
24-25

Największa parafia świata

Witold Dudziński

Największa i najbardziej znana – z niedzielnych Mszy św. Mija właśnie 35. rocznica inauguracji radiowej Mszy św. nadawanej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

polskie sanktuaria • Księżomierz
26-27

Na skrawku powiślańskiej ziemi

Urszula Buglewicz

Kilka lat temu na mapie archidiecezji lubelskiej pojawiło się nowe sanktuarium maryjne – w Księżomierzy. Dekret abp. Józefa Życińskiego, przekazany parafii w czerwcu 2010 r., wynosił miejscowy kościół do godności sanktuarium. W opinii parafian i przybywających tam z różnych stron Polski pielgrzymów tą decyzją Kościół oficjalnie potwierdził kilkusetletni kult Matki Bożej.

13-19 września 2015 • V Tydzień Wychowania
28

Wychowanie jako największa sztuka i mądrość

Ks. Mariusz Sztaba

W pedagogicznej literaturze można znaleźć wieloaspektowe ujęcie procesu wychowania, m.in. biologiczne, socjologiczne, kulturowe, psychologiczne oraz ideologiczne i normatywne, co świadczy o bogactwie tego fenomenu. W dniach 13-19 września 2015 r. Kościół w Polsce będzie przeżywać V Tydzień Wychowania pod hasłem „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”.

Łódź-Mileszki
29

Spłonął zabytkowy kościół

(AS)

W ostatnim dniu wakacji spłonął XVIII-wieczny drewniany kościół pw. św. Doroty w Łodzi-Mileszkach. Pomimo sprawnie prowadzonej akcji gaśniczej (z ogniem walczyło 17 zastępów ochotniczej i państwowej straży pożarnej) nie udało się uratować zabytkowej świątyni. Ocalała jedynie dzwonnica

podsumowanie konkursu „Niedzieli"
30

Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!

Anna Wyszyńska

W ostatnim sierpniowym numerze „Niedzieli” zakończyliśmy drukowanie pytań trwającego od września ub.r. konkursu pt. „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!”, który został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników.

wiara i życie
31

Hamas znaczy entuzjazm

Ks. Mariusz Rosik

Jest synem założyciela i najbardziej szanowanego lidera Hamasu, organizacji terrorystycznej walczącej z Izraelem. Od dziecka towarzyszył ojcu w jego politycznej działalności. Początkowo nie chciał uczestniczyć w zamachach, potem jednak wziął udział w intifadzie.

liturgia tygodnia
32-33

Zapowiedź męki Chrystusa

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 8, 27-35)

Ewangelia nie jest poematem...

Abp Wacław Depo

Minęło już drugie tysiąclecie od ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, a Jego ewangeliczne wezwanie nie straciło nic na swojej aktualności i jest bardzo konkretne: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mk 8, 34).

poradnik duszpasterski
34

Mam już dość

Odpowiada Ks. Robert Grohs

Witam serdecznie po wakacjach. Niektórzy mówią, że mam zwyczaj czepiać się słów. Może to i prawda. Ale nie martw się, to moje przyglądanie się i analizowanie poszczególnych elementów Twojego pytania ma na celu upewnienie się, że uchwycisz to, w jaki sposób je rozumiem. Nie możemy bowiem uniknąć interpretacji. Poza tym to już też początek mojej odpowiedzi.

felieton
35

Niechciani ludzie

Grzegorz Polak

Syta Europa nie radzi sobie albo nie chce radzić sobie z falą emigrantów napływającą – dosłownie, bo drogą morską – głównie z krajów Bliskiego Wschodu. Unia Europejska ostrzegła nawet kraje Europy Środkowo-Wschodniej, że nieprzyjmowanie uchodźców może mieć fatalne skutki dla strefy Schengen, a nawet spowodować obcięcie dotacji unijnych.

35

II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

ważna książka
36-37

Nie iść za stadem baranów

Wiesława Lewandowska

W wydanej niedawno książce pt. „Matrix III Rzeczypospolitej. Pozory wolności” (Wydawnictwo M, Kraków 2015) czytamy słowa: „Wciąż mam wiarę w to, że nie uda się tak do końca wyprać mózgów młodych ludzi, że prędzej czy później zetkną się z rzeczywistością i będą w stanie przebić tę kopułę propagandy, wydostać się z tego matrixa tworzonego przez media, «jedynie słuszną partię» i usłużne sądy”.

fakty • opinie
38

Niechciane referendum

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Andrzej Duda wyszedł naprzeciw oczekiwaniom 6 mln Polaków, dając im możliwość wyrażenia swego zdania w formie referendum.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Chce kupić klub, którego kibicem jest papież

(pr)

Europa pełna murów

(pr)

Co powie Papież w USA?

(pr)

Kościół pomaga imigrantom

(pr)

Kolejne oskarżenia

(pr)

lekcja historii
40-41

Cena pokoju

Sławomir Błaut

Żywot Polski odzyskanej cudem po 123 latach zaborów zakończyłby się w 1920 r., gdyby Polacy nie zatrzymali bolszewików nad Wisłą. Zachód nie tylko nam nie pomógł, ale już wtedy był skłonny nas „sprzedać” jak w 1945 r. Opowiada o tym prof. Andrzej Nowak w swojej najnowszej książce pt. „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement”

Golgota Wschodu

Sławomir Błaut

17 września, w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r., obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. Polacy, uważani przez Stalina za wrogów nowej ideologii, doświadczyli gehenny po IV rozbiorze Rzeczypospolitej

felietony
42-43

Panika i popłoch

Alina Czerniakowska

My, zwykli ludzie, zabiegani, zmęczeni codziennością, często nie mamy już czasu i siły zastanawiać się, analizować to, co podają nam media – prasa, radio, telewizja; słuchamy, oglądamy na ekranie popularne, pierwsze pod ręką, wiadomości telewizyjne, czytamy w pośpiechu zaledwie fragmenty z tych najbardziej bombardujących nas tytułów.

Myślmy samodzielnie!

Zdzisław Skotnicki

Wrzesień – miesiąc pamięci narodowej – stał się dla PO czasem wielkiej ofensywy medialnej przed październikowymi wyborami. Wszystkie telewizje, radia i prasa głównego nurtu usłużnie działają w wielkiej ofensywie przeciwko opozycji. Dziennikarze dwoją się i troją, aby sprostać zadaniom wyznaczonym przez głównych strategów.

Wiedeńska krew

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Miasto to od dawna nazywane jest „światowym centrum szpiegostwa”.

Najwyższa Izba Kumoterstwa

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Trąd sięgnął także NIK, instytucji powołanej do tego, żeby stać na straży praworządności życia państwowego i publicznego.

lekarz w habicie • Rok Życia Konsekrowanego
44-45

Dwa powołania siostry Ewy

Anna Cichobłazińska

W Polsce pracuje 37 lekarek sióstr zakonnych. Reprezentują różne specjalizacje. Jest wśród nich: ginekolog, internista, chirurg, stomatolog, lekarz rodzinny... Kilka wyjechało na misje, pozostałe pracują w szpitalach i przychodniach w całym kraju. Spotykają się raz w roku, by wymienić się doświadczeniami

45

Obcowanie ze świętymi

pieniądze • grzech czy wartość
46-47

Jezus i bogacenie się

Ks. Jacek Stryczek

Właściwa pomoc polega na tym, by potrzebujący dzięki pomocy sam zaczął radzić sobie w życiu

rodzina • poradnik
48

Ciemna kraina

Michał Piekara

Czasem wolę zabijać samego siebie postem niż umrzeć dla mojego egoizmu w zwykłych, codziennych sprawach i relacjach. Często łatwiej jest mi znaleźć czas na modlitwę niż na to, by przytulić moją żonę, a dzieciom opowiedzieć jakąś fascynującą historię przed snem.

rodzina • propozycja
49

Przewodnik dla każdego

Agnieszka Konik-Korn

Do przewodników sięgamy najczęściej wtedy, kiedy wybieramy się w podróż w nieznane miejsca. Są jednak takie publikacje, które warto mieć przy sobie, podróżując... przez życie, gdzie stykamy się z wieloma bardziej i mniej znanymi nam problemami.

Niedziela Młodych
50-53

Archidiecezja Canberry-Goulburn

Porozmawiamy o Krzyżu

Agata

O co chodzi w święcie Podwyższenia Krzyża?
– Czy tego dnia krzyż jest wystawiony, postawiony wyżej?
– Co to za sobą niesie?
– Jaki ma przekaz?
– Dlaczego krzyż trzeba jeszcze podwyższać?...

Symbol życia

Agata Łęczycka

Krzyż – symbol chrześcijaństwa, lecz także jeden z wielu elementów, którymi posługuje się współczesny świat. Święto Podwyższenia Krzyża ma prowadzić do źródeł. Ma przypominać nie tyle, skąd się wziął, co – czym się stał krzyż za sprawą Bożego planu.

Pełnia życia

Kl. Wojciech Biś

W minione wakacje miałem szczęście spędzać sporo czasu z dziećmi. W pamięci pozostaną mi wspólne rozmowy w przyjemnym cieniu jabłoni podczas nadzwyczaj upalnych dni. Zapamiętam też wyprawę na kajaki i wielkie emocje podczas gry w chowanego. Nie raz podziwiałem odwagę, śmiałość i pewność siebie moich podopiecznych

Co to znaczy iść za Jezusem?

festiwal pod Tatrami • kultura
54-55

Ciupagi przyznane!

Małgorzata Cichoń

Do historii przeszedł już 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W kategorii pierwszej (zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej) Złotą Ciupagę zdobyła „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju za program „U Wojciecha sypło ziorno”, przedstawiający zwyczaje związane z zakończeniem prac przy młocce. – W tym roku świętujemy 50 lat istnienia, w lipcu zdobyliśmy Złote Serce podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, a teraz jeszcze to cenne międzynarodowe trofeum! – mówią „Niedzieli” uradowani posiadacze Złotej Ciupagi.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Ludzie są dobrzy

Co u mnie? Otóż żyję bardzo intensywnie. Udzielam się w Fundacji Redemptoris Missio w Poznaniu – utworzyła ją zmarła w listopadzie 2014 r. dr Wanda Błeńska. Pomoc Afryce to główny kierunek działań. „Puszka dla maluszka” – mam już sporą grupę znajomych, którzy mi te puszki po piwie i innych napojach zbierają.

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 13-20 IX 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Warsztaty

58-68

Surówka z porów

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Bazylika mniejsza w Radecznicy

Małgorzata Godzisz

XIX Pielgrzymka „Niedzieli”

Lidia Dudkiewicz – Redaktor Naczelna z Zespołem Redakcyjnym „Niedzieli”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Jubileusz parafii w Czańcu

Ks. Piotr Bączek

Jeżeli się założy, że w tej parafii każdego dnia Mszę św. sprawowało dwóch kapłanów, to można policzyć, że przez te 450 lat odprawiono tutaj 300-400 tys. Eucharystii. A każda z nich to wielka łaska i miłość Boga dla tych, którzy proszą o tę Mszę św. i uczestniczą w niej – powiedział bp Roman Pindel podczas obchodów 450-lecia istnienia parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu, z którą wiąże się historia rodziny Wojtyłów.

Można przejść

Mariusz Rzymek

Ksiądz Andrzej Loranc, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Szczyrku i prezes ogólnopolskiego Bractwa Jakubowego, witał 29 sierpnia w Piwniczanach tłum polsko-słowackich wiernych przybyłych na otwarcie odcinka łączącego Beskidzką Drogę św. Jakuba ze słowacką Jakubską Cestą.

Być świętym w sposób bardzo praktyczny

Monika Jaworska

W połowie sierpnia radośnie obchodzili urodziny swojego patrona. A 1 września modlitewnie rozpoczęli nowy rok szkolny. Młodzież salezjańska trwa przy swoim patronie – św. Janie Bosko.

Niedziela częstochowska

Kalwaria w Praszce – niektóre fakty

Ks. Jacek Molka

Sanktuarium kalwaryjskie w Praszce znajduje się na ziemi wieluńskiej, w północno-zachodniej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Terytorialnie należy do woj. opolskiego. Parafia pw. Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce powstała 29 sierpnia 1988 r. na mocy dekretu bp. Stanisława Nowaka

Krzyż Chrystusa – symbol i przesłanie

Ks. Ireneusz Skubiś

Kilka razy pielgrzymowałem do San Giovanni Rotondo. Przy relikwiach św. Ojca Pio w oszklonej trumnie niczym w relikwiarzu myślałem: Dlaczego Ojciec Pio jest wciąż tak bardzo potrzebny ludowi Bożemu?

Rekolekcje na wodzie

Z s. Milleną Banach, józefitką, rozmawia Elżbieta Pisarczyk

O wakacyjnym wypoczynku organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z s. Milleną Banach, józefitką, rozmawia Elżbieta Pisarczyk

Niedziela podlaska

Godni życia

Ks. Artur Płachno

IX Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem odbywała się w dniach od 21 do 25 sierpnia pod hasłem „Godni życia”. To ogólnopolskie spotkanie młodzieży zostało zorganizowane przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej

Akcja „Tornister pełen uśmiechów” w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Monika Piotrowska-Śliwińska

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Tornister pełen uśmiechów”, której celem jest przygotowanie wyprawek szkolnych dla dzieci

Jeśli wakacje, to tylko w NOE Brok

Ewelina Trusiak

W dniach od 9 do 22 sierpnia w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku odbywał się obóz formacyjno-rekreacyjny zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowany przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Roników.

Niedziela kielecka

Udana Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa

Agnieszka Dziarmaga

Uczestnicy III Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, która trwała od 19 do 22 sierpnia, twierdzą, że trudno w słowach oddać jej specyfikę, nastrój, poczucie wspólnoty i atmosferę modlitwy. I ciszę, przerywaną tylko skrzypieniem rowerowych szprych.

Na chwałę św. Jacka

Katarzyna Dobrowolska

Ponad czterysta lat temu, w 1610 r. bp Piotr Tylicki ufundował w Leszczynach kościół pw. św. Jacka. Według utrwalonej od pokoleń tradycji, kościół powstał miejscu, gdzie św. Jacek w podróży do Krakowa miał się zatrzymać na nocleg.

Depozytariusze dziedzictwa diecezji

Agnieszka Dziarmaga

Ponad 80 spotkań przez cztery lata, omówienie dziesiątek książek, artykułów oraz przygotowanych przez alumnów referatów, a przede wszystkim zaszczepianie studentom historycznej pasji – tak wygląda bilans Koła Historycznego im. św. Łukasza Ewangelisty w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Niedziela małopolska

Studniówka SuperW

Maria Fortuna-Sudor

Sto dni przed finałem XV edycji „Szlachetnej Paczki” w Krakowie na Rynku, podobnie jak w piętnastu innych miastach wojewódzkich, zorganizowano studniówkę przypominającą o ważnym dla nas wszystkich egzaminie dojrzałości do pomagania.

Radość współdziałania

Agnieszka Konik-Korn

Ludzie często mówią, że w Kościele źle się dzieje, a dzisiejszej młodzieży nie interesuje nic, poza telewizją, smartfonami i facebookiem. Dlatego bardzo się ucieszyłam ze spotkania, które całkowicie zaprzeczyło tym niczym nieuzasadnionym poglądom.

Stryj Stanisław

Małgorzata Cichoń

Gruszów. Malownicza wioska w Małopolsce, w gminie Raciechowice, niedaleko Myślenic. Gdy docieramy na miejsce, naszym oczom ukazuje się stylowy, stary dom. Mieszka w nim Stanisław Pietruszka, z żoną Anetą. To miejsce, gdzie wychowali się jego ojciec i stryj, zasłużeni dla Polski patrioci. Obaj żyli z pasją, z której dziś czerpią inspirację kolejne pokolenia

Niedziela lubelska

Nowy rok szkolny

Anna Gliwa

W kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Krzyż pozostaje z nami

Grzegorz Jacek Pelica

W najmłodszej świdnickiej parafii zakończyła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego. Licząca ponad 6 tys. wiernych społeczność parafii pw. św. Kingi przez 10 dni przeżywała czas rekolekcji ewangelizacyjnych i nawiedzenia. 22 sierpnia modlitwie na zakończenie misji przewodniczył abp Stanisław Budzik.

W trosce o parafię

Urszula Buglewicz

Rozpoczynasz nowy etap twojej służby Bogu i człowiekowi w Kościele. Nie mamy wątpliwości, że zostawisz tu piękny i trwały ślad – mówił abp Stanisław Budzik do ks. prał. Tadeusza Pajurka

Niedziela łódzka

Łódzcy Mocarze Ducha

Anna Skopińska

Łódź może pochwalić się postaciami, które w czasie, gdy weszła w życie ustawa o in vitro, gdy tak naprawdę „po cichu” toczy się wciąż batalia o życie, mogą być stawiane za przykład i służyć jako oręż. Bo udowodniły, że warto płynąć pod prąd. To osoby, które pokazały, że życie ludzkie od poczęcia jest najwyższą i świętą wartością. Ludzie z naszego otoczenia, których życie, praca i poglądy stawiają ich w szeregach świętych

Ojcowie o ojcostwie, czyli słuchać i prowadzić

Dagmara Zalewska

Forum jest po to, by zachęcić ojców do podjęcia roli przewodnika w swojej rodzinie, bycia odpowiedzialną głową rodziny

Straciliśmy perłę naszej okolicy

Dagmara Zalewska

Parafianie i mieszkańcy Łodzi cały czas są wstrząśnięci po tragicznym pożarze drewnianego kościoła św. Doroty w Mileszkach. W akcji gaśniczej 31 sierpnia brało udział 17 zastępów ochotniczej i państwowej straży pożarnej. Strażakom nie udało się uratować XVIII-wiecznej świątyni, będącej jednym z najstarszych zabytków w Łodzi.

Niedziela przemyska

Tornister Pełen Uśmiechów

Aneta Kamieniecka

W Przemyślu, w ostatnią niedzielę sierpnia, odbył się VII finał Ogólnopolskiej Akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” organizowanej przez Caritas Polska. Do rąk dzieci i młodzieży z ubogich i wielodzietnych rodzin podczas pikniku charytatywnego trafiło 8 tys. szkolnych wyprawek.

Cuda się zdarzają

Karolina Mazur

Choć nie każdy w nie wierzy, ale jednak cuda się zdarzają. Takim małym-wielkim cudem jest Marysia Bukowa, której drugie urodziny świętowaliśmy 14 sierpnia br.

Zwykła dobroć

Siostry Służebniczki Dębickie

Dzisiaj, kiedy świat lansuje modę, wygodę – wszystko co najlepsze, najpiękniejsze, warto byłoby zatrzymać się przy zwykłej dobroci. Może zbyt mało dostrzegamy i doceniamy małe, proste gesty ludzi o wielkich sercach. Z pewnością wśród nas jest wiele dobra

Niedziela rzeszowska

Dożynki w Rzeszowie

Ks. Józef Brzostowski

Kilka tysięcy wiernych z naszego regionu uczestniczyło w ostatnią niedzielę sierpnia br. w Wojewódzkich i Diecezjalnych Dożynkach w Rzeszowie. Rolnicy przywieźli 150 wieńców żniwnych przed rzeszowską katedrę.

Odnaleźć miłość

Ks. Krzysztof Cieśla

– Żyć – to znaczy otworzyć swoje serce drugiemu człowiekowi, oddać się bez reszty potrzebującym, dać im radość swoich oczu, ciepło swych słów, pomoc swoich rąk – mówiły dzieci wypoczywające w Myczkowcach

Bene Merenti dla zasłużonych rodaków

Ks. Marcin Nabożny

Tegoroczne wspomnienie liturgiczne pierwszego męczennika komunizmu bł. ks. Władysława Findysza, wieloletniego proboszcza parafii w Nowym Żmigrodzie, miało wyjątkowo uroczysty charakter. Związane to było z 10. rocznicą jego beatyfikacji oraz 25-leciem święceń biskupich jego ucznia i rodaka żmigrodzkiego abp. Edwarda Nowaka.

Niedziela sosnowiecka

Pielgrzymowali po pociechę

Ks. Tomasz Zmarzły

Tradycją stało się pielgrzymowanie chorych w pierwszą środę września do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi, gdzie znajduje się otaczany szczególnym kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Siedem wieków parafii w Porębie Górnej

Ks. Tomasz Zmarzły

Parafia św. Jana Chrzciciela w Porębie Górnej obchodzi jubileusz 700-lecia istnienia. Uroczystej Eucharystii w parafii, z racji jubileuszu, przewodniczył 30 sierpnia sosnowiecki biskup ordynariusz Grzegorz Kaszak

Inauguracja roku katechetycznego

Piotr Lorenc

Uroczystą Mszą św. sprawowaną 29 sierpnia przez bp. Grzegorza Kaszaka w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu katecheci świeccy i zakonni zainaugurowali nowy rok katechetyczny

Niedziela świdnicka

Modląc się za Wałbrzych

Przemysław Awdankiewicz

5 lat temu, 15 września 2010 r., biskup świdnicki Ignacy Dec powołał do życia kapitułę kolegiacką w Wałbrzychu. Stało się to przy okazji pierwszych obchodów patronki miasta – Matki Bożej Bolesnej.

Bóg fundamentem naszej nadziei (2)

Bp Ignacy Dec

W kontekście doświadczanego zła rodzi się w człowieku pragnienie, aby je pokonać i osiągnąć dobro, zdobyć wartości, za którymi tęskni ludzkie serce.

Słowem przemienieni w ODWAŻNYCH

Jarosław Komorowski

Koncertowo i charytatywnie

Tomasz Pluta

W niedzielę 20 września w poewangelickim kościele – wyjątkowym dziele architektury romańskiej – odbędzie się koncert charytatywny z inicjatywy ks. Ryszarda Urygi, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju. Oprócz parafii organizatorem będzie miejscowe Centrum Kultury.

Niedziela wrocławska

Maryjo, pomóż nam doświadczać Miłosierdzia Bożego

Magdalena Lewandowska

ak co roku, tradycyjnie u progu nowego roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem roku duszpasterskiego, Archidiecezja Wrocławska udaje się na Jasną Górę. W dwudniowym pielgrzymowaniu do tronu Jasnogórskiej Pani weźmie udział duchowieństwo i wierni.

Instytut Duchowości Karmel

Magdalena Lewandowska

Dla wszystkich, którzy interesują się duchowością karmelitańską i chcą pogłębić swoją wiarę, we Wrocławiu powstaje Instytut Duchowości Karmel. Swoją działalność zainauguruje 15 października, w uroczystość św. Teresy od Jezusa i na zakończenie jubileuszu 500. rocznicy urodzin świętej.

Świątniki – stolica Wołyniaków

Lilianna Sicińska

Wiele dolnośląskich miejscowości – w tym sam Wrocław – to ośrodki kresowej kultury. Jednak od czterech lat w szczególny sposób Kresowiaków z całego świata przyciągają Świątniki w gminie Sobótka, leżące na terenie parafii Nasławice.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Czterdziesta pielgrzymka

Ks. Adrian Put

W niedzielę 6 września w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się 40. Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie. Wcześniej, bo już od piątku, swój Diecezjalny Dzień Wspólnoty przeżywali animatorzy oazowych wspólnot dziecięcych i młodzieżowych.

Przed inauguracją

Katarzyna Jaskólska

W październiku oficjalnie rozpoczną naukę w seminarium. Teraz uczestniczą w Łagowie w kursie integracyjno-przygotowawczym, czyli mówiąc potocznie, w obozie integracyjnym dla przyszłych kleryków.

Odznaczenia diecezjalne

Ks. Adrian Put

W uroczystość poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie 9 września bp Stefan Regmunt odznaczył diecezjan wyróżniających się szczególnym oddaniem i zaangażowaniem w życie Kościoła

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela Podlaska

Błogosławiona Bolesława Lament

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...