Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 40/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Islam

Tragedia podczas pielgrzymki

Przynajmniej 717 osób zginęło, a ponad 800 odniosło rany podczas dorocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki. To najbardziej krwawy od 25 lat incydent w świętym mieście islamu. Liczący 2 mln osób tłum szedł z Mekki do oddalonej o 5 km Miny, gdzie znajduje się kamień Dżabarat, symbolizujący szatana. W pewnym momencie pielgrzymi zaczęli się wzajemnie tratować. Prawdopodobnie przyczyną tragedii było zamknięcie przez organizatorów niektórych przejść, przez co część ludzi zaczęła iść pod prąd.

Podczas pielgrzymki, zwanej Hadżdż, dość często dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. W 2006 r. tłum zadeptał 364 osoby. W 1997 r. doszło do pożaru, który zabił 340 pielgrzymów. W 1990 r. 1,4 tys. osób stratowano w tunelu prowadzącym do świętych miejsc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(BBC)

Imigracja

Polska na szlaku

Imigranci zmierzający do zachodniej Europy mogą kierować się przez Rumunię, Ukrainę i Polskę – wynika z informacji podanych przez niemieckiego dziennikarza Malte Henka. Reporter opublikował mapę, którą miał dostać od syryjskich uchodźców przebywających na greckiej wyspie Kos. Mapa pokazuje trasę przez Polskę jako sposób na ominięcie zablokowanej granicy serbsko-węgierskiej.

Tymczasem poważne utrudnienia wystąpiły na granicy serbsko-chorwackiej. W ciągu tygodnia 40 tys. imigrantów przedostało się z Serbii do Chorwacji. Serbowie dowozili ich autokarami w rejon granicy. W odpowiedzi Chorwaci zakazali wjazdu na swój teren aut na serbskich numerach. Serbia z kolei odmówiła wpuszczania do siebie chorwackich ciężarówek i towarów.

Unia Europejska podjęła decyzję o przekazaniu 1 mld euro na rzecz znajdujących się na Bliskim Wschodzie obozów dla uchodźców. Jednocześnie granice UE mają być teraz dokładniej pilnowane.

(reuters.com, euronews.com)

Kuba

Strajk głodowy aresztowanych za rozmowę z Papieżem

Troje opozycjonistów przetrzymywanych w kubańskim areszcie odmawia przyjmowania posiłków. Saqueo Baez, Maria José Acón i Ismail Beney zostali aresztowani po tym, jak nieoficjalnie spotkali się z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty na Kubie. Baez dał Papieżowi jakiś dokument, a ten pobłogosławił jego i towarzyszy. Zatrzymanie nastąpiło krótko potem.

Reklama

Podczas papieskiej wizyty kubańskie służby zatrzymały ok. 50 opozycjonistów, w tym Bertę Soler z ruchu „Damy w bieli”, która była zaproszona przez przedstawicieli Ojca Świętego. Policyjna akcja uniemożliwiła jej spotkanie z Franciszkiem.

(lastampa.it, noticias.univision.com)

Motoryzacja

Po Volkswagenie kłopoty ma BMW

Nie tylko Volkswagen mógł fałszować wyniki badań emisji spalin – uważa coraz więcej komentatorów. Obiektem śledztwa mogą stać się BMW oraz samochody innych marek. Afera rozpoczęła się, gdy amerykańska Agencja Ochrony Środowiska odkryła, że w 100 tys. samochodów Volkswagena z silnikiem Diesla zainstalowano oprogramowanie umożliwiające oszukiwanie testów na emisję spalin. Firmie grozi grzywna w wysokości nawet 18 mld dol. Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt ogłosił, że podobne oszustwa miały miejsce w Europie. Na całym świecie 11 mln aut może być wyposażonych w programy fałszujące dane. Prezes Volkswagena Martin Winterkorn podał się do dymisji. Przysługuje mu jednak 28 mln euro pensji i 33 mln euro odprawy.

(lastampa.it, repubblica.it)

Kolumbia

Pakt pokojowy z terrorystami

W Hawanie na Kubie podpisano wstępną umowę pokojową między państwem kolumbijskim a terrorystami z lewicowej organizacji FARC. Ostateczny pokój ma być zawarty w ciągu 6 miesięcy.

FARC istnieje od lat 60 ub. wieku. Przetrwała do dziś m.in. z powodu wpływów osiąganych z handlu narkotykami i dzięki cichemu wsparciu pobliskiej Wenezueli. Wojna z nią pochłonęła ponad 200 tys. ofiar, głównie cywilów.

* * *

Jak mówi „Niedzieli” prof. Cezary Taracha, hispanista z KUL, Kolumbia jest jednym z ostatnich miejsc w Ameryce Łacińskiej, gdzie lewicowa partyzantka pozostaje problemem. – Radykalne ruchy nie stwarzają na kontynencie takiego zagrożenia, jak w latach 60. czy 70. Jednak w Kolumbii problem jest osadzony w kontekście społeczno-politycznym, więc zawarcie trwałego pokoju nie będzie proste – uważa prof. Taracha.

(CNN)

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-09-30 08:47

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Stanowisko Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej w sprawie ochrony życia ludzkiego

2024-03-28 11:47

materiały prasowe

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...